Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Awatar użytkownika
marcingp5
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: 17 mar 2018, 20:03
Lokalizacja: Tarnów

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: marcingp5 »

Można szukać okazji baterii z aut elektrycznych np: Nissan Leaf 40 kWh, RENAULT ZOE 41kwh 26 500 zł, Tesla 5.62kWh 3 500zł , Hyundai Ioniq 30,5 kWh 17 000 zł ,
https://allegro.pl/oferta/bateria-akumu ... 4291fbf951
Tylko taki drogi akumulator zwraca się po 20 latach. A zrobiony z tanich 18650 zwróci się (na oko) po od 4 latach gdyż 1 KWH kupując po 3 zł za ogniwo 18650 to tylko 336 zł ! Gdy zbuduję akumulator do domu powiedzmy 10 KWH to wyjdzie za ogniwa 3360 zł + wyłączniki BMS, spokojnie do 4 tyś za 10 KWH
jedno ogniwo ma 9 Wh watogodzin czyli średnio 2600 mAh ,
można kupować baterie laptopowe za 5 zł masz 6 ogniw ale pojemność mniej jak 2000 mah i prąd ładowania i rozładowania niski to skraca żywotność i zwiększa temperaturę więc nie warto na dłuższy okres.

U siebie mam BMS-a BT z 4 czujnikami temperatury gdy któryś rząd przekroczy 35 stopni ładowanie przerywane jest tak samo z prądem rozładowania co zabezpiecza przed degradacją.
Aktualnie: Mxus 3K i Sabvoton ML60, 16s7p Sanyo Ga.
Awatar użytkownika
Sławek
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 08 mar 2020, 9:47

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: Sławek »

Pytanie czy to ma sens ? czy warto robić duże inwestycje w coś, co i tak wytrzyma 5 lat, może 10 (w co wątpię). Te 20% ulgi prosumenckiej jest kilkukrotnie tańsze niż inwestycje w jakiekolwiek akumulatory.

Pozdr
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: Perszing1800 »

Z tego co piszą co niektórzy wnikliwi to nie jest tylko 20% ale więcej bo i przesył podobno dochodzi ale nie chce powielać plotek,ktoś by się musiał wypowiedzieć z on-gridem co wnikliwie analizuje rachunki.
Awatar użytkownika
Sławek
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 08 mar 2020, 9:47

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: Sławek »

Ja mam on-grid w PGE i nie ma żadnych opłat za przesył, są tylko opłaty stałe które wynoszą około 60 zł za pół roku.

Pozdr
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: WojtekErnest »

I jak masz przerwę w dostawie prądu to ... nie masz energii. W USA x tego powodu jest duza popularność wlasnych bankow Aku, robionych nawet z zwyklych laptopowek, bo wlasnie wtedy gdy energia najbardziej potrzebna, to ... jej nie ma, mimo posiadania wlasnych paneli.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Sławek
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 08 mar 2020, 9:47

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: Sławek »

Ile miałeś w ostatnich latach przerwy w dostawach prądu ? jak jest burza i potężna awaria, to może maks dobę, ale zwykle mierzone w godzinach. To jest akurat słaby argument.
I czy to uzasadnia wydanie 5-10 tyś na akumulator który i tak przez dobę nie zapewni pełnego zapotrzebowania na energię ? wolę kupić dobry UPS za 1-2 tyś i mieć zasilanie lodówki i ew. pieca gazowego CO w trakcie braku prądu, i to mi wystarczy, bez telewizora czy komputera da się żyć, uwierz ;)

Pozdr
smdrwf12300
Forumowicz
Posty: 121
Rejestracja: 22 lip 2018, 16:32
Lokalizacja: Mikołów

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: smdrwf12300 »

@Sławek : ostatnio zostałęm zaproszony zeby przysłuchac sie rozmowie potencjalnych 2 inwestorow ze sprzedawca z firmy fotowoltanicznej i powiem ci co mnie zniecheca ( nie tylko mnie ) do on-grid po tej rozmowie :
- napiecie w sieci siegajace 250V i off na sterowniku ( sprzedawca zrobil szerokie zdziwienie ... w koncu wydukał ze trzeba zrobic audit przed zainstalowaniem i nie wie przy jakim napieciu ich invertery przestaja pchac prad do sieci )
- dotacja "moj prad ) ... pula sie juz "prawie skonczyła"
- Firma fotowoltaniczna gwarantuje ci to i tamto przez 15 lat !! i jest zapisane w umowie ... o ile bedzie istniala przez nastepnych 5 lat ...
- odbiorca energii ( Tauron, Enea itp ) gwarantuja przyjmowanie prądu przez 15 lat ( ale nie ma słowa ze nie moga zmienic zapisow umowy np -40% a nie -20% za magzynowanie )
- audyt przeciwpozarowy ( okazuje sie ze jest wymagany co 2 lata ) : płatny

Takie mam wrazenie ze jak sie okaze ze polacy masowo ruszyli w fotowoltanike to sie skoncza doplaty ... a zakłady energetyczne ( sieci przesyłowe) tez zmienia zapisy i ludzie po raz kolejny zostana nabici w butelke .Troche jak z autami elektrycznymi ( padajace akumulatory ) i dieslami ( ze norm nie spelniaja ).
Awatar użytkownika
Sławek
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 08 mar 2020, 9:47

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: Sławek »

No to może Ci odpowiem :

1. napiecie w sieci siegajace 250V i off na sterowniku ( sprzedawca zrobil szerokie zdziwienie ... w koncu wydukał ze trzeba zrobic audit przed zainstalowaniem i nie wie przy jakim napieciu ich invertery przestaja pchac prad do sieci )
2. dotacja "moj prad ) ... pula sie juz "prawie skonczyła"
3. Firma fotowoltaniczna gwarantuje ci to i tamto przez 15 lat !! i jest zapisane w umowie ... o ile bedzie istniala przez nastepnych 5 lat ...
4. odbiorca energii ( Tauron, Enea itp ) gwarantuja przyjmowanie prądu przez 15 lat ( ale nie ma słowa ze nie moga zmienic zapisow umowy np -40% a nie -20% za magzynowanie )
5. audyt przeciwpozarowy ( okazuje sie ze jest wymagany co 2 lata ) : płatny


1. Napięcie maksymalne 253V - wystarczy zgłosić, że napiecie jest za wysokie i obniżą na odczepach stacji trafo, u mnie tak było, obniżyli o jeden odczep o i teraz jest maks 242V - wystarczyło zgłoszenie na infolinię PGE, że jest za wysokie napięcie, 4h później panowie zameldowali obniżenie napięcia
2. Być może, ja nie korzystałem więc dla mnie ten argument nie istniał, odliczyłem od podatku, bo można, i zwrot mam zaplanowany na 5 lat po ostatniej podwyżce 20% cen energii z początku roku
3. Najważniejsza jest gwarancja na falownik, a to daje producent a nie firma, panel jak ci padnie to wymienisz za kilkaset złotych - ale czy to w off-grid czy on-grid, problem jest wspólny
4. zapisy sa uregulowane w ustawie, oczywiście ktoś ją może zmienić, jak wszystko, również to, że moga zabronić off-grid
5. powyżej 6,5kWp, sądzę, że nie będzie kosztował majątku, przegląd kominiarski jest obowiązkowy co roku, a też większość ludzi tego nie wie i nie robi

Ale Panowie, żeby nie było, że będę tu prowadził wojnę, po prostu umiem liczyć i na podstawie własnych a nie z YT doświadczeń, wiem co piszę ;)
Utrzymanie akumulatorów to tez złożony proces, bo jak wiadomo, LiPo czy Li-Ion są bardzie niebezpieczne, szczerze ? to raczej nie chciałbym ich mieć w budynku mieszkalnym, nawet w garażu, aku do e-bike (lub cały e-bike) trzymam w oddzielnym budyneczku gospodarczym oddalonym od domu. Jestem modelarzem, więc wiem co potrafi LiPo nienależycie zabezpieczony tj. w odpowiednich warunkach tj. dużej wilgotności, wysokiej temperaturze itp., chcecie mieć chemiczną bombę w domu ? kto widział ten wie co potrafi wydać z siebie uszkodzony LiPo.
O aku kwasowych nawet nie wspominam bo ich przydatność w instalacji off-grid jest żadna.

No i na koniec taka kwestia, obecnie np. ja zużywam średnio na dobę 8-15 kWh w zależności od dnia tygodnia, ile musiałby mieć pojemności akumulator i jakiej wielkości musiałaby być moc kWp PV aby zapewnić tą ilość energii przy braku słońca przez np. tydzień czy dwa ? a tak jest w miesiącach zimowych ? przy braku promieni słonecznych, efektywność produkcji spada 10x do poziomu 10%, nie mówiąc od dniach deszczowych.
Skąd zatem wtedy brać energię z off-grid ? nikt o tym nie myśli, tylko najważniejsze jest 20% które pobiera OSD za magazynowanie :D

Dysponuje wykresami z ostatniego roku to mogę pokazać ;)

I NIE JESTEM INSTALATOREM ANI SPRZEDAWCĄ PV, po prostu jestem użytkownikiem ;)

Pozdr
Awatar użytkownika
cyklista
Forumowicz
Posty: 204
Rejestracja: 27 maja 2019, 11:14
Lokalizacja: Rzeszów, gg:7481912

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: cyklista »

Też sądzę że w tej chwili te 20% za przechowanie mojej energii przez rok jest bardo dobrą ofertą i wielokrotnie tańsza od akumulatorów. W razie awarii, jeśli ktoś je ma częściej niż raz w roku to chyba lepiej kupić generator do tysiąca złotych a ie bank energii za parę-paredziesiąt tysięcy robić.
Bank energii to tylko ma sens jeśli inaczej się nie da i jest podstawowym zasilaniem w nocy.
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: Dede »

Jeśli połączymy instalację z pompą ciepła to zimą to możemy nadwyżkę używać do ogrzewania domu.
A przy banku energi na ogniwach juz takiej możliwości nie mamy na ogrzewanie domu zimą
Lepiej zainwestować dodatkowe panele zamiast budować bank na ogniwach.
Awatar użytkownika
Mel48
Forumowicz
Posty: 235
Rejestracja: 22 lis 2018, 9:17
Lokalizacja: kotlina kłodzka

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: Mel48 »

Jak się ktoś zna i chce mieć małą instalke to można sobie zrobić 1faz - 220V a bazie UPS od komputera PC
ja tak instalacje /900watową / podłaczyłem przez taki - mppt 60Ah https://pl.aliexpress.com/item/40000215 ... lporf&mp=1 - 48V z melexem +ups SMART 3000 /
/testowałem czasmi podpianałem jeszcze https://www.fotosik.pl/zdjecie/d39f79081fb240da
aby sie przekonać czy warto kase wydać na panele - czy wpiać się do sieci
do ładowania roweru to moze nie ma racji bytu -za mała ilość - kWh
ale jak ktos ma pojazd elekktryczny WNA czy melex i czesto ładuje- jeżdzi to można już się zastanowić
aby dodatkowo był wykozystany jako bank energii -odbiornik do magazynowania
mozna też w dzięń zuzywac energie w domu aby maksymalnie wykozystać panele bez magazynowania
a jeszcze jak panel wykożystany jest jako daszek w pojedzie to juz warto poświecić czas i kase
tak jak to zrobił zeeltom w słoneczniku -
Ostatnio zmieniony 21 lut 2021, 19:11 przez Mel48, łącznie zmieniany 14 razy.
smdrwf12300
Forumowicz
Posty: 121
Rejestracja: 22 lip 2018, 16:32
Lokalizacja: Mikołów

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: smdrwf12300 »

@Sławek , Zastanawiałem sie czy ciągnąc dalej temat bo każdy ma swoj rozum i wie co robi . Ale z paroma stwierdzeniami sie nie moge zgodzic :
1. "Jestem modelarzem, więc wiem co potrafi LiPo nienależycie zabezpieczony tj. w odpowiednich warunkach tj. dużej wilgotności, wysokiej temperaturze itp., chcecie mieć chemiczną bombę w domu ? kto widział ten wie co potrafi wydać z siebie uszkodzony LiPo "

Nie jestem modelarzem a i tak od LiPo trzymam się z daleka . Obecnie mam w domu ok 10KWh w Li-ion (18650) odpowiednio zabaezpieczone ( BMS, detektor dymu, pojemnik ze sciankami wypelnionym piaskiem i otwór do redukcji cisnienia w razie nagłego wybuchu ) i nie czuje jakiegos dyskonfortu psychicznego .
2.O aku kwasowych nawet nie wspominam bo ich przydatność w instalacji off-grid jest żadna.

Akumulatory kwasowe z płyta pancerna tzw "Trakcyjne" dobrych firm maja gwarancje pojemności 10 LAT ( wiekszość stacji GSM/BTS ma własnie takie akumulatory ) .Problemem oczywiscie jest waga i cena ktora potrafi byc 2-krotnie wieksza niz ogniw 18650 . Ktos kto podłacza do fotowoltaniki akumulator samochodowy ( nawet 200AH z ciezarowego ) ROZRUCHOWY i bedzie go rozładowywal do 50% musi sie liczyc ze po 300 cyklach taki akumulator bedzie mial 40% pojemnosci lub mniej .

3.Skąd zatem wtedy brać energię z off-grid ? nikt o tym nie myśli, tylko najważniejsze jest 20% które pobiera OSD za magazynowanie

Moj inwerter MPP 3KW kupiony na Alliexpres za 1040PLN ( teraz przy obecnym kursie USD juz nawet za 900PLN ) ma opcje przejscia na zasilanie z sieci lub generatora LPG/Benzna .Aktualnie mam ustawiony priorytet : solary, bateria ,siec. Tak ze jak widac sa ludzie ktorzy o tym mysla i przed zakupem tez przegladaja wykresy . A teraz w kwestji 20% za magazynowanie w PSE : Zgoda na dzien dzisiejszy to najtansze rozwiazanie ... tylko ze jak wszyscy będa stawiac do 9kw paneli ( to chyba max gdzie nie trzeba sie martwic moca bierna pchana do sieci ) to w pewnym momecie Polskie Sieci Energentyczne ( PSE) powiedza dosc ... nie mamy gdzie tego składować . Juz pare lat temu był problem z farmami wiatrowymi ktore to miały problemy bo PSE chciało deklarowanej dostarczaej enrgii do sieci w danym okresie . Tak ze cieszmy sie tymi 20% opłatami za skladowanie ... bo nie wiadomo kiedy sie to skonczy .

I ostania kwestia finansowa która kazdy powinien sobie przemyslec. Kredyt i jego obsługa ( a to chyba dotyczy 90% ludzi myslących o fotowoltanice ) i marża firm instalujacych .Srednia cena paneli 330W w hurtowni to okolice 500PLN , zakładajac najczęsciej oferowana instalacje 3KW to koszta sprzetu oscyluja w okolicach max 10tys ... a ceny w firmach zaczynaja sied o 15k :) .
Oby to sie nie skonczyło jak z ogrzewaniem olejowym , OFE itp obietnicami , gdzie ludzie zostana z kredytami a "wladza" im powie teraz sa wazniejsze sprawy .
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: Perszing1800 »

Myślę że dobry temat do rozważań dodatkowo nad falownikami off-grid bo jest tego cała masa na rynku.
Według mnie pierwsze miejsce by zajął VictronEnergy ale nie na nasze kieszenie :D
Mam regulator ładowania mppt z tej firmy i wiem co potrafi,niestety kosztuje swoje..
Przeglądam różnych producentów i zachwalają Orvaldi ale czyż nie jest to chińczyk tylko z inną naklejką?
Znalazłem takie coś:
https://pl.aliexpress.com/item/32770262 ... hweb201603_
Edit:
Nie zauważyłem że tamten ma regulator pwm;)
Tu jest coś ciekawszego,mppt i możliwość pracy równoległej jak i 3 fazowej:
https://pl.aliexpress.com/item/33016191 ... 40a42fdcMC

Cena jest zachęcająca :D
Pytanie czy nie będzie tak że trzeba będzie kupić droższy drugi jak ten się okaże "złomkiem" :D
smdrwf12300
Forumowicz
Posty: 121
Rejestracja: 22 lip 2018, 16:32
Lokalizacja: Mikołów

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: smdrwf12300 »

@Perszing1800 : Ustrojstwo z pierwszego linku posiadam w mocy 3kw i jestem bardzo zadowolony . Jedny minus to głośna praca wentylatorów dlatego tez mam dodatkowy MPPT firmy powerMR ( kupiłem sama elektronike i zainstalowalem radiatory miedziane z serwera HP tak ze wentylator włacza sie bradzo sporadycznie ). Mysle ze przetwornica sinus 2.7kw + legulator ładowania PWM i naprawde fajna logika tego Esun-a w tej cenie to jest trudne do pobicia .Swoja droga widzialem gdzies testy MPPT vs PWM ( z rosądnie dobranym napięciem akumulatora i panelami majacymi +10v w stosunku do napięcia aku ) gdzie róznica produkcji wynosiła 15-10% na korzysc MPPT . Tak ze warto czasem przemyslec instalacje .
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: Perszing1800 »

@smdrwf12300
Jeszcze napisz jak długo go używasz i ile energii już przez niego przeszło,da to jakiś zarys co do żywotności tego urządzenia,co do wentylatorów to zawsze można wymienić na cichsze.
No i co z konfiguracją?Jest tam pełna regulacja max napięcia aku,odcięcia przy niskim napięciu itp?
No i jedna rzecz mnie nurtuje,w tym drugim linku jest obsługa pracy równoległej jak i 3f,ciekawe czy nie będzie problemem praca na dwie fazy.
I zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz że podają przykład połączenia paneli jako 2szt w szeregu jak max napięcie obwodu otwartego jest 145V a 3 panele w szeregu to średnio 120V.
smdrwf12300
Forumowicz
Posty: 121
Rejestracja: 22 lip 2018, 16:32
Lokalizacja: Mikołów

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: smdrwf12300 »

@Perszing1800 : ja mam wersje 3kw na 24V ( 7s120p 6.5kwh ) wiec co do pracy równoległej sie nie wypowiem . Na YT masz pełno filmow z testow tego sprzetu : i np tu gosc ma to co ciebie interesuje . Sa tez Filmy z napraw i jak wyglądaja bebechy w srodku . Moj przebieg po 3 miesiacach to ok 90Kwh . Co do podpinania paneli .... instrukcja podaje ile mozesz podpiac i z jakim napieciem ... faktycznie na Inverterku jest podane MAX napiecie i w moim przypadku mam naklejone MAX DC 80V ale podpinalem tylko panele 34 V ( 40V bez obciązenia ) bo nie chiałem ryzykowac upalenia czegos tym bardziej ze PowerMR MPPT ma wejscie 180V i tam mam podpiete wszytkie panele . Soft jest bardzo fajny ( Windows/Linux , niestety nie ma wersji na Raspberry PI ) i daje własciwie wszytko co potrzeba. Ja obecnie pracuje w modzie Solar/Battery/Grid i mam ustawione przejscie na grid przy 23V ( ok 3.3V na cele ) .Sam Inverter nie ma statystyk i wszytko jest załatwiane w oprogramowaniu ( excele wykresy itp ). Sa alternatywne softy i Firmware ale powiem ze ja nie kombinowałem z tym bo to co mam wpełni spełnia założenia projektu.
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: Przemek »

https://www.o2.pl/biznes/polski-miliard ... 500779872a
no ok
zrobi farmę jak 'las" wielką, i co dalej
w on grid jak z takim czymś poradzi sobie elektrownia ??? no chyba że będzie to podpięte do krajowej sieci czyli wielu elektrowni ? czy jak ?
molpiku
Forumowicz
Posty: 244
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:02
Lokalizacja: Kutno, Łódzkie

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: molpiku »

Tas gdzie 18650 za 2,5zł zapodaj link.
Maciej
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: Przemek »

Mel48 pisze:
24 kwie 2020, 21:34
....
Najgorzej będzie w okresie zimowym -brak słońca i krótki dzień ...
Cześć z uwagi na to że mój solar od trzech dni nie pracuje w ogóle bo mocno pochmurno, to mam pytanie czy możesz napisać ile mniej więcej wyprodukowałeś za PV najlepszego dnia sezonu, a ile wczoraj,zakładam że u ciebie tak pochmurno jak w kato
Awatar użytkownika
Mel48
Forumowicz
Posty: 235
Rejestracja: 22 lis 2018, 9:17
Lokalizacja: kotlina kłodzka

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: Mel48 »

Z tego co pamiętam to rekord miałem z 15 paneli-/320w/- 37KW - kwiecień
a w tych ostatnich dniach jak dobija od 2-- 3,5KW to max - za cały dzień -:(
to by sie zgadzło co inni pisza na forach 10 % to max w pochmurny dzień
Ostatnio zmieniony 21 lut 2021, 19:13 przez Mel48, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: Perszing1800 »

Chciałby poddać dyskusji 3 invertery off-grid które biorę pod uwagę.
Proszę o wypowiedź który by ktoś kupił i dlaczego :D
Ma współpracować z 6szt panelami 370W :
Napięcie obwodu otwartego-40.9V
Punkt mocy maksymalnej-34.4V
Prąd przy punkcie mocy maksymalnej-10.76A
Wszystko przy 25 stopniach i nasłonecznieniu 1000W/m2
Współczynnik temperaturowy dla obwodu otwartego-0,27%/1 stopień C.
Więc przy 6szt w szeregu daje 245,4V napięcia obwodu otwartego a 206,4 w punkcie pracy.
W zimie więcej,w lato mniej zgodnie ze współczynnikiem temperaturowym.
A więc:
1
https://pl.aliexpress.com/item/32956791 ... 5231rvldBj
2
https://pl.aliexpress.com/item/32833693 ... 5231rvldBj
3
https://pl.aliexpress.com/item/40011422 ... 5231rvldBj

Wszystko ma współpracować z akumulatorem 14S60P złożonym z ogniw samsung 22p

Zapraszam do dyskusji który inverter i daczego :D
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: Goliath »

Tak na szybko... opierając się na danych z kart opisowych. 8-)

Wszystkie 3 falowniki są od tego samego producenta i wysyłka faktycznie jest realizowana w przeciągu 3 dni z magazynu w Polsce. /sprawdzone - 2x już od nich kupowałem falowniki :mrgreen:

Moc tych 3 modeli jest taka sama - 5000 VA /5000W z czystą falą sinusoidalną :roll: /nie sprawdziłem jeszcze tego/ z możliwością chwilowego przeciążenia nawet do 10kW :mrgreen:

Wszystkie 3 posiadają regulatory MPPT w zakresie swojej pracy DC 120 - 450V /430V przy 1/

Wszystkie 3 modele mają wejście baterii 48V z opcją konfiguracji progów.
Przy czym 1 model do poprawnej pracy wymaga podłączenia akumulatorów
"Musisz podłączyć bank baterii o prawidłowym napięciu systemowym, aby uruchomić falownik, ponieważ jest to falownik na bazie baterii. Baterie są wymagane. Wejście AC i wejście słoneczne są opcjonalne."
...a model 2 i 3 mogą przetwarzać bezpośrednio energię ze słońca do odbiorników - bez udziału akumulatora.
"Praca bez baterii w dzień słońca."

/Jako opcja dodatkowa/ Falownik nr. 1 ma możliwość pracy równoległej na tej samej fazie /dla zwiększenia mocy wyjściowej/ jak i pracy równoległej na różnych fazach przy zasilaniu wszystkich falowników z jednego akumulatora - brak wsparcia tej pracy przy falowniku 2 i 3

Falownik nr. 1 posiada wyjście na stykach do startu agregatu prądotwórczego /nie sprawdzałem :? / - brak wsparcia tej funkcji przy falowniku 2 i 3.

Sumaryczny prąd ładowania akumulatorów /ładowanie PV + AC/we wszystkich modelach opisywane jest jako 80A - są małe różnice w prądach poszczególnych ładowarek AC, PV.

Jeżeli miałbym ufać temu co piszą.... to falownik nr 2 ma największą sprawność przetwarzania energii - sięgającą nawet 97%, gdzie inne falowniki mają ją na poziomie 90-93% :roll:

WiFi w standardzie występuje tylko w falowniku nr 3. w reszcie jest jako opcja do dokupienia jako osobny moduł.

Falownik nr. 3 posiada wypinany ekran LCD wraz z przyciskami... który można powiesić w dowolnym miejscu, łącząc go "skrętką" z falownikiem.
W falowniku nr. 1 mamy opcje dodatkowego wyświetlacza LCD.

Z tego co mi wiadomo... wszystkie 3 falowniki mają możliwość podpięcia komputera i podglądania oraz sterowania falownikiem z aplikacji.
Aplikacja wydaje się przejrzysta.... choć nie do końca spolszczona :mrgreen:
Wszystkie nastawy można wbić ręcznie z pulpitu, choć jest to trochę upierdliwe :?

Jak znajdę... to wkleję mój filmik z pierwszego uruchomienia i testowania mniejszej wersji 3000VA na 24V :mrgreen:

Jeżeli miałbym wybierać z tych 3 falowników.... mój wybór padłby na falownik numer 1, choć mając już założony w domu licznik 2 kierunkowy wybrałbym falownik full hybrydowy.
https://pl.aliexpress.com/item/40000830 ... 2e0emDMmht

Parametry i funkcjonalność ma identyczną jak 1 opcja... ale przy full naładowanych bateriach kiedy energii ze słońca jest naddatek to energia jest przekazywana do sieci energetycznej jak w typowym falowniku on-grid :mrgreen:

Uwierz mi... :mrgreen: przyjdzie kilka słonecznych dni i przy full naładowanych akumulatorach będziesz szukał jak tą energię w danej chwili spożytkować :mrgreen:

Przepraszam za błędy i składnie... pisałem po nocy na szybko :roll:
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: Perszing1800 »

@Goliat jak to jest na szybko to nie wiem jak u Ciebie jest dokładnie :D
Nie zauważyłem że mogą pracować bez aku ale dla mnie to trochę dziwne takie działanie bo jak np:jest pobór przez urządzenia 500W a słońce daje 480W to i tak ich nie zasili.
Co do nadwyżek to mam plan :D
Regulator do grzałek sterowany napięciem akumulatora,im bardziej naładowany aku tym większa moc grzałki,sterowanie napięciowe powinno dobrze działać.
Jest projekt off-grida w Polsce jak ludek steruje RW-12 poprzez wejście napięciowe przez taki układ:
Obrazek

Problem w tym że nie czaje jak działa ten układ...
Będę się musiał do kogoś uśmiechnąć żeby mi zrobił takie sterowanie może na arduino?
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: Goliath »

Perszing1800 pisze:
20 paź 2020, 11:37
Nie zauważyłem że mogą pracować bez aku ale dla mnie to trochę dziwne takie działanie bo jak np:brakuje ze słońca 20W to i tak nie będzie działać.
Priorytetem jest zasilanie odbiorników ze słońca.
Jak masz większe zapotrzebowanie na energię niż produkują Ci panele PV to brakującą część dobiera Ci z akumulatorów /o ile są podłączone i naładowane powyżej ustawionego progu/ lub z sieci energetycznej /o ile jest podpięta/ :D
Priorytety zasilania ustawiasz w falowniku :mrgreen:
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: Perszing1800 »

No ale ja przytoczyłem sytuacje kiedy nie ma akumulatorów.Czyli sytuacja kiedy panele pv produkują 480W a odbiorniki zużywają 500W to te brakujące 20W dobiera z sieci tak?To nie głupie ale jak jest większa produkcja niż zużycie to nie ma gdzie jej upchać.
Awatar użytkownika
cyklista
Forumowicz
Posty: 204
Rejestracja: 27 maja 2019, 11:14
Lokalizacja: Rzeszów, gg:7481912

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: cyklista »

A trzeba koniecznie upchać?
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: Perszing1800 »

Niby nie ale zawsze lepiej jak jest cała wykorzystana :D
Dlatego pomysł z regulacją mocy grzałki napięciem akumulatora wydaje mi się dobry.
@Goliath czekamy na ten film z pierwszego uruchomienia,co prawda wielu zwolenników off-grid nie ma ale na pewno się przyda.
Link do specyfikacji tego regulatora rv-12:
https://www.tme.eu/Document/a9f17dd23dd ... RVH-12.pdf
Ma wejścia do sterowania 0-5v i 0-10V.
Nie wiem czy dobrze rozumiem ale ja to myślę tak żeby użyć wejscia 0-10v i wtedy na każdy 1V podany na to wejście mamy 10% mocy,jeśli się mylę to niech mnie ktoś poprawi.
Czyli zostało zrobić układ który z napięcia aku np: przy 14s-54,6V podawał 1V na wejście tego regulatora,później czym wyżej tym większa moc grzałki.
Jeśli dalej by napięcie rosło to przy np: 55V podaje 2V czy 3V itp.
I mamy sterowanie gotowe.
szalonyfacet
Forumowicz
Posty: 88
Rejestracja: 10 cze 2020, 14:10

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: szalonyfacet »

A nie lepiej prirytetowo ladowac akumulator a potem nadstan do pompy. Energie elektryczna latwije zagospodoarowac wiec lepiej miec jej zawsze pod dostatkiem. No i plus na biezaco brac na zuzycie. Wiec kolejnosc bylaby taka. Biezace zuzycie. Jak mamy nadwyzke to w aku a jak aku pelne to w bufor cw. Jedynie zrobix jakis kontroler przed aku ktory nie bedzie ladowal na max aku a jedynie oscylowal w granicach 30 do 80 procent zeby ogniwa najdluzej pozyly. Do tego jeszcze wyjscia na roznw urzadzenia jak ladowarka 18650 czy wyjscie na ladowanie aku z ebajkow. Mozna tez wystawic wtyczke na plugshare i poszerzac krag znajomych ebajkerow :)
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: tas »

Ja mam propozycję jak to rozwiązać bez bufora i bez grzałki :)

Falownik z priorytetem na akumulatory, jak są naładowane to praca z aku, jak się wyczerpią to przełącza się na sieć. Po naładowaniu aku z paneli przełącza się na nie.
I teraz, uwaga, rewolucyjna myśl.
Moc instalacji obliczona nie na zimę tylko na lato :) W lecie ma być na styk, w zimie lub w niepogodę ma zapewnić tyle ile zapewni.
Dzięki czemu w lecie mamy 90% pokrycie zużycia prądu, w zimie mamy 25% pokrycie zużycia kosztów. Średnio redukujemy kosza energii o np 50%

Instalacja 100% użycia
Tanio, bez rezerw mocy, bez potrzeby przewymiarowania :)
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: Perszing1800 »

@szalonyfacet-przecież cały czas jest rozmowa o takim rozwiązaniu tylko zamiast pompy-grzałka.
@Tas-niedobry TY :D
Równie dobrze można dać jeden panel 250-300W i mikroinwerter,będzie tanio i prosto,też kilka procent z rachunku urwie :D
Każdy sobie robi jak uważa ale ja chcę zmniejszyć rachunki za prąd o jakieś 75procent.
Zużywam jakieś 2tyś kwh rocznie,w panelach pv będzie (znaczy się już jest) 2200Wp+500Wp jeszcze co kiedyś od Zeeltoma kupowałem.
Więc nie da rady na instalacje obliczaną na lato.
Kto zerknie na schemat który wrzuciłem parę stron wcześniej?Albo ma inny pomysł jak zrobić,da się na jakimś arduino zrobić żeby można sobie progi napięciowe ustawiać,najlepiej płynnie.Z jednej strony dostaje np:56V a z drugiej jest 9V itp?
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: Perszing1800 »

Dalej się rozglądam za tymi inwerterami i znalazłem jeszcze taki:
https://pl.aliexpress.com/item/10050015 ... 5231bsAuWX
Też może pracować bez baterii i nieco większa sprawność.
Napisałem do chińczyka czy przy 6 panelach w serii będzie pracował prawidłowo.
No i wi-fi ma w pakiecie;)
Tylko się zastanawiam czy nie jest to wyprzedaż jakiegoś wadliwego modelu czy coś bo tylko kilka sztuk jest :D
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: Perszing1800 »

Dobra coś tam skleciłem:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jeszcze trochę porządków z przewodami trzeba zrobić.
Pytanie dla osób używających tego typu inwerterów-czy jest tam opcja w statystykach zliczania całkowitych kWh?
Awatar użytkownika
Mel48
Forumowicz
Posty: 235
Rejestracja: 22 lis 2018, 9:17
Lokalizacja: kotlina kłodzka

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: Mel48 »

To gratulacje , nie ma jak się samemu człowiek na trudzi i cieszy z
Perpetuum mobile puki słoneczko na niebie świeci -dużo luksów życze
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: pxl666 »

Perszing1800 pisze:
20 lut 2021, 17:34
Dobra coś tam skleciłem:
Obrazek
ile kwh w tym mieścisz ? i ile dziennie potrzebujesz - czy masz np dobę autonomii ? jak głęboko planujesz rozładowywać ?
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: Perszing1800 »

Odcinki mam na 47V na dole i 57V na górze,jak świeci słońce to aku pełne około godziny 14:00,po nocy mam 53V bodajże.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: pxl666 »

Perszing1800 pisze:
21 lut 2021, 17:12
Odcinki mam na 47V na dole i 57V na górze,jak świeci słońce to aku pełne około godziny 14:00,po nocy mam 53V bodajże.
Ile kwh się mieści? A Ty transformujesz to spowrotem na 230v ?
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: Perszing1800 »

Jakie z powrotem?Przecież panele dają DC.
Nie mierzyłem ile dokładnie wchodzi powiem szczerze.
Realnie te aku ma 6kwh ale nie wykorzystuje całości ze względu na trwałość,gdzieś koło 4,5kwh
Przecież masz aku+inverter,jak by nie trzeba było 230V to i inwertera nie trzeba tylko regulator ładownia wystarczy.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: pxl666 »

Perszing1800 pisze:
21 lut 2021, 18:07
Jakie z powrotem?Przecież panele dają DC.
Nie mierzyłem ile dokładnie wchodzi powiem szczerze.
Realnie te aku ma 6kwh ale nie wykorzystuje całości ze względu na trwałość,gdzieś koło 4,5kwh
Przecież masz aku+inverter,jak by nie trzeba było 230V to i inwertera nie trzeba tylko regulator ładownia wystarczy.
Tak . Źle się wyraziłem...
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: Perszing1800 »

Bo już myślałem że ja coś źle zrozumiałem.
W skrócie-jeśli jest słoneczny dzień mam dosyć energii elektrycznej na dzień,noc i następny dzień.Jak zabraknie to inwerter automatycznie przełącza na sieć energetyczną.
Zużywam ~180kwh/miesiąc.
Już powiedziałem mojej drugiej połówce żeby zmywarkę włączać koło południa wtedy energia idzie bezpośrednio z paneli,nie wykazała sprzeciwu ;)
Ktoś ma pomysł na sterownik który mierzy napięcie akumulatora daje na wyjściu 0-5V?
Chciałbym żeby to wyglądało w ten sposób:
56,5V-sterownik na wyjściu 0V
56,6V-1V
56,7V-2V
56,8V-3V
56,9V-4V
57.0-5V
Ktoś ma jakiś pomysł?
K2M7L
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 24 mar 2018, 21:11

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: K2M7L »

A jak zrobić powerwalla jeśli moja pv postawiona jest na mikroinwerterach zlokalizowanych pod panelami i z dachu dostaje AC 230V? Ktoś ma doświadczenia z takim układem?
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: pxl666 »

No ponowna konwersja do dc i same straty. Nie ma nic za darmo
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: gienek333 »

Perszing, wzmacniacz operacyjny o wzmocnieniu 10.
Awatar użytkownika
szczur333
Forumowicz
Posty: 451
Rejestracja: 18 maja 2019, 1:19
Lokalizacja: Kraków/Busko-Zdrój
Kontakt:

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: szczur333 »

czy ktos wie jakie sa orientacyjne ceny dostosowania baterii z auta pod dom??

przy moim uzytkowaniu oceniam wstepnie zwrot na 5-6 lat + dodatkowo odpornosc na blackouty
falcon v2 - qs205 5T - sabvoton - 20s14p vtc5a - 54kg - 76kmh/vmax
energica eva esse esse 9+ 80kW, 21,5kWh 0-100kmh 3,1s
tesla model 3 2018 (US) 75kWh RWD 0-100kmh 5,6s
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: pxl666 »

szczur333 pisze:
03 kwie 2022, 3:17
czy ktos wie jakie sa orientacyjne ceny dostosowania baterii z auta pod dom??

przy moim uzytkowaniu oceniam wstepnie zwrot na 5-6 lat + dodatkowo odpornosc na blackouty
Dostosowania? Raczej producent falownika określa parametry akumulatora . Nie mam pewności ale może być że falownik dostosujemy do par parametrów aku ale na 100 są jakieś wymagane parametry
gość
Forumowicz
Posty: 433
Rejestracja: 20 maja 2019, 22:28

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: gość »

Też myślę że podstawowym ograniczeniem są parametry dostępnych na rynku urządzeń.
Np ten chodzi na 48V
https://allegro.pl/oferta/inwerter-sinu ... 2004966376

Akumulator tesli chyba ma moduły po 6S więc nie jest optymalnym dawcą.

Po prostu trzeba wybrać taki akumulator żeby nie było za dużo cięcia i lutowania, albo znaleźć tani akumulator i dobrać pod niego falownik 😉
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: pxl666 »

gość pisze:
03 kwie 2022, 13:28
Też myślę że podstawowym ograniczeniem są parametry dostępnych na rynku urządzeń.
Np ten chodzi na 48V
https://allegro.pl/oferta/inwerter-sinu ... 2004966376

Akumulator tesli chyba ma moduły po 6S więc nie jest optymalnym dawcą.

Po prostu trzeba wybrać taki akumulator żeby nie było za dużo cięcia i lutowania, albo znaleźć tani akumulator i dobrać pod niego falownik 😉
albo złożyć pod falownik kilka mniejszych do kupy ale dopuszczam taka możliwość ze falownik będzie wymagać jakiejś szyny komunikacji z powerwallem . tak wiec zacząłbym od poczytania o falowniku który chcesz zastosować
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: Przemek »

pxl666 pisze:
03 kwie 2022, 15:13
....ze falownik będzie wymagać jakiejś szyny komunikacji z powerwallem ....
kluczowy problem
w zasadzie prawie nic nie będzie dziać jeśli nie będzie dedykowanego pod falownik
wszystko potrzebuje komunikacji tak jak w e kołach ,, podepnij inny aku do hmm. Bosch, giant, haibaik...... i wielu innych wymaga wzajemnej komunikacji
zostaje wyspa robiona tymi rencami
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: gienek333 »

Są dostępne UPS-y. To są tanie przetwornice (firmy dla bezpieczeństwa wymieniają je co jakiś czas) Co do aku, to jest coś takiego jak sprawność energetyczna i trzeba brać to pod uwagę (bo to nie jest 80%).
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: pxl666 »

gienek333 pisze:
03 kwie 2022, 22:43
Są dostępne UPS-y. To są tanie przetwornice (firmy dla bezpieczeństwa wymieniają je co jakiś czas) Co do aku, to jest coś takiego jak sprawność energetyczna i trzeba brać to pod uwagę (bo to nie jest 80%).
No są i co z tego ? Co wniosłeś klasycznie do dyskusji ? Powyżej 4kw masz falownik 3f A wiesz ile kosztuje UPS 3f o mocy np 10kw?
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Bank energii jako odbiornik dla paneli fotowoltaicznych

Post autor: Goliath »

Zazwyczaj jeżeli mówimy o fotowoltaice w połączeniu z bankiem energii... to myślimy o systemie tzw. hybrydowym :)

Najtańsze oczywiście znajdziemy na "chińskich portalach"... zwłaszcza jeżeli nie planujemy oddawać energii do sieci oszczędzając sobie papierkologii z zakładem energetycznym. :D

I tutaj zacznijmy od najtańszych...
Falowniki 1 fazowe do mocy około 3kVA latają przeważnie na 24V - dla nich bez różnicy czy podepniemy kwasiaki, żele czy Liony.
Ważne by nominalnie miały 24V... czyli w LiIon 7S lub LiFePo4 8S
https://pl.aliexpress.com/item/10050019 ... -recommend

Falowniki 1 fazowe do mocy od 3kVA -6kVA latają przeważnie już na 48V - dla nich też bez różnicy czy podepniemy kwasiaki, żele czy Liony.
Ważne by nominalnie miały 48V... czyli w LiIon 14S lub LiFePo4 16S
https://pl.aliexpress.com/item/40011452 ... -recommend

Wszystkie parametry napięciowe w takich falownikach są konfigurowalne.
Wraz ze wzrostem mocy falownika... musi iść wzrost napięcia DC, żeby zmniejszyć prąd DC, a co za tym idzie - zmniejszyć przekroje ścieżek i przewodów nisko napięciowych.

Jeżeli chodzi o falowniki 3 fazowe... to zawsze można spiąć 2-3 falowniki 1 fazowe do wspólnej pracy - jeżeli dany falownik na to pozwala.
https://ae01.alicdn.com/kf/H13a44b8dadb ... e805co.jpg

Co do UPS-ów...sprawa wygląda podobnie choć tutaj nie ma tyle możliwości konfiguracji napięć akumulatorów.
UPSy projektowane są zazwyczaj do współpracy z akumulatorami "żelowymi".

Małe jednostki do około 600VA są napędzane jednym aku 12V. - tutaj sprawdzi się tylko LiFePo4 w konfiguracji 4S.
Średnie jednostki do około 1400 VA są napędzane już systemem 24V. - tutaj sprawdzi się LiIon w konfiguracji 7S oraz LiFePo4 w konfiguracji 8S.
Większe jednostki do około 3000 VA są napędzane już systemem 48V. - tutaj sprawdzi się LiIon w konfiguracji 14S oraz LiFePo4 w konfiguracji 16S.

To tak w skrócie... choć widziałem wiele UPS-ów różnych producentów które latały np. na 120V nomianlnie i miały ok 5kVA

Sam w garażu mam kilka UPS-ów w dość dziwnych konfiguracjach napięciowych ;)
2 kVA który lata nominalnie na 36V - 10S, - rzadko spotykane napięcie ;)
kilka szt. 3kVA na 72V - idealny pod aku od monstera 20S ;) Rezerwowo zasilić dom ze Sparka, BearEbike czy z Fallusia :) Bezcenne :D
2,4kVA na 48V - 13-14S - takie rezerwowe źródło prądu dla domu napędzane aku bidonowym :)

Co do aku od samochodów.
Wiele akumulatorów w samochodach da się przerobić /przegrupować ogniwa/
Takim dobrym przykładem jest akumulator od nissana LEAF

lub Yuasa Lev40 z Outlandera PHEV

Trzeba tylko popatrzeć jaki typ ogniwa siedzi w takim aucie elektrycznym i jak jest połączony :D

Polecam też kanały:
https://www.youtube.com/c/ParagonDIY
https://www.youtube.com/c/Kenny88
https://www.youtube.com/c/mikrogeneracja/videos
https://www.youtube.com/user/greasybrothers
https://www.youtube.com/c/HBPowerwall
oraz :
https://www.youtube.com/channel/UCCrRhG ... tqA/videos
https://www.youtube.com/channel/UChj9IZ ... vwA/videos
https://www.youtube.com/channel/UCrwKEc ... 8sg/videos
https://www.youtube.com/channel/UCqTd-X ... FFQ/videos
https://www.youtube.com/channel/UC6JrBo ... 0Ig/videos
https://www.youtube.com/channel/UCrRxoT ... 6e5PQSHEeg
ODPOWIEDZ