Panel Solarny na rowerze- czy to sie uda?

ODPOWIEDZ
Damian14
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 01 sie 2020, 17:28

Panel Solarny na rowerze- czy to sie uda?

Post autor: Damian14 »

Pomyslalem sobie, dlaczego by nie doladowywac baterii podczas jazdy, jakims malym panelem 30-100 wat.

Umiejscowionym na bagazniku, kąt nachylenia pewnie max z 75-80 stopni.

Pytanie czy taki panel postawiony prawie ze pionowo pobieralby promienie sloneczne? (w komfortowych warunkach gdy slonce swieci na panel)

Jaki regulator napiecia bym potrzebowal bo wiekszosc to 12/24, a ja mam baterie 36v
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Panel Solarny na rowerze- czy to sie uda?

Post autor: pxl666 »

za mały uzysk żeby to miało ręce i nogi . nie bez powodu telefony nie maja paneli choć teoretycznie mogłyby
Awatar użytkownika
evwhite
Forumowicz
Posty: 42
Rejestracja: 04 wrz 2019, 9:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Panel Solarny na rowerze- czy to sie uda?

Post autor: evwhite »

Proponuję prosty eksperyment ;) Weź swoją ładowarkę i zobacz jaką ma moc oraz jak długo ładuje twój rower.
Później znajdź panel słoneczny o takiej samej mocy i zobacz jakie ma wymiary i masę.

PODPOWIEDŹ: Taki panel będzie ważyć około 20kg i będzie większy od roweru ;)

Podrzucam ci również filmik, w którym pokazana jest studencka konstrukcja pojazdu zasilanego solarnie - zobaczysz jak dużą ma powierzchnię paneli i jak bardzo liczy się aerodynamika ;)
Damian
+48 577 512 420
----------
POJAZDY ELEKTRYCZNE - PAKIETY NA ZAMÓWIENIE - CZĘŚCI DO E-BIKE
WWW.CAT-EBIKES.PL
Awatar użytkownika
Mel48
Forumowicz
Posty: 235
Rejestracja: 22 lis 2018, 9:17
Lokalizacja: kotlina kłodzka

Re: Panel Solarny na rowerze- czy to sie uda?

Post autor: Mel48 »

Chyba tylko w rowerze ev typu cargo - to by się sprawdziło w słonecznie dni :roll:
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1319
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Panel Solarny na rowerze- czy to sie uda?

Post autor: Yasiu77 »

Ty miałeś Tomku tam 2 x 250w? Szczerze mówiąc tez zastanawiałem się nad pomysłem zrobienia wycieczkowego wózka rowerowego na np. namiot i graty z panelem na daszku, teraz są lekkie ok 1 kg i już nie całkiem drogie pv elastyczne https://allegro.pl/oferta/panel-slonecz ... 9869146234 przy dwóch byłoby teoretycznie 300w a wymiary dachu 185x67 lub 134 x 93. Co myślicie?
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Panel Solarny na rowerze- czy to sie uda?

Post autor: pxl666 »

obecnie już są panele 370w a to sporo zmienia jak damy dwa , niemniej jednak nadal produkcja energii krytycznie uzależniona jest od kata padania i ilości światła wiec trudno liczyć ze bez aku się gdzieś sensownie zajedzie . co innego goście którzy budują przyczepki kempingowe do roweru lub trajki z dachem z paneli . wtedy gdy ma się dwa aku i jeden można cały czas ładować , latem może mieć to sens ...
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1319
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Panel Solarny na rowerze- czy to sie uda?

Post autor: Yasiu77 »

Dwa 370W normalne będą miały wymiar prawie z 170 x 200 lub 100 x 340, wagę 30-40 kg i pod rower to tak słabo, niezbyt dokładnie szukałem i nie widziałem węższych, lżejszych, może są ale ja się nie znam więc mnie poprawcie. Takie dwa małe elastyczne 150w ważą 2 kg i mają pewnie wymiar przepisowy, czyli zestaw dwóch pv przyczepki z rowerem może nie przekraczać regulaminowych 0,9m szerokości i 4m długości.
Awatar użytkownika
BeneQ
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 10 kwie 2021, 18:45
Lokalizacja: Milówka

Re: Panel Solarny na rowerze- czy to sie uda?

Post autor: BeneQ »

Obecnie są już panele 450W ino 2m x1.2m uzysk energi z 1m2 panelu w ostatnich 3 latach wzrósł zaledwie 3-4 % . Mocniejsze panele oznaczają większą powierzchnię .
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Panel Solarny na rowerze- czy to sie uda?

Post autor: miki »

Takie panele mają sens w Australii może. Wiem, że w Europie Południowo-Zachodniej robią takie rajdy różnych pojazdów elektrycznych wspomaganych także panelami. Nawet podają raporty z ilości energii pozyskanej ze Słońca w stosunku do energii zużytej każdego dnia. Generalnie przy obecnej sprawności ogniw fotowoltaicznych temat raczej symboliczny.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Panel Solarny na rowerze- czy to sie uda?

Post autor: pxl666 »

Problemem tego źródła jest głównie niestabilne napięcie i konieczność stosowania regulatora ...są już rozkładane do telefonów i to ma sens bo jest duży nadmiar mocy w takim większym więc na jakimś postoju można w słońcu już coś podładować . Na rowerze nie ma warunkow najczęściej bo sama zmiana kierunku jazdy już wpływa na pracę panelu. Pozatym kąt padania ma duże znaczenie . W słoneczniku panele były płasko co obniżyło ich wydajność pewnie ok 30% zresztą najlepszym przykładem są eauta gdzie pv w dachu i masce wydaje się naturalnym ale nikt ich nie stosuje
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Panel Solarny na rowerze- czy to sie uda?

Post autor: miki »

30%, czy 15%, czy 50% - nie ma znaczenia. Podstawowa sprawność paneli jest jeszcze zbyt niska.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Panel Solarny na rowerze- czy to sie uda?

Post autor: pxl666 »

Opieram się na info od instalatora mojej elektrowni i obserwacji produkcji pv w zależności od wysokości słońca czyli kąta padania promieni . Różnica jest gigantyczna
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Panel Solarny na rowerze- czy to sie uda?

Post autor: gienek333 »

U Tomka podstawowy błąd był że panele cały czas nie ładowały aku. Można było dać prosty stabilizator szeregowy (żeby nie zniszczyć aku). Co do roweru, to albo przyczepka z poziomym panelem, albo daszek (mały daszek, ale jak się dużo jedzie, to "nakapie"), ale tu jest taki problem, że taki panel zawieszony wysoko jest ryzykowny, bo nam podnosi środek ciężkości i jak dmuchnie to mamy po panelu i jeszcze coś można uszkodzić :(.
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Panel Solarny na rowerze- czy to sie uda?

Post autor: gienek333 »

Ale było tak, że panele ładowały aku podczas jazdy :?: :shock:.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Panel Solarny na rowerze- czy to sie uda?

Post autor: pxl666 »

Nie możesz chyba jednocześnie pobierać i oddawać prądu do aku ? Prąd był pobierany z aku tylko pomniejszony o prąd z paneli z których bezpośrednio zużywał sterownik . W momencie ustania obciążenia prąd zaczynał ładować aku ...tak ?
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Panel Solarny na rowerze- czy to sie uda?

Post autor: pxl666 »

Ok ale masz na myśli że silnik pracował tylko na mocy pv a aku tylko pobierał wtedy nadmiar ?
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Panel Solarny na rowerze- czy to sie uda?

Post autor: miki »

Przy naszej aurze nie da się jeździć na solarach. Można komórkę doładować, ale napędzić silnik stałym sporym prądem - cienko to widzę. Jakby nie ustawiał tego panela.
Ostatnio zmieniony 11 kwie 2021, 22:40 przez miki, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Panel Solarny na rowerze- czy to sie uda?

Post autor: Goliath »

Trzeba dodać... że zeeltom-a "słonecznik" miał na dachu położone 2 duże panele :shock: każdy min. 230W przy prądzie ok. 8A :D
Kto bywał na zlotach ten wie ;)
Ostatnio zmieniony 11 kwie 2021, 23:09 przez Goliath, łącznie zmieniany 2 razy.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Panel Solarny na rowerze- czy to sie uda?

Post autor: tkoko »

pxl666 pisze:
11 kwie 2021, 22:09
Ok ale masz na myśli że silnik pracował tylko na mocy pv a aku tylko pobierał wtedy nadmiar ?
Silnik pobiera tyle prądu z panela, ile przestaje pobierać akumulator przy zerowej różnicy napięć silnik aku. Zapewne jak silnik pracował na luzie, to aku odbierało cały prąd z panela. Jak silnik pracował na maksymalnym obciążeniu to spadek napięcia na aku sprawiał że cały prąd z panela szedł do aku. Do tego nie trzeba żadnych "układów el", działają prawa fizyki.
Ostatnio zmieniony 12 kwie 2021, 6:58 przez tkoko, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Panel Solarny na rowerze- czy to sie uda?

Post autor: pxl666 »

pomyślałem . stąd moje pytanie o jednoczesne ładowanie i pobór z aku . nie o zasilanie nadmiarem prądu z pv podczas ładowania
Awatar użytkownika
BeneQ
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 10 kwie 2021, 18:45
Lokalizacja: Milówka

Re: Panel Solarny na rowerze- czy to sie uda?

Post autor: BeneQ »

Jak widać pseudo wynalazców chcących łamać podstawy fizyki nie brakuje.
Ostatni w Węgierskiej Górce zaczepił mnie turysta i zapytał czy można by moją hulajkę 2x 1600watt zasilać z paneli
powiedziałem że tak jak najbardziej ino trzeba by te panele jakoś rozłożyć na powierzchni około 6m2 ;) najlepiej na przyczepce
ODPOWIEDZ