Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: gienek333 »

pxl666 pisze:
23 lis 2021, 23:35
Piszesz o stronie ac czy dc? Ja mam 3f falownik
[/quote Z aku przez przetwornicę podajesz DC zamiast paneli.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: pxl666 »

gienek333 pisze:
24 lis 2021, 8:11
pxl666 pisze:
23 lis 2021, 23:35
Piszesz o stronie ac czy dc? Ja mam 3f falownik
[/quote Z aku przez przetwornicę podajesz DC zamiast paneli.
A to nie . Ja bym chciał uruchomić falownik jak nie ma zasilania zewnętrznego. W przypadku 1f byłoby to dużo prostsze ale energetyka wymusiła falownik 3f i jest lipa ...co prawda on do pracy potrzebuje pewnie 1f ale raczej trzeba go oszukać że po stronie ac są wszystkie 3 fazy...
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: WojtekErnest »

Chocby tu :
https://businessinsider.com.pl/wiadomos ... go/e5lcy8b

"Duże reaktory jądrowe i SMR - odpowiedź na różne potrzeby

Niezależnie od rządowych planów budowy klasycznych dużych reaktorów coraz częściej słyszymy o tym, że podmioty prywatne podejmują się inicjatyw budowy mniejszych reaktorów (tzw. SMR - skrót od ang. Small Modular Reactors). Mają one pozwolić na zasilenie lokalnych odbiorców lub służyć jako źródło produkcji prądu i ciepła na potrzeby dużych zakładów przemysłowych.

Małe reaktory jądrowe to kategoria obejmująca projekty, w których zainstalowana moc waha się od 5 MW (niektórzy określają je jako Micro Modular Reactors) do 300 MW. Takie jednostki powstają w oparciu o przeprojektowanie i zmniejszenie klasycznych dużych reaktorów. Warto wspomnieć, że obecnie najmniejsze budowane klasyczne duże reaktory mają moc od 1000 MW do nawet 1650 MW"
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: pxl666 »

WojtekErnest pisze:
24 lis 2021, 10:31
Chocby tu :
https://businessinsider.com.pl/wiadomos ... go/e5lcy8b

"Duże reaktory jądrowe i SMR - odpowiedź na różne potrzeby

Niezależnie od rządowych planów budowy klasycznych dużych reaktorów coraz częściej słyszymy o tym, że podmioty prywatne podejmują się inicjatyw budowy mniejszych reaktorów (tzw. SMR - skrót od ang. Small Modular Reactors). Mają one pozwolić na zasilenie lokalnych odbiorców lub służyć jako źródło produkcji prądu i ciepła na potrzeby dużych zakładów przemysłowych.

Małe reaktory jądrowe to kategoria obejmująca projekty, w których zainstalowana moc waha się od 5 MW (niektórzy określają je jako Micro Modular Reactors) do 300 MW. Takie jednostki powstają w oparciu o przeprojektowanie i zmniejszenie klasycznych dużych reaktorów. Warto wspomnieć, że obecnie najmniejsze budowane klasyczne duże reaktory mają moc od 1000 MW do nawet 1650 MW"
ok ja wiem ze są reaktory które się mieszczą na lodołamaczach albo łodziach podwodnych ale pokaż zastosowanie takiego na przykładzie jakiegoś miasta bo o tym chyba mówimy , pytam o zastosowania ISTNIEJĄCE a nie spekulacje .
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: Przemek »

Wracając do UPS-a
1. mój falownik musi widzieć 3 fazy żeby ruszyć...
2. zakładając ups 3 fazowy może pojawić sie kolejny problem z bilansem mocy na różnie obciążonych fazach ?
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: pxl666 »

Przemek pisze:
24 lis 2021, 12:14
Wracając do UPS-a
1. mój falownik musi widzieć 3 fazy żeby ruszyć...
2. zakładając ups 3 fazowy może pojawić sie kolejny problem z bilansem mocy na różnie obciążonych fazach ?
ups 3f to już poważne koszty o ile wiem ... chyba lepiej falownik na wyspowy zmienić
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: Przemek »

fakt ceny nie są zachęcające
no to inaczej, zaznaczam że znam sie na elektronice jak świnia na gwiazdach
a czy do takiego zasilania dało by sie podpiąć trzy ups-y jedno fazowe po jednym na fazę ??
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: pxl666 »

Przemek pisze:
24 lis 2021, 12:42
fakt ceny nie są zachęcające
no to inaczej, zaznaczam że znam sie na elektronice jak świnia na gwiazdach
a czy do takiego zasilania dało by sie podpiąć trzy ups-y jedno fazowe po jednym na fazę ??
gość mi tłumaczył ze jest problem z częstotliwościami i trudno tak wystartować falownik ... myślę że za głupi na to jestem . pozatym trzy upsy... no lekka przesada
gość
Forumowicz
Posty: 433
Rejestracja: 20 maja 2019, 22:28

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: gość »

Nie trafisz z częstotliwością i będzie zwarcie.
Przy 1 fazie nie ma problemu ale 3 przesunięte względem siebie zmieniające się 50~60 razy na sekundę...
Nie ryzykowałbym.
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: gienek333 »

To można zrobić silnikiem BLDC. Rozkręcasz taki silnik do 50 Hz (takim szczotkowcem randomowym) i odpalasz inwerter. Jak masz problemy z napięciem, to jakieś autotransformatory i da radę (w większości elektrowni transformatorami się ustala napięcia). Jest też obcja nawinięcia na odpowiednie napięcie ( trza pogadać z Perszingiem ;) ).
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: Przemek »

To może inaczej, jak by zachowywał się taki zestaw, najsłabszy agregat 2,5kw 3f z avr odpalam go i wzbudzam falownik i sytuacja
1. panele produkują 5 kw, ja zużywam 5 kw, jak w takim układzie będzie zachowywał sie agregat ?
2. panele produkują 5 kw, ja zużywam 1 kw, jak w takim układzie będzie zachowywał sie agregat ?
3. panele produkują 5 kw, ja zużywam 7 kw w takim układzie rozumiem że agregat będzie dobijał brakujące 2kw ,, ?
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: gienek333 »

To są przeważnie urządzenia wyprodukowane ChRL, więc tylko wróż Maciej ;) .
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: Przemek »

o chinczyku nie myślałem, na szczęście można jeszcze dostać takie perełki https://www.olx.pl/d/oferta/agregat-pra ... tended_s2v
a i stabilizacja w tym dziadku z pewnością jest niedościgniona dla niejednego chinczyka
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: pxl666 »

Przemek pisze:
25 lis 2021, 20:48
o chinczyku nie myślałem, na szczęście można jeszcze dostać takie perełki https://www.olx.pl/d/oferta/agregat-pra ... tended_s2v
a i stabilizacja w tym dziadku z pewnością jest niedościgniona dla niejednego chinczyka
Nie rób jaj . Co byś chciał tym zasilać? Pompę hydroforu chyba bo raczej nie serwer...
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: Przemek »

pxl666 pisze:
25 lis 2021, 22:25
Przemek pisze:
25 lis 2021, 20:48
o chinczyku nie myślałem, na szczęście można jeszcze dostać takie perełki https://www.olx.pl/d/oferta/agregat-pra ... tended_s2v
a i stabilizacja w tym dziadku z pewnością jest niedościgniona dla niejednego chinczyka
Nie rób jaj . Co byś chciał tym zasilać? Pompę hydroforu chyba bo raczej nie serwer...
hmm gdzieś pisałem o hydroforze ?
masz pojecie o moich planach prycz uruchomienie falownika
no chyba że to coś w stylu
nie znam sie więc się wypowiem ?
Ostatnio zmieniony 26 lis 2021, 8:55 przez Przemek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: pxl666 »

Przemek pisze:
26 lis 2021, 8:53
pxl666 pisze:
25 lis 2021, 22:25


Nie rób jaj . Co byś chciał tym zasilać? Pompę hydroforu chyba bo raczej nie serwer...
hmm gdzieś pisałem o hydroforze ?
masz pojecie o moich planach prycz uruchomienie falownika
no chyba że to coś w stylu
nie znam sie więc się wypowiem ?
Mam na myśli że ten sprzęt nie ma żadnej filtracji i elektronika na tym nie pójdzie
Ostatnio zmieniony 26 lis 2021, 9:14 przez pxl666, łącznie zmieniany 1 raz.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: tkoko »

Nie wiem jak zamierzasz używać generatora. Generatora zapewne nie podepniesz bez "odłączenia" instalacji domowej od sieci bo będziesz zasilał sąsiadów nie siebie. Jeżeli będzie połączony tylko generator z falownikiem/panelami to nie powinno być (moim zdaniem) większego problemu z połączeniem dobrego generatora (G2 - 3)z instalacją/falownikiem. Który układ i w jakim zakresie poda prąd zapewne będzie zależne już tylko od elektroniki i napięć obu urządzeń (jak w "P" baterii). Przy równoczesnym poborze prądu z sieci i falownika/paneli dołączenie generatora w najlepszym przypadku zapewne "zablokuje" generator, w najgorszym przypadku spowoduje zwarcie w instalacji, ale to też tylko przypuszczenie bo nie łączyłem swojego generatora do sieci.
Ostatnio zmieniony 26 lis 2021, 9:37 przez tkoko, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: Przemek »

Tkoko, wiadomo że jak podepnę ten agregat do domu to wyłączę esa przed licznikiem, dla mnie to logiczne,,,
Co do samego "dziadka wojaka" to one służyły przede wszystkim do zasilania elektroniki, one według tego co czytałem gorzej radziły sobie z silnikami ,,,,
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: pxl666 »

Przemek pisze:
26 lis 2021, 10:09
Tkoko, wiadomo że jak podepnę ten agregat do domu to wyłączę esa przed licznikiem, dla mnie to logiczne,,,
Co do samego "dziadka wojaka" to one służyły przede wszystkim do zasilania elektroniki, one według tego co czytałem gorzej radziły sobie z silnikami ,,,,
nie dam sobie głowy uciąć ale sadze ze obecne sprzęty zwłaszcza elektroniczne (falownik to już w ogóle) będą wymagać czystszej częstotliwości niż wojskowe radiostacje . skoro projektant instalacji pv twierdzi ze nawet start z upsa z pełną filtracją nie zawsze się powiedzie to mam powody by tak myśleć - natomiast nie uważam ani siebie ani jego za wyrocznię - tobie może się udać
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 771
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: lukk »

pxl666 pisze:
26 lis 2021, 11:36
nie dam sobie głowy uciąć ale sadze ze obecne sprzęty zwłaszcza elektroniczne (falownik to już w ogóle) będą wymagać czystszej częstotliwości niż wojskowe radiostacje .
Większość sprzętów elektronicznych ma teraz na wejściu zasilacz impulsowy typu flyback, więc i tak napięcie sieci jest najpierw prostowane. Ale praca z falownikiem to ciekawy temat. Wydaje mi się, że jeżeli generacja z PV będzie wyższa niż lokalne zapotrzebowanie, to falownik będzie podbijał napięcie, żeby wymusić wepchnięcie energii do sieci, aż osiągnie wartość graniczną i się wyłączy.

EDIT:
Tutaj wątek z innego forum nt. pracy agregatu z PV: https://www.forum-fronius.pl/forum/topi ... oltaiczna/
z tego co piszą to ma to prawo działać i działa, ale trzeba zadbać o odpowiedni agregat.
Ostatnio zmieniony 26 lis 2021, 12:09 przez lukk, łącznie zmieniany 1 raz.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: tkoko »

Przemek pisze:
26 lis 2021, 10:09
Tkoko, wiadomo że jak podepnę ten agregat do domu to wyłączę esa przed licznikiem, dla mnie to logiczne,,,
Co do samego "dziadka wojaka" to one służyły przede wszystkim do zasilania elektroniki, one według tego co czytałem gorzej radziły sobie z silnikami ,,,,
Myślę że jeżeli uda się bez problemu "zgrać" generator z falownikiem, to jednofazowy sprzęt/silnik domowy bez problemu zadziała. Problemem może być działanie silnika 3-fazowego w przypadku dużych różnic obciążenia wewnętrznej sieci na poszczególnych fazach.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: WojtekErnest »

Jak wynika z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych, w czwartek 2 grudnia zanotowano historyczny rekord produkcji energii w polskich elektrowniach. W pewnym momencie obciążenie przekroczyło 27,5 GW. Poprzedni rekord zanotowano 12 lutego (27 MW). A to wszystko przy temperaturach oscylujących w okolicach zera stopni Celsjusza, czyli daleko od szczytu sezonu grzewczego.

W znaczący sposób energetykę konwencjonalną wsparły OZE. Elektrownie wiatrowe wyprodukowały od 3 do 6 GW, a fotowoltaika 0,8 GW.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
khuuhkrr
Forumowicz
Posty: 122
Rejestracja: 05 wrz 2019, 11:47

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: khuuhkrr »

Co to znaczy, że wiatraki wyprodukowały (czas przeszły - dokonany) od 3 do 6 GW? Korzystając z jakich narzędzi/metod pomiarowych możliwe jest uzyskanie takiej precyzji? 😉
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: pxl666 »

khuuhkrr pisze:
05 gru 2021, 11:03
Co to znaczy, że wiatraki wyprodukowały (czas przeszły - dokonany) od 3 do 6 GW? Korzystając z jakich narzędzi/metod pomiarowych możliwe jest uzyskanie takiej precyzji? 😉
Komercyjna elektrownia wiatrowa mierzy przecież energię oddaną do sieci . Jakoś się musi rozliczać z pge....
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: zielony71 »

Mam taki pomysł na fotowoltaikę na własne potrzeby, bez wielkich inwestycji i ciekawy jestem opinii osób, które się na tym lepiej znają niż ja.
Zaznaczam, że nie chcę zostać prosumentem, bo mam głębokie przeświadczenie, że monopolista jakim jest energetyka, prędzej czy później mnie wydyma;-) Znajdą sposób, bo oni zajmują się tym zawodowo, a ja jestem tylko amatorem.

W przypadku, kiedy chcemy produkować prąd wyłącznie na własne potrzeby, trzeba oczywiście ograniczyć produkcję do takich wielkości, jakie możemy zużyć na bieżąco. No bo poważne magazynowanie to już wyższe koszty i komplikacje.
Dlatego myślę o pojedynczym panelu o mocy 200-300 W.
Do tego inwerter on-grid dostosowany do takiej mocy, taki jak na tej aukcji:
https://allegro.pl/oferta/enecsys-smi-3 ... 8223183744
Bez magazynowania układ jest prosty i chyba nie ma prawa nie działać.

Jednak minimalne magazynowanie jest potrzebne, bo nie mam takiego zapotrzebowania, żeby przez cały słoneczny dzień zużywać te 300 W. No i tu pomyślałem o wykorzystaniu akumulatora z roweru, tylko nie do końca wymyśliłem jak go wpiąć do układu, żeby to dobrze działało.
Domyślam się, że bezpośrednie podpięcie akumulatora do inwertera nie jest dobrym pomysłem, bo bez ograniczenia prądowego inwerter się spali. Zatem jak to ugryźć?
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Awatar użytkownika
radasss
Forumowicz
Posty: 494
Rejestracja: 31 mar 2018, 8:50
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: radasss »

Też myślę na takim rozwiązaniem, jednak jest to typowo do celów zabawowo-hobbystycznych bo w takich kategoriach należy na dzień dzisiejszy rozpatrywać PV. Do puki nie znajdzie się pojemny, tani system magazynowania to spokojnie możemy poczekać, aż rządzący przeproszą węgiel, etc.
Inwerter można podpiąć pod akumulator.
warsztatmotocykli.pl
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: pxl666 »

jak masz dofinansowanie z gminy to może opłacać się grzanie cwu z pv ...
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: zielony71 »

300 W to można podgrzać tyle wody co w czajniku ;-) A rozbudowywać instalacji fotowoltaicznej tylko po to żeby grzać wodę to mi się nie opłaca.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
gość
Forumowicz
Posty: 433
Rejestracja: 20 maja 2019, 22:28

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: gość »

Jeśli przepisy staną się niekorzystne to ceny ogniw PV spadną więc łatwiej będzie kupić.
Co do inwertera z linku to chciałbym wiedzieć jak się zachowa jeśli nie będzie odbioru energii?

Ja swoją mikro instalacje robię z:
Panel 330W
Sterowniki ładowania
Akumulator 7S13P
Przetwornica sinus 300W/600W

Enegie zużywać będzie lodówka i oświetlenie.
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: zielony71 »

gość pisze:
10 gru 2021, 18:01
Jeśli przepisy staną się niekorzystne to ceny ogniw PV spadną więc łatwiej będzie kupić.
Co do inwertera z linku to chciałbym wiedzieć jak się zachowa jeśli nie będzie odbioru energii?
Z tego co wiem, to odbiór zawsze będzie, bo to jest inwerter on-grid i przy braku zużycia na miejscu będzie wpychał nadwyżkę do sieci. Przy starym liczniku mechanicznym spowoduje to cofanie się licznika. Ja niestety mam już nowy, elektroniczny, czyli będę oddawał za darmo.
gość pisze:
10 gru 2021, 18:01
Ja swoją mikro instalacje robię z:
Panel 330W
Sterowniki ładowania
Akumulator 7S13P
Przetwornica sinus 300W/600W

Enegie zużywać będzie lodówka i oświetlenie.
Czyli musisz zrobić oddzielną dodatkową instalację w domu dla oświetlenia i lodówki.
A będziesz przełączał ręcznie, czy jakaś automatyka?
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Awatar użytkownika
Mel48
Forumowicz
Posty: 235
Rejestracja: 22 lis 2018, 9:17
Lokalizacja: kotlina kłodzka

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: Mel48 »

zielony71 pisze:
10 gru 2021, 22:50
gość pisze:
10 gru 2021, 18:01
Jeśli przepisy staną się niekorzystne to ceny ogniw PV spadną więc
Z tego co wiem, to odbiór zawsze będzie, bo to jest inwerter on-grid i przy braku zużycia na miejscu będzie wpychał nadwyżkę do sieci. Przy starym liczniku mechanicznym spowoduje to cofanie się licznika. Ja niestety mam już nowy, elektroniczny, czyli będę oddawał za darmo.

Nie wyślesz go za darmo zapłacisz za nie go
nowy licznik elektroniczny zlicza energie ta wysłaną tak jak byś ja pobierał :(
testowałem na swoim zanim - licznik nie zmienili na dwukierunkowy
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: Przemek »

300W? warto Ci sie wogule za to zabierać ? lodówka bierze koło 100-150w? ale na rozruch ponad 1kw i chyba ten agregat potrzebuje sinusa ? :|
gość
Forumowicz
Posty: 433
Rejestracja: 20 maja 2019, 22:28

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: gość »

Dokładnie, podłącze przetwornice do instalacji i wyłączę korek w rozdzielnicy.
I zamiast wpychać nadwyżki w sieć będę je gromadził w akumulatorkach.
Rower też mógłby pełnić funkcję takiego magazynu.
48V to dosyć typowe napięcie w dniu instalacjach PV.
Awatar użytkownika
Mel48
Forumowicz
Posty: 235
Rejestracja: 22 lis 2018, 9:17
Lokalizacja: kotlina kłodzka

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: Mel48 »

gość pisze:
11 gru 2021, 8:18
Dokładnie, podłącze przetwornice do instalacji i wyłączę korek w rozdzielnicy.
I zamiast wpychać nadwyżki w sieć będę je gromadził w akumulatorkach.
Rower też mógłby pełnić funkcję takiego magazynu.
48V to dosyć typowe napięcie w dniu instalacjach PV.
Tak jak piszesz miałem przez pół roku na bazie UPS + melex 48 V + prostownik hp
potem złościło mnie to ze ups czasami się wyłączał :o
- opłacalność tego znikoma viewtopic.php?p=46789#p46789
Ostatnio zmieniony 11 gru 2021, 9:21 przez Mel48, łącznie zmieniany 5 razy.
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: zielony71 »

Czyli nawet za darmo nie można im prądu oddać, tylko jeszcze trzeba zapłacić? Wielkie dzięki za tę informację, bo to zaoszczędzi mi wiele fatygi ;-)

Rzeczywiście wystarczy wyłączyć bezpiecznik i wpiąć się w ten obwód, który on zabezpiecza? Przecież bezpiecznik odłączy tylko fazę. Zero pozostanie wspólne. Nie będzie z tego jakiś problemów?
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: gienek333 »

Ja 20 lat temu podłączałem wyremontowany dom do sieci. W tzw "umowie" miałem termin zapłaty 14 dni po podłączeniu, ale żądali wcześniej. Jak poszedłem zapytać o co chodzi, to pan (z uśmiechem na twarzy) powiedział że jestem podłączony przez ziemię i jak mi nie pasuje to mogę iść do sądu i jak będę miał dużo szczęścia to mnie podłączą za dwa lata ;) .
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: pxl666 »

gienek333 pisze:
11 gru 2021, 15:58
Ja 20 lat temu podłączałem wyremontowany dom do sieci. W tzw "umowie" miałem termin zapłaty 14 dni po podłączeniu, ale żądali wcześniej. Jak poszedłem zapytać o co chodzi, to pan (z uśmiechem na twarzy) powiedział że jestem podłączony przez ziemię i jak mi nie pasuje to mogę iść do sądu i jak będę miał dużo szczęścia to mnie podłączą za dwa lata ;) .
Srogie piguły milordzie...
Awatar użytkownika
cyklista
Forumowicz
Posty: 204
Rejestracja: 27 maja 2019, 11:14
Lokalizacja: Rzeszów, gg:7481912

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: cyklista »

zielony71 pisze:
11 gru 2021, 11:28
Czyli nawet za darmo nie można im prądu oddać, tylko jeszcze trzeba zapłacić? Wielkie dzięki za tę informację, bo to zaoszczędzi mi wiele fatygi ;-)
Dokładnie tak jest jak masz licznik elektroniczny a nie mechaniczny. Też czekałem z odpaleniem fv miesiąc od instalacji zanim mi nie zmienią licznika na dwukierunkowy, bo mnie uświadomił instalator. Bo zwykły licznik liczy ile prądu przejdzie przez niego i bym zapłacił nie dość że za to co pobrałem (choć pewnie bym pobrał mniej bo w dzień by panel dał) ale też za to co panele oddały do sieci.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: WojtekErnest »

pxl666 pisze:
24 lis 2021, 7:55
WojtekErnest pisze:
24 lis 2021, 7:52
Niestabilność infrastruktury energetycznej to problem systemowy. Nie da się w calym kraju być odpornym na wahania dostaw prądu z wiatraków czy paneli. Teraz podano ze 20 listopada zanotowano rekordowo duzy udzial dostawy energi z turbin wiatrowych na poziomie 30% zapotrzebowania kraju.
Tyle ze bylo to chwilowe o 1 w nocy. Ale w innych okresach turbiny dostarczają tylko 10% swojej mocy.
Zatem stabilizacje infrastruktury i rynku energii może zapewnić tylko energia jądrowa. I to nie ta gigantyczna z poprzednich lat a współczesna, mała, szybko w kilka lat budowana.
eee ? atom w kilka lat ? pokażesz przykłady ? z tego co czytam budowa i uruchomienie atomu to 25 lat obecnie
https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/na ... entnewsntp
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: Przemek »

.....maszyna może być transportowana na pustynie na całym świecie.....

https://www.onet.pl/informacje/swiat-oz ... s,30bc1058

no nie wiem jaki jest wpływ temperatury na pustyni na panele .... spory ?
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: tas »

Obrazek

Popularny sposób uzdrawiania świata w Internecie.
Krok 1: wsyp piasek
Krok 2: wyjmij panel :)
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: Przemek »

Eee Tas już nie bądź takim czarnowidzem ,,, na pustyni panel w słońcu to ile może mieć temperatury, hmmm szacuję 150-200C ?
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: pxl666 »

czy naprawdę trzeba magistra żeby wiedzieć ze piach to nie krzem ? a panel to nie sam krzem ??? co ludzie ostatnio wrzucają to się w pale nie mieści ... perpetułum mobile a teraz to ... czuje się jak na czacie dla lesbijek na interii
Pavyan
Forumowicz
Posty: 57
Rejestracja: 19 lut 2018, 23:42

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: Pavyan »

zielony71 pisze:
10 gru 2021, 22:50
[...]Przy starym liczniku mechanicznym spowoduje to cofanie się licznika.[...]
Chyba mało kto ma jeszcze mechaniczny licznik i to mało przydatne info, więc tylko dla ścisłości: tak nie będzie.
Nawet stare liczniki mechaniczne miały od pewnego momentu wbudowane proste zabezpieczenie przed tzw. "odkręcaniem", czyli zbijaniem stanu przez przepuszczanie prądu wstecz - urządzenie zapadkowe, które powodowało brak możliwości obracania się wirnika do tyłu. Istnienie tego zabezpieczenia było nawet uwidocznione na płycie czołowej (właśnie jako symbol zapadki).
Podobno baaardzo stare liczniki (wtedy kiedy wszyscy ludzie byli jeszcze uczciwi :D ) tego nie miały, ale wtedy liczniki miały jeszcze szklane, albo bakelitowe obudowy. Jednak niektórzy, ci mniej uczciwi ;), odkryli że w przypadku takiego licznika przystawiony do niego zwykły magnes lub elektromagnes 220VAC (bardziej zaawansowani) pomaga zapłacić mniejszy rachunek.
Gdy z kolei tzw. "elektrownia" odkryła duże różnice między sprzedaną, a zapłaconą energią - zmieniono konstrukcję i zaczęto montować liczniki w obudowy z miękkiej stali, a po odkryciu kolejnych, mniejszych już różnic w finansach, dodawać zapadki :)
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: Przemek »

Naliczać wyprodukowaną energie jako zurzytą bedzie tylko licznik elektroniczny
cyt
"W przypadku liczników elektronicznych, są one tak skonstruowane, że naliczają wielkość zużytej energii niezależnie od kierunku jej płynięcia. Jest to oczywiście bardzo niekorzystna sytuacja, ponieważ produkcja energii z naszej instalacji fotowoltaicznej będzie zaliczana na nasze zużycie"
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: WojtekErnest »

Jakieś banialuki....
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: pxl666 »

Przemek pisze:
22 lut 2022, 15:01
Naliczać wyprodukowaną energie jako zurzytą bedzie tylko licznik elektroniczny
cyt
"W przypadku liczników elektronicznych, są one tak skonstruowane, że naliczają wielkość zużytej energii niezależnie od kierunku jej płynięcia. Jest to oczywiście bardzo niekorzystna sytuacja, ponieważ produkcja energii z naszej instalacji fotowoltaicznej będzie zaliczana na nasze zużycie"
no ale to wiadomo , jak montujesz elektrownie to chłopaki cie informują żeby jej nie podłączać dopóki nie masz dwukierunku bo będziesz płacić za wyprodukowane kwh ... żadna nowość
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: Przemek »

pxl666 pisze:
23 lut 2022, 9:14
.... to chłopaki cie informują żeby jej nie podłączać dopóki nie masz dwukierunku ,,,
Planowałem sam , projektowałem sam , sam dobierałem komponenty , sam zbierałem wiedzę co i jak...
chłopaki mnie nie informowały , sam ciągnąłem wiedze od chłopaków wszelakich
taka Zosia samosia 8-)

no ale to wiadomo ,,
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: pxl666 »

Przemek pisze:
23 lut 2022, 9:34
pxl666 pisze:
23 lut 2022, 9:14
.... to chłopaki cie informują żeby jej nie podłączać dopóki nie masz dwukierunku ,,,
Planowałem sam , projektowałem sam , sam dobierałem komponenty , sam zbierałem wiedzę co i jak...
chłopaki mnie nie informowały , sam ciągnąłem wiedze od chłopaków wszelakich
taka Zosia samosia 8-)

no ale to wiadomo ,,
Chytry dwa razy płaci...hehe ale na poważnie to niestety tak wygląda. Zanim nie masz dwukierunkowego to płacisz za oddane kwh
Awatar użytkownika
Mel48
Forumowicz
Posty: 235
Rejestracja: 22 lis 2018, 9:17
Lokalizacja: kotlina kłodzka

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: Mel48 »

pxl666 pisze:
23 lut 2022, 10:29
Przemek pisze:
23 lut 2022, 9:34


Planowałem sam , projektowałem sam , sam dobierałem komponenty , sam zbierałem wiedzę co i jak...
chłopaki mnie nie informowały , sam ciągnąłem wiedze od chłopaków wszelakich
taka Zosia samosia 8-)

no ale to wiadomo ,,
Chytry dwa razy płaci...hehe ale na poważnie to niestety tak wygląda. Zanim nie masz dwukierunkowego to płacisz za oddane kwh
można np od of- gridu na bazie jakiegoś używanego ups z zimnym starem zacząć i nie trzeba od razu wszystkiego- wiedzieć -wszystko przychodzi z czasem
ODPOWIEDZ