Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

fineasz
Forumowicz
Posty: 56
Rejestracja: 07 mar 2018, 22:26

Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: fineasz »

W związku z nowym projektem ustawy szykuje się znacząca zmiana w rozliczaniu energii z fotowoltaiki po 31.12.2021r. Kto planuje instalację lepiej niech sie pospieszy. W kuluarach słyszałem już rozmowy wielu właścicieli firm o transformacji ich spółek w takie oferujące magazyny energii.

Zwrot z inwestycji u przecietnego Kowalskiego korzystającego z fabrycznych rozwiązań firm zakladających panele będzie potrzebować średnio dwukrotnie większy okres. Nie będzie miało to sensu, jeśli pozyskanej energii z promieni słońca nie będzie można zmagazynować. A tym samym będzie sie to wiązać z dodatkowymi kosztami.

https://wysokienapiecie.pl/38116-nowe-z ... l-rocznie/
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: WojtekErnest »

A w skrócie, juz obecnie monitoruje się bilans pobieranej i oddawanej energii w zależności od pory dnia i pory roku. I w oparciu o to będą wyznaczane ceny zakupu i sprzedaży energii.
A to oznacza niską cenę zakupu energii przez operatora w lato, w środku dnia a wysoką cenę sprzedaży w godzinach nocnych.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: zielony71 »

To niestety było do przewidzenia. Ciekawe tylko jak przekonają dotychczasowych prosumentów do przejścia na nowe zasady. Bo, że będą próbowali to niemal pewne.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: Przemek »

Nie wiem czy dobrze rozumuję ale na nowych zasadach odbiór ma być 1 do 1, czyli 1kwh wyprodukuję i 1kw odbieram, sprawa sie komplikuje przy rozliczeniu,
sytuacja 1.
2kwh produkuję 1kwh zużywam, zakład wypłaca mi ( orientacyjnie) 1zł nadwyżki za niepobraną 1kwh ,
sytuacja 2.
1kwh produkuje pobieram 2kwh do zapłaty mam za 1kwh 3zł ???
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: WojtekErnest »

Wg mojej wiedzy, to tylko część algorytmu. Bo na cene ma wpływać PORA wytwarzania/sprzedaży prądu. Więc wartosc 1 Kwh będzie różna w zależności od pory dnia/roku. A po podwójnie pogorszy rozliczenia prosumenta.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
exmotech
Forumowicz
Posty: 323
Rejestracja: 22 lut 2018, 16:19

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: exmotech »

A jaki jest koszt zgłoszenia i uruchomienia instalacji fotowoltaicznej?

Bo po mojej stronie to ogarnę wszystko, czyli panele, kontrolery, przetwornice.
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: Przemek »

kurna rozumiem że są zmiany żeby lepiej mieli lepiej, bo na pewno nie gorzej. Szukam odpowiedzi na kilka pytań, min na takie,
1. czy okres rozliczeniowy pozostanie roczny czy miesięczny?
nigdzie tego nie piszą albo ja nie umie czytać, po dzisiejszej rozmowie z turońiem zostałem poinformowany ze konsultant z działu PV oddzwoni do mnie w okresie max 2 tygodnie :shock: :lol:
Czy ktoś z was wie jak jest na nowych zasadach?
1.czy okres rozliczeniowy pozostaje roczny czy jest miesięczny ??
Awatar użytkownika
szczur333
Forumowicz
Posty: 451
Rejestracja: 18 maja 2019, 1:19
Lokalizacja: Kraków/Busko-Zdrój
Kontakt:

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: szczur333 »

Przemek pisze:
07 cze 2021, 7:49
Nie wiem czy dobrze rozumuję ale na nowych zasadach odbiór ma być 1 do 1, czyli 1kwh wyprodukuję i 1kw odbieram, sprawa sie komplikuje przy rozliczeniu,
sytuacja 1.
2kwh produkuję 1kwh zużywam, zakład wypłaca mi ( orientacyjnie) 1zł nadwyżki za niepobraną 1kwh ,
sytuacja 2.
1kwh produkuje pobieram 2kwh do zapłaty mam za 1kwh 3zł ???
problem bedzie taki ze odsprzedajesz kWh w cenie za sam KWh czyli bez przesyłu i innych rzeczy czyli przykladowo za kwh placisz np 30groszy + przesył i reszta oplat 30groszy - czyli TY placisz realnie te 60groszy

gdy bedziesz chciał sprzedac dostaniesz 1:1 za kwh czyli te 30 groszy, chyba ze ktos zaplaci wiecej, aktualnie masz tak ze odbierasz kWh w stosunku 1: 0,8 lub 0,7 zalezy od mocy
falcon v2 - qs205 5T - sabvoton - 20s14p vtc5a - 54kg - 76kmh/vmax
energica eva esse esse 9+ 80kW, 21,5kWh 0-100kmh 3,1s
tesla model 3 2018 (US) 75kWh RWD 0-100kmh 5,6s
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: zielony71 »

Polska była zobowiązana osiągnąć określony poziom udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym.
Inaczej trzeba by płacić kary do UE.
Zrobili preferencyjne warunki, ludzie zainwestowali, zadany poziom został szybko osiągnięty, to teraz można przykręcić śrubę. Przecież nikt nie zdejmie paneli z dachu.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: Przemek »

Panowie dalej sie nie rozumiemy
To ze jest 1 do 1 to wiem pisałem wcześniej,, ja pytam o sposób rozliczania, czy jest miesięczny czy roczny, bo jak miesięczny to to co wyprodukuję i zużyje daje kwotę do zapłaty albo zwrotu na poziomie miesiąca rozliczeniowego, i to sie mi nie opłaca bo na cholerę mi 15Kkwg np w lipcu , ale jeśli okres rozliczeniowy jest roczny to dla mnie zmienia opłacalność na tak wiec ponawiam pytanie
1 czy okres rozliczeniowy jest miesięczny? czy można podpisać umowę roczną?
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: Przemek »

Zeltom jest różnica i to kolosalna, na tak jeśli jest rozliczenie roczne i na nie jeśli jest miesięczne.
Wiec czy ktoś wie jakie jest okres rozliczenia ?
Ostatnio zmieniony 08 cze 2021, 7:53 przez Przemek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: WojtekErnest »

Rozliczenie miesieczne czy roczne to jedno ale drugie to ze w czasie każdego okresu będą zmienne ceny 1 KW. A to utrudni planowanie.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: zielony71 »

Masz dwa liczniki. Jeden nalicza prąd, który kupujesz po 60 gr za kWh.
Drugi nalicza prąd, który sprzedajesz po 25 gr za kWh. Co za różnica czy będą to rozliczać dziennie, miesięcznie czy rocznie?
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: WojtekErnest »

Latem może byc tak ze w ciągu dnia sprzedajesz po 25 gr, wieczorem kupujesz po 60gr. Ale zimą rownie dobrze może być że w ciągu dnia sprzedajesz po 55 gr, a kupujesz wieczorem np po 70gr.
Dzisiaj tego nie wiadomo.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: pxl666 »

WojtekErnest pisze:
08 cze 2021, 11:07
Latem może byc tak ze w ciągu dnia sprzedajesz po 25 gr, wieczorem kupujesz po 60gr. Ale zimą rownie dobrze może być że w ciągu dnia sprzedajesz po 55 gr, a kupujesz wieczorem np po 70gr.
Dzisiaj tego nie wiadomo.
ale o to w tym chodzi , zielony napisał wcześniej jaki był cel akcji "mój prąd"
teraz jak zwykle pisuar kreuje chaos bo tylko tak potrafi rządzić i proszę nie fanzolić ze wciskam politykę na siłę. ile czasu minęło od zachęcania ludzi do inwestowania w PV z refundacją 5000 ?
zobaczcie na program "moja woda "

https://www.domiporta.pl/poradnik/7,126 ... okupu.html
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: gienek333 »

Obecne warunki na PV są rewelacyjne (każdy bardziej kumaty, jak czyta rachunki za prąd, to wie że lwią częścią jest "opłata przesyłowa"). Jeszcze nic nie wprowadzono, a są głosy, że jak ktoś ma to przez 15 lat będzie to zachowane. Tesle pierwsze też były z darmowym ładowaniem ;) .
Pykacz
Forumowicz
Posty: 39
Rejestracja: 22 lut 2018, 10:59

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: Pykacz »

zeeltom pisze:
08 cze 2021, 7:50
A co za różnica, skoro czy tak, czy siak, w uja cię robią? Najpewniej, to zainwestować w akumulatory i mieć ich w doopie.

Ja tak zrobiłem i od 2 mies jestem odłączony od sieci bo ja nie chcę być w uja robiony.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4924
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: tkoko »

Pykacz pisze:
09 cze 2021, 8:06
.......
Ja tak zrobiłem i od 2 mies jestem odłączony od sieci bo ja nie chcę być w uja robiony.
Opodatkują i to, tak jak np. deszczówkę, pomieszczenia poniżej 1.4 - 2.2 m, obowiązkowe podpięcie do kanalizacji itd.
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: Przemek »

Pykacz pisze:
09 cze 2021, 8:06
zeeltom pisze:
08 cze 2021, 7:50
A co za różnica, skoro czy tak, czy siak, w uja cię robią? Najpewniej, to zainwestować w akumulatory i mieć ich w doopie.

Ja tak zrobiłem i od 2 mies jestem odłączony od sieci bo ja nie chcę być w uja robiony.
Pykacz ale co ci po akumulatorach w miesiącach bez słońca ? No chyba ze masz całe pomieszczenie litu to co innego , albo od listopada do marca nie korzystasz z PV
Pykacz
Forumowicz
Posty: 39
Rejestracja: 22 lut 2018, 10:59

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: Pykacz »

Przemek pisze:
09 cze 2021, 8:42
Pykacz pisze:
09 cze 2021, 8:06



Ja tak zrobiłem i od 2 mies jestem odłączony od sieci bo ja nie chcę być w uja robiony.
Pykacz ale co ci po akumulatorach w miesiącach bez słońca ? No chyba ze masz całe pomieszczenie litu to co innego , albo od listopada do marca nie korzystasz z PV
Spoko nie jestem chciwy . Na ten czas wystarczy mi taryfa G12W ale przewiduję że nie będzie źle. Wręcz z ciekawości nie mogę się doczekać zimy. :lol:
Trochę litu jest bo całe aku od elektrycznego samochodu.
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: Przemek »

Jak masz trochę litu typu auto elektryczne to na ten moment (zima) opłaca się jeszcze podjeżdżać do galeria handlowej takiej z darmowym supercharer-em na niewielkie codzienne zakupy. Kupujesz jakieś ehh auto się "pompuje", po czy wracasz do domu wtyczka do auta i prąd na chatę ...
A co do foto w zimę to jak dla mnie lipaa
Na tej stronie na przykładzie Katowic od listopada do marca nie jestem w sanie pokryć zwykłego zapotrzebowania na peryferia elektryczne w domu a co dopiero ogrzewanie ale trzyma kciuki i mam nadzieję ze sie pochwalisz / odezwiesz jak to będzie u Ciebie
https://pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=100277#/sumapv
Pozdro
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: Przemek »

Przemek pisze:
07 cze 2021, 19:53
... po dzisiejszej rozmowie z turońiem zostałem poinformowany ze konsultant z działu PV oddzwoni do mnie w okresie max 2 tygodnie :shock: :lol:
...
Az zacytuję sam siebie :)
Zadzwonił Tauron i Pani od PV powiedziała cytuje mniej więcej " na ten moment niema żadnych wytycznych co do nowych regulacji, niewiedzą na jakich warunkach będzie rozliczane foto po 1,1,2022. Nie wie kiedy będzie mogła udzielić info " Tak ze tego , cała ta dyskusja rozliczeniach opłacalności czy nie opłacalności jest o kant dupy. Qurła setki artykułów na internetach o niczym, coś w stylu nie znam sie więc sie wypowiem...
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: pxl666 »

Bo może dokładnie nie wiedzieć skoro nie ma jeszcze ustawy przegłosowanej.
Nie od dziś wiadomo że pv energetykom nie pasuje a prąd jak słońce zachodzi produkujemy z węgla której to produkcji nie da się efektywnie modulować.
Stąd nacisk na "powerwall albo płać" . Żadna niespodzianka .
A przepisy im bardziej mętne i skomplikowane tym łatwiej podnosić koszty końcowemu użytkownikowi
Awatar użytkownika
JerzyZ
Forumowicz
Posty: 68
Rejestracja: 18 lut 2018, 21:55
Lokalizacja: Warszawa - Ursynów

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: JerzyZ »

Z prostych zasad marketingu wynika, że w początkowym okresie - dla zachęty - wprowadza się bardziej korzystne zasady dotyczące cen lub rozliczeń.
Czy komukolwiek przychodzi do głowy, by po okresie promocji w sprzedaży czegokolwiek wykrzykiwać: "Kaczyński zabiera moje pieniądze!!!"?
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: pxl666 »

JerzyZ pisze:
11 cze 2021, 11:46
Z prostych zasad marketingu wynika, że w początkowym okresie - dla zachęty - wprowadza się bardziej korzystne zasady dotyczące cen lub rozliczeń.
Czy komukolwiek przychodzi do głowy, by po okresie promocji w sprzedaży czegokolwiek wykrzykiwać: "Kaczyński zabiera moje pieniądze!!!"?
No akurat przychodzi...mylisz założenia. Piszesz o działaniach firm komercyjnych w odniesieniu do faktycznych działań państwa które w naszym prawodawstwie z zasady nie jest komercyjne . Tzn nie istnieje by przynosić zysk .
Ktoś jeszcze weźmie poważnie takie bzdury i uwierzy że tak ma być...czyżbyś podświadomie sankcjonował rabunkowe działanie państwa jakbyśmy byli republiką bananową
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: zielony71 »

Ja bym do tego nie mieszał polityki, bo problemem jest to, że sieciom energetycznym nie opłaca się "przechowywać" znaczących nadwyżek z lata do zimy. I ten problem wystąpi niezależnie od ekipy rządzącej.
Problem byłby na pewno mniejszy gdyby zamiast elektrowni węglowych w Polsce dominowały elektrownie bardziej podatne na szybkie zmiany mocy - na przykład gazowe. Ale mamy to co mamy i tu jeśli mieć pretensje do polityków, to raczej w kontekście sztucznego podtrzymywania górnictwa i ewentualnie planów co do elektrowni atomowej.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: pxl666 »

Pisuar zablokował rozwój elektrowni wiatrowych które pracują w zimie i w nocy ,pisuar wywalił 8mld na ostrełękę C o której wiadomo było zanim została zaplanowana że będzie nieopłacalna ,a jej budowa i zburzenie kosztują każdego z nas ok 200zeta . Pisuar obiecuje górnikom gwarancję zatrudnienia do 2040 choć od lat każdy z nas dopłaca do wydobycia każdej tony ok 200zeta ...No sorry ale pisuar rządzi już prawie 10lat i palą kasę na mierzei wiślanej albo planach budowy CPK ...Nie mówiąc o innych akcjach
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: pxl666 »

grubol pisze:
16 cze 2021, 19:08
Jak mówiłem ojcu rok temu, że zaraz po założeniu fotowoltaiki pisiory go wyruchają to mówił że xxx się znam. Teraz poczekam na ustawę i kolejny raz powtórzę "a nie mówiłem? :D
A stary powie że to napewno Tusk z Brukseli to zrobił
Ostatnio zmieniony 17 cze 2021, 12:17 przez tas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gonzales
Forumowicz
Posty: 108
Rejestracja: 05 lip 2018, 10:01
Lokalizacja: Augustów

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: gonzales »

Stary powie. Nie wyruchają bo jest okres ochronny dla instalacji do końca roku 2021.
Nawet twórcę Tesli - Elona Muska - jego tesla tak wkurzyła, że ją wysłał w kosmos.
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: zielony71 »

Ja bym na ten obiecany okres ochronny za bardzo nie liczył.
Na papierze będzie. Ale faktyczną sytuacja będzie taka, że zakład energetyczny będzie miał do wyboru: albo kupi prąd taniej od "nowych" prosumentów, albo drożej od "starych".
To jak myślicie od kogo kupi? Na pewno znajdą sposób, żeby starych wykiwać.
Prawdopodobnie w okresach najlepszego nasłonecznienia dziwnym trafem akurat te "stare" instalacje będą się wyłączały.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Awatar użytkownika
cyklista
Forumowicz
Posty: 204
Rejestracja: 27 maja 2019, 11:14
Lokalizacja: Rzeszów, gg:7481912

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: cyklista »

Okres ochronny musi być bo w zasadzie każdy użytkownik teraz ma umowę z zakładem energetycznym na te 15 lat, terminową i pewnie znaleźli by się tacy co przy próbie jej zmiany poszliby do sądu z nagłośnieniem medialnym po odszkodowanie za te 15 lat niedziałanie umowy. Na pewno coś pokombinują i mogą ustawą rożne opłaty powprowadzać, ale po co się tym na zapas martwić?
Wejdą konkretne przepisy to będziemy wtedy dumać na tym, i nie ma wcale końca opłacalności fotowoltaiki, po prostu wydłuża się czas zwrotu inwestycji bo dalej jest opłacalna a liczono to przy dzisiejszych cenach zawyżonych o co najmniej 5 - 10 tysiaków obecnie.
Ostatnio zmieniony 18 cze 2021, 8:22 przez cyklista, łącznie zmieniany 1 raz.
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: scuda »

Z tymi magazynami energii, co się firmy już szykują, to będzie jak na początku z fotowoltaiką. Była droga i nikt tego nie montował. Bo wystarczy policzyć ile będzie kosztował taki magazyn energii na kilka dni użytkowania domu :D Pewnie ze 100tys. zł albo więcej.
Awatar użytkownika
BeneQ
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 10 kwie 2021, 18:45
Lokalizacja: Milówka

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: BeneQ »

Magazyny energii mogą mieć jakikolwiek sens przy dotacji rzędu 75% mniej niż to jest całkiem nie opłacalne ,takie magazyn wytrzymuje maks 7-8 lat ,no chyba że ktoś nie posiada za dużo sprzętu który ciągnie prund po nocach to u niego magazyn energii pociągnie 10-12 lat.

Posiadam na gruncie instalacje 9.6kWp ,dziennie ''zjadamy'' od 12 do 24 kWh ,rodzina 4 osobowa 2 pralki dwie lodówki zamrażarka pies 2 koty ;)
jaki magazyn energii bym musiał mieć żeby toto miało jakiś sens ?
GrzegorzS
Forumowicz
Posty: 359
Rejestracja: 23 lut 2018, 0:14
Lokalizacja: Lubliniec

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: GrzegorzS »

BeneQ pisze:
02 sie 2021, 23:32
....jaki magazyn energii bym musiał mieć żeby toto miało jakiś sens ?
Jaki by on nie był, i tak nie miał by sensu przy obecnie wiodącej, ponad 40-letniej technologii magazynowania energii.
Ostatnio zmieniony 02 sie 2021, 23:46 przez GrzegorzS, łącznie zmieniany 2 razy.
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: scuda »

Ja myślę że jeśli się nie załapie na fotowoltaike do końca roku, to zbuduje magazyn taki, żeby w dzień ladowaly go panele a w nocy magazyn lądował mi samochód.
Awatar użytkownika
Eryk
Forumowicz
Posty: 450
Rejestracja: 02 maja 2017, 21:18
Lokalizacja: Wadowice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: Eryk »

scuda pisze:
03 sie 2021, 0:14
Ja myślę że jeśli się nie załapie na fotowoltaike do końca roku, to zbuduje magazyn taki, żeby w dzień ladowaly go panele a w nocy magazyn lądował mi samochód.
Grubo przy obecnej sytuacji na rynku
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: tas »

Ogniwka 2ah idzie kupic za 2.5zl, czyli za 10zl masz 8ah.
Za te same 10zl masz 1 ogniwo GA i 3.5ah

Mysle ze to moze byc sposob na tani bank energii
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: zielony71 »

tas pisze:
03 sie 2021, 6:58
Ogniwka 2ah idzie kupic za 2.5zl, czyli za 10zl masz 8ah...
Ale masz na myśli totalny niesort, ze sporą szansą na samorozładowanie, a może nawet pożar?
Czy coś lepszego? A jeśli tak, to gdzie?
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: tas »

To już zależy gdzie kupisz i co i jak się dogadasz ze sprzedawcą co do tego jakie masz oczekiwania.
Wrzuć ofertę zakupu do działu giełda i zbierz oferty i wybierzesz co potrzebujesz.

Jak dokończę budowę domu to mam już przewidziane miejsce na montaż paneli + magazyn energii (jakiś nie duży, takie np 20kWh może trochę więcej) obok bo też uważam, że takie połączenie jest najlepsze z różnych względów. Cenowo, wiadomo, wychodzi drożej niż oddawanie do sieci aleee uważam to za hobby (jak całą fotowoltaikę), a hobby nie jest po to by oszczędzać tylko żeby się cieszyć, że się ma :P
Ostatnio zmieniony 03 sie 2021, 10:19 przez tas, łącznie zmieniany 2 razy.
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: zielony71 »

Wrzuciłem już jakiś czas temu, ale jakoś nikt się nie zgłasza ;-)
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: tas »

Wrzuciłeś ofertę chęci zakupu za ~1zł/szt, to jest poniżej wartości rynkowej dla sprawnych ogniw, dlatego, jak się domyślam, nie otrzymałeś żadnej oferty.
Myślę, że jakbyś zrewidował swoje plany na bardziej realne koszta w okolicy minimum 2.5zł/szt to byś mógł dawno sprawę pchnąć dalej.
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: Przemek »

tas pisze:
03 sie 2021, 10:14
....+ magazyn energii (jakiś nie duży, takie np 20kWh może trochę więcej) ....
Tas mam przecieki ze koniec przyszłego roku maja dofinansowywać magazyny energii z U Miasta( Katowice) dla mieszkańców tak że .... może będzie coś ogólnopolskiego także?
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: tas »

No tak, zrobić sobie samemu aku, później wystawić samemu sobie FV i z niej zabrać dofinansowanie na aku? :D
Zaiste genialny plan :D
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: Perszing1800 »

Dam znać za 7 lat jak dożyję czy mój magazyn jeszcze działa :D
Każdy tylko magazyn w sieci(nie ma czegoś takiego jak magazyn w sieci i proszę te stwierdzenie brać w cudzysłów),same przewody mają znikomą pojemność :D
Przy dzisiejszym stanie sieci jak by każdy założył pompę ciepła to co drugi dzień by był black out :D
Co do magazynu na 18650 to jest zajęcie dla cierpliwych i trzeba wziąć to pod uwagę,dla 20kWh to jakieś ~3200 ogniw do przetestowania i zgrzania czy lutowania a wypada to zrobić tak żeby był możliwy dosyć prosty ewentualny serwis.
Ostatnio zmieniony 03 sie 2021, 17:32 przez Perszing1800, łącznie zmieniany 1 raz.
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: gienek333 »

Są elektrownie szczytowo-pompowe które są magazynami energii ;). Można też użyć starych szybów kopalnianych i wozić bloczki betonowe, czy piasek w big bagach w górę i w dół.
smdrwf12300
Forumowicz
Posty: 121
Rejestracja: 22 lip 2018, 16:32
Lokalizacja: Mikołów

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: smdrwf12300 »

Perszing1800 , mam ok 9kWh wlasnei w ogniwach 18650 od ponad roku i nie mam jakis złych wspomnieni z budowy takiego akumulatora.Koszyki wydrukowane na drukarce 3d ladujesz ogniwa zgrzewasz + bus-bar + BMS i dziala . Inna sprawa ze cala ta fotowoltanika to wyciskanie z ludzi kasy ( moje prywatne zdanie ) bo komercyjnie chyba 3 firmy buduja/rozwijaja małe generatory atomowe ( 350Mwh z mozliwoscia podniesieniea na 6-10 godziny do 550 ) z pojedynczym obiegiem wody i samowygaszeniem w razie awarii .. wiec widac ze ta cala zabawa w fotowoltanike + baterie jest raczej taka sobie.Wystarczy wjechac do Francji i nie widac "Zielonego ładu " i ferm fotowoltanicznych .
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: Perszing1800 »

Ja do tego podchodzę tak: "chcesz liczyć na kogoś-licz na siebie" ;)
Co jest niezależne zawsze będzie lepsze,nikt Cię nie rozlicza,działa kiedy wszyscy dookoła mają najwyżej świeczki pozapalane itp.
Nie muszę się przejmować zmieniającymi przepisami,ustawami itp.
Sam mam 10kWh i będę obserwował jak się to będzie zachowywało z biegiem czasu.
Dodałem małą turbinkę wiatrową na dach,liczę że w zimie coś doładuje z racji wyższej wietrzności w tym okresie właśnie a braku słońca.
smdrwf12300
Forumowicz
Posty: 121
Rejestracja: 22 lip 2018, 16:32
Lokalizacja: Mikołów

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: smdrwf12300 »

Co nie zmienia faktu ze własny magazyn raczej jest malo oplacalny.Powiem wiecej liczylem ze ktos ko dziennie pobiera wiecej niz 10Kwh z sieci moze zaoszczedzic ( niewiele bo niewiele ) przechodzac na taryfe "nocna" i ładujac własny bank energii :) bez całej tej fotowoltaniki . Ogniwa LifePo4 takie od 200Ah dosc mocno potanialy na Ali ( tyle ze dla chinczykow i USA bo w EU juz tak nie jest fajnie ) tyle ze oplącalnosc dalej jest na poziomie ZERO ( przy 5000 cykli /10 Lat ) . Ta nowa ustawa ktora ma wejsc lub nie ma mocny nacisk na rozproszone magazyny energii i zastanawia mnie jak mocno jest obecna siec przeciązona ze robi sie takie ustawy i otwarcie mowi o budowie małych elektrowni atomowych przy wiekszych miastach
gość
Forumowicz
Posty: 433
Rejestracja: 20 maja 2019, 22:28

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: gość »

A ja kombinuje tak:

Jeden panel + mały akumulator na 18650 + UPS.
Całość ma zasilać oświetlenie (u mnie wszystko jest na 12V).
Jeśli słońca będzie więcej to UPS będzie zasilać lodówkę (lodówka ma soft start).

Inwestycja niewielka bo możliwości też nie są duże - mieszkam w bloku.
Mam nadzieję że pomoże mi to w obniżeniu rachunków.
Ostatnio zmieniony 04 sie 2021, 7:42 przez gość, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ