Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: Przemek »

tas pisze:
03 sie 2021, 14:03
No tak, zrobić sobie samemu aku, później wystawić samemu sobie FV i z niej zabrać dofinansowanie na aku? :D
Zaiste genialny plan :D
Nie o taki sposób mi chodziło... chodziło mi o to że porostu mają dofinansowywać magazyny, jeśli będzie odbywać się to na takich zasadach jak w tym roku pomp ciepła czyli do 35000zł ale max 80% to w zasadzie niema potrzeby kombinować tylko dołożyć te trochę i radować sie / nie radować sie magazynem ... którego to pewnie dwa razy do roku przez kolejne pięć lat będą odwiedzać urzędnicy w ramach kątroli czy stoi i czy nie poszedł na depakiety ehhh...

Perszing. znajomy miał wiatrak pionowy, po roku go zdemontował, problem z nim nie był z uzyskiem tylko z wibracjami ( przykręcony do domu) mówił mi że jak by miał zostawić go na kolejny rok w wszyscy w chałupie wyjechali by w kaftanach bezpieczeństwa , mówił że najgorsze były nieprzespane noce z powodu ciągłych wibracji ,,

edyta
pompa ciepła za 35000zł, za 3500 to taka do gnoju a takiej nie dofinansowują
Ostatnio zmieniony 04 sie 2021, 8:49 przez Przemek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: tas »

smdrwf12300 pisze:
03 sie 2021, 21:12
Co nie zmienia faktu ze własny magazyn raczej jest malo oplacalny.Powiem wiecej liczylem ze ktos ko dziennie pobiera wiecej niz 10Kwh z sieci moze zaoszczedzic ( niewiele bo niewiele ) przechodzac na taryfe "nocna" i ładujac własny bank energii :) bez całej tej fotowoltaniki . Ogniwa LifePo4 takie od 200Ah dosc mocno potanialy na Ali ( tyle ze dla chinczykow i USA bo w EU juz tak nie jest fajnie ) tyle ze oplącalnosc dalej jest na poziomie ZERO ( przy 5000 cykli /10 Lat ) . Ta nowa ustawa ktora ma wejsc lub nie ma mocny nacisk na rozproszone magazyny energii i zastanawia mnie jak mocno jest obecna siec przeciązona ze robi sie takie ustawy i otwarcie mowi o budowie małych elektrowni atomowych przy wiekszych miastach
Większość rzeczy, które robimy w życiu "nie opłaca się".
Nie opłaca się mieć pralki, taniej jest prać w rzece, nie opłaca się kupować auta, taniej jest kupić bilet miesięczny, nie opłaca się remontować dachu, taniej jest podstawić wiadro pod dziurę.
Rozumiesz o co mi chodzi? ;)
Ostatnio zmieniony 04 sie 2021, 8:13 przez tas, łącznie zmieniany 1 raz.
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: pxl666 »

Opłacalność odnosi się do większej ilości czynników niż tylko finanse. Wielu ludzi widzi oszczędność tam gdzie jej nie będzie. Instalacja pv potrafi kosztować więcej niż potencjalny zysk z jej użytkowania aczkolwiek dochodzi cennik wzrostu kosztów prądu w przyszłości co może mieć wpływ kluczowy na opłacalność
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: Przemek »

Szczerze jak czytam przekonywanie mnie o nie opłacalności fotowoltaik nad np prądem z sieci czy tam gazem to patrze na takiego dyskutanta trochę przez "palce", widzę że ma samochód a jego powstanie jest dla mnie absurdalnie nieopłacalne, bo żeby on powstał należy zdobyć surowce, postawić fabryki, maszyny, wyprodukować go oczywiście za wszystko płacąc, wydobyć ropę przetworzyć, zatankować, płacąc itd itd to gdzie tu opłacalność?,, jak można kupić konia postawić przed chupą z pali nie ciosanych, koń nie dość że wyżre trawę czyli żywienie za darmo zawiezie nas do roboty czyli za darmo, a jak będzie zdychał to można go upiec na drewnie pozyskanym z chupy czyli za darmo ,,, no taniej się chyba już nie da.
Bo fotowoltaika to naciąganie inwestora :roll: zgadza sie bo nie jest za darmo :?:
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: pxl666 »

Przemek pisze:
04 sie 2021, 11:51
Szczerze jak czytam przekonywanie mnie o nie opłacalności fotowoltaik nad np prądem z sieci czy tam gazem to patrze na takiego dyskutanta trochę przez "palce", widzę że ma samochód a jego powstanie jest dla mnie absurdalnie nieopłacalne, bo żeby on powstał należy zdobyć surowce, postawić fabryki, maszyny, wyprodukować go oczywiście za wszystko płacąc, wydobyć ropę przetworzyć, zatankować, płacąc itd itd to gdzie tu opłacalność?,, jak można kupić konia postawić przed chupą z pali nie ciosanych, koń nie dość że wyżre trawę czyli żywienie za darmo zawiezie nas do roboty czyli za darmo, a jak będzie zdychał to można go upiec na drewnie pozyskanym z chupy czyli za darmo ,,, no taniej się chyba już nie da.
Bo fotowoltaika to naciąganie inwestora :roll: zgadza sie bo nie jest za darmo :?:
Piszesz o sobie czy wszystkich ? Off grid czy on ? Bo jest masa przypadków gdzie opłaca się zmienić taryfę i lodówkę oraz przyzwyczajenia i zobaczyć efekty od razu a nie za 5 lat
smdrwf12300
Forumowicz
Posty: 121
Rejestracja: 22 lip 2018, 16:32
Lokalizacja: Mikołów

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: smdrwf12300 »

Tas pisze :
Większość rzeczy, które robimy w życiu "nie opłaca się".
Nie opłaca się mieć pralki, taniej jest prać w rzece, nie opłaca się kupować auta, taniej jest kupić bilet miesięczny, nie opłaca się remontować dachu, taniej jest podstawić wiadro pod dziurę.
No i nie zgodze sie ... bo w naszych obecnych czasach znaleść rzeke z czystą woda lub do niej dojechac to jest problem :D . Co do Auta to juz sprawa jest dyskusyjna , bo tu znowu jest wiele czynnikow wpływajacych na opłacalność , a i tak duza częśc ludzi kupuje samochody zeby zaprezentowac swoj status społeczny.
@Przemaek : widze ze "kompletnie " nie zrozumiałes co napisałem :) może w bezposredniej rozmowie wyszło by to lepiej . Przykładem najbardziej "nieopłacalnego" surowca jest chyba aluminium ktorego proces pozyskania i obrobki zalezy od ceny energii elektrycznej . Generalnie jak energia skoczy w gore tak z 10 razy to aluminium bedzie towarem "luksusowym".Co do " naciagania inwestora" ... to uwazam ze wiekszosc "sprzedawcow" to robi bo nie mowi o :
- braku bilansowania miedzyfazowego ( instalacja 3 fazowa )
- odcinaniu przez falowniki wysyłania energii do sieci po przekroczeniu pewnego napięcia
- ukrytych kosztach ( przeglady strazy pozarnej / ubezpieczeniach itp )
- możliwosci zmany przepisow w trakcie trwania inwestycji ( z tego co pamietam jest zapis taki ciekawy z zakładem/ sieciami energetycznymi )
- opłatach za moc bierna wysyłana do sieci ( obecnie dla instalacji powyzej 10kW )
Najzabawniejsze rozmowy sa jednak z aktwisatmi "zielonych" ktorzy to po szkoleniach w Warszawie wychodza do prostego ludu :) i opowiadaja takie bajki ze głowa boli . Ostanio zadałem takie pytanie ktore jest bardzo niewygodne : jak na efekt cieplarniany wpływaja farmy fotowoltaniczne ktore pochłaniaja ogromne ilosci promieniowania słonecznego i czy są prowadzone jakies badania naukowe w tym temacie .... i zaległa tak nie zreczna CISZA
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: pxl666 »

Zapadła cisza z powodu tej głupoty. Efekt cieplarniany występuje w troposferze A panele leżą na ziemi ...chyba że masz jakieś źródła wiedzy na ten temat
gość
Forumowicz
Posty: 433
Rejestracja: 20 maja 2019, 22:28

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: gość »

Energia słoneczna docierająca do powierzchni ziemi może zostać odbita.

Czarne panele słoneczne pochłaniają energie intensywniej niż np trawa.
Część energii zamieni się w ciepło.
Części zamieniają na prąd ( i prędzej czy później też zamieni się w ciepło) .

Dzięki panelą więcej energii zostanie pochłonięte i będzie trochę cieplej.
smdrwf12300
Forumowicz
Posty: 121
Rejestracja: 22 lip 2018, 16:32
Lokalizacja: Mikołów

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: smdrwf12300 »

pxl666 »
Zapadła cisza z powodu tej głupoty. Efekt cieplarniany występuje w troposferze A panele leżą na ziemi ...chyba że masz jakieś źródła wiedzy na temat
No i widzisz to jest jakas odpowiedz :) tyle ze ty piszesz o "kloszu" ktory nie pozwala wyemitowac/wypromieniowac ciepło po za planete ( w przestrzen kosmiczna ) a ja o tym jak "ciemne" powierzchnie paneli fotowoltanicznych o sprawności elektrycznej 20% sie nagrzewaja i jak ito ma wplyw na emisje ciepla ( dokładnie to co napisał "gość" ) .
Ostatnio zmieniony 05 sie 2021, 17:07 przez smdrwf12300, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: pxl666 »

smdrwf12300 pisze:
05 sie 2021, 17:06
pxl666 »
Zapadła cisza z powodu tej głupoty. Efekt cieplarniany występuje w troposferze A panele leżą na ziemi ...chyba że masz jakieś źródła wiedzy na temat
No i widzisz to jest jakas odpowiedz :) tyle ze ty piszesz o "kloszu" ktory nie pozwala wyemitowac/wypromieniowac ciepło po za planete ( w przestrzen kosmiczna ) a ja o tym jak "ciemne" powierzchnie paneli fotowoltanicznych o sprawności elektrycznej 20% sie nagrzewaja i jak ito ma wplyw na emisje ciepla ( dokładnie to co napisał "gość" ) .
pojemność cieplna masy ilu paneli może równać się z jakimkolwiek kawałkiem bazaltowego wybrzeża ???
Awatar użytkownika
BeneQ
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 10 kwie 2021, 18:45
Lokalizacja: Milówka

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: BeneQ »

Jeżeli ktoś sobie sam poskłada instalację powiedzmy 5-6 kWp to dalej będzie to opłacalna inwestycja . Rzecz jasna mowa o domostwach które korzystają z prądu :) na poziomie co najmniej 8kWh /dzień
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: pxl666 »

BeneQ pisze:
05 sie 2021, 18:04
Jeżeli ktoś sobie sam poskłada instalację powiedzmy 5-6 kWp to dalej będzie to opłacalna inwestycja . Rzecz jasna mowa o domostwach które korzystają z prądu :) na poziomie co najmniej 8kWh /dzień
ZE ci przyłączy taką instalację? Bo zakładam budowę elektrowni bez papierów chyba że jesteś instalatorem pv
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: gienek333 »

Ja osobiście jestem zwolennikiem PV. Panel też promieniuje (ja mam podgrzewane posadzki i przy 25 stopniach też promieniują IR). Są dużo mniejsze straty na przesyle (energia trafia do najbliższych odbiorców). Rozproszenie źródeł energii (łatwiej jest zniszczyć jedną elektrownię jądrową, niż setki kilometrów kwadratowych paneli). Na razie jest chaos (wieloletnie zaniedbania, a teraz gonitwa, bo łunja :( ).
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: Perszing1800 »

gienek333 pisze:
05 sie 2021, 22:07
Ja osobiście jestem zwolennikiem PV. Panel też promieniuje (ja mam podgrzewane posadzki i przy 25 stopniach też promieniują IR). Są dużo mniejsze straty na przesyle (energia trafia do najbliższych odbiorców). Rozproszenie źródeł energii (łatwiej jest zniszczyć jedną elektrownię jądrową, niż setki kilometrów kwadratowych paneli). Na razie jest chaos (wieloletnie zaniedbania, a teraz gonitwa, bo łunja :( ).
Jakie to rozproszone źródło energii jak elektrownia przestaje działać to pv też?
Co najwyżej dodatek do elektrowni węglowej :D
Awatar użytkownika
BeneQ
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 10 kwie 2021, 18:45
Lokalizacja: Milówka

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: BeneQ »

pxl666 pisze:
05 sie 2021, 18:47
BeneQ pisze:
05 sie 2021, 18:04
Jeżeli ktoś sobie sam poskłada instalację powiedzmy 5-6 kWp to dalej będzie to opłacalna inwestycja . Rzecz jasna mowa o domostwach które korzystają z prądu :) na poziomie co najmniej 8kWh /dzień
ZE ci przyłączy taką instalację? Bo zakładam budowę elektrowni bez papierów chyba że jesteś instalatorem pv
Poskładać instalacje samemu ale odbiór musi być przez uprawnionego fachowca byłego pracownika Taurona ;)
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: scuda »

Czy coś wiadomo więcej odnośnie zmian po 2021 ? Bo jestem juz w trakcie podłączania licznika z prądem na budowie domku jednorodzinnego i myślę, żeby jeszcze w tym roku instalacje założyć, na ziemi, bo docelowe chcę żeby była na garażu wolnostojącym, który będę budował na wiosnę.
gość
Forumowicz
Posty: 433
Rejestracja: 20 maja 2019, 22:28

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: gość »

Mamy za mało OZE w energetyce względem wymagań UE.
Zapowiedzi o zmianach według mnie były sposobem na to żeby pogonić niezdecydowanych.

Niestety z politykami nigdy nic nie wiadomo....
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: Przemek »

Perszing1800 pisze:
03 sie 2021, 20:56

Dodałem małą turbinkę wiatrową na dach,liczę że w zimie coś doładuje z racji wyższej wietrzności w tym okresie właśnie a braku słońca.
Zastanawiam sie tez nad małym wiatrakiem doładowującym bezpośrednio bufor ciepła bez magazynowania, chodzi mi wyłącznie o uzysk w jesienne szarugi i wietrzne zimowe noce,
Jaki wiatrak zamontowałeś ?
Awatar użytkownika
BeneQ
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 10 kwie 2021, 18:45
Lokalizacja: Milówka

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: BeneQ »

Z turbinami wiatrowymi na naszym rynku bida i nędza ,Chińskie zabawki do 2-3 tys zł osiągają magiczne 30% tego co podaje producent/sprzedawca . Nasze Polskie wynalazki drogie jak cholera ,potrzebna konkurencja albo jacyś rzetelni importerzy .
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: pxl666 »

BeneQ pisze:
30 wrz 2021, 19:48
Z turbinami wiatrowymi na naszym rynku bida i nędza ,Chińskie zabawki do 2-3 tys zł osiągają magiczne 30% tego co podaje producent/sprzedawca . Nasze Polskie wynalazki drogie jak cholera ,potrzebna konkurencja albo jacyś rzetelni importerzy .
3kw może być ?

gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: gienek333 »

Ja jestem stary i dodatkowo mam wadę wzroku, kiedy było te 3 kW :?:
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: pxl666 »

gienek333 pisze:
30 wrz 2021, 22:23
Ja jestem stary i dodatkowo mam wadę wzroku, kiedy było te 3 kW :?:
słowo klucz , moc znamionowa ...
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: Przemek »

Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: WojtekErnest »

Nasz rząd jeszcze się boi przekazać suwerenowi, że w czasie zimy przewidywany jest poważny deficyt energii elektrycznej a Austriacki rząd skierował do obywateli apel. Mają oni zaopatrzyć się w świece, radio tranzystorowe, baterie, prowiant, który przetrwa bez energii elektrycznej, wodę pitną i artykuły pierwszej pomocy. Ostrzega się też przed podróżowaniem samochodem — w czasie blackoutu nie będzie działać sygnalizacja świetlna, a problemy z dostępnością paliwa mogą sprawić, że drogi będą zablokowane przez porzucone pojazdy. Podobne komunikaty są przekazywane w Szwajcarii i Niemczech.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: pxl666 »

WojtekErnest pisze:
13 lis 2021, 12:37
Nasz rząd jeszcze się boi przekazać suwerenowi, że w czasie zimy przewidywany jest poważny deficyt energii elektrycznej a Austriacki rząd skierował do obywateli apel. Mają oni zaopatrzyć się w świece, radio tranzystorowe, baterie, prowiant, który przetrwa bez energii elektrycznej, wodę pitną i artykuły pierwszej pomocy. Ostrzega się też przed podróżowaniem samochodem — w czasie blackoutu nie będzie działać sygnalizacja świetlna, a problemy z dostępnością paliwa mogą sprawić, że drogi będą zablokowane przez porzucone pojazdy. Podobne komunikaty są przekazywane w Szwajcarii i Niemczech.
Źródło proszę. Zwłaszcza do newsa takiej wagi
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: WojtekErnest »

Austryiackie Ministerstwo Obrony wyemitowalo spot w TV na ten temat.
A opis po polsku np. tu https://gadzetomania.pl/62891,mozliwe-w ... ostrzegaja
Ostatnio zmieniony 13 lis 2021, 15:29 przez WojtekErnest, łącznie zmieniany 1 raz.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: pxl666 »

WojtekErnest pisze:
13 lis 2021, 15:29
Austryiackie Ministerstwo Obrony wyemitowalo spot w TV na ten temat.
A opis po polsku np. tu https://gadzetomania.pl/62891,mozliwe-w ... ostrzegaja
hmm , agregat mam , teraz muszę zrobić generator gazu drzewnego ...
gość
Forumowicz
Posty: 433
Rejestracja: 20 maja 2019, 22:28

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: gość »

Czyli nie jesteśmy gotowi na "zieloną rewolucje" w energetyce.
Czas pokazać ten problem ludzią.
To dosyć drastyczny sposób ale w polityce nie można przyznać się do błędu....

Braki w dostawach energii będą podstawą do uruchomienia elektrowni węglowych.

Podobno Turów został sprzedany, ktoś zrobi niezłą kasę na tym wszystkim...
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: pxl666 »

gość pisze:
13 lis 2021, 18:15
Czyli nie jesteśmy gotowi na "zieloną rewolucje" w energetyce.
Czas pokazać ten problem ludzią.
To dosyć drastyczny sposób ale w polityce nie można przyznać się do błędu....

Braki w dostawach energii będą podstawą do uruchomienia elektrowni węglowych.

Podobno Turów został sprzedany, ktoś zrobi niezłą kasę na tym wszystkim...
co ty bredzisz ? elektrownie węglowe działają tylko węgiel nagle zniknął . w dziejach świata ZAWSZE ktoś robi kasę
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: WojtekErnest »

Musiano znać od wielu tygodni te analizy, że zbliza się również w PL krach energii, stąd nieprzypadkowo Mój Prąd 4.0 – dofinansowanie do magazynów energii. Jak rząd będzie tłumaczył brak energii w zimę? Winna EU, Rosja czy wszyscy razem ? PRL-bis.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: pxl666 »

WojtekErnest pisze:
13 lis 2021, 19:23
Musiano znać od wielu tygodni te analizy, że zbliza się również w PL krach energii, stąd nieprzypadkowo Mój Prąd 4.0 – dofinansowanie do magazynów energii. Jak rząd będzie tłumaczył brak energii w zimę? Winna EU, Rosja czy wszyscy razem ? PRL-bis.
to nie tak ze to jakaś niespodzianka , karuzela prezesów , brak prawidłowego inwestowania i ogólny chaos od dekady były opisywane w kontekście polskiej energetyki . pospinane zszywaczem i owinięte gumą do majtek , elektrownie z lat 60tych jeszcze kopcą trują i produkują jakiś prund ale system pracuje na 120% mocy i niewiele trzeba żeby się przewrócił ...
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: Przemek »

Touran wysyła ciekawy aneks starym jak i nowym prosumentom
Blokuje 15 letni okres magazynowania na starych zasadach
Czy może ?
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: Przemek »

Dostałem aneks do umowy paragraf 4 . punkt 10. wypisz wymaluj ,,,,
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: pxl666 »

Przemek pisze:
18 lis 2021, 8:44
Dostałem aneks do umowy paragraf 4 . punkt 10. wypisz wymaluj ,,,,
pozostaje iść do sądu...
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: tas »

Taki punkt to chyba już każdy ma w umowie, sprawdźcie :)
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: pxl666 »

tas pisze:
18 lis 2021, 16:17
Taki punkt to chyba już każdy ma w umowie, sprawdźcie :)
no nie po to aneks dostajesz ...
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: Przemek »

Gadałem z firmą zakładającą PV , na ten moment nie mam się o co martwić, to jest punkt na przyszłość, jak władza wprowadzi ustawą że będzie tak a tak to jest to już za aneksowane, na ten moment jest 15 lat "obiecane" ustawą
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: pxl666 »

Przemek pisze:
18 lis 2021, 17:26
Gadałem z firmą zakładającą PV , na ten moment nie mam się o co martwić, to jest punkt na przyszłość, jak władza wprowadzi ustawą że będzie tak a tak to jest to już za aneksowane, na ten moment jest 15 lat "obiecane" ustawą
pies jest pogrzebany w tym ze ludzie brali kredyty bo prawo miało nie działać wstecz . jak ktoś spinał budżet ogrzewania planując ze będzie w takim a takim zakresie akumulować wytworzoną energię latem by zimą ją zużywać to teraz jest w ciemnej dupie bo nie dość ze wywalił np 50k na PC to dodatkowo zbędnie 35k na PV ... firma montującą pv ma gdzieś czy tobie się opłaci czy nie ... zapłacisz i spadaj na drzewo . co myślisz ze ci powiedzą ? panie bez sensu nie montuj pan ??? to jest walenie w dupsko obywatela na chama bez żadnej wazeliny ... najśmieszniejsze jest w tym ze gros ludzi myślało ze "mój prąd" to symbol progresywnego myślenia i światełko w tunelu katolickiego ciemnogrodu...
w obecnej sytuacji najmądrzej jest jak szczur - zainwestować hajs w pv i koparkę bo i latem i zimą można tę energię zużywać na bieżąco .
ewentualnie przejść na wyspę ale to zmiana falownika i powerwall ... kolejne niemałe koszty ... strach się bać co wymyślą za rok dwa ...
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: Przemek »

Instalacje zakładałem, sam wyszła mnie prawie połowę taniej niż przez firmę,,,,
Co do paragrafu 4 pod punkt 10 , za telefon i dzwonię do turonia, przemiła panie w odpowiedzi na moje pytanie odpowiada wierszykiem bo jestem tysięcznym klientem który o to pyta wiec, na ten moment mam 15 letni gwarantowany dostęp do magazynu, w tej umowie jest aneks mówiący że jak wejdzie ustawa to zmieniają się także moje warunki.... warunki każdego korzystającego z energii w Polsce nie zależnie czy bierze prąd gaz PV czy co tam jeszcze mają
co do ciemno grodu, katolików, chamów, wazeliny nie wypowiadam się w tym temacie...
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: WojtekErnest »

Rząd uzasadnia powód rozdzielenia rozliczeń energii wyprodukowanej oraz pobranej z sieci (net-metering) zamiast modelu opustów. Opusty pokrywały zdaniem Ministerstwa 20 procent kosztów magazynowania energii w sieci. – Sieci niskiego napięcia stały się de facto w szczycie produkcji energii stały się sieciami wysokiego napięcia – ostrzegał wiceminister. Celem jest zatem zwiększenie autokonsumpcji w gospodarstwie domowym.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: pxl666 »

Dlatego mam tylko 4kw żeby w razie czego móc to prawie zużywać na własne potrzeby
wolfwilk
Forumowicz
Posty: 49
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:26
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: wolfwilk »

Witam, codziennie czytam, więc dodam dla informacji;
Nowy blok/elektrownia 900MW w Jaworznie miała być uruchomiona rok wstecz i sobie stoi i stoi.. Czasem tylko puszczą do jej potężnej chłodni parę technologiczną z położonej obok Elektrowni Jaworzno II aby ludzie z bliższej i dalszej okolicy myśleli, że coś tam działają.
Chodzą wieści, że skończy jak Ostrołęka.
Mamy w Jaworznie jeszcze Elektrownię Jaworzno III, tę widać z daleka dzięki 300m kominowi. Sławny bo Tusk go malował zanim Premierem został.
No i ja ludzi dobrej roboty na rusztowaniach fotografowałem, tak, na 300 m.
Ale do rzeczy; Jeździłem ostatnio na rowerze przez Sierszę. Smutny dla mnie widok wygaszonej elektrowni, kilkaset MW do tyłu. Fakt że spalała zasiarczony węgiel z Kop. Siersza (dawno zlikwidowana)
Niewesoło to wygląda.
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: Przemek »

A ja dziś sie doczekałem montera licznika dwu kierunkowego :D
a siem cieszyłem :D
O godzinie 11 odpaliłem panele było pełne słonko, o 14 zaszło, wpuściłem do sieci 14kw
napięcie w sieci 234V :D - dobrze wróży, sąsiad ma kilka paneli więc trafo jest na ten moment moje :P
Na teraz zostają przemyślenia nad akumulatorem + agregat , jak toto pospinać by w razie potrzebny być niezależnym ...
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: gienek333 »

Z tym "zasiarczonym" węglem to trochę przesada, bo instalacje do odsiarczania i odpylania są znane od lat i wszystkie pozostałości są zagospodarowywane. Problemem jest mityczny CO2 :( .
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: gienek333 »

Przemek, to pochwal się co masz na dachu i w domu (w sensie falownik ;) ).
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: pxl666 »

Ja tam myślałem jakby falownik zasilić z upsa ale mam 3f i trudna to ponoć sztuczka ...
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: gienek333 »

Jak chcesz zasilać falownik (inwerter) z aku, to przetwornica DC-DC, można takie na złomie znaleźć. Robią z 24V np 300V (służyły do zasilania UPS). Generalnie jeżeli chodzi o PV, to optymalne napięcie inwertera 1f to ponad 300V, dla 3f to ok 550V i tak trzeba konfigurować stringi. Jak się ma 180V, to inwerter najpierw to podnosi do odpowiedniego napięcia, a potem robi pseudo sinus ;) .
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: pxl666 »

Piszesz o stronie ac czy dc? Ja mam 3f falownik
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: WojtekErnest »

Niestabilność infrastruktury energetycznej to problem systemowy. Nie da się w calym kraju być odpornym na wahania dostaw prądu z wiatraków czy paneli. Teraz podano ze 20 listopada zanotowano rekordowo duzy udzial dostawy energi z turbin wiatrowych na poziomie 30% zapotrzebowania kraju.
Tyle ze bylo to chwilowe o 1 w nocy. Ale w innych okresach turbiny dostarczają tylko 10% swojej mocy.
Zatem stabilizacje infrastruktury i rynku energii może zapewnić tylko energia jądrowa. I to nie ta gigantyczna z poprzednich lat a współczesna, mała, szybko w kilka lat budowana.
Ostatnio zmieniony 24 lis 2021, 7:53 przez WojtekErnest, łącznie zmieniany 2 razy.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Koniec opłacalności instalacji fotowoltaiki po 31.12.2021r?

Post autor: pxl666 »

WojtekErnest pisze:
24 lis 2021, 7:52
Niestabilność infrastruktury energetycznej to problem systemowy. Nie da się w calym kraju być odpornym na wahania dostaw prądu z wiatraków czy paneli. Teraz podano ze 20 listopada zanotowano rekordowo duzy udzial dostawy energi z turbin wiatrowych na poziomie 30% zapotrzebowania kraju.
Tyle ze bylo to chwilowe o 1 w nocy. Ale w innych okresach turbiny dostarczają tylko 10% swojej mocy.
Zatem stabilizacje infrastruktury i rynku energii może zapewnić tylko energia jądrowa. I to nie ta gigantyczna z poprzednich lat a współczesna, mała, szybko w kilka lat budowana.
eee ? atom w kilka lat ? pokażesz przykłady ? z tego co czytam budowa i uruchomienie atomu to 25 lat obecnie
ODPOWIEDZ