Przyłączanie PV do sieci.

ODPOWIEDZ
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Przyłączanie PV do sieci.

Post autor: gienek333 »

Jeżeli ktoś ostatnio się przyłączał, to poproszę o rady wskazówki itd. Instalacja ma mieć 2 stringi i dwa falowniki jednofazowe (podpięcie do instalacji 3f). Wiem że jest jakieś ograniczenie pożarowe do 6 kW, ale to mi wystarczy. Jak ktoś robił (szczególnie sam) ;) .
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Przyłączanie PV do sieci.

Post autor: Przemek »

A masz projekt instalacji wykonany przez uprawnionego projektanta?
Powyżej 6,5 kwp musisz mieć uzgodnienia ppoż
Leopold
Forumowicz
Posty: 109
Rejestracja: 19 lut 2018, 21:52
Lokalizacja: Zamość

Re: Przyłączanie PV do sieci.

Post autor: Leopold »

Mam instalację fotowoltaiczną 3 Kwp, jednofazową, włączoną do sieci trójfazowej, wykonywała ją profesjonalna firma. Z mojej strony to jedyna modyfikacja jaką zastosowałem to zleciłem, by na fazę do której wpięta jest fotowoltaika poszły wszystkie najważniejsze odbiorniki, a więc kuchnia, lodówka, zamrażarka, mikrofalówka, pompę wodną i w większości oświetlenia. Zrobiłem tak, by wykorzystać bezpośrednio wyprodukowaną energię. Instalację mam od 7 lipca, za miesiąc produkcji, do sieci oddałem 208 kWh, 40 kWh kupiłem, zwykle miesięcznie do tej pory wykorzystywałem około 150 kWh. co dalej zobaczymy. Do prac hobbystycznych wykorzystuję migomat trójfazowy, tokarkę i frezarkę stołowe trójfazowe i jeszcze trzy urządzenia z silnikami trójfazowymi. Tyle mam wieści na dziś, nie jestem elektrykiem i więcej w zasadzie nie mogę powiedzieć.
Leopold
Awatar użytkownika
Mel48
Forumowicz
Posty: 235
Rejestracja: 22 lis 2018, 9:17
Lokalizacja: kotlina kłodzka

Re: Przyłączanie PV do sieci.

Post autor: Mel48 »

-instalaja na dwa falowniki jednofazowe nie przejdzie
musza być 1f abo 3 f
do dnia 27 kwietnia 2021 mozna było zgłaszać Certyfikat sprzętu spełniający wymagania NC RfG 4,6kw na 1faz teraz 3,68kw tak miał tauron
https://globenergia.pl/chcesz-przylaczy ... c-problem/
https://globenergia.pl/dobor-falownika- ... rojfazowy/
czy zaakcepuja teraz np -3szt jedno fazowe tego nie wiem :roll:
co jakis czas wprowadzaj zmiany -ale raczej utrudniaja
Ostatnio zmieniony 18 sie 2021, 21:07 przez Mel48, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
darki
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: 25 lut 2018, 7:30
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Przyłączanie PV do sieci.

Post autor: darki »

gienek333 pisze:
16 sie 2021, 23:10
Jeżeli ktoś ostatnio się przyłączał, to poproszę o rady wskazówki itd. Instalacja ma mieć 2 stringi i dwa falowniki jednofazowe (podpięcie do instalacji 3f). Wiem że jest jakieś ograniczenie pożarowe do 6 kW, ale to mi wystarczy. Jak ktoś robił (szczególnie sam) ;) .
Ostatnio zgłaszałem do PGE instalację 5.6 kW na dwa stringi. Zastanawiałem się nad dwoma jednofazowymi ale mi odradzono i kupiłem falownik 4.4 Sofar 3f. Zgłaszałem sam bez problemów oddział w Mielcu. Potrzebne i wymagane są certyfikaty na falownik, na panele i zgłoszenie podbite przez elektryka oraz schemat instalacji. Energetyki nie interesuje Ppoż.
Ostatnio zmieniony 22 sie 2021, 14:34 przez darki, łącznie zmieniany 1 raz.
Budujesz swojego Ebika.
Szukasz jakiegoś drobiazgu.
Poszukaj w mojej SZufladzie.
tel. 693 004 127
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Przyłączanie PV do sieci.

Post autor: Przemek »

darki pisze:
22 sie 2021, 14:32
,,, Energetyki nie interesuje Ppoż....
zgadza sie do 6,6kw nie interesuje , potem tak.
pierwsze lepsze
https://fgenergy.pl/instalacja-fotowolt ... -pozarowe/
Awatar użytkownika
darki
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: 25 lut 2018, 7:30
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Przyłączanie PV do sieci.

Post autor: darki »

Zgłaszałem 5.6kW a mając już 4.2kW to razem jest 9.8kW . W zgloszeniu podawalem jako rozbudowę czyli aktualizację. Podawalem dane starej i nowej. PGE nie interesowało ppoż tylko dokumenty, certyfikaty i czy masz odpowiednio wysoką moc przyłączeniowa. Akurat ja musiałem zwiększyć przydział mocy. Ppoż masz obowiązek sam zgłosić do Straży jeśli masz pow 6.5 kW. PGE nic do tego nie ma. Nie wiem jak inni operatorzy.
Budujesz swojego Ebika.
Szukasz jakiegoś drobiazgu.
Poszukaj w mojej SZufladzie.
tel. 693 004 127
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ