Jaki czynnik do elektrowni 0,5 kW ?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
radasss
Forumowicz
Posty: 494
Rejestracja: 31 mar 2018, 8:50
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Jaki czynnik do elektrowni 0,5 kW ?

Post autor: radasss »

Elektrownia typu jak na obrazku:
hybrid-otec-power-plant-presentation-5-638.jpg
Z tym, że źródło ciepła będzie miało zakres temperatur 60 - 80 max 90 st. C. Chłodnica ok. 25 st C.
Pytanie jest czy propan czyli czynnik R290 się nada ?
Bardzo ważne, aby się wypowiedział nasz kolega 'wit' - znawca tematyki.
warsztatmotocykli.pl
Awatar użytkownika
radasss
Forumowicz
Posty: 494
Rejestracja: 31 mar 2018, 8:50
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jaki czynnik do elektrowni 0,5 kW ?

Post autor: radasss »

https://www.youtube.com/watch?v=QuOAkCY ... WL&index=4

https://www.youtube.com/watch?v=roxTv1Xtaps

Powyżej amatorskie konstrukcje we wczesnym stadium prób. Największym problemem jest ( jak przypuszczam ) uregulowanie przepływów hydraulicznych. Nie mniej temat b. ciekawy i warty głębszej analizy wykonalności. Walka będzie toczyć się o uzyskanie mocy elektrycznej minimum 200 Watów przy grzaniu kotłem tak jak do tej pory czyli około 3,5 kW mocy cieplnej w kaloryfery.
warsztatmotocykli.pl
zielony71
Forumowicz
Posty: 1299
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Jaki czynnik do elektrowni 0,5 kW ?

Post autor: zielony71 »

Pytanie podstawowe brzmi "ale po co?".
Zamierzasz zlikwidować przyłącze do sieci energetycznej?
Załóżmy, że rzeczywiście uzyskasz te stabilne 200W przez 10 godzin dziennie.
To będzie 2kWh, czyli około 1 zł dziennie, czyli 400 zł rocznie. A nawet mniej, bo przecież w lecie palił nie będziesz. Czy to ma sens?
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Awatar użytkownika
radasss
Forumowicz
Posty: 494
Rejestracja: 31 mar 2018, 8:50
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jaki czynnik do elektrowni 0,5 kW ?

Post autor: radasss »

Chętnie odłączył bym się od energetyki. Średnio dziennie zużywam 7,7 kWh a to przy cenach jakie mam od firmy Enea wynosi 6,20 zł. W lecie mam PV 4 kW. Ponadto lubię dywersyfikację; również źródeł energii. Mam również dostęp do prawie darmowego opału. Równie dobrze można spytać po co budować rower elektryczny, przecież skuter spalinowy niewiele kosztuje w eksploatacji.
warsztatmotocykli.pl
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Jaki czynnik do elektrowni 0,5 kW ?

Post autor: wit »

radasss pisze:
19 lut 2023, 5:24
źródło ciepła będzie miało zakres temperatur 60 - 80 max 90 st. C. Chłodnica ok. 25 st C.
Pytanie jest czy propan czyli czynnik R290 się nada ?
ściągnij sobie na tel oprogramowanie danfoss tzw. "suwak" refrigerant slider.
-dla różnych czynników będziesz mógł sprawdzić ciśnienia przy danej temperaturze.

i tak dlar290 60* to 20bar,
80* to 30bar

odpowiednio przy 25* C masz niecałe 9bar - jakaś sensowna różnica ciśnień i sił na obie strony tłoka (łopatki turbiny) jest. trochę mocy wyciśniesz, ze sprawnością szału nie będzie -ale praktycznie zamierzasz jechać na cieple odpadowym (straty i tak idą w ogrzewanie) więc nie powinno to być problemem.

problem może być inny -r290 jest palny i z powietrzem tworzy mieszaniny wybuchowe -jeśli maszyna będzie pracować w pomieszczeniu i czynnik nagle sie ulotni -jeszcze piec blisko to masz bum... wg przepisów max ilość czynnika to około 1kg. jeszcze kwestia odpowiednio dużej kubatury pomieszczenia i skutecznej wentylacji
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Jaki czynnik do elektrowni 0,5 kW ?

Post autor: pxl666 »

radasss pisze:
23 lut 2023, 21:33
Chętnie odłączył bym się od energetyki. Średnio dziennie zużywam 7,7 kWh a to przy cenach jakie mam od firmy Enea wynosi 6,20 zł. W lecie mam PV 4 kW. Ponadto lubię dywersyfikację; również źródeł energii. Mam również dostęp do prawie darmowego opału. Równie dobrze można spytać po co budować rower elektryczny, przecież skuter spalinowy niewiele kosztuje w eksploatacji.
patrzyłeś na średnioroczną produkcje z pv ? ile masz dziennie z pv w miesiącach od maja do września? czym grzejesz cwu latem ? bo zima zakładam ze z kotła na paliwo stałe ?
jeśli faktycznie ok 8kwh masz na dobę to z jakimś małym bankiem dałbyś rade chyba
u mnie taka produkcja za zeszły rok . niestety nie mam gazu i muszę cwu grzać prądem a to drogo wychodzi
Obrazek
Awatar użytkownika
radasss
Forumowicz
Posty: 494
Rejestracja: 31 mar 2018, 8:50
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jaki czynnik do elektrowni 0,5 kW ?

Post autor: radasss »

'wit' - wlk. dzięki za odp. Dopiero macam temat. To co można obejrzeć na YT to konstrukcje z przed wielu lat i chyba nie rozwijane. Jako turbinę chcę zastosować łopatkową sprężarkę klimatyzacji z auta ( stary typ ) i być może również drugą jako pompę o regulowanej wydajności. Możesz coś doradzić ? Jeden z niewielu pracujący pod obciążeniem https://www.youtube.com/watch?v=PrPiu23EdSw
warsztatmotocykli.pl
ODPOWIEDZ