Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Dyskusje co kupić, konsultacje parametrów, ceny i dostępności
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aditech.pl
Forumowicz
Posty: 175
Rejestracja: 11 mar 2022, 20:38
Lokalizacja: Zabrze

Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Post autor: aditech.pl »

Witam nie obijając w bawełnę

Świat rodzimych rowerów elektrycznych w Polsce rozwija się coraz mocniej ,marki takie jak Falcon ,Kariwa ,spark itd zdominowały rynek ,jakość ich wykonania oraz niezawodność z każdym rokiem rośnie ,w tej branży są bezkonkurencyjne sam składałem swojego ev sprark gamma i jestem bardzo zadowolony ,jednak nie każdy ma miejsce garaż czy piwnicę aby trzymać rower który jest duży i ciężki.

Pozostają inne alternatywy np hulajnogi elektryczne ,są mniejsze - doskonałe jako dojazd do pracy do sklepu czy jakaś wycieczka na basen itp ,tylko pozostaję jedna sprawa ,obecne hulajnogi ,które możemy zobaczyć na naszym rynku takie jak Xiaomi ,Fiat ,Zeroo ,Motus Techlife ,Frugal itp to tak naprawdę jedne i ten sam Chiński szajs ,tylko pod innymi nazwami ,ceny tego sprzętu są tak naprawdę duże a jakość wykonania bardzo niska np

-Sterowniki słabo chłodzone palące się na potęgę
-Przewody przecierające łamiące się podczas skręcania kierownicą
-Słabe stery łapiące luzy po 100km
-Błotniki zabawki które sa tylko fajnie wyglądają a gdy jedziemy i tak jesteśmy mokrzy
-Chińskie akumulatory padające po roku
-Felgi z które potrafią pękać same z siebie
-Już nie wspominając o krzywych oponach ,łamiących się kolumnach i tak dalej

Szukam osób do projektu budowy hulajnogi elektrycznej typu open hardware
Założeniami projektu są
-Projekt dostępny dla każdego w Polsce po zbudowaniu i wstępnych testach
-Budowa hulajnogi elektrycznej od zera
-z amortyzacją przednią jak i tylna
-napędem na dwa koła wykorzystaniem silników o rozmiarze 12cali (optymalnie)z hamowaniem bębnowym wspomaganym hamowaniem elektonicznym
-Rama aluminiowa
-Waga całkowita w przedziale 25-35kg
-Instalacja elektryczna i elektroniczna od 0

Posiadam duża wiedzę w dziedzinie małych pojazdów elektrycznych ,znam dużo ich słabych punktów i wad ,oraz wiem w jaki sposób je usunąć mam wstępne szkice w programach 3d całej hulajnogi oraz sterownika opartego na vesc ,potrzebuje osób ,chętnych do wzmacniania naszego Polskiego rynku ,potrafiących projektować w 3d ,znających podstawy elektroniki ,oraz obróbki cnc ,malowaniu

Celem projektu nie jest zarobek ,lecz współpraca ,dzielenie się pomysłami i wspólna realizacja tego fajnego projektu
Osoby zainteresowane do ekipy projektowej proszę o kontakt ,jak się uda zebrać kilka osób ,zapraszam do grupy na fb ,w planach będzie omówienie projektu na komunikatorze głosowym ,podzielenie się na cele i realizacja wspólna realizacja
Dede
Forumowicz
Posty: 2087
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Post autor: Dede »

Narzekamy ze chińskie sterowniki lub silniki ale masz dostęp do silnika lub sterownika co jest nie chińskie?

Dotyczy też felgi bo to jest część od silnika.
Opony też kupisz chińskie na pewno.
Inne części też będę chińskie.

Najbardziej problemem będzie do zrobienia zawieszenia i stery oraz podest z aluminium, chyba że zrobisz że stali ale waga pójdzie mocno w górę. Raczej nie widziałem ram hulajnogi do kupienia żeby spełniały twoich oczekiwań.

Co do uszkodzonych sterowników to z powodu wody wilgoci brak uszczelki i zalania akumulatora i sterownika,
Lub przegrzania sterownika dokładniej to mosfetów małe sterowniki i zamkniętej obudowie pod podestem.

Też mam hulajnogę ale kupioną w niej zmieniłem sterowniki na sinus sabvoton mini 45A przykręcana do podestu celu odprowadzania ciepła i wymieniłem BMS na smart z LCD i bluetooth.

Masz dostęp żeby ramę pospawać z aluminium i wykonać części z aluminium?
Nie napisałeś jaka moc ma mieć hulajnoga?
Ale jak ma mieć 25kg do 35kg to raczej domyślam że koło 2x1000W max
Awatar użytkownika
aditech.pl
Forumowicz
Posty: 175
Rejestracja: 11 mar 2022, 20:38
Lokalizacja: Zabrze

Re: Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Post autor: aditech.pl »

'"Masz dostęp żeby ramę pospawać z aluminium i wykonać części z aluminium?
Nie napisałeś jaka moc ma mieć hulajnoga?
Ale jak ma mieć 25kg do 35kg to raczej domyślam że koło 2x1000W max''

Rama składała by się w 80% z elementów wycinanych laserowo ,które można wyciąć w każdej firmie z uwzględnieniem wycianania typu lego oraz w 20% z częsci frezowanych czy toczonych ,co do poskładania znam kilka osób króre dały by dostęp do spawarki lub same by pospawały za symboliczne pieniądze



Co do wagi i mocy przewidziany jest pakiet wstępnie akumulator 12s12p i sterownik oparty na vesc 2x25Alub30A kwestia ustawienia na końcu ,pakiet 12s bo wszystko elektronicznie idzie zbudować bez problemu pod te napięcie ,sterownik,oświetlenie ,itp

Zawieszenie jest już wstępnie zaprojektowane ,wzięte z kilku ciekawych konstrukcji DIY gdyby się zebrało kilka osób to kwestia główna jest przeglądanie tego co już mam ,modyfikacje bo może są gdzieś błędy ,sporządzenie porządnych plików dxf czy STL bo obecnie mam tylko szkice wykonanie kilku prototypów poza tym liczę raczej na to iż każdy element będzie wykonywała osoba która się na czymś lepiej zna
Dede
Forumowicz
Posty: 2087
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Post autor: Dede »

aditech.pl pisze:
11 gru 2022, 7:09
akumulator 12s12p i sterownik oparty na vesc 2x25Alub30A
Vesc bardziej pasuje do deskorolki a nie do hulajnogi, wadą z nimi jest ze albo nie mają radiatorów albo bardzo małe i przegrzewają sie zamkniętej obudowie.

Dobre rozwiązanie było by żeby Vesc miały duży radiator i możliwość przykręcana do podestu aluminiowego celu odprawoczenia ciepła.
Znalazłeś jakoś model Vesc co byś chciał kupić?

12P na wysoko pojemnościowe np samsung 35E będziesz mógł uzyskać prąd 60A a pojemność była by nominalne 42Ah
Awatar użytkownika
aditech.pl
Forumowicz
Posty: 175
Rejestracja: 11 mar 2022, 20:38
Lokalizacja: Zabrze

Re: Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Post autor: aditech.pl »

Algorytmy wektorowe vesc autokorekcji są wstanie dostosować się do 99% silników bldc tym bardziej że przewiduje pracę czujnikowa ,poza tym sterownik ma wbudowany czujnik temperatury który wykrywa w jakich warunkach pracuje , temperatura to nie problem bo sterowniki będą w specjalnych obudowach kształtem przypominające radiatory na przednich burtach deku coś jak w Rion motors tym pomysłem się trochę kierowałem ,dek jest przewidziany pod 12s12p z zapisem miejsca pod 21700 12s8p gdyby były lepsze ceny ogniw
Coś tego typu
Coś tego typu
Awatar użytkownika
aditech.pl
Forumowicz
Posty: 175
Rejestracja: 11 mar 2022, 20:38
Lokalizacja: Zabrze

Re: Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Post autor: aditech.pl »

Screenshot_20221211-103026.png
Screenshot_20221211-103032.png
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1324
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Post autor: Yasiu77 »

A jakie silniki i skąd żeby były tanie, dobre i nie chińskie? A zawieszenie jakie i czemu w projekcie z tyłu są dwa dampery? To nie będzie większa waga i koszt? Nie znam się i dociekam :)
Awatar użytkownika
aditech.pl
Forumowicz
Posty: 175
Rejestracja: 11 mar 2022, 20:38
Lokalizacja: Zabrze

Re: Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Post autor: aditech.pl »

Po 600zl-700zl gdzieś
Screenshot_20221211-111627.png
Awatar użytkownika
aditech.pl
Forumowicz
Posty: 175
Rejestracja: 11 mar 2022, 20:38
Lokalizacja: Zabrze

Re: Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Post autor: aditech.pl »

Yasiu77 pisze:
11 gru 2022, 11:03
A jakie silniki i skąd żeby były tanie, dobre i nie chińskie? A zawieszenie jakie i czemu w projekcie z tyłu są dwa dampery? To nie będzie większa waga i koszt? Nie znam się i dociekam :)
Silniki będą jako jedyne Chińskie przynajamniej na starcie bo to ciężko zrobić wszystko a poza tym nie mam takiej wiedzy na ten moment ,ale w planach będzie i budowa silnika są programy do projektowania silników bldc ,dekle wyfrezować w cnc ośkę wytoczyć ,stojan z blachy krzemowej wyciąć i przewinąć to nie jest jakieś wyzwanie ale to jest dalszy plan .
Dampery muszą być małe aby maksymalnie skróci dystans między tylnym wkładem podestu a silnikiem oraz aby zrobić dodatkowe miejsce na dobry błotnik tak aby syfy nie leciały w zawieszenie i nas ,dwa dampery bo jeden mały o długości montażowej o 100mm nie na takiej siły aby prawidłowo działa przy wadze >80kg hamulce bębnowe wspomagane hamowaniem regeneracyjnym to najlepszy kompromis między niezawodnością a siła hamowania hulajnoga bardzo łatwo zahaczyć tarcza o przeszkody na drodze ,lesie itp potem to wszystko bije ,strzela itp poza tym układ bębnowy zapewnia bezserwisowa pracę nawet do 2 lat
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2995
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Post autor: tas »

Obawiam się, że projekt ma 2 realne drogi rozwoju

1. Hulajka za 2 tyś - czyli nie tak jak to prowadzisz, tylko projekt zrobienia czegoś w minimalnym budżecie lepiej niż gotowe badziewia ze sklepu. Np tak aby móc w hulajce dopasować maksymalną ilość popularnych uniwersalnych rozwiązań. Tą drogą idą customy falcony i inne - rama uniwersalna i dopracowana ale napęd i baterie można stosować różne i wedle potrzeb nowe czy używane

2. Hulajka za 20 tyś - czyli tak jak teraz próbujesz zrobić. Skończy się na 1 Twoim egzemplarzu i tylke z produktu "dla forumowicza" bo ilość czasu i pracy włożona w projekt będzie przeolbrzymia aby zrobić z tego "pojazd bez wad i bez chińskich elementów". Sam zbudujesz 1 sztukę i na tym się zamknie :)

Moim zdaniem dający względnie duże szanse na sukces rynkowy jest tylko wariant 1 czyli odwrotność Twoich planów.
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
aditech.pl
Forumowicz
Posty: 175
Rejestracja: 11 mar 2022, 20:38
Lokalizacja: Zabrze

Re: Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Post autor: aditech.pl »

tas pisze:
11 gru 2022, 14:23
Obawiam się, że projekt ma 2 realne drogi rozwoju

1. Hulajka za 2 tyś - czyli nie tak jak to prowadzisz, tylko projekt zrobienia czegoś w minimalnym budżecie lepiej niż gotowe badziewia ze sklepu. Np tak aby móc w hulajce dopasować maksymalną ilość popularnych uniwersalnych rozwiązań. Tą drogą idą customy falcony i inne - rama uniwersalna i dopracowana ale napęd i baterie można stosować różne i wedle potrzeb nowe czy używane

2. Hulajka za 20 tyś - czyli tak jak teraz próbujesz zrobić. Skończy się na 1 Twoim egzemplarzu i tylke z produktu "dla forumowicza" bo ilość czasu i pracy włożona w projekt będzie przeolbrzymia aby zrobić z tego "pojazd bez wad i bez chińskich elementów". Sam zbudujesz 1 sztukę i na tym się zamknie :)

Moim zdaniem dający względnie duże szanse na sukces rynkowy jest tylko wariant 1 czyli odwrotność Twoich planów.

Mój projekt zakłada dostęp niezawodnej i przemyślanej technologi dla wszystkich użytkowników indywidualnych w Polsce

Cenowo projekt opierał byś sie o zamówienia grupowe np przy 5szt ceny rozkładaja się tak
Cena produkcji to
-Rama bez spawania same elementy ok 800zl
-Rama spawana malowana wykończona ok 1600zl
-2 silniki ok 1400zł za 2sz ok 700zl sztuka
-Elektonika pokładowa (sterowniki kable itp ) ok 600zl
--Zawieszenie kolumna kierownicy stery ok 1000zl
-Akumulator ładowarka do rejk klasy wtyki itp ok 1400zl

Więc w cenie 4000-5000 tys otrzymujemy niezły sprzęt
Oparty o 90% żeczy wyprodukowanych lub zlożonych w Polsce

W moim projekcie chodzi o prowadzenie dobrego produktu w cenie produkcyjnej bez żadnych kosmicznych cen dając 5tyś otrzymujesz Sprzęt warty 5tys gdzie jego jakość jest warta swojej ceny o to chodzi w projektach takich jak ten przewiduje co najwyżej mały datek kilka % do części itp który będzie wspagal ten projekt tak aby był tylko polepszany
Dede
Forumowicz
Posty: 2087
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Post autor: Dede »

aditech.pl pisze:
11 gru 2022, 15:33

-Akumulator ładowarka do rejk klasy wtyki itp ok 1400zl
12S12P to 144sztuk 12zł za sztukę to już 1728zł
BMS 60A to 150zł a 200zł
Taśma niklowa plus usługa zgrzewania akumulatora 250zł
Koszyki do ogniw ,plyta izolator, koszulka na akumulator to jakieś dodatkowe 150zł
Ładowarka 250zł

To za kompletny akumulator wyjdzie koło 2578zł teraz według moich obliczeń jak chcesz zbudować akumulator kompletny za 1400zł z ładowarką?
Według mnie projekt będzie kosztować więcej niż przewidziano jeśli ma być idealny a oszczędność nie idzie parach z jakością.
Realnie nie możliwe do zrobienia za cenę 5000zł całej hulajnogi idealnej.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5855
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Post autor: pxl666 »

nikt nie broni opracować projekt i udostępnić go publicznie na zasadach open source . problem w tym ze pewnie nikt z niego całościowo nie skorzysta bo nie ma przedmiotu idealnego i każdy będzie chciał mieć cos po swojemu . natomiast niektóre tezy z tego wątku budzą co najmniej wątpliwości by nie pisać ze pusty śmiech ... opracowanie i wytworzenie silnika samemu ? no to dajesz stary ... imho nie ma wuja ze to się będzie opłacało . chińczyk ma to opanowane , ma maszyny , ma doświadczenie ...jak uważasz ze dasz rade to pisz binzesplan i idź do banku , może Morawiecki cię przytuli i będzie taka mini izera ... jakiś las do wycięcia się znajdzie .
to ironia ale jak czytam takie bzdury to spadam z fotela.
jest garstka ludzi którzy maja możliwości i chęć budować CZESCIOWO samemu (silniki , sterowniki itd kupują , sami może pospawają ramę) . nikomu poza jakimś psychopasjonatą nie będzie się chciało tworzyć wszystkiego od zera bo to się A- nie opłaca kompletnie , B- wymaga opanowania gigantycznej wiedzy z wielu dziedzin C- nie słyszałem o projekcie który od razu był finalnym produktem - każda iteracja to koszty i czas ...

także opracuj i podziel się z community - jak zacznie to wyglądać sensownie to może ktoś się przyłączy , ja nie sadze ze jest rzesza chętnych do roboty za free i to jeszcze przy czymś tak niszowym jak hulajka
Awatar użytkownika
aditech.pl
Forumowicz
Posty: 175
Rejestracja: 11 mar 2022, 20:38
Lokalizacja: Zabrze

Re: Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Post autor: aditech.pl »

pxl666 pisze:
11 gru 2022, 16:46
nikt nie broni opracować projekt i udostępnić go publicznie na zasadach open source . problem w tym ze pewnie nikt z niego całościowo nie skorzysta bo nie ma przedmiotu idealnego i każdy będzie chciał mieć cos po swojemu . natomiast niektóre tezy z tego wątku budzą co najmniej wątpliwości by nie pisać ze pusty śmiech ... opracowanie i wytworzenie silnika samemu ? no to dajesz stary ... imho nie ma wuja ze to się będzie opłacało . chińczyk ma to opanowane , ma maszyny , ma doświadczenie ...jak uważasz ze dasz rade to pisz binzesplan i idź do banku , może Morawiecki cię przytuli i będzie taka mini izera ... jakiś las do wycięcia się znajdzie .
to ironia ale jak czytam takie bzdury to spadam z fotela.
jest garstka ludzi którzy maja możliwości i chęć budować CZESCIOWO samemu (silniki , sterowniki itd kupują , sami może pospawają ramę) . nikomu poza jakimś psychopasjonatą nie będzie się chciało tworzyć wszystkiego od zera bo to się A- nie opłaca kompletnie , B- wymaga opanowania gigantycznej wiedzy z wielu dziedzin C- nie słyszałem o projekcie który od razu był finalnym produktem - każda iteracja to koszty i czas ...

także opracuj i podziel się z community - jak zacznie to wyglądać sensownie to może ktoś się przyłączy , ja nie sadze ze jest rzesza chętnych do roboty za free i to jeszcze przy czymś tak niszowym jak hulajka
Projekt rusza od nowego roku teraz przed świętami nie ma sobie co zaprzątać głowy takimi rzeczami

Mówienie ,że nic się nie opłaca i że wszystko jest niemożliwe do zrobienia niczego nowego raczej nie wniesie do nauki i życia ,przez lenistwo i i różne machloje znaleźliśmy się w takim punkcie że nic nie produkujemy nie mamy swoich samochodów telefonów ,telewizorów ,traktorów ,komputerów ,samolotów itp może jabłka i krochmal produkujemy ,należy od czegoś zacząć ja już trochę rzeczy zrobiłem i wziełem się za projekt który uważam za słuszny ,obecny sprzęt który jest na rynku jest awaryjny ,część jest bublem już w projekcie są kolosalne błędy ,niektóre konstrukcję sypią sie już po 100km a nie raz kosztują po 8-10tyś ja chce wprowadzić produkt w niższej cenie dal osób chcących mieć coś pewnego czym można dojechać do pracy bez obaw ze się rozleci po drodze ,co nie wymaga ciągłego serwisowania ,i jest tanie w użytku a myśl wyklucza banalne błędy
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5855
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Post autor: pxl666 »

no ale ja tez trochę rzeczy w życiu zrobiłem i chce zobaczyć jak robisz od zera silnik i jest on TAŃSZY i LEPSZY od chińskiego . siedzę w pierwszym rzędzie i otwieram czipsy .
jak narazie pokazujesz screen czegoś co nawet nie jest zarysem projektu a wygląda jak randomowy model z turbosquida . no halo...fusion można używać za darmo - instaluj i projektuj - czekamy
Dede
Forumowicz
Posty: 2087
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Post autor: Dede »

Swój silnik będzie drożej niż silnik chiński.
Przykład mojego problemu z silnikiem pękła mi oś silnika, nie ma problemu dorobić taką część ale znaleźć osobę co podjęła jedną sztukę na zamówienie nie było takie proste.
Dzwoniłem po kilku firm ceny były zaporowe na granicy opłacalności lepiej było kupić nowy silnik. Ale udało się znaleźć osobę co podjęła zrobienia po godzinach pracy ale trwalo to ponad dwa miesięcy.

Więc jeśli nie mamy znajomości i maszyn i licząc że ktoś za nasz zrobi silnik to na pewno trzy razy taniej będzie kupić chińskie.
Awatar użytkownika
aditech.pl
Forumowicz
Posty: 175
Rejestracja: 11 mar 2022, 20:38
Lokalizacja: Zabrze

Re: Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Post autor: aditech.pl »

pxl666 pisze:
11 gru 2022, 18:24
no ale ja tez trochę rzeczy w życiu zrobiłem i chce zobaczyć jak robisz od zera silnik i jest on TAŃSZY i LEPSZY od chińskiego . siedzę w pierwszym rzędzie i otwieram czipsy .
jak narazie pokazujesz screen czegoś co nawet nie jest zarysem projektu a wygląda jak randomowy model z turbosquida . no halo...fusion można używać za darmo - instaluj i projektuj - czekamy
Uczpiłeś się tego silnika jak tramwaju ,wspomniałem iż pierwsze projekty będą na silnikach kupnych ponieważ nie ma wystarczającej wiedzy i czasu aby je robić i są w planach na później ,pierwsze modele będą na kupnych potem zastanowimy się i nad nimi
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5855
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Post autor: pxl666 »

aditech.pl pisze:
11 gru 2022, 18:55
pxl666 pisze:
11 gru 2022, 18:24
no ale ja tez trochę rzeczy w życiu zrobiłem i chce zobaczyć jak robisz od zera silnik i jest on TAŃSZY i LEPSZY od chińskiego . siedzę w pierwszym rzędzie i otwieram czipsy .
jak narazie pokazujesz screen czegoś co nawet nie jest zarysem projektu a wygląda jak randomowy model z turbosquida . no halo...fusion można używać za darmo - instaluj i projektuj - czekamy
Uczpiłeś się tego silnika jak tramwaju ,wspomniałem iż pierwsze projekty będą na silnikach kupnych ponieważ nie ma wystarczającej wiedzy i czasu aby je robić i są w planach na później ,pierwsze modele będą na kupnych potem zastanowimy się i nad nimi
noto ci napisałem - instaluj fusion360 i rób rysunek ramy , zwymiaruj , opracuj , rzuć innym , wykonaj prototyp , pokaż itd...był już taki jeden co chciał rysunki i wymiary , skończył na kupnej fabrycznej i jeszcze ukrywał "tajemnice szpenia" heheh
ludki które chcom i umiom to sobie robio i nie oglądają się na innych . masz kawałek tokarki frezarki migomatu , dostęp do plazmy i wiedzę i jedziesz .
nikt ci na tacy nie wyłoży , nie licz na wielki odzew bo hulajki to z tego co widać na forum - mniejszość . zresztą na forum obecnie śmierdzi trupem ...
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5855
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Post autor: pxl666 »

Dede pisze:
11 gru 2022, 18:49
Więc jeśli nie mamy znajomości i maszyn i licząc że ktoś za nasz zrobi silnik to na pewno trzy razy taniej będzie kupić chińskie.
jakich maszyn ?? jeśli nie odpalasz wielkoskalowej produkcji za miliony $ to ni wuja nie udupczysz silnika TANIEJ niż ktoś inny fabrycznie.
może jak masz wujka z 5osiowym centrum obróbczym który zafunduje materiał za free to cos tam się uda ukleić ale minie sporo czasu zanim to się zbliży do finalnej jakości produktu który jest klepany masowo i technologia produkcji jest opanowana przez firmę gdzie nad tym siedzi sztab ludzi z dyplomami i ZA KASĘ
Awatar użytkownika
aditech.pl
Forumowicz
Posty: 175
Rejestracja: 11 mar 2022, 20:38
Lokalizacja: Zabrze

Re: Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Post autor: aditech.pl »

pxl666 pisze:
11 gru 2022, 19:26
aditech.pl pisze:
11 gru 2022, 18:55

Uczpiłeś się tego silnika jak tramwaju ,wspomniałem iż pierwsze projekty będą na silnikach kupnych ponieważ nie ma wystarczającej wiedzy i czasu aby je robić i są w planach na później ,pierwsze modele będą na kupnych potem zastanowimy się i nad nimi
noto ci napisałem - instaluj fusion360 i rób rysunek ramy , zwymiaruj , opracuj , rzuć innym , wykonaj prototyp , pokaż itd...był już taki jeden co chciał rysunki i wymiary , skończył na kupnej fabrycznej i jeszcze ukrywał "tajemnice szpenia" heheh
ludki które chcom i umiom to sobie robio i nie oglądają się na innych . masz kawałek tokarki frezarki migomatu , dostęp do plazmy i wiedzę i jedziesz .
nikt ci na tacy nie wyłoży , nie licz na wielki odzew bo hulajki to z tego co widać na forum - mniejszość . zresztą na forum obecnie śmierdzi trupem ...
Przez następne 2-3mieś będę sobie zarys robił co w jaki sposób rozwiązać jak będę ten etap kończył to wtedy to zwymiaruję ,mam dostęp do kilku modeli hulajnóg większych mniejszych wiem mniej więcej jakich wymiarów się trzymać co do fusion360 nie korzystam tego mam autodesk jest darmowy prosty i szybko w nim się poruszam wiec nie będę tracił czasu i nerwów na naukę nowego programu
Awatar użytkownika
aditech.pl
Forumowicz
Posty: 175
Rejestracja: 11 mar 2022, 20:38
Lokalizacja: Zabrze

Re: Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Post autor: aditech.pl »

Ogólnie rozwiązanie ramy i zawieszenia tylnego jest trywialne teraz skupiam się na zawieszeniu przednim ma być dwupółka ,skupiam się w jaki sposób sensowny przerobić jakiś konkretny model widelca rowerowego,coś jak tu
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 774
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Post autor: lukk »

aditech.pl pisze:
11 gru 2022, 15:33
...
Mój projekt zakłada dostęp niezawodnej i przemyślanej technologi dla wszystkich użytkowników indywidualnych w Polsce
...
Bez obrazy, ale to zdanie brzmi trochę jak ściema twórców Izery :)

Spójrz na znane i cieszące się powodzeniem projekty typu open source/open hardware - zdecydowana większość ma wspólne to, że aby ludzi do nich przekonać najpierw zostało przez autora wykonane mnóstwo pracy i zostało pokazane coś, co nadaje się już do jakiegoś konkretnego testowania. Twoje założenia i rendery to trochę mało :)

I zgadzam się z pxl'em, że nawet jak grupa ludzi coś takiego zaprojektuje to nie sądzę, żeby inni się rzucali aby to powielać, bo realny koszt będzie dużo wyższy.

BTW, trzeba by też bardzo solidnie przygotować odpowiednie "disclaimery", żeby nikt nie ciągał Cię potem po sądach, gdy ktoś zrobi sobie albo innym konkretne kuku na takim pojeździe ;)
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2995
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Post autor: tas »

Życzę powodzenia, ale z takim podejściem do budowy to ten projekt nie ma szans powstać.
Próbujesz łapać 10 srok za ogon, a już 1 taka sroka powodowała, ze nie jednemu w przeszłości wszystkie zęby powypadały aby ten temat ugryźć.
Może na początek coś skromniejszego i realnego?
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5855
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Post autor: pxl666 »

aditech.pl pisze:
11 gru 2022, 20:37
Ogólnie rozwiązanie ramy i zawieszenia tylnego jest trywialne teraz skupiam się na zawieszeniu przednim
2 - 3 miesiące ????buhahaha
sweet fuckin jumpin jesus...chopie to jest hulajka . to nie jest uss enterprise...to JEST TRYWIALNE ...nic nowego nie wymyślisz...a fusion360 to wlasnie darmowy autodesk ...no nic ... czekamy na rozkroje blach na ramę. chyba że rama rurowa noto inna sprawa ...
Awatar użytkownika
aditech.pl
Forumowicz
Posty: 175
Rejestracja: 11 mar 2022, 20:38
Lokalizacja: Zabrze

Re: Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Post autor: aditech.pl »

Projekt bez względu na te istnie pomocne i krzepiące komentarze się rozpocznie zostały podjęte już pierwsze kroki w tym kierunku raz na kilka tygodni będzie wychodziła aktualizacja projektu
Bzyk
Forumowicz
Posty: 72
Rejestracja: 17 kwie 2020, 13:30

Re: Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Post autor: Bzyk »

Żeby miało to sens to musi mieć w sobie coś innowacyjnego, innego, pomyslowego, być może lepszego a nie moze być tylko kopią chińczyka, drozszą kopią. Musi być to coś takiego czego poprostu nie da sie od tak kupić, wtedy może bedzie zainteresowanie :)
Awatar użytkownika
aditech.pl
Forumowicz
Posty: 175
Rejestracja: 11 mar 2022, 20:38
Lokalizacja: Zabrze

Re: Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Post autor: aditech.pl »

Bzyk pisze:
15 gru 2022, 21:38
Żeby miało to sens to musi mieć w sobie coś innowacyjnego, innego, pomyslowego, być może lepszego a nie moze być tylko kopią chińczyka, drozszą kopią. Musi być to coś takiego czego poprostu nie da sie od tak kupić, wtedy może bedzie zainteresowanie :)
Projekt ma za zadanie wyeliminowanie podstawowych wad konstrukcyjnych hulajnóg Chińskich
Projekt jest skierowany dla osób ,które nie lubią tandety ,wymagają dużej niezawodności w każdych warunkach ,oraz braku potrzeby częstego serwisowania

Zamierzam rozwiązać większość podstawowych problemów takich jak
-Łamiące się sztycę
-Luzy w zawieszeniu już po wyjęciu z pudełka
-Niski stopień ochrony przed wodą
-Palące się sterowniki
-Luzy na sterach ,kolumnie mechanizmach składania ,skrzypienie z każdego miejsca
-Słabe świetlenie
-Przecinające się i łamiące kable podczas obracania kierownicą
-Odpadające błotniki ,lub błotniki które są dla ozdoby
-Znikoma ilość miejsca ,w środku
-Zbyt słabe akumulatory niedostosowane do obciążenia
-Unikalne części ,które w przypadku awari ciężko dostać
-Bijące co chwilę tarcze


Zamierzam każdy z tych problemów wyeliminować w miarę możliwości ,wprowadzić modyfikowalne zawieszenie dedykowane pod koła 12x3 cala ale z możliwością zmiany na 11 cali lub 14 ,prosty i niezawodny interfejs ,myślę że nawet do dotrze do grupy docelowej
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1320
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Post autor: Goliath »

Jak planujesz coś takiego jak na filmiku... :D

... to idę za Tobą w ciemno ;)

Tylko ja poproszę wersję z siodełkiem ;) bo stary się robię :lol:
Awatar użytkownika
aditech.pl
Forumowicz
Posty: 175
Rejestracja: 11 mar 2022, 20:38
Lokalizacja: Zabrze

Re: Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Post autor: aditech.pl »

Goliath pisze:
15 gru 2022, 23:51
Jak planujesz coś takiego jak na filmiku... :D

... to idę za Tobą w ciemno ;)

Tylko ja poproszę wersję z siodełkiem ;) bo stary się robię :lol:
Te hulajnogi to straszne pudła ,waga ich może być w okolicy 100kg a ich budowa ogranicza się do jazdy po prostym asfalcie ,w terenie nie widzę ich totalnie ,projekt mój zakłada raczej hulajnogę uniwersalna o wadze ok 30kg-35kg która w razie potrzeby można wnieść na 2 piętro bloku ,czy włożyć do bagażnika lub przewieźć w pociągu

Poza tym jest jeszcze druga kwestia

Oglądałem te hulajnogi kiedyś ,ale Polski tok myślenia i durne przepisy oraz zerowe przygotowanie drogowe je dykfalifikują totalnie -- Polsce paliwo musi chyba kosztować 20zł za litr wtedy chyba ludzie pójdą po olej do głowy ,i zrobią przepisy oraz infrastrukturę drogową ,które realnie podchodzą do tematu małych pojazdów elektrycznych
Bzyk
Forumowicz
Posty: 72
Rejestracja: 17 kwie 2020, 13:30

Re: Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Post autor: Bzyk »

Hulajnogi zawsze bedą tylko dla określonej grupy ludzi raczej młodych bądź w srednim wieku (osobiście nie kupił bym czegoś takiego), pozatym klimat wyklucza poruszanie sie czymś takim przez cały rok. Lepiej zbudować mały samochód chociażby na bazie minicar lub smart, przynajmniej sprawdził by sie przez cały rok do dojazdów do pracy, na małe zakupy itd.
Awatar użytkownika
aditech.pl
Forumowicz
Posty: 175
Rejestracja: 11 mar 2022, 20:38
Lokalizacja: Zabrze

Re: Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Post autor: aditech.pl »

Pracę projektowe nadal trwają ,zostało wprowadzone wiele poprawek od pierwszego szkicu
Poprawki względem pierwszego szkicu
-Rama stalowa łatwiejsza w spawaniu-przerabianiu ,mocniejsza ,waga pójdzie max 20-30% w górę
Screenshot_20221220-194024.png
-System dwupółkowy kończy się na poziomie drugiej półki sterów (przedłużenie aż do kierownicy było by problematyczne ,w produkcji )
Screenshot_20221220-194033.png
-Jedna kolumna kierownicy wzmocniona systemem 4 podporowy ,który ma zapobiegać naginaniu sztycy w jej połączeniu z dolną półką
-Silniki 6.5 cala z hamuclami tarczowymi skuterowymi (do silników można dobrać ok 10typów opon od średnicy 26-36cm standardowo będą opony
1(3/5-6.5 cala ) około 31cm średnicy i ok 12cm szerokości
-Inny system tylnego zawieszenia (skrócenie hulajnogi )
Awatar użytkownika
aditech.pl
Forumowicz
Posty: 175
Rejestracja: 11 mar 2022, 20:38
Lokalizacja: Zabrze

Re: Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Post autor: aditech.pl »

Projekt został wstępnie ukierunkowany
1.
Projekt ramy jest nadal podczas prac oraz szukania najlepszego rozwiązania obecnie rama będzie składać się z
-Wanny wyciętej laserowo rozpatruje jeden element gięty w ceownik
-Lub 3 elementy spawane w ceownik
Wszystkie elementy wycinane laserowo ,frezowanie gotowych elementów Jest zbyt drogie ,a zadaniem projektu jest wprowadzenie do dobrej hulajnogi w konkurencyjnych cenach
IMG-20230101-WA0005.jpg
IMG-20230101-WA0004.jpg
IMG-20230101-WA0003.jpg
2.Hulajnoga nie będzie posiadać dodatkowego wyświetlacza wskazującego kilometry prędkość itp na pulpicie będzie wbudowany wskaźnik poziomu naładowania ustawiony według charakterystyki rozładowania akumulatora aby otrzymać jak najdokładniejszy status aktualnego stanu akumulatora

3.Hulajnoga będzie posiadać oświetlanie mojego autorstwa oświetlenie będzie bazować na dwóch diodach xhp jedna będzie pełniła funkcję oświetlenia dziennego oraz nocnego czyli tryb 30% 100% oraz dodatkowa dioda ze specjalną soczewka doświetlającą dalszy obszar drogi w razie szybkiej jazdy

Zarządzanie oświetleniem będzie realizowane przez układ step down 24-72V na 14V który będzie posiadał oddzielne kanały które będą sterować strumieniem światła na kierownicy będzie potencjometr do regulacji mocy światła oraz dwa przyciski którymi można załączać dany poziom oświetlenia
Wszystko budowane od 0

4.Sterownik oparty na projekcie vesc zostanie przetestowany na okresie luty-maj na silnikach ,które zostaną zastosowane w projekcie pierwsze informacje o testach sterowników pojawia się pod koniec lutego
Awatar użytkownika
aditech.pl
Forumowicz
Posty: 175
Rejestracja: 11 mar 2022, 20:38
Lokalizacja: Zabrze

Re: Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Post autor: aditech.pl »

IMG-20230101-WA0006.jpg
Screenshot_20230101-193042.png
Screenshot_20230101-193102.png
Awatar użytkownika
radasss
Forumowicz
Posty: 494
Rejestracja: 31 mar 2018, 8:50
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Post autor: radasss »

"Założeniami projektu są
-Projekt dostępny dla każdego w Polsce po zbudowaniu i wstępnych testach..."
Nie bardzo zrozumiałe jest to założenie - jak byś mógł to jaśniej przedstawić.
warsztatmotocykli.pl
tkoko
Forumowicz
Posty: 4987
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Post autor: tkoko »

radasss pisze:
02 sty 2023, 11:02
"Założeniami projektu są
-Projekt dostępny dla każdego w Polsce po zbudowaniu i wstępnych testach..."
Nie bardzo zrozumiałe jest to założenie - jak byś mógł to jaśniej przedstawić.
Założenie jest w sumie proste, tak jak swego czasu "stworzono" Falcona, tak teraz być może powstanie hulajka w cenie Falcona. Tak jak Falcon ma swoich zwolenników, możliwe że i taka hulajka ich znajdzie.
Awatar użytkownika
aditech.pl
Forumowicz
Posty: 175
Rejestracja: 11 mar 2022, 20:38
Lokalizacja: Zabrze

Re: Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Post autor: aditech.pl »

radasss pisze:
02 sty 2023, 11:02
"Założeniami projektu są
-Projekt dostępny dla każdego w Polsce po zbudowaniu i wstępnych testach..."
Nie bardzo zrozumiałe jest to założenie - jak byś mógł to jaśniej przedstawić.
Projekt jest odpowiednikiem falcona tylko jako hulajnoga elektryczna ,projekt jest dość rozbudowany bo wiele elementów jest budowanych od zera jak sterowniki ,przetwornice ,oświetlenie rama itp gdy projekt zostanie ukończony ,rozwiązania techniczne zostaną opublikowane jako otwarta treść , która można wykorzystać do projektu jak i innych podobnych pojazdów np oświetlenie będzie można zamontować tak samo w rowerze ,sterowniki użyc gdzie indziej i tak że wszystkim ,celem jest stworzenie niezawodnego sprzętu pozbawionego podstawowych wad kupnych hulajnóg
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5855
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Post autor: pxl666 »

kto bedzie projektował i budował od zera przetwornice i sterowniki ?
czy to niebieskie na screenach to rysunki do rozłożenia blachy na laser i krawędziarkę ?
Awatar użytkownika
aditech.pl
Forumowicz
Posty: 175
Rejestracja: 11 mar 2022, 20:38
Lokalizacja: Zabrze

Re: Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Post autor: aditech.pl »

pxl666 pisze:
02 sty 2023, 20:32
kto bedzie projektował i budował od zera przetwornice i sterowniki ?
czy to niebieskie na screenach to rysunki do rozłożenia blachy na laser i krawędziarkę ?
Ja projektuje wszystko ,mam 5 letnie doświadczenia w układach step down/ step up -ograniczenie prądu przez sprzężenie zwrotne ,układy ładowania prowadzę prze 2lata projekt inteligentnego układu ładowania którym można ładować wszystko co pracuje na pakietach li-ion od 2-11S wkrętarki jakieś nietypowe pakiety piły itp w rękach miałem ze 20 typów steroników od 250W do 6Kw z tego naprawiałem 10typów łącznie może że 100szt analizując sygnały z mikrokontolera po driwery ,wstępem doładowanie i inne takie rzeczy poza tym sterownik będzie opart o projekt vesc na razie będzie mógł pracować sterownik na 12s potem jest w planach przeprojektowanie na 14s

Co do ramy to są tylko szkice poglądowe rozwiązania i dokumentacja techniczna powstanie po ustaleniu ostatecznym każdego rozwiązania użytego
Awatar użytkownika
aditech.pl
Forumowicz
Posty: 175
Rejestracja: 11 mar 2022, 20:38
Lokalizacja: Zabrze

Re: Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Post autor: aditech.pl »

Mając wszystko swoje kontrolujesz Jakość ,cenę ,estetykę,ergonomię oraz w razie awarii masz schematy do wszystkiego i jesteś w stanie znaleźć problem .

Poza tym jak projektujesz dużo to masz już pewne sprawdzone rozwiązania i każdy kolejny projekt czerpie z poprzednich w pewnym momęcie projektowanie jest podobne do składana LEGO jeden projekt jest złożony z 3 modułów sprawdzonych i np 1nowego , który teraz wprowadzasz .

Polecam każdemu coś zaprojektować i zbudować ,poprawia to na pewno myślenie bo tu trzeba myśleć 10kroków do przodu poza tym własne zawsze cieszy
Awatar użytkownika
radasss
Forumowicz
Posty: 494
Rejestracja: 31 mar 2018, 8:50
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Post autor: radasss »

Lepiej było by opisać główne założenie jako - dostępny prawie dla każdego chętnego również w Polsce. Dlaczego tak a no dlatego, że MAŁO KOMU wystarczy pogłaskać smarkfona z jutubem i już budować skomplikowaną hulajkę. Zaznaczam BARDZO MOŁO KOMU TO SIĘ UDA. Dość często tacy właśnie weseli konstruktorzy ( jutubowi głaskacze smrkfonów ) próbują zagadywać mnie na warsztacie celem naprawienia lub poskładania tego czego NIGDY NIE BĘDĄ POTRAFILI ZROBIĆ LUB SIĘ IM PO KRÓTKIM CZASIE ODECHCE. Tak, że dużymi literami należy napisać dla potencjalnych chętnych, że jest to bardzo trudne zadanie budowa takiego pojazdu użytkowego. I nie ma się co spierać w tej kwestii bo temat jest dokładnie znany i przeanalizowany pod wieloma aspektami.
Jest natomiast jeden wlk. plus takiego klienta dążącego do zbudowania własnymi siłami pojazdu - człek wie, że żyje, miota się przy sprzęcie ( czasami zwykłej ulepie ) poprawia, modyfikuje, raz się przejedzie, jest szczęśliwy, sprzedaje poniżej kosztów na tym forum ;-).
warsztatmotocykli.pl
Awatar użytkownika
aditech.pl
Forumowicz
Posty: 175
Rejestracja: 11 mar 2022, 20:38
Lokalizacja: Zabrze

Re: Projekt Polskiej hulalnogi open hardware

Post autor: aditech.pl »

Przeprowadzono kilka poprawek i pierwszych testów

Poprawki w konstrukcji ramy
-Zawieszenie tylne typu C (łatwiejsze w wykonaniu ,tańsze ,większy wybór damperów )
-Sterowniki umieszczone z boku hulajnogi zamiast z frontu (można łatwiej prowadzić kable do sterowników i zmniejszyć ich długość ,więcej miejsca na dodatkowe przetwornce )
-Obrys ramy wykonana z profilu stalowego zamkniętego 80x20x2 łatwo dospawać podłogę wstawić wzmocnienia oraz dokręcić pokrywę
ZDJĘCIE NR 2.png
zdjj 3.png

Przeprowadzono pierwsze testy sterownika opartego o vesc 6 w wersji do 12s
Praca silnika 48V w zakresie 42-52v płynna ,pierwsza kalibracja wystarczyła ,uzyskana moc ciągła 1200w 48V x 25A ,grzanie sie sterownika po ok 15 minutach jazdy to ok 40-60stopni sterownik złożony i dołożony do kawałka blaszki aluminiowej bez pasty i dokręcenia więc i tak jest dobrze użyte mosfety nec6990 są lepsze ale akurat takie miałem na miejscu ,moc 1200w jest moim zdanie niewystarczająca i będę zmuszony przerobić pcb np na werje 75/100 ,podniosę napięcie do 60 oraz prad do 30A dzięki czemu uzyskam 1800w x2silniki 3600w znacząca ilość
ODPOWIEDZ