Shiano braver sterownik ananda mc5-bo

Dział z poradami jak odblokować fabryczny rower elektryczny
ODPOWIEDZ
Damian79&
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 02 lis 2023, 21:18

Shiano braver sterownik ananda mc5-bo

Post autor: Damian79& »

Witam grupę 😉

Mam pytanie bo jestem laikiem w tym temacie. Kupiłem niedawno rower shiano braver :D i ogólnie jestem zadowolony ale z czasem jak więcej jeżdżę to brakuje mi tego ze rower jest ograniczony do 25 km/h i tu jest pytanie czy ktoś wie jak odblokować rower? Pytałem się kilku serwisów i każdy rozkłada ręce. Ostatnio u was na grupie znalazłem podobny temat i jeden koleś z grupy miał podobny problem i napisał że przeciął jeden z kabli prowadzących z silnika sterownika. Może ktoś przerabiał podobny temat i wie jak ogarnąć mój sterownik. Dziękuję z góry za podpowiedzi i porady.

Pozdrawi
Załączniki
IMG_0551.jpeg
IMG_0551.jpeg (60.08 KiB) Przejrzano 1605 razy
IMG_0588.jpeg
IMG_0588.jpeg (111.02 KiB) Przejrzano 1605 razy
IMG_0878.jpeg
IMG_0878.jpeg (58.09 KiB) Przejrzano 1606 razy
Ostatnio zmieniony 04 lis 2023, 18:05 przez Damian79&, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1320
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Shiano braver sterownik ananda mc5-bo

Post autor: Goliath »

Wrzuć kilka fotek... głównie sterownika i okablowania.
Ciężko wróżyć z fusów :D nie te forum :lol: ;)
tkoko
Forumowicz
Posty: 5045
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Shiano braver sterownik ananda mc5-bo

Post autor: tkoko »

Zmierz najpierw prędkość na luzie (zdjęty łańcuch, koło w powietrzu) jaką prędkość maksymalną osiąga silnik. Może być tak że to max silnika.
Druga sprawa jaki wyświetlacz rower ma, być może wystarczy tylko zmienić parametry (jeżeli to możliwe).
Damian79&
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 02 lis 2023, 21:18

Re: Shiano braver sterownik ananda mc5-bo

Post autor: Damian79& »

Wracam do tematu. Zdjęcia wysłałem może ktoś pomoże.
Silnik to 36v 250w M5 Sterewnik silnika to ananda mc5-b0. Na kierownicy jest zwykły sterownik bez manetki więc nie uda się zrobić testu jak kolega pisał.
Pozdrawiam
tkoko
Forumowicz
Posty: 5045
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Shiano braver sterownik ananda mc5-bo

Post autor: tkoko »

Damian79& pisze:
04 lis 2023, 18:04
Silnik to 36v 250w M5 Sterewnik silnika to ananda mc5-b0. Na kierownicy jest zwykły sterownik bez manetki więc nie uda się zrobić testu jak kolega pisał.
A gdzie pisałem o manetce. Zapewne w korbie masz czujnik PAS. Włączasz wyświetlacz LED, ustawiasz tryb "High/MAX/Turbo" czy co tam masz w wyświetlaczu, i kręcisz jak najszybciej korbą (bez łańcucha). Silnik/koło powinno się kręcić. Musisz zmierzyć jego obroty. Jeżeli nie będą większe niż 25 km/godz, będzie zapewne ograniczenie, jeżeli obroty koła będą większe niż 25 km/godz, wówczas szkoda "grzebać" w sterowniku.
zielony71
Forumowicz
Posty: 1343
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Shiano braver sterownik ananda mc5-bo

Post autor: zielony71 »

Wg. katalogu producenta ten silnik może być zasilany 36/48V, więc jest dalece prawdopodobne, że na 36V on po prostu szybciej nie pojedzie.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Damian79&
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 02 lis 2023, 21:18

Re: Shiano braver sterownik ananda mc5-bo

Post autor: Damian79& »

A jak sprawdzić czy obroty są większe nie mając żadnego przyrządu ma kolega jakiś pomysł ?
tkoko
Forumowicz
Posty: 5045
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Shiano braver sterownik ananda mc5-bo

Post autor: tkoko »

Damian79& pisze:
04 lis 2023, 19:56
A jak sprawdzić czy obroty są większe nie mając żadnego przyrządu ma kolega jakiś pomysł ?
Założyć najprostszy/najtańszy licznik rowerowy.
Damian79&
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 02 lis 2023, 21:18

Re: Shiano braver sterownik ananda mc5-bo

Post autor: Damian79& »

Sprawdziłem i rozpędza się do około godziny 25 km/g i dalej nic.
tkoko
Forumowicz
Posty: 5045
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Shiano braver sterownik ananda mc5-bo

Post autor: tkoko »

Damian79& pisze:
07 lis 2023, 10:42
Sprawdziłem i rozpędza się do około godziny 25 km/g i dalej nic.
Więc prawdopodobnie jest ograniczenie. Czy można je "odblokować" zależy od wyświetlacza lub zworek na sterowniku.
Nie wiem gdzie "wysłałeś" zdjęcia, ale w temacie ich nie ma. Na doe okna do odpowiedzi masz przycisk "Załączniki", który służy do wstawiania zdjęć bezpośrednio w temat. Zdjęcia muszą mieć max 1 Gb.
Nie podałeś czy masz wyświetlacz LED czy LCD, i jakie są oznaczenia wyświetlacza.
Damian79&
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 02 lis 2023, 21:18

Re: Shiano braver sterownik ananda mc5-bo

Post autor: Damian79& »

Mam nadzieję że coś widać. Ogólnie mam zwykły prosty bez licznika włącznik (sterownik ) do roweru.
Załączniki
IMG_0588.jpeg
IMG_0877.jpeg
IMG_0549.jpeg
tkoko
Forumowicz
Posty: 5045
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Shiano braver sterownik ananda mc5-bo

Post autor: tkoko »

Będzie ciężko "odblokować" ten zestaw.
Jak widzę i "kumam", ze sterownika wychodzą z lewej strony czarny i czerwony przewód do zasilania/baterii, i zbiorczy przewód do silnika z trzema grubymi (fazy) i sześcioma cienkimi przewodami do hali i czujnika obrotów lub temperatury (biały przewód). Po prawej stronie widać dwa zbiorcze przewody. Jeden od wyświetlacza LED (przewody czarny, czerwony, niebieski, żółty, zielony) , i drugi chyba od czujnika PAS, (nie widać kolorów, ale zapewne idzie do korby). Jest tam jeszcze jakiś "kikut" który zaznaczyłem strzałkami, ma on jakieś dalsze połączenie?
Widać również biały przewód. Można by go przeciąć i sprawdzić jak zareaguje sterownik. W razie problemów ponownie go zlutować. Na wyświetlaczu LED, przycisk "wł/wył" ma również drugą funkcję "M". Prawdopodobnie jest możliwość za jego pomocą zmiana parametrów. To jest zapewne druga możliwość zmian w zestawie.
Sprawdź jeszcze czy w rowerze nie ma zewnętrznego czujnika prędkości (dodatkowy magnes na kole). Jeżeli jest, przyklej dodatkowy magnes na korbę , a czujnik przełóż w okolice korby, by zliczał obroty korby nie koła.

Ps.
1. w PDF wyświetlacza brak info o możliwej zmianie parametrów.
2. biały będzie zapewne do świateł jeżeli masz.
Załączniki
Ananda D15 Display.pdf
(920.72 KiB) Pobrany 52 razy
Schowek02.jpg
Damian79&
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 02 lis 2023, 21:18

Re: Shiano braver sterownik ananda mc5-bo

Post autor: Damian79& »

Nie ma oryginalnie świateł. Czyli gra nie warta świeczki :( A może ma kolega jakiś namiar na sterownik który by wystarczyło podpiąć i powinien działać?
Damian79&
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 02 lis 2023, 21:18

Re: Shiano braver sterownik ananda mc5-bo

Post autor: Damian79& »

Ten kikut który kolega zaznaczył nie ma żadnego połączenia obcięty i koniec do czego służy nie mam pojęcia wychodzą z tego 2 przewody czarny i czerwony.
tkoko
Forumowicz
Posty: 5045
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Shiano braver sterownik ananda mc5-bo

Post autor: tkoko »

Damian79& pisze:
09 lis 2023, 6:44
Nie ma oryginalnie świateł. Czyli gra nie warta świeczki :( A może ma kolega jakiś namiar na sterownik który by wystarczyło podpiąć i powinien działać?
W sterowniku masz dwa białe przewody. Jeden który wychodzi ze zbiorczego kabla do silnika, i ten zapewne jest od prędkości. Po jego przecięciu, jeżeli prędkość jest limitowana obrotami silnika, to "na luzie" powinna wzrosnąć. Czy w kole masz czujnik prędkości łatwo sprawdzisz podpinając miernik napięcia do czarnego (minus baterii) i wbijając do białego przewodu igłę do podpięcia miernika napięcia. Obracając wolno koło do tyłu (z oporem). Na mierniku sygnał powinien się zmieniać od zera do 5 V.
Prędkość powinna wzrosnąć do 30 - 32 km/godz, przy parametrach podobnych do silnika Ananda M109 SD
viewtopic.php?f=10&t=8045&hilit=silnik+ananda
Jeżeli to nic nie da, możesz przeciąć i drugi biały przewód "???" sprawdzając czy coś się zmieni.

Co do zamiany sterownika, to możesz wybrać dowolny sterownik/zestaw, KT, GT, Bafang itd.
Jeżeli parametry silnika są porównywalne z Anandą 109 SD, to na sterowniku KT maksymalna prędkość wspomagania powinna wzrosnąć do 29.5 km/godz, przy maksymalnym napięciu baterii i kole 26".
W przypadku GT-100, maksymalna prędkość wspomagania wzrośnie do 31,5 km/godz.
Załączniki
Schowek04.jpg
Damian79&
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 02 lis 2023, 21:18

Re: Shiano braver sterownik ananda mc5-bo

Post autor: Damian79& »

Mój silnik to 36v 250 w 700M5 czy to jest to samo co kolega wcześniej napisał ?
Damian79&
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 02 lis 2023, 21:18

Re: Shiano braver sterownik ananda mc5-bo

Post autor: Damian79& »

A to silnik
Załączniki
IMG_0551.jpeg
tkoko
Forumowicz
Posty: 5045
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Shiano braver sterownik ananda mc5-bo

Post autor: tkoko »

Damian79& pisze:
09 lis 2023, 12:05
Mój silnik to 36v 250 w 700M5 czy to jest to samo co kolega wcześniej napisał ?
Raczej będzie to "mocniejszy" M145SD/CD, 250 - 500 wat, sądząc po wcięciach na korpusie silnika.
https://www.ananda-drive.com/index.php/ ... index.html
Niemniej jednak proponuję przeciąć ten biały przewód w wiązce silnika i sprawdzić prędkość. Teoretycznie powinna wzrosnąć do maksymalnych obrotów silnika dla danego napięcia. Wraz ze spadkiem napięcia nastąpi i spadek obrotów silnika. Jeżeli na napięciu 42 V będzie 32 km/godz, to przy 33 V będzie to z 25 km/godz. Jeżeli takie obroty uzyskasz, to przy tym napięciu zmiana sterownika niewiele da. Trzeba by zwiększyć napięcie i prąd sterownika do 48 V, 18 A.
ODPOWIEDZ