Yadea yt-300 spalony sterownik

Coś się zepsuło, coś trzeba wymienić, coś trzeba wyregulować w fabrycznym rowerze?
ODPOWIEDZ
michju
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 02 cze 2026, 21:14

Yadea yt-300 spalony sterownik

Post autor: michju »

Witam posiadam ebike yadea yt-300 z silnikiem Okawa 350W z ulepszoną baterią z 10s3p na 10s4p.
Po ostrej jeździe prawdopodobnie spaliłem sterownik (obroty z korby zamiast z koła, prosta droga, pełna bateria, maksymalne wspomaganie, maksymalnie szybko pedałowałem).
Obecnie wyświetlacz uruchamia się i mruga błąd 30.
Problem mam jednak bo sterownik znajduje się we wnętrzu zespolonej obudowy silnika middrive i obawiam się że nie znajdę na podmianę sprawnego.
Od czego rozpocząć diagnozę i naprawę? Mam wsparcie osoby znającej się na elektronice jednak nie zna się na ebike.
KrzysiekSw
Forumowicz
Posty: 95
Rejestracja: 11 wrz 2025, 21:34

Re: Yadea yt-300 spalony sterownik

Post autor: KrzysiekSw »

Hallo,
no, może i spaliłeś, ale ogólnie błąd 30 mówi o problemach z komunikacją — może być problem połączenia wyświetlacza ze sterownikiem lub brak sygnału od sensorów — nacisku lub szybkości.
Wiec trzeba na początek obejrzeć kable i wtyczki, zwrócić uwagę czy są jakieś bujające się kable, bo izolacja może być cała, ale żyły w środku przerwane.
Co do rozebrania — słuchaj, masz zwykłego mida chłodzonego powietrzem, więc to nie problem go wyjąć i zdjąć pokrywę, Ty przypuszczasz spalony sterownik, a ja przypuszczam uszkodzenie tego podwójnego sensora nacisku. Ale jak zdejmiesz pokrywę, to przynajmniej ten Twój znajomy może pomierzyć napięcia, komunikacja CANBusa szwankuje, ale który element... no właśnie, to trzeba pomierzyć.
michju
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 02 cze 2026, 21:14

Re: Yadea yt-300 spalony sterownik

Post autor: michju »

Czym odkręcić ten pierścień? 16 zębów i średnica około 30-32mm

Obrazek
KrzysiekSw
Forumowicz
Posty: 95
Rejestracja: 11 wrz 2025, 21:34

Re: Yadea yt-300 spalony sterownik

Post autor: KrzysiekSw »

Hallo,
najłatwiej to 16-zebową pasującą nasadką z półcalowym wejściem na grzechotkę lub wkrętarkę. Tam jeszcze jest zabezpieczenie, które trzeba wyjąć.
Filmików na YT do YT300 nie widzę, ale są do YT500, i pewnie jest podobnie. Tu jest z odkręcenia:



A tu z przykręcenia:

michju
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 02 cze 2026, 21:14

Re: Yadea yt-300 spalony sterownik

Post autor: michju »

Sprawdziłem wiązkę, mosfety, silnik i czujnik kadencji, póki co wszystko sprawne...
KrzysiekSw
Forumowicz
Posty: 95
Rejestracja: 11 wrz 2025, 21:34

Re: Yadea yt-300 spalony sterownik

Post autor: KrzysiekSw »

Hallo,
czujnik kadencji? To dziwne, bo w opisach podawane jest czujnik nacisku, i to podwójny (po obu stronach oski). Podają to nawet jako innowacje, ale... właściwie inne firmy też takich używają, więc nie bardzo wiem, co w tym jest tą "innowacją".
Obejrzyj to jeszcze raz, może coś źle zauważyłeś.
No dobrze, wszystko sprawdziłeś, a co z CANbusem? Może opornik tam walnął, albo jest na zwarciu?
Bo błąd 30 wskazuje raczej na błąd komunikacji, wiec trzeba zapamiętać w tyle głowy, że pewnie uszkodzony jest któryś z elementów (nie odpowiada lub źle odpowiada), ale zaczyna się od sprawdzenia, czy sam Bus jest sprawny.
ODPOWIEDZ