Bateria Ecobike S-Cross nie działa mimo pełnego naładowania - napięcie spada do 0V

Coś się zepsuło, coś trzeba wymienić, coś trzeba wyregulować w fabrycznym rowerze?
ODPOWIEDZ
greg007
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 26 sie 2023, 0:23

Bateria Ecobike S-Cross nie działa mimo pełnego naładowania - napięcie spada do 0V

Post autor: greg007 »

Witam,

czy mógłbym poprosić o pomocne uwagi w sprawie opisanej pod linkiem:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3997382.html

Z góry dziękuję i pozdrawiam
zielony71
Forumowicz
Posty: 1343
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Bateria Ecobike S-Cross nie działa mimo pełnego naładowania - napięcie spada do 0V

Post autor: zielony71 »

Kolega na elektrodzie Ci dobrze radził, ale go nie posłuchałeś. Do głównego plusa i minusa z baterii podłączyć konkretne obciążenie (minimum 5A, czyli ze 200W) i wtedy na tej 11 pinowej wtyczce sprawdzić czy napięcia sekcji są równe. W trakcie obciążenia, a nie po.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
slow
Forumowicz
Posty: 531
Rejestracja: 16 mar 2018, 14:41
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Bateria Ecobike S-Cross nie działa mimo pełnego naładowania - napięcie spada do 0V

Post autor: slow »

Ale to widać ze bms był zalany. zgnite ścieżki.
Jak to naprawi i bms zacznie działac to można się wtedy w próby obciążeniowe bawić.

Trzeba przemierzyć każdą ścieżkę z gniazda. Któraś nie dochodzi tam gdzie powinna.
Jeśli ten BMS ma tylko + i - i z niczym się nie komunikuje to najprościej dać nowy.

A jak zmostkujesz wejście z wyjściem BMS'a to rower normalnie jeździ?
greg007
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 26 sie 2023, 0:23

Re: Bateria Ecobike S-Cross nie działa mimo pełnego naładowania - napięcie spada do 0V

Post autor: greg007 »

A jak zmostkujesz wejście z wyjściem BMS'a to rower normalnie jeździ?
Czyli mogę samą baterię z zasilacza laboratoryjnego naładować do 42V, bezpośrednio podłączyć pod wyjście do roweru,zrobić rundę i potem zmierzyć napięcie?
tkoko
Forumowicz
Posty: 5050
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Bateria Ecobike S-Cross nie działa mimo pełnego naładowania - napięcie spada do 0V

Post autor: tkoko »

greg007 pisze:
30 sie 2023, 13:27
Czyli mogę samą baterię z zasilacza laboratoryjnego naładować do 42V, bezpośrednio podłączyć pod wyjście do roweru,zrobić rundę i potem zmierzyć napięcie?
Podładuj baterię (z pominięciem BMS'a) do 39 - 40 V (KONTROLUJ TEMPERATURĘ BATERII), i sprawdzaj czy BMS "zaskoczy" (czy da się uruchomić siilnik). Jeżeli tak, ładuj dalej baterię już przez BMS 2 - 3 godz po zapaleniu zielonej diody. Zmierz napięcie przy zapaleniu zielonej diody, na koniec ładowania i 12 godzin po skończeniu ładowania.
greg007
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 26 sie 2023, 0:23

Re: Bateria Ecobike S-Cross nie działa mimo pełnego naładowania - napięcie spada do 0V

Post autor: greg007 »

@tkoko, szczegóły pod linkiem do elektrody.

Mam w pełni naładowany akumulator. Nie obciążyłem go tylko 200W, bo nie mam takiego obciażenia. Pomysł z podłączeniem bezpośrednim jest interesujący, czy mogę to zrobić - pytam dla pewności.
zielony71
Forumowicz
Posty: 1343
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Bateria Ecobike S-Cross nie działa mimo pełnego naładowania - napięcie spada do 0V

Post autor: zielony71 »

Moim zdaniem duże obciążenie jest konieczne, bo może się okazać, że w jednej sekcji padło ogniwo i ta sekcja ma duży spadek napięcia pod większym obciążeniem, choć przy 1A tego nie widać.
Wystarczy połączyć szeregowo trzy żarówki samochodowe np. H4, albo użyć drutu oporowego.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
tkoko
Forumowicz
Posty: 5050
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Bateria Ecobike S-Cross nie działa mimo pełnego naładowania - napięcie spada do 0V

Post autor: tkoko »

greg007 pisze:
30 sie 2023, 15:15
@tkoko, szczegóły pod linkiem do elektrody.
Przejrzałem temat stąd moja propozycja bez zbytniej ingerencji w pakiet.
greg007 pisze:
30 sie 2023, 15:15
Mam w pełni naładowany akumulator. Nie obciążyłem go tylko 200W, bo nie mam takiego obciażenia. Pomysł z podłączeniem bezpośrednim jest interesujący, czy mogę to zrobić - pytam dla pewności.
Z podanych napięć, 37 - 38 V, raczej nie masz w pełni naładowanego aku. Diodowy wskaźnik napięcia nie jest na tyle wiarygodnym wskaźnikiem, by na jego podstawie oceniać poziom naładowania. Najlepiej znaleźć/odsłonić "-B" akumulatora i bezpośrednio, z pominięciem BMS'a, zmierzyć faktyczne napięcie baterii. "-B" musisz znaleźć gdzieś na skraju płytki pod warstwą "pianki". Masz tam również złącze balansu BMS'a na którym najłatwiej sprawdzić napięcia "P".
Skoro BMS "blokuje" rozładowanie, być może po podładowaniu z pominięciem BMS'a, BMS się załączy i dalsze ładowanie będzie możliwe z kontrolą BMS'a. To pośrednio pokaże czy i na ile BMS umożliwi zbalansowanie aku.
Co do obciążenia; możesz wykorzystać do tego sprzęt domowy (żelazka, suszarki do włosów, farelki, czajniki el.).
borsuk
Forumowicz
Posty: 82
Rejestracja: 03 sty 2021, 9:26
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bateria Ecobike S-Cross nie działa mimo pełnego naładowania - napięcie spada do 0V

Post autor: borsuk »

tkoko pisze:
30 sie 2023, 17:18

Z podanych napięć, 37 - 38 V, raczej nie masz w pełni naładowanego aku.
Przecież bateria była naładowana do 41,8V i sekcje były równe. Trzeba wymienić BMS i tyle. Do prób możesz wykorzystać dowolny 10S najlepiej 15 do 20 A, a do obudowy powinien wejść taki https://pl.aliexpress.com/item/1005005093813157.html
lub https://pl.aliexpress.com/item/1005004706390830.html
tkoko
Forumowicz
Posty: 5050
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Bateria Ecobike S-Cross nie działa mimo pełnego naładowania - napięcie spada do 0V

Post autor: tkoko »

tkoko pisze:
30 sie 2023, 17:18
greg007 pisze:
30 sie 2023, 15:15
@tkoko, szczegóły pod linkiem do elektrody.
Przejrzałem temat stąd moja propozycja bez zbytniej ingerencji w pakiet.
Sorry, nie przeczytałem dalszej części tematu (reklamy), jak napisał Borsuk, BMS do wymiany/naprawy.
greg007
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 26 sie 2023, 0:23

Re: Bateria Ecobike S-Cross nie działa mimo pełnego naładowania - napięcie spada do 0V

Post autor: greg007 »

Dziękuję za pomocne uwagi. Napisałem do Greenway China z pytaniem czy to sprzedadzą. Dopytam jeszcze, gdzieś (Youtube) widziałem radę by prąd BMS-a dobierać dwukrotnie większy niż w specyfikacji baterii, czy to sensowna uwaga?
greg007
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 26 sie 2023, 0:23

Re: Bateria Ecobike S-Cross nie działa mimo pełnego naładowania - napięcie spada do 0V

Post autor: greg007 »

Dopytam jeszcze, gdzieś (Youtube) widziałem radę by prąd BMS-a dobierać dwukrotnie większy niż w specyfikacji baterii, czy to sensowna uwaga?
Poproszę o podpowiedz
tkoko
Forumowicz
Posty: 5050
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Bateria Ecobike S-Cross nie działa mimo pełnego naładowania - napięcie spada do 0V

Post autor: tkoko »

greg007 pisze:
01 wrz 2023, 9:40
Dopytam jeszcze, gdzieś (Youtube) widziałem radę by prąd BMS-a dobierać dwukrotnie większy niż w specyfikacji baterii, czy to sensowna uwaga?
Poproszę o podpowiedz
Na logikę, BMS jest od zabezpieczenia ogniw przed niespodziankami. Takim zabezpieczeniem BMS'a, jest zapewne i "MAKSYMALNY PRĄD BATERII". Dodatkowo mocniejszy BMS to większy/droższy BMS, którego jak mniemam i tak nie włożysz do obudowy baterii.
greg007
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 26 sie 2023, 0:23

Re: Bateria Ecobike S-Cross nie działa mimo pełnego naładowania - napięcie spada do 0V

Post autor: greg007 »

Witam, producent płytki nie odpowiada. Czy taki BMS może być zastosowany (podpowiedź z forum elektrody):

https://pl.aliexpress.com/item/10050038 ... pt=glo2pol

ma wymiary 37x37, ale to jakaś nowość chyba.

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ