Szybowiec ultralekki "Gekon"

Piszta co chceta ;)
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Umbur
Moderator
Posty: 1346
Rejestracja: 27 kwie 2017, 11:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Szybowiec ultralekki "Gekon"

Post autor: Umbur »


Szybowiec na bazie konstrukcji "Axel". Rozmawiałem z konstruktorem i dowiedziałem się, że chciałby zrobić z tego konstrukcję dla każdego, w możliwie najniższej cenie i skierowanej do osób, które część rzeczy będzie robić we własnym zakresie. Do tego napęd elektryczny i można startować z kawałka pola. Ogólnie szuka zapaleńców, którzy współtworzyliby konstrukcję i dzielili się własnymi rozwiązaniami. Czyli myślę, że to forum idealnie się wpisuje w tą tematykę. ;)
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szybowiec ultralekki "Gekon"

Post autor: tatar »

Obejrzałem i wysłuchałem z wielką przyjemnością i naszła mię myśl przewrotna;nie jest już sztuką wznieść się ponad podziały,sztuką jest spojrzeć na nie z góry.I tak zupełnie serio;piękna i jak zwykle bywa,trochę utopijna idea
Awatar użytkownika
Umbur
Moderator
Posty: 1346
Rejestracja: 27 kwie 2017, 11:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Szybowiec ultralekki "Gekon"

Post autor: Umbur »

Znalazłem artykuł z zeszłego roku zamieszczony w "Przeglądzie Lotniczym 7/2018".
W tym miesiącu powinno się wyjaśnić co nieco w tym temacie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Szybowiec ultralekki "Gekon"

Post autor: EV-Maniak »

Bardzo fajny projekt . Trzeba Pana Konstruktora zaprosić na nasze forum 😉👍

A czaicie zrobić drona , co człowieka unosi w górę. Niech by to było parę metrów nad ziemią, już by tyle wystarczyło dla frajdy i speed do przodu 🙂
Rugos
Forumowicz
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2018, 14:27

Re: Szybowiec ultralekki "Gekon"

Post autor: Rugos »

EV-Maniak pisze:
06 maja 2019, 19:58
Bardzo fajny projekt . Trzeba Pana Konstruktora zaprosić na nasze forum 😉👍

A czaicie zrobić drona , co człowieka unosi w górę. Niech by to było parę metrów nad ziemią, już by tyle wystarczyło dla frajdy i speed do przodu 🙂
Takie drony już są od dawna. Nie są popularne z powodu ceny ;)
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szybowiec ultralekki "Gekon"

Post autor: tatar »



Ano są od dawna. ;)tylko nie tego dotyczy temat.
Rychu
Forumowicz
Posty: 127
Rejestracja: 28 mar 2019, 0:27

Re: Szybowiec ultralekki "Gekon"

Post autor: Rychu »

EV-Maniak pisze:
06 maja 2019, 19:58
A czaicie zrobić drona , co człowieka unosi w górę. Niech by to było parę metrów nad ziemią, już by tyle wystarczyło dla frajdy i speed do przodu 🙂
Już jest:
Awatar użytkownika
Umbur
Moderator
Posty: 1346
Rejestracja: 27 kwie 2017, 11:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Szybowiec ultralekki "Gekon"

Post autor: Umbur »

Proszę przestać OfTopować mój wątek, bo Was pogonię. :P
grafffik

Re: Szybowiec ultralekki "Gekon"

Post autor: grafffik »

Ogólnie jak Cię interesuje temat szybowców to jak będziesz kiedyś w Warszawie to daj wcześniej znać, to podjedziemy w kilka miejsc i otworzę Ci kilka drzwi na lotniskach :D

Ogólnie kilka interesujących rzeczy na temat kontrukcji co wrzuciłeś - takie ode mnie na szybko ;)

Sam Gekon to rozwinięcie innej polskiej konstrukcji szybowca - Axel, a sam Axel był rozwinięciem innej konstrukcji o wdzięcznej nazwie "Żona Red Bulla".

Różnica między Axel a Gekon? Gekon dostał noweskrzydła o profilu eliptycznym ( z klapami) i nowy statecznik poziomy. niektóre elementy zostały zastąpione karbonowymi.

Blachy z oznaczeniem SP-GEKO, to tak naprawdę rejestracja SP-G (od użytkownika - Instytut Lotnictwa) i dopiero EKO jako oznazcenie właściwe. Sam szybowiec Gekon został oblatany w 2016r. Jego twórcą i pilotem doświadczalnym był i jest Dariusz Lewek



Jego oznaczenie boczne UL-70 - to oznaczenie klasyfikacji rozporządzenia w sprawie klasyfikacji statków powietrznych, jako statki o masie własnej poniżej 70kg, jednoosobowe bez napędu, używane wyłącznie w celach sporto-wych lub rekreacyjnych,
cała klasyfikcja do przejrzenia tutaj (strona 2 tabela nr 2)
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 181040.pdf

Ogólnie Gekon nie jest jakimś nowym wynalazkiem. Są już takie konstrukcje na rynku od dawna. Przykładem niech będzie Taurus Electro info poniżej
https://skydream.pl/samoloty/taurus.html

Obrazek
Awatar użytkownika
Umbur
Moderator
Posty: 1346
Rejestracja: 27 kwie 2017, 11:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Szybowiec ultralekki "Gekon"

Post autor: Umbur »

Dzięki za propozycję, ale najpierw muszę obejrzeć dokładnie wszystkie maszyny dostępne w Bielsku. ;)
Zgadza się wszystko co napisałeś, ale jest jeszcze UL-115 dla urządzeń latających z napędem, co mnie interesuje najbardziej. :)
Gdyby udało się do tego zastosować jeszcze napęd FES, to byłoby to coś naprawdę fajnego.
Taurus Elektro to już inna waga. Szybowiec który potrzebuje rejestracji i regularnych przeglądów. Z UL-115 nie ma tego problemu.

Napęd FES.
Obrazek
ODPOWIEDZ