Jak pokonać 3000 km wyłącznie na energii słońca, czyli Kazachstan Solar Challenge

Dział poświęcony informacją o zlotach imprezach i wydarzeniach o tematyce EV
ODPOWIEDZ
Atakum
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 05 lut 2024, 5:58

Jak pokonać 3000 km wyłącznie na energii słońca, czyli Kazachstan Solar Challenge

Post autor: Atakum »

Witam serdecznie!

Od 2023 roku w Kazachstanie odbywa się wyścigi pojazdów zasilanych energią słoneczna.To jest taki miejski odpowiednik World Solar Challenge w Australii i Carrera Solar Atacama w Chile. Na pierwszą edycję zgłosiło się ponad kilkadziesiąt osób. W tym z Ukrainy, Polski, Turcji, Rosji oraz Kazachstanu. Niestety wojna Rosji na Ukrainie skasowała plany wielu potencjalnych uczestników, w tym z tego ostatniego kraju, Polski i Turcji.
Ale ja (jestem z Turcji) oraz mój przyjaciół z Warszawy nadał planujemy wziąć udział w tej wyprawie. Może ktoś jeszcze z Polski będzie chętny? Zapraszam omówić ten temat.
Kazachstanjest niesamowity i bardzo egzotyczny.
Mój artykuł na ten temat
https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewt ... highlight=
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 775
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak pokonać 3000 km wyłącznie na energii słońca, czyli Kazachstan Solar Challenge

Post autor: lukk »

O czyli widzę (z Twojego posta na elektrodzie), że inicjatorem był ten gość z Kreosana. Oglądałem w zeszłym roku kilka filmików z tego wyjazdu - nie w całości, ale przewijając, bo były trochę przydługawe. Ten jego pojazd to straszny ulep (jak to konstrukcje Kreosana...), ale pamiętam, że cieszył się powierzchnią podłogi w nim, która była tak duża, że mógł w nim spać :) W jednym z ostatnich odcinków upalił jeden z silnikow z tyłu (chyba to były 3K turbo) i młotkiem i śrubokrętem wybijał z wirnika magnesy, żeby zwarte uzwojenia nie stawiały oporu :shock: Widzę, że teraz większość pojazdów to wąskie i łódkowate kształty. Ciekawe jak w takiej wyprawie by się sprawdził ebajk albo jakieś małe e-moto z przyczepką z PV i gratami kempingowymi pod spodem.
Atakum
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 05 lut 2024, 5:58

Re: Jak pokonać 3000 km wyłącznie na energii słońca, czyli Kazachstan Solar Challenge

Post autor: Atakum »

lukk pisze:
05 lut 2024, 10:01
O czyli widzę (z Twojego posta na elektrodzie), że inicjatorem był ten gość z Kreosana.
Słyszaąem o Kreosanie i wiem z wywiadu że Nikita brał udział w go filmach oraz opracowaniu jakiś konstrukcji. Rolków zaś Kreosana nigdy nie ogłądalem-
lukk pisze:
05 lut 2024, 10:01
Oglądałem w zeszłym roku kilka filmików z tego wyjazdu - nie w całości, ale przewijając, bo były trochę przydługawe. Ten jego pojazd to straszny ulep (jak to konstrukcje Kreosana...),
Właśnie na tym polegał go cel - show i przegłądy na youtube. Ale mi też jak naprawde o tym chodzi. Chciałbym wziąć udział dla reklamy własnego kanalu Atakum Labs i sklepu internetowego made-in-turkey.top. No i lubę takie wyprawy.
lukk pisze:
05 lut 2024, 10:01
Ciekawe jak w takiej wyprawie by się sprawdził ebajk albo jakieś małe e-moto z przyczepką z PV i gratami kempingowymi pod spodem.
Oczewiście. I w piewrszej edycji (2022) uszestnik z Almaty brał udział na ebajku. W drugiej edycji incjator. Obadwa mieli przyczepki z PV. [/quote]
Obrazek
ODPOWIEDZ