Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Piszta co chceta ;)
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5862
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: pxl666 »

tkoko pisze:
27 paź 2021, 7:38
zielony71 pisze:
27 paź 2021, 4:46
...... A zdajesz sobie sprawę, że obecny wzrost cen gazu jest właśnie sztucznie wywołany przez Gazprom ( poprzez ograniczenie dostaw), w celu przyspieszenia uruchomienia gazociągu Nordstream2?
.......
To gdzie ten amerykański gaz który rzekomo miał takim przypadkom zaradzić. W Anglii i Azji też Gazprom ograniczył dostawy gazu i wywołał wzrost cen na ich rynkach? Gazprom wywołuje wzrost wszystkich cen w handlu. Potężny ten Putin z Gazpromem że jednym kiwnięciem paluszka załatwia cały świat. :D
lng z frakowania to był jeden z wielu wałów pisuaru ... nie widziałem ani jednej analizy która świadczyła na korzyść lng zza oceanu zamiast cng płynącego rurą od putlera . poza propagandą ...
Ostatnio zmieniony 27 paź 2021, 10:17 przez pxl666, łącznie zmieniany 1 raz.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4996
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: tkoko »

zielony71 pisze:
27 paź 2021, 9:45
To jak to się dzieje, że dotychczasowe gazociągi są wykorzystane w 30%, a w ubiegłych latach były wykorzystane w 100%?
https://wyborcza.biz/biznes/7,177151,27 ... rosna.html
Bo zacytuję wcześniejszy twój artykuł.
" bieżąca produkcja ma przede wszystkim zaspokajać wewnętrzne potrzeby rosyjskiej gospodarki."
To co Gazprom miał przesłać zgodnie z umowami, PRZESŁAŁ. EU chciała zaspekulować na cenie gazu w lecie (liczyła na tańszy gaz), zaspekulowała i się przeliczyła. :D
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 775
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: lukk »

pxl666 pisze:
27 paź 2021, 10:14
w bloku mojej matki ludzie nie zakręca kalafiora tylko otwierają okna "bo inni tak robią" no ehh przepraszam ale ten temat mi oczy zalewa czarnym szałem
Też mnie szlag trafia na takie zachowanie, ale niestety ludziom, którzy tak robią trudno to wytłumaczyć. Wychodzą z założenia, że jak oni zakręcą, a sąsiad dalej będzie grzać i otwierać okno to "się sfrajerzą".
Ponoć szykuje się jakieś rozporządzenie odnośnie obowiązku indywidualnego rozliczania, kibicuję temu:
https://mojafirma.infor.pl/nieruchomosc ... zenia.html
zielony71
Forumowicz
Posty: 1335
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: zielony71 »

tkoko pisze:
27 paź 2021, 12:25
zielony71 pisze:
27 paź 2021, 9:45
To jak to się dzieje, że dotychczasowe gazociągi są wykorzystane w 30%, a w ubiegłych latach były wykorzystane w 100%?
https://wyborcza.biz/biznes/7,177151,27 ... rosna.html
Bo zacytuję wcześniejszy twój artykuł.
" bieżąca produkcja ma przede wszystkim zaspokajać wewnętrzne potrzeby rosyjskiej gospodarki."
To co Gazprom miał przesłać zgodnie z umowami, PRZESŁAŁ. EU chciała zaspekulować na cenie gazu w lecie (liczyła na tańszy gaz), zaspekulowała i się przeliczyła. :D
Tak, to możliwe, że spekulowali i się przeliczyli. Dziwne tylko, że gazociąg był w latach ubiegłych wykorzystany w 100%, czyli wtedy Gazprom nie musiał zaspokajać wewnętrznych potrzeb rosyjskiej gospodarki? Ciekawe co się zmieniło i po co budowali nowy, skoro nie mają na tyle gazu na sprzedaż ;-)
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4996
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: tkoko »

zielony71 pisze:
27 paź 2021, 12:57
........ Dziwne tylko, że gazociąg był w latach ubiegłych wykorzystany w 100%, czyli wtedy Gazprom nie musiał zaspokajać wewnętrznych potrzeb rosyjskiej gospodarki? Ciekawe co się zmieniło i po co budowali nowy, skoro nie mają na tyle gazu na sprzedaż ;-)
Przecież Polska zawzięcie walczyła/walczy by Nord Stream 2 i inne gazociągi miały 50% przepustowości dostępne miedzy innymi dla niej. Gazprom "poszedł Polsce na rękę" i udostępnił 60% przepustowości. Tak swoja drogą rozumiem że Morawiecki, Kaczyński i reszta rządu przypnie się do rury na dnie morza i dopełni"gazem" brakujące 50%, no chyba ze PIS wpadnie na jeszcze genialniejszy/tańszy projekt, i Pipe 2 poprowadzi przez Szwecję, Finlandię, Rosję :D
A co się zmieniło. Cena gazu nie spadła na wiosnę/lato więc Europa nadal czekała na korzystniejszy kurs gazu na spocie. Gazprom zapewne dostosował swoje wydobycie do zamówionych/zakontraktowanych dostaw bo przechowywanie gazu też kosztuje. Tak na marginesie Gazprom dostarczył znacznie więcej gazu do EU niż wynika z kontraktów. Np. Polska dostała z 15% więcej gazu mimo iż OFICJALNIE zrezygnowała z zakupów w Gazpromie :D Zresztą jesteśmy w tym względzie potęgą gazową skoro już nie tylko na Ukrainę ale i do Mołdawii przesyłamy gaz.
Ostatnio zmieniony 27 paź 2021, 15:37 przez tkoko, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1288
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Kajman »

tia, sprawdź też gdzie najwięcej węgla kupujemy ;) Psioczą na Putina a finansują go równo ;)
zielony71
Forumowicz
Posty: 1335
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: zielony71 »

Tkoko, jak już tak bronisz Gazpromu to może przy okazji napiszesz dlaczego przesyłamy gaz do Mołdawii i na Ukrainę? :-D
Pewnie dlatego, że mamy więcej gazu niż Rosja. :-D
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
borsuk
Forumowicz
Posty: 82
Rejestracja: 03 sty 2021, 9:26
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: borsuk »

lukk pisze:
27 paź 2021, 12:45
pxl666 pisze:
27 paź 2021, 10:14
w bloku mojej matki ludzie nie zakręca kalafiora tylko otwierają okna "bo inni tak robią" no ehh przepraszam ale ten temat mi oczy zalewa czarnym szałem
Też mnie szlag trafia na takie zachowanie, ale niestety ludziom, którzy tak robią trudno to wytłumaczyć. Wychodzą z założenia, że jak oni zakręcą, a sąsiad dalej będzie grzać i otwierać okno to "się sfrajerzą".
Na większości osiedli jakie znam są indywidalne liczniki i wtedy rodzice z małymi dziecmi oraz emeryci i renciści, czyli ci co siedzą w domach, muszą płacić za ogrzewanie całego bloku. Pracujący zakręcają kaloryfery i ... ich obchodzi.
Rozliczanie zbiorowe całego bloku jest bardziej sensowne (sprawiedliwe to za bardzo wyświechtane słowo ;)).
Większy porzeracz energii to ogrzewanie samodzielnych domków, a taki dom jednorodzinny to obecnie marzenie wszystkich i rosną te domki, jak grzyby po deszczu. A później mamy długie dojazdy do pracy i do szkoły, a w starszym wieku taki domek zamieszkuje jedna, góra dwie osoby, a ogrzać trzeba. O tym raczej nikt nie myśli.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4996
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: tkoko »

zielony71 pisze:
28 paź 2021, 9:10
Tkoko, jak już tak bronisz Gazpromu to może przy okazji napiszesz dlaczego przesyłamy gaz do Mołdawii i na Ukrainę? :-D
Pewnie dlatego, że mamy więcej gazu niż Rosja. :-D
Nie bronię Gazpromu, ale widzisz, jestem na tyle stary że zabawę z gazem pamiętam od lat 90-tych. :D
Było RWPG i "ruski" nas "wyzyskiwali" na tanim gazie,. Przyszło EU/kapitalizm, i dostaliśmy od "ruskich" ceny światowe, jak reszta "postkomunistycznych" krajów, w tym Ukraina. Ta z racji tego że większość gazociągów na zachód biegnie po jej terytorium, "zaopiekowała się" w ramach 'rekompensaty" częścią gazu przeznaczonego na zachód. Aby w przyszłości uniezależnić się od podobnego szantażu, Gazprom zaproponował Jamal 2 (Białoruś, Polska). Ten gazociąg ZABLOKOWAŁA Polska. W odpowiedzi Gazprom "zaproponował" Polsce ceny gazu na "odpowiednim" poziomie, a Niemcom budowę Nord Stream 1. Polska sądziła ze to blef (zbyt duże koszty ułożenia) i nie dojdzie do powstania rurociągu. Pech Gazprom z Niemcami ułożył rurę. Polska zaskarżyła "cenę gazu", i wygrała w sądzie ceny SPOTOWE które od przyszłego roku zgodnie z obietnicą nie kupowania w Gazpromie zapewne zacznie płacić. W międzyczasie Gazprom z NIEMCAMI postanowił zbudować Nord Stream 2, co wywołało "wściekłość" w Polsce bo wiadomo było po Nord Stream 1 że rura powstanie. Polska, Ukraina i kraje bałtyckie zrobiły/zrobią wszystko by ta rura nie powstała, ale jak widzisz, nawet USA nie zablokowała tej rury. Postaw się teraz w sytuacji Gazpromu/Rosji. Polska "pluje im w twarz" po czym żąda, czego? Ma zapełnione ruskim/Gazpromu gazem magazyny w 95%, czyli dostała to co zamówiła. Resztę może sobie zapełnić dowolnym gazem (Norweskim, Algierskim, Katarskim, USA). Dlaczego w Eu brak gazu zacytuję.

"Wyjaśniając trudną sytuację Gazpromu, Jack Sharples, pracownik naukowy w Oxford Institute of Energy Studies, zauważył, że nie blokowano dostaw w zeszłym roku, kiedy ceny były na najniższym poziomie, i argumentował, że nie ma żadnego zobowiązania kontraktowego dla rosyjskiej firmy, aby zaoferować więcej gazu.

– Kontrast między rokiem 2020 a 2021 nie mógłby być bardziej wyraźny: w zeszłym roku, kiedy popyt w Europie spadł, a ceny w centrach handlu gazem były rekordowo niskie, Europa nie miała problemu z tym, że jej dostawy w ramach kontraktów długoterminowych z Gazpromem były indeksowane w hubach gazowych, a europejskie firmy chętnie w pełni wykorzystywały swoją elastyczność kontraktową, aby odbierać mniej gazu od Gazpromu – powiedział Sharples. – Rok później, przy rekordowo wysokich cenach w hubie, chociaż chcielibyśmy, aby Gazprom oferował więcej wolumenów na rynek europejski, musimy pamiętać, że nie jest do tego zobowiązany.

Rosja argumentuje, że jej dostawy są niższe niż w poprzednich latach, ponieważ wciąż zapełnia krajowe magazyny, ale jeden z analityków rynku energii, który regularnie konsultuje się z europejskimi uczestnikami rynku gazu, podkreślił potencjalne obawy antymonopolowe.

Wstrzymywanie dostaw w celu utrzymania wysokich cen jest de facto działaniem antykonkurencyjnym – powiedział. – Gazprom nie wzniecił pożaru, ale nadepnął na wąż gaśniczy.

Wytłumacz mi dlaczego Gazprom ma GASIĆ POŻAR KTÓRY EU SAMA ROZNIECIŁA.
Ostatnio zmieniony 28 paź 2021, 11:18 przez tkoko, łącznie zmieniany 3 razy.
miki
Forumowicz
Posty: 1414
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: miki »

Ech... Gazprom, Gazprom, uber alles...
zielony71
Forumowicz
Posty: 1335
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: zielony71 »

Tkoko - może dlatego, że rozchwianie rynku gazowego nie leży w niczyim interesie (nawet Gazpromu).
Ja sam znam osobiście dwie osoby, które miały zmienić kopciucha na kocioł gazowy, ale po ostatnich zapowiedziach na razie zrezygnowały.

Przykładowo OPEC dba by ceny ropy nie tylko nadmiernie nie spadały, ale i nadmiernie nie rosły. Wiedzą, że to leży w ich dobrze rozumianym interesie.
Gazprom też to wie, ale kiedy chodzi o politykę....
Ostatnio zmieniony 28 paź 2021, 14:21 przez zielony71, łącznie zmieniany 1 raz.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2066
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Tooropek »

borsuk pisze:
28 paź 2021, 11:11
lukk pisze:
27 paź 2021, 12:45


Też mnie szlag trafia na takie zachowanie, ale niestety ludziom, którzy tak robią trudno to wytłumaczyć. Wychodzą z założenia, że jak oni zakręcą, a sąsiad dalej będzie grzać i otwierać okno to "się sfrajerzą".
Na większości osiedli jakie znam są indywidalne liczniki i wtedy rodzice z małymi dziecmi oraz emeryci i renciści, czyli ci co siedzą w domach, muszą płacić za ogrzewanie całego bloku. Pracujący zakręcają kaloryfery i ... ich obchodzi.
Rozliczanie zbiorowe całego bloku jest bardziej sensowne (sprawiedliwe to za bardzo wyświechtane słowo ;)).
Większy porzeracz energii to ogrzewanie samodzielnych domków, a taki dom jednorodzinny to obecnie marzenie wszystkich i rosną te domki, jak grzyby po deszczu. A później mamy długie dojazdy do pracy i do szkoły, a w starszym wieku taki domek zamieszkuje jedna, góra dwie osoby, a ogrzać trzeba. O tym raczej nikt nie myśli.
Dla mnie osobiście mieszanie w bloku to ograniczanie własnej wolności, podobnie jest w więzieniu choć tam nie byłem. Wolę płacić hipotekę 35 lat i mieć swój dom z prawilnym garażem i podwórko na którym moje dzieci mogą czuć się bezpiecznie jak mijać się codziennie na klatce z obcą osobą i nie myśleć wieczorem dlaczego piętro niżej mąż bije żonę skoro to on przyprowadza panienki do domu. O sąsiedzie którego pies sra pod czudym oknem już nie wspomnę i o wielu innych aspektach mieszkania w bloku.

Ogólnie borsuk śmieszne rzeczy piszesz i chyba jesteś jednym z więźniów mieszkających w bloku, choć mogę się mylić.

Sory, ale musiałem.

Trochę także dodam na temat gazu żeby nie było...

Skąd będzie gaz to nie nasza sprawa tak naprawdę, my tylko za niego płacimy, a ile to kosztuje to możemy sobie jedynie ponarzekać. Dziękuję za uwagę. Pozdrawiam
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
gość
Forumowicz
Posty: 433
Rejestracja: 20 maja 2019, 22:28

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: gość »

Jeśli chodzi o rozliczenie za ogrzewanie to nie ma dobrych rozwiązań.
Teściowie mieli podzielniki i oszczędzali, pod nimi nikt nie mieszkał więc "nie okradali nikogo" zakręcając grzejniki.
Po kilku latach sprzedawca postanowił ukarać oszczędnych nowymi opłatami i podwyżką za zdalny odczyt podzielników.

Decyzją wspólnoty zdjęto podzielniki.

Rozliczenia za ogrzewanie z metrażu jest dobre.
Rozliczenie z użyciem podzielników ekologiczne.
Ale najlepiej jest jeśli ludzie mają zdrowe podejście i działają rozsądnie.

U mnie w boku jest rozliczenie za metr i mam otwarty tylko grzejnik w łazience.
Przez ostatnie 5 lat nie było potrzebne odkręcenie innych grzejników.
Mam bardzo ciepłe okna.
Nie czuje się jak frajer.
Im mniejsze zużycie tym mniej zapłacimy.

Inna sprawa że ogrzewanie wysusza powietrze, a to nie jest zdrowe.
Większa podatność na infekcje i gorszy sen.
Ostatnio zmieniony 28 paź 2021, 16:27 przez gość, łącznie zmieniany 1 raz.
gienek333
Forumowicz
Posty: 632
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: gienek333 »

Rozliczenia w blokach powinny być z m2 (szczególnie starych). Wiadomo że jak ktoś ma mieszkanie narożne na ostatnim piętrze, to ma największe straty ciepła. W nowych często są indywidualne ogrzewania od nowości i każdy kupując lokal w danym rozmieszczeniu powinien wiedzieć co kupuje.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3338
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: WojtekErnest »

Nic nowego w stwierdzeniu ze ogrzewanie systemowe doprowadzone do osiedla czy to jest blokowisko czy zespol apartamentów, wyjdzie taniej, niz n-indywidualnych domków. Ale problem na przyszłość jest inny, W miastach zachodu odchodzi się od ogrzewania/palenia gazowego i ten proces, dzialania Rosji tylko przyspieszy.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: scuda »

Duże przekonanie w środowisku gdzie ludzie mieszkają w domach to, że tylko gaz do ogrzewania. Ja jestem w trackie budowy i każdy się dziwi, że gazu nie przyłączam. Chcę ogrzewać pompą ciepła i kuchenkę indukcyjną mieć więc po co mam podłączać gaz. Pompa ciepła w tej chwili kosztuje troche więcej ale koszty ogrzewania są podobne. Za przyłącze gazu też muszę zapłacić więc obniża się finalnie koszt pompy. Można też panele fv założyć i jeszcze taniej ogrzewać.
Odnosząc się do ciągłych podwyżek, to moim zdaniem nie ma co tak narzekać, bo płace też są ciągle podwyższane a o tym nikt nie mówi.
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2066
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Tooropek »

Zarabiam przykładowo 2 tysiące złotych miesięcznie, zabierają mi z tego 460zł, zarabiam 3 tysiące zabierają mi 690zł. Nie ma co narzekać? Chleb i musztarda parę lat temu kosztowały razem 4zł, teraz chleb tyle kosztuje a musztarda 7zł. Nie ma co narzekać scuda?
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
gienek333
Forumowicz
Posty: 632
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: gienek333 »

Pompę ciepła można zrobić za grosze (2-3 tysi spoko). Efekt stadny jest taki, że "popularne" są pompy powietrzne, co jest dla mnie kiepskie. Wystarczy jakiś bufor i prymitywną pompą "on-off" jesteśmy do przodu. Taka pogoda jak dziś w Małopolsce, 16 w dzień, 2 w nocy. Powietrzna pompa będzie się oszraniać i trzeba grzać chłodnicę. Jak zbierzemy w 2000 l wody o temperaturze 15 stopni ciepło, to do zera możemy wyjąć 35 kWh, a do -1 dodatkowo 185 kWh (bez odladzania) :)
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5862
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: pxl666 »

gienek333 pisze:
28 paź 2021, 22:18
Pompę ciepła można zrobić za grosze (2-3 tysi spoko). Efekt stadny jest taki, że "popularne" są pompy powietrzne, co jest dla mnie kiepskie. Wystarczy jakiś bufor i prymitywną pompą "on-off" jesteśmy do przodu. Taka pogoda jak dziś w Małopolsce, 16 w dzień, 2 w nocy. Powietrzna pompa będzie się oszraniać i trzeba grzać chłodnicę. Jak zbierzemy w 2000 l wody o temperaturze 15 stopni ciepło, to do zera możemy wyjąć 35 kWh, a do -1 dodatkowo 185 kWh (bez odladzania) :)
Nie zrozum mnie źle ale w obecnej sytuacji jeśli mówisz prawdę to za rok będziesz milionerem . Za ile mi zrobisz instalację pc do co i cwu? Dom 200mkw ocieplony 10 grafitem ...? Chyba że Piedrolisz jak inni internetowi napinacze? Mam kupę działki na wymiennik i 4kw pv na dachu
tkoko
Forumowicz
Posty: 4996
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: tkoko »

scuda pisze:
28 paź 2021, 21:06
.......
Odnosząc się do ciągłych podwyżek, to moim zdaniem nie ma co tak narzekać, bo płace też są ciągle podwyższane a o tym nikt nie mówi.
Jak wyglądają takie "podwyżki" płac masz OFICJALNY/URZĘDOWY przykład poniżej. :D
Dla porównania "obniżki" cen gazu. W latach 83 - 88 mieszkałem w bloku. Płaciłem za ogrzewanie/czynsz 1500 zł, czyli porównawczo jedną wypłatę na rok. po 88 roku mieszkam "na swoim" i w 88 - 89 r zużywałem 5500 tys m3 gazu (ogrzewanie, woda, kuchnia itd). Koszt gazu równie nie przekraczał 1 - 2 moich wypłat. Dla porównania aktualnie gdybym chciał zużyć 5500 m3 gazu zapłaciłbym po ubiegłorocznych cenach (od września do sierpnia) 11 tys zł, a po tegorocznych podwyżkach z 15 tys zł, przy emeryturze "na rękę" 2 500 zł. Noż szał :D
Załączniki
Kapitał początkowy.jpg
Ostatnio zmieniony 29 paź 2021, 8:40 przez tkoko, łącznie zmieniany 5 razy.
borsuk
Forumowicz
Posty: 82
Rejestracja: 03 sty 2021, 9:26
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: borsuk »

Tooropek pisze:
28 paź 2021, 15:04
...mieć swój dom z prawilnym garażem i podwórko na którym moje dzieci mogą czuć się bezpiecznie jak mijać się codziennie na klatce z obcą osobą
..
I tak wychowuje się całkowicie aspołeczne jednostki :)
Niedawno jechałem pociągiem i obserwowałem matki jadące z dziećmi. Dwoje dzieci w wieku ok.5 lat siedziało naprzeciw siebie przy stole w intercity. Każde bawiło się osobno i przez 4 godziny nie odezwały się do siebie ani słowem.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5862
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: pxl666 »

kruwa , jak czytam te kocopoły i podwyżkach płac , aspołecznych jednostkach i gazie to się nie dziwię ze pisuar rządzi ... za chwile będzie że to kara boska za niepalenie elgiebetów na stosach ...
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5862
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: pxl666 »

Tooropek pisze:
28 paź 2021, 15:04
Dla mnie osobiście mieszanie w bloku to ograniczanie własnej wolności, podobnie jest w więzieniu choć tam nie byłem. Wolę płacić hipotekę 35 lat
ale zdajesz sobie sprawę ze kredyt trzeba dostać ? ze wielu ludzi nigdy go nie dostanie ? ze jednak mieszkanie w bloku to brak wielu problemów które masz posiadając własny budynek ? ze obecnie budowa 100mkw to kosmiczny wydatek dla większości populacji pl ? a gdzie zakup działki ?? pierwszego zdania nie ma sensu komentować bo człowiek jest wolny w głowie a nie w ścianach ...
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2066
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Tooropek »

pxl666 pisze:
29 paź 2021, 12:02
Tooropek pisze:
28 paź 2021, 15:04
Dla mnie osobiście mieszanie w bloku to ograniczanie własnej wolności, podobnie jest w więzieniu choć tam nie byłem. Wolę płacić hipotekę 35 lat
ale zdajesz sobie sprawę ze kredyt trzeba dostać ? ze wielu ludzi nigdy go nie dostanie ? ze jednak mieszkanie w bloku to brak wielu problemów które masz posiadając własny budynek ? ze obecnie budowa 100mkw to kosmiczny wydatek dla większości populacji pl ? a gdzie zakup działki ?? pierwszego zdania nie ma sensu komentować bo człowiek jest wolny w głowie a nie w ścianach ...
Wszystko się zgadza. Jak to bywa w życiu w każdej dziedzinie są dwie strony medalu, ale do bloku i tak bym nie wrócił. Amen.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
gienek333
Forumowicz
Posty: 632
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: gienek333 »

Pxl poczytaj o "grzaniu lodem". Jeżeli chodzi o budowę domu, to można dzisiaj budować "domki" na zgłoszenie wielkości kawalerki (nie trzeba projektów uzgodnień itd.). Ja 10 lat temu kupiłem działkę 12a w odległości 30 km od rynku w Krakowie za 7000 zł (tyle kosztował kiepski telewizor LCD 32 cale) ;). Chcieć to móc :idea: .
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1288
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Kajman »

10-11 temu to 5000-6000zl dawałem za bdb plazmę 50", 32" LCD za 7000 to nie te czasy :P A co do bloku, za swoje mieszkanie mógłbym spokojnie kupić dom kawałek dalej od centrum, ale nigdzie się nie wybieram, cenie wygodę mieszkania w centrum dużego miasta i brak musu do dłubania co chwilę przy domu. Chcę zieleni, działka za miastem stoi i czeka. A tak wolny czas przeznaczam na przyjemności.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5862
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: pxl666 »

gienek333 pisze:
29 paź 2021, 21:56
Pxl poczytaj o "grzaniu lodem". Jeżeli chodzi o budowę domu, to można dzisiaj budować "domki" na zgłoszenie wielkości kawalerki (nie trzeba projektów uzgodnień itd.). Ja 10 lat temu kupiłem działkę 12a w odległości 30 km od rynku w Krakowie za 7000 zł (tyle kosztował kiepski telewizor LCD 32 cale) ;). Chcieć to móc :idea: .
spodziewałem się takiej odpowiedzi ... rozumiem ze producenci PC po 50k walą nas w pręta bo ty zrobisz taką za 3 tysie tak ? ponawiam - daj cenę na instalacje dla budynku ok 200mkw i zrób mi instalację w takich pieniądzach i jakich piszesz , potem założymy firmę i za 5 lat będziemy bogatsi od cukierberga

albo - nie p@#$dol głupot dla naiwnych
gienek333
Forumowicz
Posty: 632
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: gienek333 »

https://www.olx.pl/d/oferta/pompa-ciepl ... bserved_ad może styknie. Nie napisałem że Ci zrobię, ale że można zrobić (ja mam dom 80 m2 ;) ).
Ostatnio zmieniony 30 paź 2021, 17:39 przez gienek333, łącznie zmieniany 1 raz.
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: scuda »

Przedewszystkim trzeba zgłębić temat pomp ciepła, bo wielu ludzi bierze na zapas pompe i tak wychodzi cena. U mnie przy 130m2 parter wychodzi pompa ciepła 7kw, gdzie kosztuje najtansza 10tys. zł. Za 20 tys. mam panasonica z pełną wydajnością do -25.
Gienek333 jak masz dobrze ocieplony dom to 5kw ci starczy a nawet mniej.
gienek333
Forumowicz
Posty: 632
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: gienek333 »

Wystarczy mi 4 kW (mogę zrobić 3 pompki z suszarek do ubrań), temat badam jakiś czas, ale przepisy się zmieniają jak w kalejdoskopie :( .
tkoko
Forumowicz
Posty: 4996
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: tkoko »

scuda pisze:
28 paź 2021, 21:06
............
Odnosząc się do ciągłych podwyżek, to moim zdaniem nie ma co tak narzekać, bo płace też są ciągle podwyższane a o tym nikt nie mówi.
Poniżej masz zestawienie "podwyżek" płac i ogrzewania za 2020 i 2021 rok. Dostałeś 50% podwyżkę, bo ja kilkadziesiąt zł + trzynastkę i czternastkę czyli niecałe 200 zł/mc (~8%), w zamian mam podwyżkę kosztów o 50%. :D
Załączniki
opał1.JPG
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1009
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Przemek »

gienek333 pisze:
30 paź 2021, 21:03
Wystarczy mi 4 kW (mogę zrobić 3 pompki z suszarek do ubrań), ...
masz uprawnienia na F gazy ? albo kogoś do nabicia takiej klimo/pompy
gienek333
Forumowicz
Posty: 632
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: gienek333 »

Do tego jest potrzebny czynnik, a nie uprawnienia ;).
Awatar użytkownika
darki
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: 25 lut 2018, 7:30
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: darki »

Hejka. Ano z tymi pompami nie ma tak kolorowo choć powiem super sprawa o ile nam nie wyłączą prądu ;). Poza tym do pompy to tylko ogrzewanie podłogowe itp bo na grzejnikach to już dużo drożej wychodzi. Pompa za 3tys noo nie wiem :D Co to dziś 3tysie jest, rowera nie ogarniesz dobrze :P.
Nie ma lekko niestety. Jeśli ktoś jednak buduje przyszłościowo to jak najbardziej.
Budujesz swojego Ebika.
Szukasz jakiegoś drobiazgu.
Poszukaj w mojej SZufladzie.
tel. 693 004 127
Pozdrawiam
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: scuda »

tkoko pisze:
15 lis 2021, 19:52
scuda pisze:
28 paź 2021, 21:06
............
Odnosząc się do ciągłych podwyżek, to moim zdaniem nie ma co tak narzekać, bo płace też są ciągle podwyższane a o tym nikt nie mówi.
Poniżej masz zestawienie "podwyżek" płac i ogrzewania za 2020 i 2021 rok. Dostałeś 50% podwyżkę, bo ja kilkadziesiąt zł + trzynastkę i czternastkę czyli niecałe 200 zł/mc (~8%), w zamian mam podwyżkę kosztów o 50%. :D
Montujesz pompe ciepła i masz ogrzewanie za cenę ogrzewania gazem w 2010 roku ;) A średnie miesięczne wynagrodzenie w 2010 roku to 3224 zł a w 2020 5167 zł więc nie ma co tak narzekać.
Awatar użytkownika
darki
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: 25 lut 2018, 7:30
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: darki »

Ja nie narzekam bo pompę ciepła akurat mam ale tylko twierdzę, że te wyliczenia są trochę za kolorowe bo nikt nie wspomina, że pompa bez podłogówki to koszt +50%. Oczywiście to i tak będzie lepiej niż po podwyżkach gazu ale po prostu trzeba to wiedzieć. Osobiście obszedłem problem kosztów montując PV na dachu zamiast remontować i zakładać podłogowe. Koszty porównywalne a efekt na plus dla PV.
Budujesz swojego Ebika.
Szukasz jakiegoś drobiazgu.
Poszukaj w mojej SZufladzie.
tel. 693 004 127
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1009
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Przemek »

gienek333 pisze:
16 lis 2021, 17:40
Do tego jest potrzebny czynnik, a nie uprawnienia ;).
ok o ile robisz na propanie ;)
1.
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downlo ... 71567L.pdf
art 2 punkt 4
2.
niestety ale sam to jedynie nowego monobloka postawisz zgodnie z prawem, a jeśli w nim "dłubasz"musi Ci go postawić ktoś z F gazem,
w razie "problemów" tyle kosztuje kontrola
http://brasner.pl/aktualnosci/f-gazy-na ... -pamietac/
3.
a np tu spróbuj kupić gaz popularny / robry r32
https://allegro.pl/oferta/r32-0-8kg-czy ... 0735614411
oczywiście nie mówię o szarej strefie tam kupisz wszystko ale cza sie liczyć z ,,, pacz punkt 2. plus instalator który będzie potrzebny do "czynności wyjaśniających"
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3338
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: WojtekErnest »

To średnie oficjalne wynagrodzenie brutto. Przeciez nawet kasjerzy w Biedra/Lidl/itp zarabiaja 80% tej kwoty. A jeszcze dodaj do tego nieznaną wartość zarobków nie ewidencjonowanych ogromnej rzeszy ludzi w PL.
Ostatnio zmieniony 17 lis 2021, 5:38 przez WojtekErnest, łącznie zmieniany 1 raz.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
tkoko
Forumowicz
Posty: 4996
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: tkoko »

scuda pisze:
16 lis 2021, 22:52
.........
Montujesz pompe ciepła i masz ogrzewanie za cenę ogrzewania gazem w 2010 roku ;) A średnie miesięczne wynagrodzenie w 2010 roku to 3224 zł a w 2020 5167 zł więc nie ma co tak narzekać.
Pytanie brzmiało jaka podwyżkę otrzymałeś za 2021 r. bo w cenie gazu 47% :D
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5862
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: pxl666 »

darki pisze:
16 lis 2021, 23:15
Ja nie narzekam bo pompę ciepła akurat mam ale tylko twierdzę, że te wyliczenia są trochę za kolorowe bo nikt nie wspomina, że pompa bez podłogówki to koszt +50%. Oczywiście to i tak będzie lepiej niż po podwyżkach gazu ale po prostu trzeba to wiedzieć. Osobiście obszedłem problem kosztów montując PV na dachu zamiast remontować i zakładać podłogowe. Koszty porównywalne a efekt na plus dla PV.
pv na dachu będzie spełniać role jedynie gdy będziesz akumulować energie w sieci a to może się zmienić w każdej chwili i po zabawie
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5862
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: pxl666 »

WojtekErnest pisze:
17 lis 2021, 5:34
To średnie oficjalne wynagrodzenie brutto. Przeciez nawet kasjerzy w Biedra/Lidl/itp zarabiaja 80% tej kwoty. A jeszcze dodaj do tego nieznaną wartość zarobków nie ewidencjonowanych ogromnej rzeszy ludzi w PL.
poczytaj
https://www.money.pl/gospodarka/srednia ... 4960a.html

ilu znasz ludzi na etacie którzy tyle dostają na konto ?

szybki cytat ad tych wszystkich średnich :

"Choć liczba Polaków w drugim progu podatkowym sukcesywnie rośnie, to wciąż są oni w zdecydowanej mniejszości. 95 proc. z nas nie przekracza 85,5 tys. złotych dochodu rocznie.
Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że dla 95 proc. Polaków trzeba zastosować pierwszy wers powyższej tabeli. Wiemy z niego tyle, że w tej grupie statystyczny Polak zarabia na rękę... niespełna 28 tys. złotych rocznie (30 121 dochodu minus 2 210 podatku). To daje niespełna 2326 złotych miesięcznie na rękę.
Jeszcze inaczej. Jeśli w pokoju zgromadzimy 20 osób, to statystycznie rzecz biorąc jedna z nich zarabia w ciągu roku około 116 tys. zł (prawie 10 tys. zł na rękę miesięcznie), a 19 pozostałych - ledwie jedną czwartą tego."
Ostatnio zmieniony 17 lis 2021, 8:20 przez pxl666, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1288
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Kajman »

Mnóstwo znam takich na etacie co dostają tyle i dużo więcej na konto. W zaprzyjaźnionym urzędzie szukają od pół roku kogoś do pracy za 3000 na rękę + premie. Nie ma chętnych. Kolega szuka kogoś do prostej fizycznej roboty, 3000-3500 na rękę miesięcznie. Brak chętnych. Ludziom się też już chyba ehh robić nie chce. Koledzy teraz zatrudniają murzynów z Afryki, bo ani Polacy ani Ukraińcy nie chcą robić "brudnej" roboty, kasa jest tematem drugoplanowym dla nich.
Awatar użytkownika
darki
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: 25 lut 2018, 7:30
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: darki »

pxl666 pisze:
17 lis 2021, 8:16



pv na dachu będzie spełniać role jedynie gdy będziesz akumulować energie w sieci a to może się zmienić w każdej chwili i po zabawie
Ale na razie się nie zmieniło więc po co rozkminiać co będzie a nie jest. Jeszcze, ze 2 lata i PV będzie zarabiać na siebie. A jak się zmieni to wówczas będę się martwił.
Ostatnio zmieniony 17 lis 2021, 10:41 przez darki, łącznie zmieniany 3 razy.
Budujesz swojego Ebika.
Szukasz jakiegoś drobiazgu.
Poszukaj w mojej SZufladzie.
tel. 693 004 127
Pozdrawiam
gość
Forumowicz
Posty: 433
Rejestracja: 20 maja 2019, 22:28

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: gość »

W Hiszpanii na początku były dopłaty do PV później nałożyli na nie podatek.
Nie spodziewam się niczego lepszego po naszym nie rządzie.

Na razie jest ciśnienie ze strony Unii na zieloną energię więc PV jest spoko.
Ostatnio zmieniony 17 lis 2021, 13:05 przez gość, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
darki
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: 25 lut 2018, 7:30
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: darki »

Oczywiście, że ryzyko istnieje. Nie ma ryzyka nie ma zabawy :D. Apropo podatku od PV w Hiszpanii to był chyba od 10kW i bodajże został już zniesiony.
Budujesz swojego Ebika.
Szukasz jakiegoś drobiazgu.
Poszukaj w mojej SZufladzie.
tel. 693 004 127
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3338
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: WojtekErnest »

pxl666 pisze:
17 lis 2021, 8:18
poczytaj
https://www.money.pl/gospodarka/srednia ... 4960a.html

ilu znasz ludzi na etacie którzy tyle dostają na konto ?
Znam te wyniki a one dotyczyly zdolowanego 2020r. Obecne wyniki są już o niemal tys wyzsze.
Ponizej nie mój txt ale calkowicie się z nim zgadzam.
"Autor pomieszał wynagrodzenia ze świadczeniami emerytalnymi, w tym tymi z KRUS-u i wyszło mu, że Polacy zarabiają jakieś grosze. GUS mówi o średnim wynagrodzeniu, a średnia nie jest medianą. Ale nawet mediana nie jest tak niska, jak sugeruje autor"
Ilu znam ludzi na etacie/etatach... (nie na konto bo to wartosc Brutto) ?
Odpowiem przewrotnie ale zgodnie z prawdą, w zasadzie nie znam takich co mają <4tys netto,. Nadto zauważ na rozliczenia wspólnie z żoną/mężem. Jesli jedno ma 6,5 tys a drugie tylko 3 tys to mają po 4,7 tys brutto itd
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2999
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: tas »

W USA jest jawność zarobków, każdy może sprawdzić kazdego, w PL tak nie ma bo dostęp jest mocno utrudniony i ktoś zarabiający nieduże kwoty zazwyczaj obraca się w środowisku osób zarabiających podobnie (bo jest w tej samej warstwie społecznej) i stąd słychać w internecie takie zdziwienie "no kto tyle zarabia, ja nikogo nie znam, a znam wszystkich!" :P Nie, nie znasz.
A Ci co zarabiają średnią i powyżej nie chodzą po necie i nie marudzą bo znają podobnych sobie co zarabiają podobne kwoty i dla nich to jest absolutnie normalne wyliczenie zgodne z ich przeczuciem czy obserwacją.
Ostatnio zmieniony 17 lis 2021, 20:39 przez tas, łącznie zmieniany 1 raz.
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1288
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Kajman »

tas pisze:
17 lis 2021, 20:37
W USA jest jawność zarobków, każdy może sprawdzić kazdego,
Tylko w spółkach publicznych AFAIK.
gienek333
Forumowicz
Posty: 632
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: gienek333 »

No to w Szwecji jest full opcja jeżeli chodzi o zarobki i ponoć nie ma dużej różnicy między "konserwatorem powierzchni płaskich" a inżynierem ;) .
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1288
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Kajman »

kolega który tam pracuje nie potwierdza ;)
ODPOWIEDZ