Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: daniel89 »

Przy krótkich impulsach rzędu do 10ms na przewodach 7AWG nie zauważyłem by się grzały. Większy przekrój jak 25mm2 też nie będzie się grzał - podał ktoś wyżej wzór na rezystancję przewodu, a to od niej zależy czy przewód będzie się grzał oraz od czasu impulsu. Też współczynnik rezystywności jest ważny i te "amerykańskie AWG mają lepszy ten współczynnik niż ten dla miedzi co tam we wzorze jest" Przy długich czasach nawet najgrubszy przewód jak dasz to może się zagrzać, ale to oczywiste jest. Dlatego zalecam pracę w cyklu robię stronę baterii i odpoczynek by delikatnie ostygło. U mnie wentylatorek chodzi cały czas, bo nie tylko przewody ale i mosfety się grzeją przy takich prądach i to w każdej zgrzewarce.
Na razie mam opinie że jest super i już pełno pozgrzewanych pakietów bez jakiej kolwiek awarii prócz tego co opisałem wyżej, ale po dodaniu transili już jest git. Oryginalne Arduino nie daje rady na takich ustawieniach prądowych, a KWeld cena jest dużo większa
Ostatnio zmieniony 23 sie 2021, 9:47 przez daniel89, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2064
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: Tooropek »

Jak robię 800-1000 zgrzewów w ciągu 1,5 do 2 godzin to są lekko ciepłe, przyjemne w dotyku nic poza tym, gorzej zgrzewarka dostaje po tyłku bo trzeba ją chłodzić non-stop. Wentylator prosto w otwory obudowy kwelda i wtedy da się zachować ciągłość. Do dorywczej pracy kilkudziesięciu zgrzewów na godzinę nie trzeba chłodzić zgrzewarki.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: daniel89 »

Ważna informacja dla osób które chcą podpinać własny akumulator AGM.
Przed jakim kolwiek podpięciem/zgrzewaniem należy sprawdzić jaki dany akumulator generuje w krótkim czasie prąd zwarciowy. Prąd zwarciowy to nie jest prąd rozruchowy akumulatora jaki podaje producent. Należy takich informacji poszukać lub napisać do producenta ile prądu przy pełni naładowanym akumulatorze w czasie 10ms możemy się spodziewać.
Dla przykładu tutaj akumulator 70Ah. Prąd rozruchowy 900A.
link : https://www.hollywood-audio.pl/?akumula ... -spv-70,42
Nic bardziej mylnego. Niżej informacja prąd zwarciowy w krótkim czasie to 3500A . Przy takim prądzie zgrzewarka uległa by uszkodzeniu.
Parametr z opisu:
prąd maksymalny w krótkim impulsie zwarciowym (Max SCA) - ma być max. 2000A .
W celu analizy prądu jakim dysponuje dany akumulator można wykonać test przytrzymując pedał nożny w trybie auto ale nie przykładając elektrod do materiału. Niemniej logika nakazuje by co kolwiek podpinać do zgrzewarki najpierw upewnić się co producent danego akumulatora o nim pisze.
Podałem dwa akumulatory jeden LiPo drugi LiFePo4 zrobione własnoręcznie z uwzględnieniem ich maksymalnego prądu zwarciowego. Przy podpinaniu swojego akumulatora należy najpierw sprawdzić Max SCA.
Ostatnio zmieniony 06 paź 2021, 8:47 przez daniel89, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1288
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: Kajman »

Nie ma zabezpieczenia typy overcurrent?
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: daniel89 »

ciężko jest takie zabezpieczenie zrobić w niskim koszcie. Jest bezpiecznik który przepali aby dalej nic nie uszkodzić. Niemniej widząc co ludzie chcą do tego podpinać to wolę napisać ogólnie by wiedzieli co należy sprawdzać. Człowiek uczy się na błędach innych. Myślałem że takie coś jest oczywiste ale zauważyłem że nie dla każdego. Nikomu nic się nie stanie, ale zgrzewarka mogła by się uszkodzić, a po co dodatkowe koszty generować na wymianę części.
Jest overvoltage zabezpieczenie - informacja że jest za duże lub za małe napięcie na ekranie.
Overcurrent tylko bezpiecznik. Dlatego ważne by sprawdzać co się podpina. Jest pomiar prądu jakim dysponuje zgrzewarka ale to jest szacunkowy pomiar. Niemniej można na nim już coś wywnioskować. Mógłbym od tego uzależnić możliwość zgrzewania w programie ale to nie jest idealnie dokładny pomiar tylko szacunkowy. Do dokładnego pomiaru to potrzeba drogie urządzenie na jakimś Lemie.
Też trzeba brać pod uwagę to że mniejszy ładunek wygeneruje rozładowany a większy w pełni naładowany akumulator.
Jeśli to uspokoi to mogę uzależnić w nowszej wersji programu od tego szacunkowego pomiaru prądu możliwość zgrzewania przy załączaniu zgrzewarki. Niemniej najpewniej to po prostu sprawdzić notę katalogową danego akumulatora jaki Max Short Time Current (Amper) generuje dany akumulator. Wtedy jest pewne i niezawodne bez dodatkowych kosztów.
Jeśli w nocie pisze że nie przekracza 2000A to bez problemu można podpinać i sprawdzić na tym urządzeniu jaki szacunkowy prąd pokazuje.
Ostatnio zmieniony 06 paź 2021, 9:44 przez daniel89, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1288
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: Kajman »

Aha, bo w kweld dostajesz komunikat overcurrent i dupa, nie pozgrzewasz.
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: daniel89 »

No bo oni tam pewnie uzależniają możliwość zgrzewania od tego szacunkowego pomiaru przy starcie urządzenia. Wykonują pomiar rezystancji obwodu z dokumentacji ich tak wynika. Nie widzę na ich płytce LEMa więc też jest to szacunkowy prąd. Mają ustawione overcurrent na 2000A. Wzór podają zwykłe prawo Ohma czyli prąd = napięcie / sumę rezystancji
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1288
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: Kajman »

No i tyle, zrób tak samo.
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: daniel89 »

Kajman pisze:
06 paź 2021, 10:01
No i tyle, zrób tak samo.

No i tutaj właśnie jest cała zagwostka.
Potrzeba zsumować rezystancję przewodów, rezystancję wewnętrzną baterii, rezystancję wewnętrzną urządzenia, oraz rezystancję elektrod ze spoiną.

Rezystancja przewodów :
- dla 1 metra 10,5mm2 czyli 7AWG to 1,6mOhm
- dla 1 metra 25mm2 to już 0,6mOhm
Do tego dochodzi układ elektrod, rezystancja styków/złącz.
KWELD podaje 2,2mOhm całość dla 10mm2 1 metra ze złączami, a to takie same złącza więc można przyjąć plus 0,6mOhm dla złącz w tym co mam.
- rezystancja baterii 4S12P LiFePo4 wychodzi mi 2mOhm , natomiast rezystancja innej baterii to już trzeba wyliczać , lub mierzyć specjalnym miernikiem aby wprowadzić do urządzenia.
- rezystancja urzadzenia na razie nie mam jak zmierzyć. Chyba że zmierzysz mi to tym urzadzeniem co baterie mierzysz?
- rezystancja wewnętrzna spoiny powinna dążyć do 0, ale to tez jest zależne co to za materiał jak elektrody się przykłada i wiele innych czynników. Dla idelnego prądu zwarciowego można przyjąć 0.
Dopiero po tych danych mogę wprowadzić dokładniejszy pomiar prądu i na jego podstawie ograniczyć zgrzewanie.
Ostatnio zmieniony 07 paź 2021, 9:19 przez daniel89, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1288
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: Kajman »

Hmm, nie da się zrobić tego przy okazji kalibracji jak ma to kweld? stykasz elektrody i pstryk, mierzy układ?
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: daniel89 »

W tym co jest nie widzę możliwości. Musiał by sam układ mierzyć rezystancję wewnętrzną.
Bez wprowadzenia jakiś stałych parametrów będzie to nie wykonalne.
Przy stykaniu elektrod jest pomiar spadku napięcia i na podstawie wartości rezystancji układu dopiero można oszacować prąd zwarciowy - tylko że to akurat wyświetla ta zgrzewarka.
To co KWELD mierzy to rezystancja spoiny przy przykładaniu elektrod. Tez masz tam do wprowadzenia parametr długość kabla.
Jak byś mógł tym do mierzenia rezystancji baterii zmierzyć czy KWELD ma 1,1 mOHM między swoimi wyprowadzeniami plus i minus?
W tym co masz ode mnie też by się taki pomiar przydał. Wedy by był ten pomiar bardziej dokładny.
Chodzi mi o pomiar jaka rezystancja przechodzi przez bezpiecznik i jaka przez główne szyny minusowe KWELD tak dla porównania jak się ma do tego co podają.
Też z tego co widzę to KWELD nie mierzy rezystancji wewnętrznej baterii podczas kalibracji tylko rezystancję na stykach przewodu.
Ostatnio zmieniony 07 paź 2021, 10:33 przez daniel89, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2995
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: tas »

A da się zewrzeć elektrody i uruchomić impuls testowy o najkrótszym możliwym czasie, który to nie przebije mosfetów ale umożliwi dokonanie pomiaru RW lub wydajności prądowej?
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: daniel89 »

Podczas wykonywania zgrzewu urządzenie pokazuje spadek napięcia. Też i prąd wtedy jest liczony ale z uwzględnieniem stałej rezystancji wewnętrznej. Jak to Ohm mówił potrzeba dwóch stałych aby wyliczyć trzecią . Albo mam napięcie i opór wtedy wyliczam prąd, albo napięcie i prąd wtedy wyliczam opór. Napięcie mierzę na baterii jest to przez dzielnik napięciowy za diodą aby nie uszkodzić wejścia w procesorze. Pomiaru rezystancji wewnętrznej to nawet KWELD nie liczy. Jest tyle różnych baterii i różnych kombinacji możliwych podpięcia elektrod z przewodami jak i samego materiału którym się zgrzewa że jest to ciężkie. Nawet KWELD ma niedokłady pomiar bo tylko oscylacyjny ale przynajmniej jakoś wyklucza możliwość podpięcia zbyt wydajnego akumulatora właśnie przez rezystancję wewnętrzną całego układu prócz akumulatora. Spadek napięcia na elektrodach przy wykonywanym zgrzewie jest widoczny ale to też jest zależne od wydajności prądowej akumulatora. Nie widzę by podawali że można dowolny akumulator podpinać. Aby to rozwiązać i to bardzo niedokładnie ze względu na ograniczenia przetwornika A/C w takim procesorze to musiał bym na jakimś bardzo dokładnym rezystorze z tolerancją 0,1% puścić 5V i zmierzyć jakie napięcie wraca nie uwzględniając mosfetów do zgrzewu - na osobnym kanale który by musiał być dodatkowym elementem przełączający. Tylko tutaj wchodzą znowu błędy pomiarowe i w sumie lepiej dla 12V to musi być wtedy dzielnik bo procesor tylko 5V przyjmie. Prościej z tym co jest to po prostu wypiąć przewody zmierzyć ich rezystancję normalnym miernikiem dokładnym i wporowadzić taki parametr w zgrzewarkę. Tylko nie każdy ma miernik dokładny i sprawa się komplikuje. Też RW to co masz na myśli? Wyżej podałem że potrzeba RW baterii, RW samej zgrzewarki, RW przewodów z konektorami i uchwytem a na sam koniec Rezystancję samej blaszki na której wykonujemy zgrzew. Mając to można wyliczyć że dla prądu 2000A potrzeba np. baterię z rezystancją 4mOhm . Pomiar RW baterii to już trudniejsza sprawa i zmierzenie tego swoim miernikiem by załatwiło sprawę, tak to znowu dodatkowe zmienne a nic stałego.
Ostatnio zmieniony 07 paź 2021, 15:17 przez daniel89, łącznie zmieniany 3 razy.
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: daniel89 »

Zauważyłem też że sporo osób źle wykonuje baterie - tzn. odczepy prądowe.
Dla maksymalnego prądu zwarciowego należy wykonać odczepy równolegle z 12P zebrać prąd a nie jedną szyną po całości.
Tutaj pokazuję zdjęcie prawidłowo wykonanej baterii (proszę zwrócić uwagę jak zbierany jest prąd ile przewodów do wtyczek):
Obrazek

Tutaj przed obudowaniem:Obrazek
Zbierany prąd przygrzanymi blaszkami z czystego niklu 8x0.2mm w 3-4 warstwach i na to jeszcze przylutowana plecionka miedziana.
Z jednego ogniwa w szeregu ma być prąd zwarciowy ok. 120-150A , dlatego bardzo ważne jest aby dawać sporą ilość blaszek a najlepiej jeszcze na to miedź przylutować.


Jeszcze aby nie robić kolejnego tematu , to dla osób co mają transformatory z mikrofalówki i chcą zgrzewać tylko blaszki żelazowe pokryte niklem lub jakimś cudem uda się zrobić wysoko wydajny transformator do czystego niklu to przedstawiam sterownik do zgrzewarki MOT (od 1,55 minuty ;) ) Jeśli administrator uważa że chce nowy temat to wstawię w nowy, tak to na razie tutaj daję:
Ostatnio zmieniony 25 paź 2021, 9:16 przez daniel89, łącznie zmieniany 4 razy.
atomek1000
Forumowicz
Posty: 30
Rejestracja: 18 lut 2018, 21:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: atomek1000 »

Jakich mosfetów używasz w tej zgrzewarce? Nie znalazłem tej informacji w pierwszym poście?
Wcześniej : Pomógł 48 razy, postów 1897. - wiadomo gdzie ...:-)
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: daniel89 »

W zgrzewarce były IRFB7430 / 195A na jeden max, realnie trzeba szacować 170A, dlatego dałem ograniczenie na 2000A. Niby 2340A powinny według noty wytrzymać, ale to jest ryzyko zawsze. Mają Rw na poziomie 1,3mOhm , nie mała ale też nie duża. Z racji braku monitoringu temperatury, nie mogłem na full puścić testów - ograniczeniem też jest bateria która generuje mi prąd zgrzewu 1600A, więc to nawet nie wchodzi w maxa. W nowym projekcie będzie monitoring temperatury oraz dokładne szacowanie prądu zgrzewania plus bajery.
Awatar użytkownika
Zmachany
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: 30 lip 2019, 22:02
Lokalizacja: Kraków/Zamość

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: Zmachany »

Nie zastanawiałeś się nad IRF1324PBF (Rds 1.2 mOhma) do nowej wersji zgrzewary? Na TME cena ponad 2x mniejsza, a szacowany prąd drenu tylko odrobinę mniejszy od IRFB7430. Jak nie chcesz iść w kompaktowe rozwiązanie tylko maksymalną wydajność, to może warto spróbować iść w kierunku tego modelu?
Merida Matts Miami, TSDZ2 48V
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: daniel89 »

Mają 1.5 mOhm dla takiego prądu w okolicach 195A przy 10V VGS. Na TME jest ostatnie kilkadziesiąt sztuk jakaś wyprzedaż tak to jest cena taka sama 15zł wszędzie. Prąd drenu przepuszczają taki sam 195A w całym przedziale temperaturowym z tym że mają 0.2mOhm więcej więc i bardziej będą się grzały i przyjmują 24V a nie 40V - lecz w tym projekcie to bez znaczenia akurat. Co znaczy w kompaktowe rozwiązanie ? Zgrzewarka nowa będzie albo na IRFB7430PBF albo na IRF1324PBF w zależności które tańsze. Myślę by dać ograniczenie na 2300A , skoro producent podaje 195A na jednego to niech wytrzymają tyle. Też napięcie pracy podniosę do 16,8V z 14V - jak było do tej pory. Będzie można podłączyć 4S Li-Ion. Minimalne napięcie pracy będzie 10V. Dołożę też pomiar temperatury, aby wiedzieć jak to wygląda temperaturowo na płytce. Zastanawiam się tylko skąd brać te 2300A.
Ostatnio zmieniony 03 sty 2022, 10:45 przez daniel89, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1320
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: Goliath »

Super kondensator połączony równolegle z pakietem...??
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: daniel89 »

Superkondensator ma 2,7V max 2,85V. Jeden oferujący 2100A kosztuje 200zł minimum i takiego prądu przez zgrzewarkę nie przepuszczę bo będzie spadek na całym obwodzie. Aby przez zgrzewarke do spoiny dotarł prąd to potrzeba napięcie na minimum takich 3 superkondensatorach w szeregu. Też ograniczenie stałej czasowej ładowania i oddania ładunku ma taki superkondensator, więc nie bardzo widzę takie rozwiązanie na ten moment. Bardziej rozbudowana bateria LiFePo4. Na 4S12P miałem 1600A na zwarciu. Więc trzeba dołożyć by równolegle trochę ogniw. Oczywiście z tego pakietu mógłbym mieć większy prąd, ale ograniczają mi kable 10,5mm2 o długości sumarycznej 1,5m oraz złącza.
Ostatnio zmieniony 03 sty 2022, 12:28 przez daniel89, łącznie zmieniany 4 razy.
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: daniel89 »

Narodził się pomysł wersji 2 tej zgrzewarki (jak to mówią kto się nie rozwija ten się zwija więc rozwinięcie następuje) - SPAWACZ BATERII WERSJA 2. Po uwagach kilku osób oraz swoim doświadczeniu jakie nabyłem przygotowałem projekt w wersji 2. Na razie jest to czysta elektronika, jeszcze bez pełnego oprogramowania. Przygotuję instrukcję oraz możliwości. Na ten moment mogę powiedzieć, że owa zgrzewarka zasilana będzie napięciem od 10VDC do 16,8VDC - dzięki temu można podpiąć pakiet 4S Li-Ion , 3S Li-Ion , 4S Li-Po , 3S Li-Po , 4S LIFePo4 oraz Aku kwasowo-ołowiowy o znanym prądzie zwarciowym. Prąd pracy będzie z maksymalnym limitem 2300A w ciągłym przedziale czasowym. Z tym, że rozsądnie będzie pracować na prądzie 2000A.
Funkcje jakie będą dodane to:
- pomiar napięcia na wejściu zasilania + (dokładność pomiaru zwiększona 2-krotnie)
- dodatkowy pomiar napięcia na wyjściu zasilania
- wprowadzanie parametru własnej rezystancji baterii - dla osób posiadających miernik AC 1kHz
- wprowadzenie rezystancji przewodów ( określenie przekroju i długości sumarycznej)
- pomiar temperatury w dwóch miejscach na płytce - przy stabilizatorze oraz przy mosfetach
- dodany sygnał akustyczny (buzzer) plus dodatkowe powiadomienie czerwona dioda LED
- dodatkowa możliwość sterowania wentylatorem bez otwierania obudowy
- dodałem przełącznik kołyskowy jako włącznik plusa zasilania dla sterownika - nie ma potrzeby odpinania kabli
- dodatkowe zabezpieczenia , aby udaremnić w maksymalnym stopniu uszkodzenie sterownika - tutaj dodałem bezpiecznik polimerowy plus dodatkowe elementy przepięciowe. W momencie podania zasilania układ będzie dodatkowo zabezpieczony podciągnięciem do masy układu wykonawczego aby nie było przypadkowego strzału.
- sterowanie będzie oparte tak jak do tej pory na podwójnym impulsie - precyzyjne ustawienie czasu od 1ms co 1ms - zwiększyłem czas działania układu do ponad 200ms. Pierwszy impuls jest ustawiony na 12% czasu właściwego impulsu - w momencie ustawienia wartości na 0% - układ będzie działał jako pojedynczy impuls .
- szyny prądowe wydłużyłem w celu bezpiecznego dokręcania kluczem
Jest to produkt budżetowy w celu osiągnięcia maksymalnej mocy pracy za rozsądną cenę. Pracuje jeszcze nad rozwiązaniem dużo bardziej profesjonalnym, ale to w swoim czasie nie tutaj. Plusem też na pewno jest to, że dzięki budowie z elementów wpinanych i THT, ewentualne naprawy/wymiany elementów są dużo prostsze i szybsze od płytki w całości wykonanej SMD. Jeśli chodzi o nóżki THT mosfetów będę starał się je pocynować, aby poprawić przepustowość prądową.
... więcej na ten moment nie pamiętam ...
Na razie krótka prezentacja produktu w 3D : Tutaj obrazki mogą za kilka miesięcy zniknąć , dlatego zrobiłem kopie i po jakimś czasie odświeżę.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W razie jakiś uwag, lub propozycji, zachęcam do komentowania..


Edit...
Druga wersja obudowy , jak by komuś podobał się prosty kształt.
Wymiary to: 143mm (dł.) x 88mm (sz.) x 45mm (wys.)
Obrazek
Obrazek
Z zatyczką na piny do programatora:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 07 sty 2022, 15:34 przez daniel89, łącznie zmieniany 4 razy.
Adgl
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 14 cze 2020, 16:06
Lokalizacja: Tychy

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: Adgl »

Pełna profeska. Druga obudowa wygląda lepiej. Oczywiście to moje zdanie. Jaki koszt drugiej wersji ??
Ostatnio zmieniony 16 sty 2022, 21:45 przez Adgl, łącznie zmieniany 1 raz.
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: daniel89 »

Cały czas staram się zrobić to jak najtaniej by nie przekraczało tego 570 zł za całość z obudową
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1288
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: Kajman »

no i pieknie.
Okarin
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 16 mar 2022, 14:36

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: Okarin »

Witam jak idą postępy z V2 zgrzewarki, kiedy będzie dostępna?
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: daniel89 »

Cześć,
Postępy idą pełną parą , kiedy tylko mam czas to robię. Myślę że z miesiąc jeszcze aby finalnie był gotowy produkt (czasu potrzeba niestety aby coś dopracować). Niemniej warto poczekać bo będzie fajne urządzenie. Już pierwszy egzemplarz testowy mam ale jeszcze program piszę.
krawcu
Forumowicz
Posty: 89
Rejestracja: 28 lut 2018, 13:09
Lokalizacja: Grodzisk Maz.

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: krawcu »

Cześć, czy zgrzewarka jest już dostępna?
2x Bafang BBS01 w Unibike Voyager
1x Riksza z HUB 250W 36V
2x skuter 500W
1x hulajnoga 120W
1x skuter 1600W
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: daniel89 »

Jeszcze nie. Będę w lipcu w kraju to wtedy przetestuje i jak przejdzie testy to wystawie na sprzedaż. Jak będzie gotowa to dam tutaj informacje.
keseszel
Forumowicz
Posty: 44
Rejestracja: 05 sie 2022, 11:11

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: keseszel »

Jak idą prace nad zgrzewarką?
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: daniel89 »

Powolnymi krokami dopracowuje program.
Proszę o informację ile osób jest zainteresowana ta zgrzewarka? Jeśli będzie ilość osób spora to potraktuje to nie jako hobby i przyspiesze pracę.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1288
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: Kajman »

Daniel, kojarzysz jaką długość i średnicę miały te dłuższe większe śruby w zgrzewarce (od elektrody i zasilania), gdzieś mi zaginęły i nie wiem jakie to były.
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: daniel89 »

Śruby były M8 i M6 krótkie. Dokładniej długości nie pamiętam a nie mam tego teraz przy sobie
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: daniel89 »

Na razie zadeklarowały się dwie osoby, więc nie będzie przyspieszonych prac.
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: daniel89 »

"Ważna informacja dla osób które chcą podpinać własny akumulator AGM.
Przed jakim kolwiek podpięciem/zgrzewaniem należy sprawdzić jaki dany akumulator generuje w krótkim czasie prąd zwarciowy. Prąd zwarciowy to nie jest prąd rozruchowy akumulatora jaki podaje producent. Należy takich informacji poszukać lub napisać do producenta ile prądu przy pełni naładowanym akumulatorze w czasie 10ms możemy się spodziewać.
Dla przykładu tutaj akumulator 70Ah. Prąd rozruchowy 900A."

Nie było zabezpieczone. Teraz będzie już zabezpieczone bo dodaje wprowadzenie danych. Z racji że nie było zabezpieczone to podałem informacje aby stosować odpowiedni akumulator."

Teraz można wprowadzić:
- długość przewodu
- przekrój przewodu
- rezystancję baterii ( jeśli nie mamy czym zmierzyć to wyliczy automatycznie przy funkcji: test current )
- obsluzy 2300Amper i spory przedział napięć. Nie tyle co Kweld bo to uważam za zbędny w tym produkcie. W innym będzie większy rozrzut ale to racji nie ma, bo zgrzewa prąd nie napięcie.
- w tym jest sterowanie czasem, ale w innym będzie Joulami.
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: daniel89 »

Proszę jeśli ktoś jest chętny na drugą wersję - o oddanie głosu w ankiecie : Zgrzewarka V2.

Ps.
Jeśli ktoś ma inną też można zaznaczyć.
Jeśli jesteś chętny/chętna to zaznacz.
Jeśli się zastanawiasz też zaznacz.

Ankieta ma służyć statystyce, abym wiedział ile osób potrzebuje zgrzewarki i czy mam pracę przyspieszyć w zwiazku z tym.
Adgl
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 14 cze 2020, 16:06
Lokalizacja: Tychy

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: Adgl »

Coś w temacie ruszyło ?
Maniek1984
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 31 lip 2023, 22:30

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: Maniek1984 »

Witam jak pracę nad zgrzewarką, ruszyło coś ?
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: daniel89 »

Pomiar prądu zwarcia na boczniku w tym momencie utkwiło
Awatar użytkownika
noel841106
Forumowicz
Posty: 87
Rejestracja: 15 maja 2019, 12:16
Lokalizacja: Białystok

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: noel841106 »

No to nie będzie łatwe w realizacji. Zastanawiam się właśnie jak pisał TAS: żeby zewrzeć elektrody i załączyć mosfety na powiedzmy 10us. Zmierzyć wtedy prąd można dość dokładnie i niejako automatycznie mamy wydajność całego systemu. Łącznie z przewodami, połączeniami itd. Tylko czy nawet tak krótki impuls mosfety wytrzymają? Ale jeżeli jest dobry driver to te kilka us powinny wytrzymać. Przynajmniej z tego co czytałem o mosfetach w różnych datasheet.
daniel89 pisze:
17 lip 2021, 9:02
Okazało się że transile "diody" na płytce nie na każdym pakiecie 4S12P wytrzymują przy większym prądzie. Tutaj mam na myśli długość i jakość przewodów czy złącz. Dla spokoju dodaję teraz podwójne "diody" zabezpieczające w nowych płytkach.
Jaką funkcję właściwie pełnią te diody? Rozumiem, że zabezpieczają mosfety, ale przed czym? Skąd tam napięcie wsteczne? Elektrody przewody i zgrzewana blaszka ma wystarczającą indukcyjność by ubić mosfety? A poza tym dioda jest w mosfecie już wbudowana.
slow
Forumowicz
Posty: 525
Rejestracja: 16 mar 2018, 14:41
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: slow »

Też się zastanawiam po co te diody. W chińskich zgrzewarkach DC nie ma ich.
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: daniel89 »

Wystarczy spojrzeć na charakterystykę prądu zwarcia w funkcji czasu aby wiedzieć po co te diody :) Indukuje się w przewodach przy zwarciu energia elektromagnetyczna "wsteczna", która musi gdzieś ujść i po to są te "diody". Tak ma mosfet zabezpieczenia przed takim przypadkiem ale nie jest to wystarczające dlatego, aby nie przegrzać mosfetów oraz móc ciągle zgrzewać bez dodatkowego spadku napięcia na takich mosfetach dodałem te diody.

Co do tego że to trudne -> to nie jest takie trudne jak się ma odpowiedni przetwornik ADC. Niestety tanim kosztem z wbudowanym ADC w kontroler źle to mierzyło i dokupiłem zewnętrzny taki przetwornik po i2c.
Czy się może coś stać przy takim zwarciu? No to urządzenia pracuje na zwarciu więc jest pod nie przystosowane i zwarcie przewodów przy próbie zwarcia musi to urządzenie wytrzymać. Kwestia czasu -> to bardziej kwestia pomiaru takiego zwarcia, bo na początku przez mikrosekundy to prąd zwarcia nie ma od razu skoku 90 stopni do góry, tylko rośnie coś "ala" logarytmicznie.

Też kwestia pracy i oczekiwania na zamówione elementy elektroniki wpływa na to że nie jest to robione szybko. Podszedłem do tego hobbystycznie a nie zawodowo. Z ankiety wynikała mała ilość osób chętnych więc jak będzie to dam znać :)

Jeśli ktoś ma jakieś życzenia lub chęci co ma być w tej zgrzewarce z dodatkowych funkcji to też możemy podyskutować.
Tutaj jest co zaimplementowałem:
1)Co do pomiaru prądu to jedno robię na boczniku, a drugie jest teoretycznie wyliczane na podstawie wprowadzanych informacji co kto będzie tu podpinał (baterię).
2)Możliwość zgrzewania czasem w milisekundach(podwójny impuls) oraz dodatkowo to co ma Kweld czyli zgrzewanie Joulami

Z ciekawszych takich funkcji to myślę dodać w menu podręcznym funkcję kasowania licznika ilości wykonanych zgrzewów bez utraty wszystkich innych ustawień, tak aby pod klienta wyliczało od razu ile ktoś wykonał zgrzewów i wycenić sobie robotę przez to.
Zgrzewarka jest na 2300A, ale będę też zmuszony coś przeprojektować w kolejnej wersji to mogę dodać i na 3000A mosfety, tylko myślę po co jak większość i tak blaszki niklowe przykleja na miedziane płaty. Mogę też dodać przetwornicę do 40V, ale znowu bez sensu taką baterię bo większa wtedy energia w przewodach wsteczna i się marnuje wtedy prąd a jakości to nie poprawia zgrzewu. Też myślałem dać superkondensatory, ale znowu ich wolny czas ładowania nie każdego uszczęśliwia, bo zwalnia produkcję akumulatora. Co prawda można dodać wtedy mocniejszy zasilacz do ładowania superkondensatorów, ale wchodzimy wtedy już w kwoty grubocyfrowe za takie finalne urządzenie, a z tego co widzę to ludzie szukają najlepiej z chin czegoś za 10zł. Jedynym rozwiązanie to do maszyny przemysłowej raczej takie zastosowanie. Jeśli się mylę to też proszę śmiało się udzielać.
Awatar użytkownika
noel841106
Forumowicz
Posty: 87
Rejestracja: 15 maja 2019, 12:16
Lokalizacja: Białystok

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: noel841106 »

Wow, dzięki. Wyjaśniłeś jednym postem wszystkie moje wątpliwości.
Ja aktualnie mam już trzecią zgrzewarkę na trafo. Wszystkie sam robiłem. Ale zgrzewam taśmą stalową.
Kupiłem z chin zgrzewarkę dc. Tą fioletową. Ale już przerobiłem w niej sterowanie bramką mosfetów, bo było zrobione bez sensu. Kupiłem też kolejne 5 mosfetów i zamierzam je przylutować do miedzianych płaskowników, a chińską zgrzewarkę co najwyżej użyć jako sterowania. Mam już pakiet a123 48 ogniw. Ale ciągle brak czasu.
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: daniel89 »

Już kiedyś była dyskusja o zgrzewarkach trafo i ciężko mi się do tego odnosić pozytywnie. Przy częstotliwości sieci 50 herców mamy czas na pełne przemagnesowanie transformatora 20ms i to jest najmniejszy możliwy czas. Do tego funkcja prądu AC sama z siebie definiuje że nie jest ten prąd dostarczany od zera tylko parabolą, takie coś pojawiam się i znikam może być dobre do zgrzewania blach ale nie zespolenia niklu do baterii. Producenci baterii zalecają w procesach zgrzewania czas do 10ms na zespolenie baterii w celu nie przegrzania elektrolitu w niej. Z racji tego aby zadbać o końcowy produkt potrzeba do tego odpowiedniego sprzętu do pracy. Jak widzisz tutaj zgrzewarka transformatorowa nie jest najlepsza do tego typu zadań. Może być dobra do innych zastosowań. Co do Twojej zgrzewarki to życzę powodzenia i uważaj by nic nie wybuchło, bo to niebezpieczna zabawa jak wiesz, a tym bardziej z chińskim sprzętem.
Tomasz Radomski
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 03 kwie 2020, 21:49

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: Tomasz Radomski »

Ciekawy temat przyznam. Czy masz może jakieś informacje od producentów na temat zaleceń jakim czasem zgrzewac? Przejrzałem kilka datasheet kiedyś i takich informacji nie było. Jedynie co niektórzy podają info aby nie dociskać zbyt mocno ogniw podczas zgrzewania ultradźwiękowego. Jeśli chodzi o zgrzewarki z trafa bez problemu mogą zgrzac blaszkę w czasie 10ms. Wszystko zależy od wykonania takiej zgrzewarki. Jednemu wyjdzie bubel innemu sprzęt który działa świetnie. Zgrzewarka z trafa będzie idealna i do ogniw i do grubszych blach.
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: daniel89 »

No ja się nie będę tutaj rozpisywał o zgrzewarkach trafo i nie jest do tego ten temat. Moją opinia została wyrażona post wyżej. Jeśli ktoś zna fizykę to nie pisze głupot.
Tomasz Radomski
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 03 kwie 2020, 21:49

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: Tomasz Radomski »

No dobrze. Ja z doświadczenia wiem, że się nadają i do ogniw i do blach. No i nie mają efektu gdzie jedna elektroda grzeje lepiej niż druga. Ale co z tym czasem zgrzewania. To mnie najbardziej interesuje. Gdzie znaleźć o tym info u producenta bo w datasheet jest temperatura pracy, ładowania ale nie ma nic o zgrzewaniu.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1288
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: Kajman »

Oho będzie ciekawa dyskusja może, cześć Tomek ;)
Tomasz Radomski
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 03 kwie 2020, 21:49

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: Tomasz Radomski »

Hej! Nie wiem czy ciekawa 😁 ciekawi mnie tylko to gdzie znaleźć info o zgrzewaniu. Bo do tej pory nie widziałem takiego. Natomiast zagrzanie elektrolitu zgrzewem o długości nawet 30ms to troszkę brednia. Zgrzewam trzymając palce przy samych końcówkach elektrod i nawet ciepłe się nie robią. Może ja się mylę i nie znam. Dlatego fajnie byłoby przeczytać o tym w informacjach wprost od producenta.
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: daniel89 »

Idź spytaj producenta a nie spamujesz tutaj. Dalej o jakiś 30ms....
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1288
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: Kajman »

Napisałeś że podają, to znaczy że gdzieś to wyczytałeś albo wymyśliłeś na poczekaniu, Tomek tylko chciał wiedzieć, która opcja ;)
ODPOWIEDZ