Pompa ciepla z klimatyzaora

Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: Przemek »

Witajcie, ostatnio chodzi mi po głowie pompa ciepła do ogrzewania CWU i CO , zagłębiając sie w temat "odkryłem" ze takie urządzenie wcale nie musi kosztować 20-30kzł tylko około 5kzł :shock:
Ludkowie na innych forach przerabiają klimatyzatory głownie inwertorowe na PC, czy ktoś z was zetkną sie z tematem?
Czy jest z nami chłodziarz ?
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: pxl666 »

A jaki COP jest osiągany z takiej konwersji ?
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: Przemek »

Tutaj gościu który zrobił sobie takie cudo wylicza COP, wychodzi mu 3,2
od 4.40 min

3,2 za 5000zł kontra 4,5 COP za 25000zł nie jest źle
edit
można w 2 taryfie grzać bufor ze 2000l to wyjdzie jeszcze taniej za ogrzewanie co cwu
Ostatnio zmieniony 31 maja 2021, 7:40 przez Przemek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: pxl666 »

kluczowe pytanie jaki masz budynek ?
jak ocieplony i jak ogrzewany ? pc pracuje na niskiej temperaturze najefektywniej = podłogówka . w starszych budynkach to oznacza modernizację równoznaczną z tymczasową wyprowadzką
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: gienek333 »

Interesuję się tematem od jakiegoś czasu. Coś będę dłubał, jak wymodzę to napiszę. Pompa ciepła to stary wynalazek i można ją zrobić za grosze (bez inwertera i wi-fi), ale ostatnio weszła ustawa o f gazach i doopa (***** UE).
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: Przemek »

gienek333 pisze:
31 maja 2021, 22:12
Interesuję się tematem..bez inwertera ..
No właśnie, z tego co czytam to inwerter jest wręcz wymagany, pompa on of spisuje sie o wiele gorzej, kompresor jest mniej trwały , ważne jest też by nie była na kapilarze a na zaworze rozprężnym przynajmniej 200 krokowym a najlepiej 400 krokowym wtedy można uzyskać lepszy cop dla temperatur -10C
gienek333 pisze:
31 maja 2021, 22:12
weszła ustawa o f gazach i doopa (***** UE).
Nie wiem jak na przeróbkę patrzył by znajomy chodziarz z papierami do nabijania splita? ,,Niestety nie mam takowego ...
Być może jest możliwość przerobienia monobloka inwertorowego, takiego z rurą za okno ale jaka była by jego sprawność ? Wtedy niby odpada podpis chłodniarza, ale po przerobieniu skraplacza na wymiennik płytowy potrzebne jest ponowne nabicie układu czynnikiem.

Chyba na przedostatnim zlocie kolega Wodnik ((Tesla) przytargał na przyczepce "prawdziwa' pompę ciepła i dyskutował z Kolegą Witt na ten temat, coś tam podsłuchiwałem i wydawało mi sie że kolega Witt ma sporą wiedzę na ten temat.
Tak ze tego ... Kolego Witt jeśli masz ochotę to proszę o wypowiedz
Ostatnio zmieniony 01 cze 2021, 9:11 przez Przemek, łącznie zmieniany 2 razy.
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: gienek333 »

Ja będę robił pompę woda-woda (czy glikol). Nie wiem jakie masz potrzeby energetyczne i możliwości działkowe. Moja pompa będzie pobierała ciepło z bufora, w którym będzie zamrażana woda i będzie rozmrażana chłodnicą powietrzną jak temperatura zewnętrzna będzie +. Bardzo stabilne warunki pracy (0-35 stopni), to można zrobić na kapilarze. Inwerter, to inaczej przetwornica częstotliwości, czy sterownik silnika, możemy zmieniać prędkość sprężarki. Moim zdaniem zastosowanie pośredniego bufora daje dużo lepsze efekty niż 3 inwertery ;) .
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: Przemek »

Zgadza sie woda woda jest sprawniejsza ale potrzeba miejsca, planujesz jeden źródło dolne czy dwa żeby korzystać naprzemiennie i by bł czas na regeneracje ? jaka pojemność źródła i ile metrów wymiennika ? no i jaka moc pompy znamionowa ?
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: Przemek »

Nic nie zdradzisz ?
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: Przemek »

I jak Gienek myślisz? ;) coś mi sie koncepcja trochę zmieniła, z przeróbką klimy za dużo zachodu, chyba zrobię dużo prościej tylko jeszcze muszę poczytać / pomyśleć czy on-off czy jednak inwerter :roll:
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: gienek333 »

Ja mam różne pomysły i ostatnio pojawił się taki, żeby dać dwie mniejsze pompy 1/3 i 2/3 mocy (wówczas mogą pracować prawie non stop), bufor do ciepłej wody będę dawał (470l, bo taki znalazłem). Co do zamrażania wody, to u mnie w nocy było poniżej zera, ale w dzień ma być powyżej i można by regenerować źródło :). Na razie muszę zrobić porządek w piwnicy, bo się nie da wejść :( .
Ostatnio zmieniony 30 lis 2021, 7:30 przez gienek333, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mel48
Forumowicz
Posty: 235
Rejestracja: 22 lis 2018, 9:17
Lokalizacja: kotlina kłodzka

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: Mel48 »

Temat ciekawy -i możliwy do zrealizowania
Tomasz Żyłka PV -Jutuber nie zraża się przepisów / -f gazów /
śledzę temat -jak sobie radzi z efektywnościa- Współczynnik COP
Ostatnio zmieniony 30 lis 2021, 11:29 przez Mel48, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: Przemek »

Trochę czasu minęło, uzupełniłem wiedze i nawet zarejestrowałem sie na super chiper tajnym forum przerabiaczy klim na pompy, i po tym czasie mogę powiedzieć że raczej nie będę przerabiał klimy na pompę wolę gotową używkę niż babrać sie ciągle i ciągle, a co mnie do tego skłoniło? zadałem pytanie tym ludkom na tym super odizolowanym forum czy oryginalna używka jest lepsza od próbki ? ich odpowiedz była dla mnie zaskakująca, coś w stylu ,,, oryginalna pompa jest lepsza niż klima ale my porostu lubimy to robić obserwować parametry i ciągle coś poprawiać .. :), zacząłem rozkminiać temat gruntówki no i wykonanie wymiennika pionowego jest dosyć kosztowne ( poziomy u mnie odpada) zastanawiam sie jak by to połączyć ze studnią głębinową ,,, normalnie wiercę głębinową wodę z niej puszczam na pompę a zrzut do stawu ewentualnie do drenu?? prócz tego że mam pompę ciepła z wysokim COP to mam darmową wodę na lato do oporu ,, błądzę ??
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: zielony71 »

Na takie wykorzystanie własnej studni potrzebujesz pozwolenie wodno-prawne, a nawet jak zrobisz to na lewo, to i tak prąd do zasilania pompy studni będzie sporo kosztował.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: Przemek »

jako ze na razie "rozgryzam takie rozwiązanie niejasnym dla mnie jest paragraf
cytat.... Pozwolenie wodnoprawne będzie potrzebne jeśli studnia będzie miała więcej niż 30 metrów głębokości, a pobór wody ze studni większy niż 5 metrów sześciennych na dobę. ,,,,
o jego interpretacje będę musiał dopytać bo ja tak głębokiej nie potrzebuję oraz tej wody w zasadzie nie "konsumuję" tylko odprowadzam z powrotem do gruntu nie zanieczyszczoną tylko odbieram z niej temperaturę
co do kosztu pozwolenia
cytat ,,,, Obecnie uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego kosztuje niewiele. To zaledwie 224 zł w porównaniu do wcześniejszych kilku tysięcy. Natomiast kara za jego brak może być o wiele bardziej dotkliwa. Może ona wynieść 500% opłaty zmiennej za pobór wód podziemnych lub wód powierzchniowych.,,,,,
Ostatnio zmieniony 28 sty 2022, 23:47 przez Przemek, łącznie zmieniany 1 raz.
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: zielony71 »

Z tego co pamiętam (porzuciłem ten pomysł już parę lat temu, mimo że studnię już mam) to oni tą odprowadzoną wodę traktują jako ściek. Chyba, że ostatnio coś się zmieniło.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: Przemek »

doczytałem, fakt, woda zrzutowa to ściek :(
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: zielony71 »

Miałem przez chwilę w związku z tym pomysł, żeby zrobić krótki i płytki kolektor gruntowy. A jak się przemrozi to go podlewać wodą ze studni. Podlewać ogródka nikt mi nie zabroni. Nawet w zimie :-D
Ale na pomyśle się skończyło, nie rozkminiałem dalej.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: Przemek »

Czytałem o pomyśle polewania , niestety ma wadę polewając go "rura/wymiennik" będzie obrastał lodem,,, no wiec jeśli mogę pobrać 5m2 na dobę zastanawiam sie jakby tą wodę pompować do zbiornika odbierać ciepło i wypompowywać jeden zbiornik mam będzie ponad 5m2 mam też oczko będzie z 10-15m2 ewentualne druga studnia ? tylko ile ciepła z 5m2 da sie wyciągnąć
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: gienek333 »

Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: Przemek »

:) dzięki Gienek czytałem ,,, będę rozważał
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: zielony71 »

Wszystko rozbija się o to, że taka instalacja będzie kosztowała w h.. kasy, a w Polsce jest średnio 15-20 dni z mrozem rocznie. A ma być jeszcze mniej.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: wit »

Przemek pisze:
01 cze 2021, 8:59

No właśnie, z tego co czytam to inwerter jest wręcz wymagany, pompa on of spisuje sie o wiele gorzej, kompresor jest mniej trwały , ważne jest też by nie była na kapilarze a na zaworze rozprężnym przynajmniej 200 krokowym a najlepiej 400 krokowym wtedy można uzyskać lepszy cop dla temperatur -10C
........... i dyskutował z Kolegą Witt na ten temat, coś tam podsłuchiwałem i wydawało mi sie że kolega Witt ma sporą wiedzę na ten temat.
Tak ze tego ... Kolego Witt jeśli masz ochotę to proszę o wypowiedz
Nie Witt tylko wit się bawi zawodowo w chłodnictwo i pompy ciepła... trochę się tych Witt wit na forum porobiło...
idąc do sedna...

pompy c. inverter owe co do zasady nie są lepsze od tych ON/OFF. Głównie są bardziej skomplikowane i lepsze dla producenta -sprzedaje się je drożej a produkuje taniej...
Podobnie zawór krokowy EZR (elektroniczny zawór rozprężny) -element drogi i potencjalnie awaryjny. z drogim i też często zawodnym sterownikiem.
Stare ON/off budowano żeby "trwały" po 20 czy 30 lat. Nowe Inventorowe PC buduje się żeby wytrzymały do końca gwarancji -przewiduje się, że producent i autoryzowane serwisy mają zarobić więcej na naprawach niż na sprzedaży -a docelowo sprzedać kolejną nowa. Nie kiedyś za 30 lat a szybko -za 7 do 12 lat.

Generalnie sprawność czyli pośrednio COP pompy c. zależy od kilku spraw:
-wykonania sprężarki. Sprężarki wysoką optymalizację i COP osiągnęły około 20-30 lat temu a potem to już tylko bajery i kosmetyka... -tu i on/off i invertery osiągają podobne sprawności.
-zastosowanego czynnika chłodniczego -tu decydują głównie przepisy ochrony środowiska i kolejne ustawy "klimatyczne" oraz ceny w bardzo dużym hurcie. A najmniej brane sa po uwagę korzystne COP.
-Oraz ciśnienia ssania i tłoczenia czyli inaczej temp odparowania i skraplania czynnika. A to zależy od temperatury dolnego źródła (powietrza, glikolu lub wody) i górnego źródła (zazwyczaj wody) oraz od skuteczności zastosowanych wymienników ciepła.

Zawsze na wymiennikach występują straty temperatury . Powietrze 0*C -"freon" odparowanie -15* (kiepsko) albo -5* (dobrze). A dobrze oznacza, że wymiennik czy to płytowy (pc glikolowa lub wodna) czy lamelowy powietrzny (pc powietrzna) musi być duży względem mocy PC.
W on/off osiąga się to montując odpowiednio większe wymienniki i wtedy jest wysoki COP. Jeśli producent oszczędza i montuje mały wymiennik "na styk" wymienniku to COP jest kiepski. Podobnie jest z wymiennikami płytowymi górnego źródła.

W inverterach -montuje się z założenia za małe tanie wymienniki -jednak przy małym zapotrzebowaniu mocy gdy inverter kreci na 30-50% obrotów wymiennik ma zapas.
Jeśli jest mroźna zima i pc pracuje na pełnej mocy to COP pc inverterowej leci na łeb na szyje.
zawór krokowy -pozwala lepie j wykorzystać wymiennik -zwykły mechaniczny tani i praktycznie niezniszczalny zawór rozprężny wykorzystuje około 80% wymiennika -więc wymiennik musi być większy i droższy. jeśli zawór tzr (zwykły mechaniczny termostatyczny zawór rozprężny) pracuje mało precyzyjnie i trochę przeleje -to wykorzysta 90% wymiennika (jest zapas0 jesli daje za mało to wykorzysta tylko 70% wielkiego wymiennika

Krokowy EZR (elektroniczny zawór rozprężny) jedzie po bandzie wykorzystując na 100% zastosowany zwykle mały (i tani ) wymiennik. jesli cioś zawiedzie i zawór EZR przelewa -to zalewa droga sprężarkę invertorowa -i sprężarka pada. jeśli EZR za mało otworzy -to spada temperaratura i cisnienie odparowania -a za tym COP pompy ciepła. Inverter broni sie przed spadkiem ciśnienia zmniejszając moc sprężarki. i mamy z PC np 3kW zamiast 8miu... W krańcowym przypadku sprężarka się grzeje i trafia ją szlag.

Konkluzja -dobrze wykonana z dużymi wymiennikami pompa ciepła On/Off ma podobną sprawność ( COP) jak inventorowa i jest mniej awaryjna oraz tańsza w naprawach.
Wykonywana zawsze "z pełną optymalizacją kosztów produkcji" PC invertorowa -jest ma z założenia bardzo dobre COP przy obciążeniu około 50-70% i zawsze kiepskie COP przy pracy na max mocy. Jak jest łagodna zima, wiosna, jesień około 0*C lub cieplej to PC inventorowa jest zajebiście energooszczędna. A jak jest mróz to wpiernicza prąd w ilościach "kosmicznych". Inventorowa PC warto jesli jest troszkę wiesza od potrzeb , ma długa (co najmniej 5lat) gwarancję i jeśli zaraz po gwarancji chcesz zmienić na kolejną nową.

ON off -dobrze wykonany z odpowiednio dużymi wymiennikami ma dobry COP przez cały rok. bez cudów typu COP7 ale i bez załamań na pełnej mocy. jest mniej awaryjna i tańsza w naprawach. jeśli pc ma być używana lub krótka gwarancja, jeśli kupujesz "na lata" to jest lepszy wybór.
Ostatnio zmieniony 29 sty 2022, 19:10 przez wit, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: Przemek »

Dziękuję Ci za przedstawieni problemu ze strony fachowca, jako że pompa PW nie była y na ten moment docelowa gdyż jestem na etapie modernizacji domu jeszcze 1-2 lata wiec teraz potrzebował bym urządzenia o mocy grzewczej 15-16 kw docelowo wystarczy 7kw dlatego rozglądam sie za używaną jednostkom najlepiej typu mono blok, czy masz doświadczenie z urywanymi pompami Stiebel np taką
https://www.olx.pl/d/oferta/pompa-ciepl ... fffea5d8af
na forach chwalą a na niemieckim e bay można dostać tego typ jednostkę w granicach 600-1000E, czy radzisz może szukać czegoś innego ?
gość
Forumowicz
Posty: 433
Rejestracja: 20 maja 2019, 22:28

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: gość »

Co do wykorzystania wody ze studni jako dolne źródło ciepła to można by zrobić dwa oddalone od siebie otwory połączone w n.
Wtedy pompa nie będzie zużywać energii na podnoszenie i będzie pracować jak pompa obiegowa w CO.
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: wit »

Odpuśćcie sobie całkiem rozważania o pc gdzie dolnym źródłem jest woda. To bardzo kłopotliwe i zawodne dolne źródło i w praktyce do normalnych domów się nie nadaje.
Ma sens tylko przy dużych mocach dla dużych obiektów (powiedzmy dla pc powyżej 50kW) gdy wymiennik poziomy byłby zbyt duzy a pionowy albo za drogi albo też zbyt wiele odwiertów nie ma gdzie zmieścić. Dla dolnego źródła typu woda dwie studnie lub podobnego trzeba zrobić badania wody -odpowiednia 9niska) twardość, brak zażelazienia, brak manganu, brak odczynu kwaśnego... musi być odpowiednia wydajność studni (czyli raczej wysoki poziom wód gruntowych) i jednocześnie wysoka chłonność studni zrzutowej (co jest większym problemem) czyli raczej niski poziom wód gruntowych. Czyli najlepiej podłoże wysoce przepuszczalne typu zwir/piach i jednocześnie na większej głębokości wody artezyjskie o odpowiednim składzie. ewentualnie dodatkowy wymiennik pośredni który trzeba często czyścic i glikol w układzie pośrednim.

W praktyce sens może być jeśli wymiennik typu rury zanurzyć w płynącej rzece -jeśli nikt się do tego formalnie nie... albo gdy mieszkasz nad jeziorem i chcesz grzać"pałac" 400m2.

Czyli zazwyczaj dla domku jednorodzinnego sens mają ps glikol(solanka)-woda lub powietrze-woda.

Przykazania montażu pomp ciepła. Główna zasada dla każdego instalatora "pamiętaj idioto o temperaturach" -pc to nie piec każdy "zgubiony" stopień grzania wyżej albo niżej temp dolnego źródła to gorsze COP i mniejsza żywotność PC.

90% sukcesu to poprawna instalacja pc a tylko 10% parametry samej pc.

pc dobrze pracuje tylko w instalacjach niskotemperaturowych. Pc wysokotemperaturowa dobrze pracuje tylko na ulotce -wysoko temperaturowa znaczy tylko, że jest w stanie osiągnąć te powiedzmy 65*C i nie wyłączy się awaryjnie ani nie zepsuje w trybie natychmiastowym. ale będzie zuzywać więcej prądu z gorszym COP i szybciej się wykończy niż pc pracująca na niższe temperatury.

unikać bufora. bufory to zazwyczaj tylko dupochron instalatora pozwalajacy pracować spieprzonej instalcji. Moze być konieczny w starych domach gdzie instalacja nie jest przystosowana pod pc.

większość instalatorów proponuje za małe pc dotyczy to zwłaszcza powietrznych inventerowych. I w zasadzie jest to zalecana zasada że korzystniej ekologicznie dawać mniejsze. A to ta trzecia prawda (prawda tyż prawda i g prawda).
Ostatnio zmieniony 29 sty 2022, 19:22 przez wit, łącznie zmieniany 3 razy.
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: gienek333 »

Mnie się podoba system z zamrażaniem. To jest taki akumulator ciepła dosyć stabilny temperaturowo. Jego się regeneruje kolektorami takimi plastikowymi (basenowymi), albo można użyć grzejników panelowych. U mnie jest często tak, że w dzień +2, w nocy -8 i wówczas przy powietrznej pompie w nocy jest niskie COP. Ja chcę zastosować bufor na ciepłą wodę, bo chcę go grzać kolektorami lub pompą ciepła i woda z sieci będzie szła przez wężownicę w nim do pralki, zmywarki i CWU. Druga wężownica będzie do ogrzewania podłogowego. Początkowo chciałem dawać wymienniki, ale teraz się zastanawiam czy nie lepiej dać wężownice od pomp do bufora. Mam mały domek (teraz grzeję prądem 4,5 kW). Bufor 470l. Dwie pompki, jedna 400W z sieci (od suszarki) druga koło 1 kW. Rury miedziane kosztują mnie ok 40 zł/kg, sprężarki 2zł/kg. Pytanie do kolegi witt czy taka wężownica 1/4 cala w buforze ma sens, czy lepiej przez wymienniki?
gość
Forumowicz
Posty: 433
Rejestracja: 20 maja 2019, 22:28

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: gość »

Widziałem kiedyś ciekawe rozwiązanie gdzie klimatyzator do ogrzewania pobierał powietrze spod paneli fotowoltaicznych.
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: wit »

gienek333 pisze:
31 maja 2021, 22:12
i można ją zrobić ........ ale ostatnio weszła ustawa o f gazach i doopa (***** UE).
i za grzebanie przy f-gaz bez certyfikatu i w razie czego zapłacić kilkadziesiąt tysi kary albo iść siedzieć za przestępstwo przeciw środowisku...
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: wit »

Przemek pisze:
28 sty 2022, 23:46

cytat.... Pozwolenie wodnoprawne będzie potrzebne jeśli studnia będzie miała więcej niż 30 metrów głęboości, a pobór wody ze studni większy niż 5 metrów sześciennych na dobę. ,,,,
o
cytat ,,,, Obecnie uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego kosztuje niewiele. To zaledwie 224 zł w porównaniu do wcześniejszych kilku tysięcy. Natomiast kara za jego brak może być o wiele bardziej dotkliwa. Może ona wynieść 500% opłaty zmiennej za pobór wód podziemnych lub wód powierzchniowych.,,,,,
pompa ciepła 10kW pobiera około 2m3/h czyli na dobę i 40m3 ... to troszkę więcej niż 5m3. No i jest większy problem -musisz mieć spory ogródek, żeby go zimą podlewać 40oma tonami wody na dobę... a zrzucanie wody z powrotem w ziemie to już większy problem z pozwoleniami...
Przemek pisze:
28 sty 2022, 23:46

cytat.... Pozwolenie wodnoprawne będzie potrzebne jeśli studnia będzie miała więcej niż 30 metrów głęboości, a pobór wody ze studni większy niż 5 metrów sześciennych na dobę. ,,,,
o
cytat ,,,, Obecnie uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego kosztuje niewiele. To zaledwie 224 zł w porównaniu do wcześniejszych kilku tysięcy. Natomiast kara za jego brak może być o wiele bardziej dotkliwa. Może ona wynieść 500% opłaty zmiennej za pobór wód podziemnych lub wód powierzchniowych.,,,,,
pompa ciepła 10kW pobiera około 2m3/h czyli na dobę i 40m3 ... to troszkę więcej niż 5m3. No i jest większy problem -musisz mieć spory ogródek, żeby go zimą podlewać 40oma tonami wody na dobę... a zrzucanie wody z powrotem w ziemie to już większy problem z pozwoleniami...
Ostatnio zmieniony 29 sty 2022, 21:18 przez wit, łącznie zmieniany 1 raz.
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: wit »

gienek333 pisze:
29 sty 2022, 19:50
Mnie się podoba system z zamrażaniem. To jest taki akumulator ciepła dosyć stabilny temperaturowo. Jego się regeneruje kolektorami takimi plastikowymi (basenowymi), albo można użyć grzejników panelowych. U mnie jest często tak, że w dzień +2, w nocy -8 i wówczas przy powietrznej pompie w nocy jest niskie COP. Ja chcę zastosować bufor na ciepłą wodę, bo chcę go grzać kolektorami lub pompą ciepła i woda z sieci będzie szła przez wężownicę w nim do pralki, zmywarki i CWU. Druga wężownica będzie do ogrzewania podłogowego. Początkowo chciałem dawać wymienniki, ale teraz się zastanawiam czy nie lepiej dać wężownice od pomp do bufora. Mam mały domek (teraz grzeję prądem 4,5 kW). Bufor 470l. Dwie pompki, jedna 400W z sieci (od suszarki) druga koło 1 kW. Rury miedziane kosztują mnie ok 40 zł/kg, sprężarki 2zł/kg. Pytanie do kolegi witt czy taka wężownica 1/4 cala w buforze ma sens, czy lepiej przez wymienniki?

system z zamrażaniem musi być duuuuzy i będzie raczej drogi. bufor a właściwie totalnie poj****ny zasobnik CWU -no pompki 400W i 1kW to Ci wezmą prądu prawie drugie tyle co pc... wężownica 1/4cala -czemy nie jeśli jej dasz ze 100-200 metrów i będzie kilkanaście rurek równolegle...

Gienek -te Twoje pomysły to jak gotowanie sporego garnka zupy podgrzewając zapalniczką i mieszając łopatą umocowana w wiertarce stołowej...
(wymienniki o prawie zerowej mocy i półtora kW na pompkach.... )
Ostatnio zmieniony 29 sty 2022, 21:36 przez wit, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: pxl666 »

wit pisze:
29 sty 2022, 21:35


Gienek -te Twoje pomysły to jak gotowanie sporego garnka zupy podgrzewając zapalniczką i mieszając łopatą umocowana w wiertarce stołowej...
(wymienniki o prawie zerowej mocy i półtora kW na pompkach.... )
Noi to jest kwintesencja tego typa. Bredzi o pc za półdarmo A jak mu proponuję interes życia i wizję bycia bezosem w rok to się okazuje że to fantasmagorie i czary mary ale rzuca się na mnie że jestem debilem...
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: wit »

pxl666 pisze:
30 maja 2021, 17:34
A jaki COP jest osiągany z takiej konwersji ?
czyli przeróbki klimatyzatora na pc.
-zależny od temperatury na dworze i temp do jakiej trzeba grzać. Wybierz sobie od 2,5 do nawet 7. w praktyce w typowych temp i z dobra instalacja podłogowa około 3,5 -4.
A gwoli ścisłości cop z ulotek pc jest mierzony dla konkretnych (zwykle korzystnych) warunków. W praktyce zawsze jest gorzej a max cop to reklama i piękna bajka.
Dobrze zrobiona przeróbka klimy na pc ma sprawność jak typowa przeciętna pc.

Oczywiście droga markowa pc ma trochę lepsza sprawność -no może jest o 10 czy 15% oszczędniejsza. Ale wysokosprawna pc droższa będzie i o 100%.
I niekoniecznie wysokosprawne i bezawaryjne chodzą w parze...
Tyle, że konwersję klimy na pc musi wykonać chłodniarz i może 1 na 100 zrobi to dobrze.
Ostatnio zmieniony 29 sty 2022, 22:28 przez wit, łącznie zmieniany 1 raz.
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: gienek333 »

Kolego witt nie wiem czy przeczytałeś co napisałem, ale moja max moc potrzebna do ogrzania domku to ok 5 kW. Pisząc "pompki" miałem na myśli PC małej mocy. 400W to jest często w suszarkach do ubrań (przy COP 4) powinna dać 1,5 kW. Druga o mocy 1kW powinna dać 4 kW. Mam dużo rurek, mogę dać i calowe, ale gdzieś to się musi sprężyć.
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: zielony71 »

pompa ciepła 10kW pobiera około 2m3/h czyli na dobę i 40m3 ... to troszkę więcej niż 5m3. No i jest większy problem -musisz mieć spory ogródek, żeby go zimą podlewać 40oma tonami wody na dobę....
Tak, opisałem to w zbyt dużym skrócie i wyszedł całkowity nonsens. :-D
Chodziło mi o to, że mamy powietrzną pompę ciepła, którą tylko w czasie ujemnych temperatur przełączamy na korzystanie z wymiennika gruntowego. Ten wymienniki gruntowy, to taki naprawdę mini - powierzchnia 5x5 m (np dwa miejsca parkingowe). No i wiadomo, że jak mróz się utrzyma ze 3 dni z rzędu, to wymiennik na tak małej powierzchni się przemrozi.
No i wtedy właśnie wkracza te "podlewanie ogródka", żeby go doraźnie odmrozić.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: tas »

Panowie, przerwę dyskusję i chcę wrócić do czegoś z wcześniej. Bo stoję przed wyborem ten pompy.
Czyli jak mam GWC w postaci 2 - 3 odwiertów po 100m (jeszcze nie mam) w obiegu zamkniętym i dom z policzoną potrzebą mocy grzewczej na 17kW, to zamiast kupować pompę 17kw i zmuszać ją do pracy na 50% często i 100% od czasu do czasu lepiej kupić pompę na 24kW i uruchamiać ją często na 30% i 70% od czasu do czasu?
Ostatnio zmieniony 30 sty 2022, 9:18 przez tas, łącznie zmieniany 1 raz.
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: Przemek »

,,no to widzę że jestem głęboko we dup#e,, dzięki za uświadomienie przede wszystkim koledze chłodniarzowi, pytałem o monoblok Stiebela może Ci umkło a może nie wypowiedziałeś sie bo to nie najlepsze urządzenie, możesz doradzić za czym rozglądać sie tak jak pisałem tymczasowo 1-2 lata ,, marka ? może model ?, do ogrzania ma 250 m2 na razie 25% podłoga 75% grzejniki nowe, w razie czego mogę je przerobić na klimakonwektory
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: gienek333 »

Tas, policzone masz 17 kW na -20 stopni, jak często masz taką temperaturę? Jak pisał wit, zależy od pompy. Inwerterowe są wyżyłowane i lepiej kupić większą, on-off lepiej na 17 kW, żeby się rzadziej włączała. Dlatego ja zastanawiam się nad dwiema 1/3 i 2/3 mocy.
Ostatnio zmieniony 30 sty 2022, 10:03 przez gienek333, łącznie zmieniany 2 razy.
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: wit »

tas pisze:
30 sty 2022, 9:17
Panowie, przerwę dyskusję i chcę wrócić do czegoś z wcześniej. Bo stoję przed wyborem ten pompy.
Czyli jak mam GWC w postaci 2 - 3 odwiertów po 100m (jeszcze nie mam) w obiegu zamkniętym i dom z policzoną potrzebą mocy grzewczej na 17kW, to zamiast kupować pompę 17kw i zmuszać ją do pracy na 50% często i 100% od czasu do czasu lepiej kupić pompę na 24kW i uruchamiać ją często na 30% i 70% od czasu do czasu?
nie -jeśli masz dom rzetelnie policzony to będzie ok. problem, że około 80% firm celowo zaniża obliczenia, żeby zaproponować mniejsza=tańsza PC i być konkurencyjnymi lub mieć większy zysk. Jeśli liczy ci ktoś kto nie ma interesu w celowym zaniżaniu to powinno być ok. Obliczenia architektów to zazwyczaj kompletne cuda w kwestii zapotrzebowania ciepła -po prostu architekci zazwyczaj nie maja o tym pojęcia -i z kolei często zawyżają.

Pompa glikolowa dostaje glikol (dolne źródło o w miarę stałej temp -wiec nie traci wydajności przy przy mrozach. Pompę On/Off dobieraj na zapotrzebowanie a jeśli masz 2 taryfowy prąd to około 20% mocniejszą(ale i odwierty i podłogówkę musisz dopasować pod taka mocniejszą). Pc glikolową inverter zawsze dobieraj 10-20 % powyżej zapotrzebowania -jak będzie kręcić wolniej to będzie ekonomiczniejsza .

PC powietrzną zawsze warto dawać większą niż wychodzi z rzetelnego wyliczenia zapotrzebowania ciepła. Przy mrozie do ogrzania domu potrzeba więcej ciepła a jednocześnie pc powietrzna generuje tylko 50-70% swojej wydajności nominalnej... bo ciepło pobiera z zimnego powietrza i "ma trudniej".

I zawsze zwracaj uwagę na rury wody z pompy -mają być dobrane z zapasem pod to co montujesz a nie pod to co pierwotnie wyliczono. Bardzo dużym błędem i problemem jest jeśli obliczenia mówią np 8kW -pod 8 hydraulik wykona instalację, a wiertnik odwierty -a potem wstawisz 10 czy 12kW. i wtedy zastosowana pompa ma za mało źródła dolnego/odwiertów oraz za małe przepływy na CO.

PC dobiera się do domu -zależnie co chcesz osiągnąć, czy masz 2 taryfy czy jedna itp. -a instalacje do zastosowanej pc. Generalnie działa prawie zawsze lepiej lub gorzej. Musi być mocno spieprzone żeby z tego powodu pc się wysypała (choć często jest mniej trwała) -wtedy woła się takich jak ja -pół biedy jeśli to od gwaranta. Naprawy pc po gwarancji -koszty tego naprawdę bolą.
Ostatnio zmieniony 30 sty 2022, 16:12 przez wit, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gonzales
Forumowicz
Posty: 108
Rejestracja: 05 lip 2018, 10:01
Lokalizacja: Augustów

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: gonzales »

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, czy można zastosować wymiennik w stawie 20x30m 1,5m głębokości ale w formie jak w wymienniku gruntowym, tury z glikolem położnym płasko na dnie stawu.zapotrzebowanie domu 15-20kw.
Nawet twórcę Tesli - Elona Muska - jego tesla tak wkurzyła, że ją wysłał w kosmos.
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: wit »

gonzales pisze:
31 sty 2022, 8:52
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, czy można zastosować wymiennik w stawie 20x30m 1,5m głębokości ale w formie jak w wymienniku gruntowym, tury z glikolem położnym płasko na dnie stawu.zapotrzebowanie domu 15-20kw.
nie.

albo inaczej -można tyle, że sensu w tym jak w podgrzewaniu dużego garnka zupy nad bardzo małą świeczka.

czy można Twój dom ogrzewać przez sezon mając 200 kg węgla / albo ze 100 litrów oleju ?

W czasie mrozów po tygodniu do trzech tygodni ten staw zamarznie do dna... czy ja gdziekolwiek pisałem, że można wymiennik w stawie ?
Ostatnio zmieniony 31 sty 2022, 10:16 przez wit, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gonzales
Forumowicz
Posty: 108
Rejestracja: 05 lip 2018, 10:01
Lokalizacja: Augustów

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: gonzales »

Nie pisałeś, ale dzięki za odpowiedź.
Nawet twórcę Tesli - Elona Muska - jego tesla tak wkurzyła, że ją wysłał w kosmos.
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: wit »

za to w sporym jeziorze lub rzece -czyli tam gdzie woda wokół wymiennika przepływa lub miesza się z duża jej ilością i nie dopuści do zamarzania -możesz. w jeziorze to wymiennik rozciągnąć na większa powierzchnię.

Niestety czy jezioro czy rzeka to raczej nocą trzeba zakładać... bo trzeba jakieś zgody papiery i raczej z tym ciężko będzie...
Ostatnio zmieniony 31 sty 2022, 19:10 przez wit, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: Przemek »

Wit, spróbuje jeszcze raz a jak opiniujesz stiebela monoblok ? pracują na np R 290 sa dosyć popularne na zachodzie / tanie
EDYTA
albo zapytam jeszcze inaczej nie wiem czym ogrzeaż swój mir domowy ale zakładając że pompą to jaką gdybyś miał +- 200m2
Ostatnio zmieniony 31 sty 2022, 19:32 przez Przemek, łącznie zmieniany 1 raz.
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: wit »

Stiebel -mają dobre opinie, osobiście nigdy ani nie montowałem ani nie naprawiałem -więc się nie wypowiem. z
Z czynnikiem R290 charakterystyczne dla czynnika dobra sprawność w średnich temp zewnętrznych - i raczej kiepskie działanie pc powietrznej przy dużym mrozie. Glikolowych na R290 praktycznie nie ma.

Albo ja tak trafiałem -albo tak jest ale dla pc na R290 dość duża awaryjność sprężarek zwłaszcza w mrozy gdy pc dobrana za mała -tendencja do przegrzewania -może być to wada nie tyle czynnika co konkretnego modelu pc który do mnie trafiał... (sporo naprawiałem).
I około połowy serwisantów nie chce się dotykać do układów chłodniczych na R290 -bo można np przy spawaniu (lutowaniu twardym) "brwi stracić..."

Gdybym miał u siebie zamontować -to dałbym używaną z około 2007 -2012 r produkcji -kupił uszkodzoną -sam naprawił i jeszcze dość mocno przebudował... Oraz preferowałbym glikolową na tak duży dom (zależy od dostępności miejsca pod kolektor poziomy).

Nowe -jesli ma być powietrzna (założenie, że nie mieszkach pod Suwałkami) to któraś z wiodących marek ochsner, alpha, nibe, dimplex, stiebel lub tańsze haier ewentualnie danfoss. Decydująca sprawa -która da 5 lat gwarancji oraz ma dostępny w okolicy serwis.

90% sukcesu to prawidłowy montaż a tylko 10% to sama pc
-i podobnie 90% zadowolenia to dostępny serwis w okolicy i instalator który zaraz po montażu i zgarnięciu kasy nie zacznie Cię mieć w "poważaniu".


Gwarancja się skończy -za serwis zabulisz około 2zł z kilometra liczone w obie strony -2-3 stówki za sam fakt odpalenia silnika w samochodzie i kilka stów za diagnozę. Czyli jeśli serwis z drugiego końca polski to za sam zaszczyt przywitania serwisanta każdorazowo zapłacisz 1500-200zł.
Usunięcie awarii to może być i 4 dojazdy -z balastem km Za każdym razem zrobi się koszmar...
Ostatnio zmieniony 31 sty 2022, 20:50 przez wit, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: pxl666 »

Wit . A jaka jest żywotność dobrze dobranej pc powietrznej np z dimplexa ?
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: wit »

7-12 lat.
jeśli optymalnie dobrana, zamontowana i nie masz pecha. Po tym czasie naprawa. potem kolejna itd.


Na ulotkach mówi się o 25 lat żywotności -czemu nie -jak 3x zmienisz sprężarkę, z 1 raz wentylator, załatasz pękniętą rurkę itp.

to tak jak z samochodem -musisz serwisować i do warsztatu. Tylko warsztatów samochodowych masz kilka pod domem

-a serwisów danego producenta zazwyczaj kilka w Polsce + kilkunastu niezależnych serwisantów robiących naprawy kilku firm i kilkadziesiąt osób z różnym skutkiem udających serwisantów (czytaj często piep** robotę)
No i do pc to serwis musi przyjechać -czasem i 400km w jedną stronę -a Ty płacisz za dojazd i za czas serwisantów spędzony w podróży też...
Ostatnio zmieniony 31 sty 2022, 21:19 przez wit, łącznie zmieniany 2 razy.
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: zielony71 »

Patrz, a ruskie lodówki (zresztą polskie też) po 20 lat chodziły :-D
Ostatnio zmieniony 31 sty 2022, 21:21 przez zielony71, łącznie zmieniany 1 raz.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: Przemek »

wit pisze:
31 sty 2022, 20:48
Z czynnikiem R290 charakterystyczne dla czynnika dobra sprawność w średnich temp zewnętrznych - i raczej kiepskie działanie pc powietrznej przy dużym mrozie.,,,,
......bo można np przy spawaniu (lutowaniu twardym) "brwi stracić...
Dziękuje ,, pomogłeś mi ,, potwierdziłeś moje przypuszczenia ,,więc jeśli będę montował PW to na moje doczesne potrzeby zajmę sie on off na R290 , przemawia za tym bezproblemowa dostępność do czynnika i brak potrzeby dysponowania F GAZ,,,więc zasadnym będzie wyszukanie dobrego starego on off, jego zamontowanie i w razie potrzeby ewentualne modyfikacje ,,, zakładając ze ma to być maszyna tymczasowa
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: wit »

zielony71 pisze:
31 sty 2022, 21:19
Patrz, a ruskie lodówki (zresztą polskie też) po 20 lat chodziły :-D
błąd do 40 lat chodziły.

ale wtedy łunia jeszcze nie zabroniła freonów i nie wymusiła "ekologicznych"zamienników i innych olejów. A urządzenie projektował jeszcze inżynier a nie księgowy.


Ciekawostka Kolega ma dom ogrzewany glikolową pc kupioną na złomie w latach 90ych obecnie mająca 40 kilka lat.
Najpierw toto grzało u Szweda czy Duńczyka -jakaś drobna naprawa była spier -sprzedana do Polski była poważna aczkolwiek tania poprawka po Szwedzkim czy Duńskim "serwisacie" i potem około 2000r jedyna w Polsce awaria -wymiana sprężarki na tania używkę. Kolejne 20 lat działa bez żadnej awarii...
używana stara sprężarka w używanej starej pc...
Ostatnio zmieniony 31 sty 2022, 22:33 przez wit, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ