Systemy Ładowania aut elektrycznych - ładowarki

Dział poświęcony fabrycznym samochodom elektrycznym
ODPOWIEDZ
Witt
Forumowicz
Posty: 267
Rejestracja: 25 kwie 2018, 12:35

Systemy Ładowania aut elektrycznych - ładowarki

Post autor: Witt »

Witam Panów, jako że pewnie w ciągu 10 lat wielu z nas będzie posiadaczem elektryka chciałbym rozpocząć temat ładowarek. Ale dosłownie wszystkiego co dotyczy takiego sprzętu, od prostych z 230V, PowerWalle, po dużej mocy ładowarki wykorzystujące PowerBanki.

Zacznę jednak od najprostrzej, przyziemnej ładowarki na 230V.
Mamy dwa standardy, ładowarki o mocy około 3kW i ładowarki dual bądź dedykowane o mocy 7kW. Spotkałem się z krążącą opinią, że takie ładowarki ludzie podłączają sobie do gniazdka. Jako, że lubię wymiarować instalacje pod zapotrzebowanie prądowe zaskoczyło mnie, że nikt nie zastanawia się czy może podłączyć akurat do "tego gniazdka".

Jak zadaję pytanie jaki przekrój ma kabel w tym gniazdku uzyskuję odpowiedź "a jakie ma to znaczenie". Widzę, że ludzie niezdają sobie sprawy czym jest 1,5 mm2, czym 2,5 mm2 i 4 mm2 i dlaczego mają je zabetonowane w swoich ścianach.

Stąd pytanie do praktyków, czy ładowaliście w swoich domach na kablu 1,5 mm2 (bezpiecznik dla takiego kabla przewidziany to 16A maks) i jak taka instalacja się zachowywała.
Czy nie przepalały się styki w gniazdku.
Czy nie smolił się pod tynkiem nie przegrzewał kabel.

Te 3kW jest ogromnie dużym poborem, który w domowych urządzeniach występuje tylko jako prąd chwilowy/moc chwilowa.

Chętnie też posłucham jak praktycy ładują swoje auta w mieście i na trasie.
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Systemy Ładowania aut elektrycznych - ładowarki

Post autor: gienek333 »

Temat jest dosyć rozwinięty na samochodyelektryczne.org (partnerskim forum :) ). Teoretycznie minimum dla gniazdek to 2,5 mm2 (ale jak "janusz" robi bloki to potrafi "przyoszczędzić"), ja do zmywarki 3,2 kW dałem 3x4 mm2. Dodam że ładowarki są najczęściej zamontowane w samochodach, a te "przejściówki" nazywane EVSE to tylko takie rozbudowane i drogie zabezpieczenie (tam nie ma ładowarki, tylko stycznik który załącza ładowarkę do sieci).
Tomekslubice
Forumowicz
Posty: 43
Rejestracja: 10 cze 2019, 21:44

Re: Systemy Ładowania aut elektrycznych - ładowarki

Post autor: Tomekslubice »

To teraz pytanie jak wedle trendów za chwile w przeciętnym niemieckim bloku 10- Schmidt-ów bedzie miało elektryki i będzie chciało swoje baterie naładować przez noc, jaką infrastrukturę elektryczną trzeba będzie zapewnic? Jakis przecietny renault ma baterie o pojemnosci 41KWh to przez 10h ladowania i tak trzeba ladowarki o mocy ponad 4KW.
gość
Forumowicz
Posty: 433
Rejestracja: 20 maja 2019, 22:28

Re: Systemy Ładowania aut elektrycznych - ładowarki

Post autor: gość »

Przyjmuje się średnie zużycie energii 15kWh/100km dla aut małych i 25kWh dla dużych w warunkach ruchu miejskiego.
Mało kto robi +200km dziennie wokół komina.

Ale przyjmijmy że zużyjemy 20kWh dziennie i że auto będzie w ruchu 4 godziny.
Na ladowanie mamy 20 godzin.
Wystarczy że przy każdym miejscu postojowym dla elektryka będzie zwykłe gniazdko "domowe".

I właśnie taka rozproszona infrastruktura to udźwignie.

Trzeba na to trochę czasu i chęci ale kto spodziewał się kilka lat temu że panele PV będą tak popularne?
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Systemy Ładowania aut elektrycznych - ładowarki

Post autor: pxl666 »

Imho sensowne będą parkingi z dachami z paneli . Zwłaszcza przy zakładach zatrudniających dużo ludzi . Na osiedlach raczej auta w dzień nie stoją . W każdym razie mniejszość. Mogę sobie nawet wyobrazić parking pod centrum handlowym gdzie zanim większość aut będzie ev to w słoneczny dzień mamy prawie darmowy supercharger. Oczywiście poza kwestią inwestycji . Zrób zakupy za 100 i załaduj auto free ...
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Systemy Ładowania aut elektrycznych - ładowarki

Post autor: WojtekErnest »

Male systemy podladowywania przy latarniach, specjalne slupki przy chodnikach itp. Sądzę ze to przyszłość by upowszechnić proste zasilanie/podladowanie.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Systemy Ładowania aut elektrycznych - ładowarki

Post autor: pxl666 »

WojtekErnest pisze:
31 sty 2022, 10:41
Male systemy podladowywania przy latarniach, specjalne slupki przy chodnikach itp. Sądzę ze to przyszłość by upowszechnić proste zasilanie/podladowanie.
ale żeby sensownie ładować auto potrzebujesz więcej niż 1kw mocy ciągłej , nie mowie o ładowaniu całonocnym ale takim np podczas zakupów
gość
Forumowicz
Posty: 433
Rejestracja: 20 maja 2019, 22:28

Re: Systemy Ładowania aut elektrycznych - ładowarki

Post autor: gość »

Podczas zakupów mniej niż 2kW jest trochę bez sensu ale pod pracą czy blokiem już nie.
Użytkownicy aut elektrycznych rzadko korzystają z szybkich ładowarek.
Te auta najczęściej są ładowane w garażu mocą do 6kW.

Tak że rozproszony system punktów ładowania o mocy do 2kW to jest przyszłość.
Auto podpinasz przy każdym dłuższym postoju.

Jeśli dodatkowo ładowarke będzie można ustawić na trzy tryby:
1 najdrożej ale cały czas moc na full.
2 normalnie ale moc zostanie zmniejszona jeśli napięcie w sieci spada.
3 najtaniej ale w przypadku spadku napięcia samochód odda energię do sieci.

Wtedy nawet obecne sieci dadzą radę.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Systemy Ładowania aut elektrycznych - ładowarki

Post autor: WojtekErnest »

Jeżeli system powszechnej elektryfikacji pojazdów nie załamie się, to ładowanie rozproszone, niskopradowo, stanie sie wg mnie norma. Dla malych pojazdow (jak skutery) alternatywa są stacje samoobslugowe wymiany/dzierżawy calych pakietow ( jak system Gogoro w Azji). Czyli za iles lat nasze konsumenckie zachowanie, może byc zupelnie inne od obecnego. Tak sądzę.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Witt
Forumowicz
Posty: 267
Rejestracja: 25 kwie 2018, 12:35

Re: Systemy Ładowania aut elektrycznych - ładowarki

Post autor: Witt »

Gość masz bardzo unikalny nick:). Właśnie o taką dyskusję mi chodzi, co stosujecie i dlaczego. 3-4 lata temu widziałem 2 projekty NL i chyba norweskiego miasta, gdzie zamieniano budynki przy ulicy na PV tworząc tym samym jeden system dostarczania energii do wszystkich ładowarek na ulicy. Co więcej pozwolono autom / skuterom / rowerom podłączenie do systemu. Cel suma wszystkich pojazdów stanowiła wspólny rezerwuar energii. Pojazdy były ładowane za free ale i też miały oddać za free energię w szczytowym okresie. Puntkiem wyjścia do projektu było założenie, że 95% czasu pojazd stoi nieużywany (w kontekście dnia / tygodnia) tylko 5% czasu to jego aktywny ruch z konsumpcją energii. Stąd ten wątek też na naszym forum. Jakie Ładowarki są stosowane, czy są takie jak z powyższego projektu, że ONGRID jest naszym autem. A zużycie energii na ulicy, w mieszkaniach jest PV+Akuaut. Ja osobiście nie słyszałem i nie czytałem o ani jednym takim projekcie w Polsce.

Druga kwestia to załamanie rynku energetycznego jak wszyscy zaczniemy jeździć EV. Na onecie wczoraj pojawił się artykuł z chyba najmądrzejszego narodu na świecie, tj. Chińczycy chcą zwiększyć ilość elektrowni jądrowych +150 sztuk i pokryć przyszłe zapotrzebowanie na energię do pojazdów tym projektem. To kosmiczne przedsięwzięcie które ma u nich zająć maksymalnie 15 lat. U nas też widać choćby z dzisiejszego artykułu o Kulczyku który chce sprzedać swój udział w autostradzie wielopolskiej, by rozpocząć długoterminowym projekt energetyki jądrowej.

Kolejna kwestia to załamanie o którym Wojtku piszesz, wynika z zerowej świadomości polaków. Dla przykładu moja wspólnota jest absolutnie nie zainteresowana wykorzystaniem swojego ogromnego potencjału "płaskich" dachów do produkcji energii PV. Zamiast zmienić swój piec gazowy, na gazowo + pv+ZASOBNIKI właśnie podpisaliśmy umowę z "dostawcą zbiorowym energii CW+CO", kosmos jak dla mnie już 2 lata temu. A teraz kiedy ceny gazu szaleją to kuriozum. To podsumowanie dla pxl666. Mamy ogromny potencjał na założenie nawet 100kW (nie jestem biegły w fotowoltaice, ale mniej więcej powierzchnia płaskich dachów to 30 domów jednorodzinnych w naszej wspólnocie, Powierzchnia balkonów skierowanych na południe to pewnie drugie tyle:).
Ostatnio zmieniony 07 lut 2022, 18:59 przez Witt, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Systemy Ładowania aut elektrycznych - ładowarki

Post autor: WojtekErnest »

Pisząc o możliwym załamaniu powszechnej elektryfikacji, nie myślę o polskim rynku, ale o takim scenariuszu że jednak uciążliwość samego ladowania i ciężar oraz wydajność aku będzie nadal na tyle uciążliwa że nastapi jednak spadek zainteresowania takimi pojazdami (na rynku globalnym). Czyli jeśli nie nastąpi rewolucja w systemach powszechnego ładowania to taki scenariusz jest niestety wg mnie możliwy. Zatem kibicuję Twojemu tematowi....
Ps. O ile sie orientuję to wspólnoty są systemowo pozbawione wszelkich wsparć Państwa dot fotowoltaiki. No ale to już polityka tego rządu...
Ostatnio zmieniony 07 lut 2022, 19:05 przez WojtekErnest, łącznie zmieniany 1 raz.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Systemy Ładowania aut elektrycznych - ładowarki

Post autor: pxl666 »

wiele się może jeszcze zmienić w kwestii mocy paneli , kiedyś 130w dziś ponad 400w . może dojdą do 1kw ? codo ładowania rozproszonego i rozładowywania aku pojazdów to jest problem z własnością i zużyciem aku cyklami ...
ODPOWIEDZ