Pompa ciepla z klimatyzaora

gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: gienek333 »

Przy r290 nie trzeba f-gazów :) .
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: Przemek »

nom :) to jeszcze dopytam co do czynnika ,,, niewiele jest takich goniących na R 290 ja to jet z kompatybilnością czynników mniej więcej oczywiście,, czy jest na to proste wytłumaczenie ? jak PPW która ma na tabliczce R xxx może śmiało pracować na R 290? jest na to odpowiedz ... prosta?
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: gienek333 »

gonzales pisze:
31 sty 2022, 8:52
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, czy można zastosować wymiennik w stawie 20x30m 1,5m głębokości ale w formie jak w wymienniku gruntowym, tury z glikolem położnym płasko na dnie stawu.zapotrzebowanie domu 15-20kw.
Czym teraz ogrzewasz dom? Jak daleko do stawu?
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: gienek333 »

Przemek pisze:
31 sty 2022, 21:41
nom :) to jeszcze dopytam co do czynnika ,,, niewiele jest takich goniących na R 290 ja to jet z kompatybilnością czynników mniej więcej oczywiście,, czy jest na to proste wytłumaczenie ? jak PPW która ma na tabliczce R xxx może śmiało pracować na R 290? jest na to odpowiedz ... prosta?
R290 to propan i jest palny, ale jak jednostka jest na zewnątrz, to mniej groźny (większość lodówek chodzi na R600-gaz do zapalniczek ;) ). Co do zmiany czynnika, to nie jest takie proste, ale najważniejszy jest olej (różne czynniki chodzą z różnymi olejami).
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: wit »

Przemek pisze:
31 sty 2022, 21:41
nom :) to jeszcze dopytam co do czynnika ,,, niewiele jest takich goniących na R 290 ja to jet z kompatybilnością czynników mniej więcej oczywiście,, czy jest na to proste wytłumaczenie ? jak PPW która ma na tabliczce R xxx może śmiało pracować na R 290? jest na to odpowiedz ... prosta?
nie takie to proste. musi być podobny zakres ciśnień -inaczej zmieni się moc pc -czyli r290 ma najbliżej do r134a -co do zamiany za r404a, r407c, r410a -po zastosowaniu r290 taka pc straci 50-80% mocy. parametry pójdą się paść, sprężarka może się przegrzewać i inne atrakcje. Z olejem nie powinno być żle ale też trzeba zmienić... i zawór rozprężny. i filtr. I jak ucieknie albo jak kto niefachowo spawa/lutuje to może być bum r290 jest palny i wybuchowy... a poprzednio wymienione nie.

Ale certyfikatu f-gaz rzeczywiście do prac przy r290 nie potrzeba...
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: gienek333 »

Jak ktoś chce zakładać pompę ciepła (a obecnie ma inne ogrzewanie), to dodrze sobie robić notatki zużycia energii; dobowe przy silnych mrozach, tygodniowe, miesięczne, sezonowe. Pomoże to dobrać moc, typ i inne parametry pompy. Czasem warto kilka dni w roku wspomóc się prądem z grzałki, czy gazem z butli, niż inwestować ciężki hajs na kosmiczne projekty.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: pxl666 »

gienek333 pisze:
03 lut 2022, 21:16
Jak ktoś chce zakładać pompę ciepła (a obecnie ma inne ogrzewanie), to dodrze sobie robić notatki zużycia energii; dobowe przy silnych mrozach, tygodniowe, miesięczne, sezonowe. Pomoże to dobrać moc, typ i inne parametry pompy. Czasem warto kilka dni w roku wspomóc się prądem z grzałki, czy gazem z butli, niż inwestować ciężki hajs na kosmiczne projekty.
Tzn że 5 ton węgla na sezon grzewczy pomoże mi dobrać pc ? Bo co innego mam notować? Dziennie ładuje w kocioł prawie tyle samo . W mrozy może łopatę dwie więcej. Czasem rozpalam o 8 czasem o 11 ...średnio o 24 kocioł jest trup na noc czasem coś się jeszcze tli...
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: gienek333 »

Ja mam tylko prąd i zużycie od końca września do końca grudnia 1,8 MWh (średnio 0,6/ miesiąc), w styczniu 1,5 MWh. Sezon grzewczy trwa ok 6 miesięcy. Taki staw, jak kolega Gonzales pisał to 2 tony węgla, a może i 4, a można "regenerować".
Awatar użytkownika
gonzales
Forumowicz
Posty: 108
Rejestracja: 05 lip 2018, 10:01
Lokalizacja: Augustów

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: gonzales »

Trzeba jeszcze pamiętać że spalanie węgla, drewna, nie odbywa się z 100% sprawnością, tylko 85% w sprzyjających warunkach podczas certyfikacji. Oceniam że mój 40letni po termomodernizacji dom obsłużyłoby źródło 100% do 15kw. Obecnie palę własnym drewnem wie nie liczę.
Nawet twórcę Tesli - Elona Muska - jego tesla tak wkurzyła, że ją wysłał w kosmos.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: pxl666 »

gonzales pisze:
04 lut 2022, 8:08
Trzeba jeszcze pamiętać że spalanie węgla, drewna, nie odbywa się z 100% sprawnością, tylko 85% w sprzyjających warunkach podczas certyfikacji. Oceniam że mój 40letni po termomodernizacji dom obsłużyłoby źródło 100% do 15kw. Obecnie palę własnym drewnem wie nie liczę.
Opalasz tylko drewnem ? Ile mkw i jaki kocioł?
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: Przemek »

pxl666 pisze:
03 lut 2022, 21:48
,,,

Tzn że 5 ton węgla na sezon grzewczy pomoże mi dobrać pc ? Bo co innego mam notować? ....
sa wyliczenie że
cyt
"Węgiel jest paliwem o znacznej wydajności, wartość opałowa wynosi 21-34 MJ/kg, tzn.: z 1 kg węgla można uzyskać 21-34 MJ ciepła, w przeliczeniu na ilość energii uzyskanej w ciągu 1 h z 1 kg węgla, wartość opałowa wynosi ~8 kWh/kg."
niestety nie podają czy dla węgla 21MJ czy 34MJ
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: gienek333 »

1 kWh to 3,6 MJ, ja bym sprawność obstawiał na 2/3 (paliłem drewnem kilkanaście lat).
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: wit »

pxl666 pisze:
03 lut 2022, 21:48
Tzn że 5 ton węgla na sezon grzewczy pomoże mi dobrać pc ? Bo co innego mam notować? Dziennie ładuje w kocioł prawie tyle samo . W mrozy może łopatę dwie więcej. Czasem rozpalam o 8 czasem o 11 ...średnio o 24 kocioł jest trup na noc czasem coś się jeszcze tli...
Tak pomoże. generalnie najlepsze info to ilość i kaloryczność spalonego paliwa (lub ilość prądu zużyta przez ogrzewanie elektryczne) przez np. tydzień w czasie większych mrozów i zapiski temperatury na zewnątrz.
Przydatna informacja to także ile godzin na dobę pracowało ogrzewanie (paliło się w piecu) i temperatura idąca no obieg grzewczy (jeśli nie ma mieszaczy to temp "na piecu")

PC dobiera się pod przewidywane zapotrzebowanie ciepła przy największych realnych mrozach -z reguły dla temp -20* lub -25*. jeśli mróz większy to wspomaganie grzałkami lub praca dodatkowego pieca kominka itp. To zapotrzebowanie liczy się albo określając straty ciepła budynku, grubość murów, izolację budynku i porównując do znany podobnych budynków -obliczenia te są obarczone dużym ryzykiem błędu i z założenia dokładność jest kiepska.

Jeśli mamy dokładnie zmierzone "zużycie paliwa" w odniesieniu do temperatury zewnętrznej -to mamy dokładne określenie RZECZYWISTEGO zapotrzebowania tego konkretnego budynku na ciepło. tyle, że osoba dobierająca pc musi umieć skorzystać z tej informacji. około 80% instalatorów pc nie umie...
Ostatnio zmieniony 04 lut 2022, 10:12 przez wit, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gonzales
Forumowicz
Posty: 108
Rejestracja: 05 lip 2018, 10:01
Lokalizacja: Augustów

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: gonzales »

Ogrzewam z 180m2, tylko drewnem, zwykły śmieciuch, żaden hotzgas. Od nowego sezonu przechodzę ma podajnik z zrębką. Wygody się zachciało.
Nawet twórcę Tesli - Elona Muska - jego tesla tak wkurzyła, że ją wysłał w kosmos.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: pxl666 »

gonzales pisze:
04 lut 2022, 12:09
Ogrzewam z 180m2, tylko drewnem, zwykły śmieciuch, żaden hotzgas. Od nowego sezonu przechodzę ma podajnik z zrębką. Wygody się zachciało.
to zdradź ile spaliłeś dotychczas w tym sezonie i jak palisz ? bo nawet dębem to chyba chodzisz dokładać co 2 h ?
Awatar użytkownika
gonzales
Forumowicz
Posty: 108
Rejestracja: 05 lip 2018, 10:01
Lokalizacja: Augustów

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: gonzales »

Dlatego przechodzę na zrębkę, ale co 2 godziny też nie podkładam. Wysezonowana 0,5m szczapa trochę się czasu się pali.
Nawet twórcę Tesli - Elona Muska - jego tesla tak wkurzyła, że ją wysłał w kosmos.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: pxl666 »

gonzales pisze:
04 lut 2022, 13:26
Dlatego przechodzę na zrębkę, ale co 2 godziny też nie podkładam. Wysezonowana 0,5m szczapa trochę się czasu się pali.
a czemu nie podajnik groszkowy ? myślisz ze drewno utrzyma cenę ? masz bufor ciepła jakiś ?
Awatar użytkownika
gonzales
Forumowicz
Posty: 108
Rejestracja: 05 lip 2018, 10:01
Lokalizacja: Augustów

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: gonzales »

Własny las, odpowiednia ilość miejsca do składowania, maszyny które i tak już są z innych powodów i masz opał po minimalnych kosztach. Teraz zamiast drewna będzie zrębka, automat i wygoda ;-) Zabulić za pelet 1400 albo ekogroszek 1700zł to ja dziękuję. Sąsiad na ten sezon zamontował peletowy kocioł i ma podobny dom i ocieplenie co ja, lubi ciepło, zobaczymy ile mu pójdzie.
Bufora nie mam, wymagany jest przy kotłach typu holtzgas,( wymóg aby otrzymać jakieś dofinansowanie) w tedy jest sens jego instalacji.
PS. Składajcie deklaracje o źródłach ciepła.
Ostatnio zmieniony 04 lut 2022, 15:02 przez gonzales, łącznie zmieniany 1 raz.
Nawet twórcę Tesli - Elona Muska - jego tesla tak wkurzyła, że ją wysłał w kosmos.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: pxl666 »

gonzales pisze:
04 lut 2022, 14:51
Własny las, odpowiednia ilość miejsca do składowania, maszyny które i tak już są z innych powodów i masz opał po minimalnych kosztach. Teraz zamiast drewna będzie zrębka, automat i wygoda ;-) Zabulić za pelet 1400 albo ekogroszek 1700zł to ja dziękuję. Sąsiad na ten sezon zamontował peletowy kocioł i ma podobny dom i ocieplenie co ja, lubi ciepło, zobaczymy ile mu pójdzie.
Bufora nie mam, wymagany jest przy kotłach typu holtzgas,( wymóg aby otrzymać jakieś dofinansowanie) w tedy jest sens jego instalacji.
PS. Składajcie deklaracje o źródłach ciepła.
aaaahaaaa własny las ... no specyficzne warunki . co do bufora to ludzie je montują nawet z podajnikami i spisuje się to bo kocioł pracuje płynniej , przy opalaniu drewnem, nie tylko moim zdaniem, jest absolutnie wymagany nawet nie do pirolizy tylko do prawidłowego spalania tak aby zmagazynować energię bo drewno należy spalać w jak najwyższej temperaturze .
pelet vs zrębka - pelet jest suchy w znaczeniu energetycznym , zrębka nie zawsze , chyba ze sezonowana w ciepłym pomieszczeniu - trudno te paliwa porównywać nie znając ich parametrów .
no i odniosę się do ostatniego - na jakiej podstawie mam coś deklarować ? nie oglądam tv i nie słucham radia , nic nie wiem i żadnym deklarowaniu , żadne pismo z gminy mi nie przyszło ...
Awatar użytkownika
gonzales
Forumowicz
Posty: 108
Rejestracja: 05 lip 2018, 10:01
Lokalizacja: Augustów

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: gonzales »

Do końca czerwca jest termin, w mojej Gminie wysłano powiadomienia z nakazami podatkowymi. Jak masz domek letniskowy na drugim końcu Polski z kominkiem też powinieneś złożyć deklaracje w tamtej Gminie, można elektroniczne. Google znajdziesz info co i jak. Zrebię też się sezonie. Bufor jest dobry do każdego kotła kwestia opłacalności, miejsca itp.
Ostatnio zmieniony 04 lut 2022, 16:21 przez gonzales, łącznie zmieniany 2 razy.
Nawet twórcę Tesli - Elona Muska - jego tesla tak wkurzyła, że ją wysłał w kosmos.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: tkoko »

pxl666 pisze:
04 lut 2022, 12:16
.........
to zdradź ile spaliłeś dotychczas w tym sezonie i jak palisz ? bo nawet dębem to chyba chodzisz dokładać co 2 h ?
Dom widziałeś, "nominalnie 107m2 mieszkalnej, 78m2 użytkowej, 770m3 kubatura. Praktycznie 180 - 200m2 w zależności od miejsca pomiaru użytkowego poddasza.
Drewno brzoza jako że ma teoretycznie najkrótszy czas schnięcia po ścięciu a za bardzo nie mam jak suszyć.
Piec "ekologiczny kopciuch" PER-ECO 30kW.
Od listopada do dzisiaj spaliłem 3.5 m3 (z 5 m3 zamówionych) ale równolegle na minimalnej temperaturze idzie stary piec gazowy Bepis 1972 ROK, 2m2 20000kcal/h. Średnie dobowe zużycie gazu 8 - 12m3 przy temperaturach występujących tej zimy.
Jeden rok paliłem samym drewnem z regulacją termostatyczną temperatury. Byłem w stanie dokładać drewno 2 - 3 razy na dobę. Wadą takiego palenia jest zwiększony nagar/smoła w kominie. Pod koniec zimy z komina 120 x 250 mm został otwór o średnicy piłki tenisowej :D Spaliłem wówczas 10 - 12 m3 brzozy.

PS; zapomniałem o najważniejszym - średnia temperatura wszystkich pomieszczeń 18 - 21*C.
Ostatnio zmieniony 04 lut 2022, 16:31 przez tkoko, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: pxl666 »

drewna nie wolno dusić , to absolutnie nie jest spalanie w takim wypadku . podobnie zresztą jak węgla ... jedno i drugie należy spalać intensywnie w jak największej temperaturze , aczkolwiek drewno ma dużą tendencje do smolenia wiec bardziej należy na to uważać . w zasadzie duszenie drewna trudno nazwać spalaniem ... stad wymóg bufora i nacisk na spalanie od góry lub kocioł dolnego spalania .
efekt takiej praktyki widzisz w kominie i dobrze ze nie skończyło się pożarem sadzy , czyściłeś komin sam ?
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: tkoko »

pxl666 pisze:
04 lut 2022, 17:33
........
efekt takiej praktyki widzisz w kominie i dobrze ze nie skończyło się pożarem sadzy , czyściłeś komin sam ?
Nieświadomie sam zapaliłem ten osad. Chciałem tylko "przeczyścić" piec, wiec wlałem do kanałów naparstek denaturatu i podpaliłem. Gdyby nie to że po kilku minutach padł program telewizyjny nawet bym nie wiedział że był "sylwester w Cz-Dz". Komin się sam oczyścił jedynie trochę trzeba było poprawić dzięki czemu mogłem napisać jak wyglądał komin po akcji. :D
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: pxl666 »

tkoko pisze:
04 lut 2022, 17:53
pxl666 pisze:
04 lut 2022, 17:33
........
efekt takiej praktyki widzisz w kominie i dobrze ze nie skończyło się pożarem sadzy , czyściłeś komin sam ?
Nieświadomie sam zapaliłem ten osad. Chciałem tylko "przeczyścić" piec, wiec wlałem do kanałów naparstek denaturatu i podpaliłem. Gdyby nie to że po kilku minutach padł program telewizyjny nawet bym nie wiedział że był "sylwester w Cz-Dz". Komin się sam oczyścił jedynie trochę trzeba było poprawić dzięki czemu mogłem napisać jak wyglądał komin po akcji. :D
e rozwiniesz ? sam zapaliłeś sadzę w kominie ?
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: tkoko »

pxl666 pisze:
04 lut 2022, 18:01
......
e rozwiniesz ? sam zapaliłeś sadzę w kominie ?
Przecież napisałem jak to zrobiłem, ale rozwinę. Chciałem przeczyścić z sadzy/smoły kanały pieca. Pokropiłem denaturatem (dwie nakrętki z butelki), podpaliłem, zamknąłem piec i poszedłem sobie. Po kilku minutach żonka poinformowała mnie że nie ma TV. Trochę zdziwiłem się że na zewnątrz nagle pojawiła się mgła ale nie przyszło mi na myśl że pali się komin. Dopiero jak sprawdziłem zasilacz antenowy i stwierdziłem że jest sprawny poszedłem na dach gdzie przy kominie mam antenę i stało się wszystko jasne. 20 - 30 cm spalonego przewodu antenowego na zewnątrz komina było namacalnym dowodem pożaru w kominie. NA SZCZĘŚCIE musiało być stosunkowo mało tej smoły w kominie i głównie na końcu komina, bo sam pożar trwał kilka minut, i jak przyszedłem do komina było już po zabawie, nawet nie było wielkiej temperatury.
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: Przemek »

Trochę odchodząc od tematu ale nadal w ogrzewaniu,na filmie podczas budowy domu instalują sobie elegancki buforek ciepła zasilany solarami, czeka mnie remont w piwnicy - wysoki parter, na środku domu jest spory "przedpokój" gdzie będzie robiona wylewka zastanawiam sie jak by zakopać właśnie jakiś bufor , parafinowy? tylko jak go tam wnieść drzwi mają 80cm ...
a tu zbiorniczek
Awatar użytkownika
cyklista
Forumowicz
Posty: 204
Rejestracja: 27 maja 2019, 11:14
Lokalizacja: Rzeszów, gg:7481912

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: cyklista »

Tylko trzeba kupę solarów do takiego zbiorniczka.

Ja mam inny pomysł i pytanie. Ogrzewam teraz dom gazem, wszędzie kaloryfery stare duże żeberkowe. Jak jest plus to mi wystarcza 35stopni temp na kotle, jak jest do -15 to wystarcza 45, jak niżej to musi już być 50-60 im więcej tym większy komfort bo się szybciej nagrzeje po nocnej obniżce temp.

Wymyśliłem żeby zamontować pompę ciepła i pomysły na to mam dwa:
1. PC grzeje wode do 35 a gaz dogrzewa ją do 45 (jak jest zimniej i potrzeba) ale czy tak się da zrobic?
2. PC grzeje całość do 35 ale przy temp poniżej zera grzanie przejmuje kocioł gazowy a pc odpoczywa.
3. inne pomysły na spięcie sensowne i najbardziej ekonomiczne takich układów?
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: tkoko »

Przemek pisze:
05 lut 2022, 9:31
Trochę odchodząc od tematu ale nadal w ogrzewaniu,na filmie podczas budowy domu instalują sobie elegancki buforek ciepła zasilany solarami, czeka mnie remont w piwnicy - wysoki parter, na środku domu jest spory "przedpokój" gdzie będzie robiona wylewka zastanawiam sie jak by zakopać właśnie jakiś bufor , parafinowy? .....
A co powiesz na ceramiczny/ceglany bufor. Łatwy i tani w montażu i utrzymaniu, szczególnie jako dodatkowe ogrzewanie.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: pxl666 »

Przemek pisze:
05 lut 2022, 9:31
Trochę odchodząc od tematu ale nadal w ogrzewaniu,na filmie podczas budowy domu instalują sobie elegancki buforek ciepła zasilany solarami, czeka mnie remont w piwnicy - wysoki parter, na środku domu jest spory "przedpokój" gdzie będzie robiona wylewka zastanawiam sie jak by zakopać właśnie jakiś bufor , parafinowy? tylko jak go tam wnieść drzwi mają 80cm ...
a tu zbiorniczek
W razie awarii będziesz go odkopywać?? Normalnie 500 albo 800l stawiasz gdzieś gdzie masz dostęp do niego. Anodę i tak musisz co pewien czas wymienić...Noi lepiej tracić ciepło w pomieszczeniu niż do ziemi
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: pxl666 »

tkoko pisze:
05 lut 2022, 12:25
Przemek pisze:
05 lut 2022, 9:31
Trochę odchodząc od tematu ale nadal w ogrzewaniu,na filmie podczas budowy domu instalują sobie elegancki buforek ciepła zasilany solarami, czeka mnie remont w piwnicy - wysoki parter, na środku domu jest spory "przedpokój" gdzie będzie robiona wylewka zastanawiam sie jak by zakopać właśnie jakiś bufor , parafinowy? .....
A co powiesz na ceramiczny/ceglany bufor. Łatwy i tani w montażu i utrzymaniu, szczególnie jako dodatkowe ogrzewanie.
Masz na myśli coś jak zalanie betonem wężownicy?
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: tkoko »

pxl666 pisze:
05 lut 2022, 13:48
......
Masz na myśli coś jak zalanie betonem wężownicy?
Raczej jak elektryczny piec akumulacyjny czy stare piece kaflowe.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: pxl666 »

tkoko pisze:
05 lut 2022, 14:18
pxl666 pisze:
05 lut 2022, 13:48
......
Masz na myśli coś jak zalanie betonem wężownicy?
Raczej jak elektryczny piec akumulacyjny czy stare piece kaflowe.
Tzn żeby on z pv grzał jakąś masę np szamot ? Przy pomocy grzałki oporowej?
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: wit »

cyklista pisze:
05 lut 2022, 11:42
... Jak jest plus to mi wystarcza 35stopni temp na kotle, jak jest do -15 to wystarcza 45, jak niżej to musi już być 50-60 im więcej tym większy komfort bo się szybciej nagrzeje po nocnej obniżce temp.

Wymyśliłem żeby zamontować pompę ciepła i pomysły na to mam dwa:
1. PC grzeje wode do 35 a gaz dogrzewa ją do 45 (jak jest zimniej i potrzeba) ale czy tak się da zrobic?
2. PC grzeje całość do 35 ale przy temp poniżej zera grzanie przejmuje kocioł gazowy a pc odpoczywa.
3. inne pomysły na spięcie sensowne i najbardziej ekonomiczne takich układów?
punkt 2 ma sens -tylko punkt biwalentny daj około -5* i niech grzeje do 38*.
jakie szybciej po nocnej obniżce z badziewnymi grzejnikami ? -pc to bez obniżek i niech po prostu tylko utrzymuje temp.


pxl666 pisze:
05 lut 2022, 14:35
tkoko pisze:
05 lut 2022, 14:18


Raczej jak elektryczny piec akumulacyjny czy stare piece kaflowe.
Tzn żeby on z pv grzał jakąś masę np szamot ? Przy pomocy grzałki oporowej?
można tylko sensu w tym mniej niż w zasilaniu mocnych rowerków ołowiem...
a wielkość tych buforów na filmikach jest dość realna...
Ostatnio zmieniony 05 lut 2022, 15:10 przez wit, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: pxl666 »

No ja również nie widzę sensu w grzaniu czegokolwiek innego niż cieczy
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: wit »

bufor dla pompy ciepła jest nie po to żeby magazynować energię na zapas -a tylko żeby umożliwić poprawną pracę pc jeśli instalacja grzejna jest spiep*** lub niedostosowana (np. stara istniejąca). magazynowanie jest rzędu na godzinę -dwie żeby pc zbyt często się nie włączała i nie wyłączała -lub jest uboczne a bufor służy zapewnieniu odpowiedniego przepływu przez pc jeśli instalacja takowego nie zapewnia...

jeśli bufor ma magazynować nadwyżki energii w dzień i oddawać je nocą (fotowoltaika) lub odwrotnie (tania nocna taryfa) to musi mieć tysiące litrów wody a nie 300 czy 500 lub mieć setki litrów i opierać się na przemianie fazowej -np bufory parafinowe.

Ale cena parafinowych... -dobre kilkanaście lat naprawiam pc i jeszcze nie widziałem bufora parafinowego... coś mało popularne w Polsce.
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: Przemek »

Jeśli bufor to przede wszystkim nierdzewny , wyłącznie ciecz lub parafina , ciecz wiadomo prosty odbiór, parafina bardziej skomplikowany, według ciepła właściwego bufor do mojego domu minimum 3500l, na posadce taki kloc zajmie stanowczo za dużo miejsca a do tego nie będzie odpowiednio wysoki , kusi mnie żeby pod tą podłogą przed remontem coś zainstalować ale jest to albo trudne (nawet nie wiem co by to miało być o pojemności 4-5m2 z założenia pionowe czyli wąskie a wysokie), albo porostu drogie ... za drogie
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: pxl666 »

To pokazane na filmie to lekka abstrakcja kosztowa . Chyba że jest tak dokładnie policzone że taka inwestycja się zwróci. Jeśli ma być w nim woda to szkoda myśleć o przypadku jak się nagle rozszczelni ...
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: wit »

pxl666 pisze:
05 lut 2022, 23:05
To pokazane na filmie to lekka abstrakcja kosztowa . Chyba że jest tak dokładnie policzone że taka inwestycja się zwróci.
w specyficznych warunkach może się zwrócić lub być jedyną sensowną -np. jeśli budynek zasilany jest z fotowoltaiki i nie ma podłączenia do sieci -i korzysta z generatora.
pxl666 pisze:
05 lut 2022, 23:05
Jeśli ma być w nim woda to szkoda myśleć o przypadku jak się nagle rozszczelni ...
jeśli parafina to w przypadku rozszczelnienia "jeszcze weselej"... a innych opcji raczej brak na taki bufor...
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: pxl666 »

niewiem ale wydaje się ze taniej będzie grzać np opałem ze zbiornika , olej mazut gaz ...niż budować taki silos , no ale zakładam ze ktoś to robi nie dla jaj ale nie ma opisu po ang
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: gienek333 »

Jak pisałem wcześniej warto sobie robić obserwacje, a nawet notatki. Moim zdaniem taki bufor akumulacyjny (może nie tak wielki jak na filmie) ma duży sens. U mnie w nocy było -8, w dzień +8, przy pompie powietrznej mamy w nocy nawet -13 na parowniku i COP leci na pysk + odladzanie (przy zamrażaniu wody mamy powiedzmy -5 na parowniku.
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: wit »

gienek333 pisze:
13 lut 2022, 18:14
Jak pisałem wcześniej warto sobie robić obserwacje, a nawet notatki. Moim zdaniem taki bufor akumulacyjny (może nie tak wielki jak na filmie) ma duży sens. U mnie w nocy było -8, w dzień +8, przy pompie powietrznej mamy w nocy nawet -13 na parowniku i COP leci na pysk + odladzanie (przy zamrażaniu wody mamy powiedzmy -5 na parowniku.
????? jakieś cuda Waść piszesz... masło maślane tłustym olejem podlane...

natomiast sensowna jest sugestia robienia notatek
Ostatnio zmieniony 14 lut 2022, 18:27 przez wit, łącznie zmieniany 1 raz.
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: gienek333 »

To kolego powiedz jaka będzie temperatura na parowniku powietrznej pompy ciepła jak powietrze ma -8 stopni, jak się obladza jest jeszcze gorzej, ale przepraszam; " Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem".
Awatar użytkownika
Mel48
Forumowicz
Posty: 235
Rejestracja: 22 lis 2018, 9:17
Lokalizacja: kotlina kłodzka

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: Mel48 »

Witam czy taki model jak GREE Amber Prestige 7kw dobrze wypada na tle innych modeli aby przerobić ?
mam mniejszy model 3.5kw od września testowany w do domu jako dodatkowe źródło ciepła
ustawiony jest drugiej 2 kresce średnio pobiera jak pracuje 600W-800W dogrzewa 1 pokój 40m2 starym poniemieckim domu
pobrał z sieci 1350 kw
Ostatnio zmieniony 15 lut 2022, 10:14 przez Mel48, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: Przemek »

Z tego co sie naczytałem to jest to najlepsza JZ do przerobienia na PC
Awatar użytkownika
radasss
Forumowicz
Posty: 494
Rejestracja: 31 mar 2018, 8:50
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: radasss »

Przydatny wykres
Obrazek
warsztatmotocykli.pl
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: wit »

gienek333 pisze:
14 lut 2022, 22:35
To kolego powiedz jaka będzie temperatura na parowniku powietrznej pompy ciepła jak powietrze ma -8 stopni, jak się obladza jest jeszcze gorzej, ale przepraszam; " Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem".
To może doprecyzuj co to znaczy "temperatura na parowniku powietrznej pompy ciepła" bo jak mam branżowe wykształcenie, kupę lat naprawiam pompy ciepła, czasem sam projektuję i buduję takowe to nie rozumiem o co Ci chodzi -możesz mieć na myśli kilka różnych temperatur.

Ponadto co ta temperatura ma do sensu użycia bufora ? to dużo bardziej złożona sprawa -i powtarzasz tylko popularny podgląd bez rozeznania jaki ma sens w konkretnym przypadku.
Piszesz prawdę w stylu "czerwone samochody są szybsze od innych" i bywa to prawda bo sportowe wozy często malowane są w ostrych kolorach. Ale równie często wozy w kolorze oczojebnym i ze sportowym wyglądem mają słabiutkie silniki (np. ford ecosport) oraz kilkanaście s do setki a ciężkie szare niepozorne rodzinne kombi ma 7s....

Wracając do pc -często różnica COP przy spadku temp otoczenia o kilka stopni jest nieduża -a cena i kłopot montażu bufora przewyższają potencjalną korzyść i dochodzi sytuacja, że bufor sam z siebie podnosi o kilka stopni temp do której trzeba grzać wodę -co niweluje korzyść z pracy pc bardziej w dzień niż w nocy...
znowu luźne porównanie lepiej się człowiek naje schabowym niż niż zupą mleczną ale jeśli bar mleczny na parterze a restauracja na 10tym bez windy.... -to wcale niekoniecznie będzie zysk.
Więc -wybacz -piszesz co Ci się wydaje -a wydaje się jest cholernie dalekie od rzeczywistości
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: wit »

Przemek pisze:
15 lut 2022, 11:46
Z tego co sie naczytałem to jest to najlepsza JZ do przerobienia na PC
GREE Amber Prestige 7kw -osobiście nie montowałem takiej klimy ani nie przerabiałem -z wcześniejszych doświadczeń z gree -starsze gree miały stosunkowo małe skraplacze (w pracy jako grzanie to się zamienia w parownik) i jako pc miały by kiepska sprawność.

Sądząc po parametrach GREE Amber Prestige 7kw wiele się nie zmieniło -wydajność w trybie grzania jest prawie równa wydajności chłodzenia -a to kiepsko wróży dla pracy jako pc.
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: wit »

radasss pisze:
16 lut 2022, 22:25
Przydatny wykres
Obrazek
wykres nie jest do niczego przydatny poza zrozumieniem jak przebiegają zjawiska. Porównując do samochodu ten wykres to jak info, ze im szybciej się jedzie tym więcej pali...
zamieszczony wykres podaje jakieś idealne paramatry jakiejś wydumanej pc. Przydatny byłby wykres konkretnej pc i to dla konkretnych potrzebnych w danym budynku obrotów/mocy inverterowej pc.
Podnoszony do "boskości" COP to wydumane info o pracy pc w ściśle określonych warunkach które w praktyce występują raczej rzadko - tak jak pomiar zużycia paliwa dokładnie przy 90km/h bez dodawania gazu i na najwyższym biegu... powieje wiatr z przeciwka -trochę hamujesz/przyspieszasz gruba teściowa siedzi obok -i zużycie jest większe.

bywa, że pc o COP 5 czy 6 na ulotce w praktyce zużywa więcej prądu niż ta co ma w papierach tylko 4... -bo w rzeczywistych warunkach ta gorsza nadal ma blisko 4 a tej super hiper jest gorzej. to tak jak aku 18650 -te o pojemności 7000mAh zazwyczaj są dużo gorsze od tych o 3000mAh. bo te drugie są żetelne i istnieją naprawdę -a te pierwsze mają wydumany parametr dla laików... a są najgorszymi podróbkami.

W pc ważniejsze jest jak pc wpasowuje się w konkretne potrzeby oraz jak wykonana jest instalacja i rzetelność podanych parametrów niż same dane reklamowe i ile tam COP napisali w ulotce. Ulotki pisze handlowiec lub księgowy a nie inżynier.
Ostatnio zmieniony 17 lut 2022, 12:43 przez wit, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
radasss
Forumowicz
Posty: 494
Rejestracja: 31 mar 2018, 8:50
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: radasss »

Masz rację kolego. Przepraszam, że wprowadziłem ogromny zamęt tym wykresem. Ty pewnie rozumiesz jak działają zależności w prawie wszystkich PC , ale reszta czytających chętnie spojrzy na krzywą żeby właśnie mieć rozeznanie. Umieść proszę wykres konkretnej PC z niewydumanymi wartościami. Najlepiej jak by dane pochodziły od dwóch niezależnych użytkowników tej samej pompy.
warsztatmotocykli.pl
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: wit »

po co ten sarkazm -nie kwestionuję, że wykres pomaga zrozumieć że warto aby różnica temp była jak najmniejsza. Piszę, że nie jest to konkret na podstawie którego można określać rzeczywiste COP.
Taki wykres przydatny jest do zrozumienia charakteru zależności COP od temperatury.

Co do umieszczania wykresów konkretnej pompy -takie wykresy istnieją -zazwyczaj nie są dostępne dla klientów ani nawet dla instalatorów pomp ciepła -natomiast korzystają z nich autoryzowani serwisanci.
taki wykres rysowany jest dla konkretnej pc, jako zależność COP od temperatury wody na zasilaniu (lub powrocie) przy konkretnej delcie zasilanie/powrót przy konkretnym przepływie i dla konkretnej temp glikolu (znowu przy określonej delcie) lub konkretnej temp powietrza i jest inny dla pracy na 1sprężarce oraz na 2 sprężarkach (w on0off) a także dla kilku różnych wydajności przy pc invertorowych. (zazwyczaj dla 50% oraz 100% wydajności) oraz inny wykres przy zmianach temp powietrza dla ustalonej temp wody grzewczej.

Natomiast nie ma konkretnych wykresów zależności COP od różnicy temperatur powietrze/woda -bo to jest zmienne różnica np 30K od -20* powietrze do +10 woda oraz identyczna różnica 30K dla +5 temp powietrza i +35 temp wody to cop będzie mocno różny...


Generalnie przydatność wykresów dla wszystkich poza wąskim gronem fachowców jest mocno wątpliwa i wprowadza więcej błędnych interpretacji oraz nieporozumień niż cokolwiek rozjaśnia.

Tak jak sugerujesz (zgryźliwie ? ) ja rozumiem te zależności ale... ja mam wykształcenie branżowe/chłodnicze, 30 lat praktyki (w tym napraw pc) oraz potrafię sam zaprojektować pc i wiele innych urządzeń -także biorąc pod uwagę -określając dyskutowane dane. A mimo tego sporo tych informacji i tak określam w sposób bardzo przybliżony -bo po prostu albo nie ma sensu liczyć dokładnie, albo zwyczajnie się nie da...

Powszechne roztrząsanie parametrów które są mocno orientacyjne i zależne od innych (nieuwzględnianych ) jest po prostu bezcelowe i nic nie wnoszące.
to tak jakbym np ja próbował interpretować wykresy ekg...
70% tej dyskusji świadczy ,że osoby piszące absolutnie nie mają nawet podstawowej wiedzy na temat działania pc i mimo to piszą wprowadzając tylko zamieszanie "nie wiem -więc napiszę"

co gorsze spora część ulotek i filmików instruktażowych to też bzdury -które mają jedynie wspomagać reklamę i zwiększać sprzedaż -i każda taka "prawda" jest setki x powielana
Ostatnio zmieniony 18 lut 2022, 18:23 przez wit, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ