Pompa ciepla z klimatyzaora

Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: pxl666 »

Wit, i tak podziwiam za cierpliwość
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: wit »

pisanie tu o pc to trochę zabawa -a kilka osób prawdopodobnie skorzysta bo czyta i wyciąga wnioski zamiast polemizować.

co do wkurzania -wkurzający to jest klient który chce poniżej kosztów zrobić na wczoraj i ma być lepiej niż fabryka daje ...
I jak zrobię tanio przy tym naprawdę dobrze -a potem po montażu czy naprawie przy płaceniu są kolejne targi od już ustalonych kosztów -a jeszcze potem zaczynają się telefony i dyskusje nad każdym parametrem "bo w necie pisali" i dlaczego czujnik podpięty jest pod wejście nr xx a nie xy ? wtedy to dopiero cierpliwość się kończy i gdyby jakiś kij był pod ręką... tu to luzik...


jako humoreskę.
Inne forum -czysto hobbystyczne
-dyskusja o jakiś silniczkach -i ktoś zawzięcie ze mną dyskutujący z argumentami że jestem debil i się nie znam bo w gazecie (modelarskiej) pisali... i przywoływał cytaty i rysunki -a ja się kilka dni doskonale bawiłem... a najśmieszniejsze było gdy dowiedział się, że autorem przywoływanych artykułów byłem ja....
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: wit »

wracając do pc -kilka podstawowych zaleceń. potrzebny przepływ wody to minimum180 l/h dla każdego 1 kW wydajności pompy ciepła
W praktyce dla pc 10kW oznacza to minimum 1800l/h i minimum najmniejsza średnica wewnętrzna rur wodnych 25-26mm.
najmniejsza oznacza, że nie powinno być przewężeń poniżej tych 25mm. mniejsze przepływy to konieczność zastosowania bufora -czyli dodatkowy koszt i dodatkowy spadek rzeczywistego cop więc wzrost zużycia prądu.

zużycie węgla na dobę w czasie dużych mrozów pozwala przeliczyć potrzebną moc pc. najlepiej uśrednić zużycie opału z kilku dni przy około -20*C a gdy mieszkamy np w Suwałkach to przeliczanie przy -25*C będzie bliższe prawdy . Bierzemy wartość opałową węgla (nie ciepło właściwe) realna to 21 do 27 Mj/kg. Zależnie od tego kto jaki węgiel kupuje. Te lepsze 31MJ/kg to ich w zasadzie nie ma a poza tym węgiel prawie zawsze ma jakąś wilgotność więc około 25kJ jest realne... pc może grzać około 20h/dobę czyli tak orientacyjnie 3kg węgla spalane na dobę odpowiada 1 kW RZECZYWISTEJ wydajności pompy ciepła.
spalasz w mróz 30kg węgla/24h to potrzeba około 10kW pc żeby przy mrozie dała radę. dla pc glikolowej to w miarę proste -tu wydajność dość mało zależy od temp zewnętrznej -bardziej od potrzebnej temp wody grzewczej. pc dobrana z lekkim zapasem (około 20%) i w mróz da radę dobrana na styk lub zgodnie z zaleceniem na 80% zapotrzebowania do -15* -20* poradzi a poniżej pomoże sobie grzałkami.

W przypadku pc powietrznej sprawa się komplikuje -bo pc powietrzna bardzo mocno traci wydajność grzewczą ze spadkiem temp powietrza zewnętrznego. Często przy -20*C czy -25*C powietrzna pc ma tylko połowę swojej wydajności nominalnej . Wiele powietrznych pc w ogóle nie może pracować w tak niskich temp. ... czyli zazwyczaj obowiązkowa jazda z grzałką... przy dobranej z zapasem pc przy około 0*C czy -5*C będzie duży nadmiar mocy -a jednocześnie przy -20*C niewielki brak.
Przy pc powietrznej bez zapasu przy 0*C i tak będzie niewielki nadmiar mocy a przy -15 pojawią się ostre braki i w mróz to głownie grzałka. wiec dobór będzie zależał od tego ile wydajności konkretny typ powietrznej pc traci ze spadkiem temp zewnętrznej. jedne tracą mniej -mają dużą sprężarkę która przy około 0*C ma ograniczenie programowe i kręci na połowie obrotów -a przy mrozie wkręca się w wysokie obroty żeby utrzymać wydajność -inne kręcą normalnie na obrotach zbliżonych do max i przy mrozie nie mogą "sztucznie" podtrzymywać wydajności.
Starsze typy on-off bywały z dwiema sprężarkami -i przy -nastu dołączały drugą sprężarkę -za to najczęściej poniżej -20*C ją gasiły żeby przeciwdziałać nadmiernemu spadkowi ciśnienia odparowania.

Dodatkowym utrudnieniem jest to, że raczej ni są podawane parametry wydajność i cop przy A/W -20*/+45* -nie s ą bo wypadają żałośnie.
Spokojnie można przyjąć że pc powietrzna przy 0 czy -5 chodzi b. dobrze, przy -15 * akceptowalnie, przy -20* zużywa masę prądu i słabo grzeje i jej sens się kończy -a przy -25* to w ogólnie nie ma sensu grzanie pc powietrzną ...

Uwaga -przy mrozie NIGDY nie gasimy zasilania pc zwłaszcza powietrznej rodzajów monoblok. nie -bo jak zamarznie wymiennik to szlag trafi pc.
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: gienek333 »

Fajnie to opisałeś. Moim zdaniem jeżeli mamy w roku kilka dni z temperaturą -20 (ja tej zimy jak do tej pory zanotowałem -13), a dużo jest takich średnio koło 0, to lepiej dać małą pompę i dogrzać grzałką, czy innym paliwem w tych mroźnych dniach. Duża pompa kosztuje i przy małych mocach jest mało sprawna (ale niech się fachowiec wypowie). Ps przepraszam wit z "kopnięcie w kostkę", ale zadziałało :)
mores3
Forumowicz
Posty: 36
Rejestracja: 01 sty 2019, 13:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: mores3 »

Sorry za OT, Witt, Ty jesteś tym Witt'em min. z forum Alexa? :D
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: pxl666 »

Moim zdaniem kluczowa jest izolacja A potem źródło ciepła. Jak masz budynek zaizolowany odpowiednio to instalujesz pompę i kominek i na mrozach wrzucisz gnotka i po domu chodzisz w majtach
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: wit »

pxl666 pisze:
20 lut 2022, 10:13
Moim zdaniem kluczowa jest izolacja A potem źródło ciepła. Jak masz budynek zaizolowany odpowiednio to instalujesz pompę i kominek i na mrozach wrzucisz gnotka i po domu chodzisz w majtach
tak. budynek/izolacja zaraz po tym równie ważne dobre wykonanie instalacji grzewczej i montaż.
potem bardzo długo nic i dopiero jakość samej pc. oczywiście należy odrzucić przypadki ekstremalne pomp po prostu spiep***
90% sukcesu to optymalny i bezbłędny wykonany montaż a tylko 90% to klasa samej pc.
gienek333 pisze:
19 lut 2022, 21:56
Fajnie to opisałeś. Moim zdaniem jeżeli mamy w roku kilka dni z temperaturą -20 (ja tej zimy jak do tej pory zanotowałem -13), a dużo jest takich średnio koło 0, to lepiej dać małą pompę i dogrzać grzałką, czy innym paliwem w tych mroźnych dniach. Duża pompa kosztuje i przy małych mocach jest mało sprawna (ale niech się fachowiec wypowie).
małą pompę szlag trafi -opis zasad doboru z rozważaniami masz powyżej. generalnie można troszkę zmniejszyć wielkość dobranej pc -ale niewiele -pc ze spadkiem temp sam z siebie traci wydajność więc nie ma co zbytnio oszczędzać (choć prawie każdy instalator pc będzie polecał tak jak Ty piszesz -jednak ja jako serwisant powiem pretensje, że pc zużywa kosmiczne ilości prądu i awarie trafiają do serwisów a instalatorzy mają to w **** kup -może być mniejsza instalator zaproponuje mniejszą tańszą to więcej sprzeda -a potem problem i koszty klienta) owszem przy temp niższych niż -15* warto napalić w piecu i nie męczyć powietrznej pc -co jednak bardzo niewiele wpływa na sensowny dobór. powietrzną dobieramy tak żeby RZECZYWISTA wydajność przy pracy max 20/24h wystarczała w najniższej temp w jakiej pc będzie eksploatowana. (kiedykolwiek będzie)
Najlepiej dobór zostawić dobremu instalatorowi lub serwisowi danej marki. Handlowiec zawsze sprzeda Ci najlepszą znaczy taką na której ma najwyższą prowizję lub która zalega w magazynie...
gienek333 pisze:
19 lut 2022, 21:56
Ps przepraszam wit z "kopnięcie w kostkę", ale zadziałało :)
nie zadziałało -generalnie mam to w bardzo głębokim poważaniu ... a piszę dla kilku Kolegów którym może to trochę pomóc, głównie Przemka, pxl666
mores3 pisze:
19 lut 2022, 23:46
Sorry za OT, Witt, Ty jesteś tym Witt'em min. z forum Alexa? :D
nie wiem -jeśli chodzi o forum modelarskie alexrc to tam byłem wit0 ale od dawna tam nie pisałem... a tu jestem wit -Kolega Witt to inny Kolega... przypadkowa zbieżność imion ;)
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: pxl666 »

jest sens w ogóle myśleć o pc powietrznej mając stary budynek zaizolowany grafitem 10cm , instalacja z dwucalowymi rurami izolowanymi gipsem i wełną szklaną? zużycie węgla tej zimy (min -14 było o ile pamiętam ) to ok 5t chyba 25MJ podają dla t . dobowo opalam praktycznie tak samo , jedynie na największych mrozach dokładałem chyba a tak to liczę ok 30 - 40 kg węgla / dobę . niestety nie prowadzę dziennika opalania . grzejniki częściowo stalowe , częściowo żeliwne . nie próbowałem jeszcze jaka jest temp w domu przy temp wody 45C , ogólnie ponad 52 mam , wieczorem ładuje bufor wiec 83 mam na sterowniku ...
masz do tego dostępny jakiś kalkulator online ?
na działce nie mam gazu ...
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: wit »

Jeśli ogrzewanie do zewnętrznej -10*C daje radę przy temp wody grzewczej (powrót) około 35-40*C to jest sens. masz wyższą temp -ale czy ogrzewanie chodzi 24/24H czy rozpalasz jak wrócisz z roboty a nocą gaśnie wiec 10 godzin intensywnego grzania i potem przerwa ? czy jest duża różnica miedzy zasilaniem i powrotem -bo może zasilanie masz 52 a powrót się robi zimny bo wolno krąży woda ? i jak pogonić przepływ mocniejsza pompką obiegową to da radę na zasilaniu rzędu 40 i powrocie 35* ? spróbuj zimniejszy weekend ustawić temp zasilania 45* i mierzyć temp powrotu -oraz obserwuj czy w domu robi się zimno jeśli tak palisz 20h na dobę ? taki test da wiarygodne info czy jest sens.

Generalnie kiepska izolacja budynku itp oznacza wysoki koszt ogrzewania także i węglem -pc nie powinno być drożej. Za to czyściej i mniej roboty. Natomiast warto/trzeba zostawić piec -i gdy cieplej niż -10 to cieszyć się komfortem -gdy zimniej -palić w piecu a pc sama się wyłączy. Wtedy średnio przez około 3 tygodnie masz przypominajkę z palenia w piecu a resztę zimy spoko.

Wychodziła by ci pc około 11-12kW -nie ma sensu aż tyle bo przy mrozach i tak to się **** Osobiście dawałbym tanią przeróbkę używanej klimy
7kW on-off na pc (około 10 000 zeta ktoś z okolicy Ci powinien to ogarnąć -jeśli znajdziesz w okolicy... )
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: pxl666 »

wit pisze:
20 lut 2022, 14:51
Jeśli ogrzewanie do zewnętrznej -10*C daje radę przy temp wody grzewczej (powrót) około 35-40*C to jest sens. masz wyższą temp -ale czy ogrzewanie chodzi 24/24H czy rozpalasz jak wrócisz z roboty a nocą gaśnie wiec 10 godzin intensywnego grzania i potem przerwa ? czy jest duża różnica miedzy zasilaniem i powrotem -bo może zasilanie masz 52 a powrót się robi zimny bo wolno krąży woda ? i jak pogonić przepływ mocniejsza pompką obiegową to da radę na zasilaniu rzędu 40 i powrocie 35* ? spróbuj zimniejszy weekend ustawić temp zasilania 45* i mierzyć temp powrotu -oraz obserwuj czy w domu robi się zimno jeśli tak palisz 20h na dobę ? taki test da wiarygodne info czy jest sens.

Generalnie kiepska izolacja budynku itp oznacza wysoki koszt ogrzewania także i węglem -pc nie powinno być drożej. Za to czyściej i mniej roboty. Natomiast warto/trzeba zostawić piec -i gdy cieplej niż -10 to cieszyć się komfortem -gdy zimniej -palić w piecu a pc sama się wyłączy. Wtedy średnio przez około 3 tygodnie masz przypominajkę z palenia w piecu a resztę zimy spoko.

Wychodziła by ci pc około 11-12kW -nie ma sensu aż tyle bo przy mrozach i tak to się **** Osobiście dawałbym tanią przeróbkę używanej klimy
7kW on-off na pc (około 10 000 zeta ktoś z okolicy Ci powinien to ogarnąć -jeśli znajdziesz w okolicy... )
czyli przeróbka instalacji na małą ilość wody nie jest wymagana ? jaki wpływ zład wody ma na ogólną efektywność PC ? zawsze myślałem ze im mniej tym lepiej
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: wit »

pc powinna mieć duży zład wody rzędu 300l -dużą bezwładność cieplną . jeśli mały zład wody i grzejniki lub klima konwektory -to "ratunkowo" daje się bufor.

albo ogrzewanie podłogowe -gdzie przy nawet małym zładzie wody masz kilkadziesiąt ton betonu dającego bezwładność.

pc grzeje i pomału podnosi temp tego "balastu" potem gaśnie i pomału to stygnie -i znowu. pc bardzo nie lubi pracy po kilka minut i kilka minut postoju -nazywa się to "taktowaniem" i jest to jeden z głównych powodów małej trwałości sprężarki.
pc powietrzna dodatkowo musi się co około godzinę odtajać -wtedy pobiera energię z tego zładu wodnego lub podłogówki -i ważne żeby przez te kilka minut toto się nie wychładzało...

optymalnie pc -to nie regulujesz w żaden bezpośredni sposób temp pomieszczeń -tylko zależnie od temp zewnętrznej reguluje się temp wody grzewczej (czyli też czas pracy pc lub obroty invertorowej) czyli tzw. regulacja wg krzywej pogodowej. grzejniki lub podłoga są cieplejsze w mróz i letnie gdy jest na dworze mniej zimno -a w mieszkaniu ma być cały czas "przyjaźnie"
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: pxl666 »

No dzięki za info . Dziś ustawiłem temp na 45C i zobaczę jak będzie w domu . Szkoda że nie pomyślałem o tym w mrozy żeby zobaczyć jak będzie w domu przy takiej temp wody c.o. pompa rozumiem oddzielnie grzeje wodę cwu bojlera ? Niezależnie od c.o.?
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: wit »

tak -niezależnie.

do CWU (ciepła woda użytkowa) duży zasobnik (zbiornik albo z płaszczem wodnym albo ze sporą wężownica) i albo 2 pompki obiegowe z zaworami zwrotnymi -albo 1 pompka + zawór przełączny -. W sterowniku jest ustawiany priorytet cwu -jak nagrzeje cwu do ustawionej temp -to może przełączyć się na grzanie co. zazwyczaj cwu ustawia się 42 do 45* tak aby do kąpieli praktycznie nie dolewać zimnej wody -żeby sama ciepła była ok. i dlatego duży zasobnik -standard to 200-300l na 4 osobową rodzinę.

a do grzania co niższa temp wody -taka jak aktualnie sterownik wyliczy z krzywej pogodowej. bywają łączone zasobniko-bufory ale też mają oddzielne wejścia grzania cwu oraz co i wykorzystują uwarstwienie wody. jedyna zaleta takich to oszczędność miejsca.

zdarza się też (rzadko tylko w bardzo drogich profesjonalnych pc) że pc ma 2 oddzielne wymienniki do cwu oraz do co. zimą grzeje wtedy cwu "w locie" do znacznie wyższej temperatury tylko dedykowanym dodatkowym wymiennikiem i jednoczesnie co do niższej temp a latem (ścislej poza sezonem grzewczym) tylko cwu oboma wymiennikami.

Montaż (jak niektórzy robią) typowej pc tak, że jednocześnie grzeje i cwu i co -to duży błąd instalatora skutkujący wyraźnie wyższymi rachunkami za prąd -oraz awaryjnością pc -praktycznie po roku dwóch pada sprężarka. A koszt wymiany sprężarki w nowoczesnych pc bardzo boli...
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: Przemek »

Czytam i czytam i, jak jakiś czas temu odpuściłem to co miałem w planie do poskładania to znowu wraca jak bumerang bo, okazuje sie jednak słuszne przemyślenia (mimo ze ma gaz na budynku od hmmm 20 lat to na niego nigdy nawet nie spoglądałem co na dzień dzisiejszy również okazało sie słuszne ) czyli podstawa to starej technologi JZ on off,,, można bardzo tanio kupić dosyć mocne agregaty przemysłowe kanałowce, stworzone do harówy bez względu na okoliczności maszyny proste i niezawodne, problemem dla mnie jest sterowanie,przewarznie są to JZ bez płyty / sterowania , i tu staje przed doborem uniwersalnego AHU, plączę sie w tym jak dziecko we mgle...
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: wit »

co oznacza skrót AHU ? centrala klimatyzacyjna ? kupując kanałówkę miałbyś w komplecie i jednostkę wewnętrzną pewnie tego samego producenta.
co do uniwersalnych -to nic takiego sensownie pasującego do jz klim nie istnieje... jw kanałowa to właśnie odpowiednik centrali wentylacyjnej tyle, że często uproszczonej.

albo montuj jako pc -dodaj wymiennik płytowy lub rurowy czynnik-woda i masz w miarę normalną pc. sterowanie jest do ogarnięcia -są sterowniki uniwersalne, wiele dedykowanych można dopasować pod swoje zastosowanie.

jeśli chciałbyś pchać jz klimy + centralę -to lepiej dawaj kompletną klimę i to nową z gwarancją... tylko upewnij się, że firma montująca nie miga się z gwarancjami oraz, że wiedzą co robią...

klimy (w kompletach) są sporo tańsze od pc -i tu nie warto uciekać w używki -bo koszt ewentualnych napraw Cię zje.

natomiast przebudowa jz klimy na pc -względem ceny fabrycznej pc jest o tyle taniej, że już warto się w to pchać. tyle,że robić musi chłodniarz i lepiej żeby się znał i miał niedaleko firmę...
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: pxl666 »

A czemu przeróbki? Nie lepiej oryginalną pc? Samemu pewnie można to tanio zrobić ale w innym przypadku to chyba nie jest prosta sprawa? Nie dość że żadnej gwarancji podejrzewam to trzeba znaleźć kogoś kto to wykona na lewo i nie spieprzy ?
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: pxl666 »

Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: Przemek »

Wit , pisząc AHU miałem na myśli zastąpienie sterowania z jednostki wewnętrznej, da sie kupić agregaty przemysłowe po taniości ale jeśli po taniości to bez JZ wtedy potrzeba go wysterować , jeśli agregat na pierwszy rzut oka został prawidłowo zdemontowany czyli rurki gazów nie cięte kontową a "nożycami": zagięte przed dostaniem sie wilgoci i z gwarancją rozruchowa wtedy wydać na takiego w granicach
1-2kzł może mieć sens, do tego wymiennik płytowy ale wolał bym swój rurowy, albo spirala ,gdzie z wężownica miedziana z fazą gazową w rurę, albo wężownica gazowa w bojler najlepiej nierdzewny do co, w tym samym bojlerze druga spirala zasilająca zasobnik CWU, wysterowanie takiego on off za pomocą zwykłych termostatów elektronicznych nastawnych to nie problem , problem jest z defrostem automatycznym , dlatego pisałem o tym nazywanym w branży przerabiaczy klim jako AHU , podlinkował bym pacjenta do rozważań ale widzę że przebrało oferty strasznie ,, takiego on off można by przewymiarować jeśli pracował by na CO z buforem 300l + zład jakie ś 100-150l i bufor cwu 500l wtedy na dniu przy lepszej lambdzie pogodowej mógł by wygrzać dom jaki i bufory ,,, taka bieda pompa
PXL z tymi gotowcami typu podlinkowany był bym wielce ostrożny, prędzej kupił bym używany monoblok z rajhu gdzie serwis akurat do rozważanego prze zemnie stiebela mam w Krakowie (100km) niż szedł "prawdopodobnie" w chinczyka którego googlując niema nic ani w opiniach ani na forach tylko jeden poprawny wynik od dystrybutora chwalącego go pod niebiosa jako najlepszejszego ze wszystkich

EDYTA

Gdyby taka jednostkę zewnętrzną dorwać na R290 wtedy można by bawić sie całkowicie na własną odpowiedzialność dokupując / wypożyczając pompę próżniową ...
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: wit »

pxl666 pisze:
20 lut 2022, 23:37
A czemu przeróbki? Nie lepiej oryginalną pc? Samemu pewnie można to tanio zrobić ale w innym przypadku to chyba nie jest prosta sprawa? Nie dość że żadnej gwarancji podejrzewam to trzeba znaleźć kogoś kto to wykona na lewo i nie spieprzy ?


tylko dlatego że sensowna gotowa pc jest 4x droższa.

to co podałeś link -firma kompletnie nieznana a pc inverter czyli skomplikowana -więc prawdopodobnie awaryjna - cena o połowę do 3x niższa niż jakakolwiek dobrze zrobiona/markowa nawet chińska pc invertorowa... bardzo niska cena zawsze budzi pytanie -dlaczego ? gdzie haczyk?
pc inverter 12kw jakiś dobry chińczyk zaczynają się około 23k netto. więc to zwyczajnie coś budzi niepokój...

do większości przeróbek z klim on-off części kupisz dość tanio i pasują nieoryginalne... do serwisu i tak potrzebujesz chłodniarza. czy nowej czy starej czy przerabianej. ale koszt części i czasochłonność napraw jest inna.

do taniej invertorowej zazwyczaj nie kupisz nic a trwałość też najczęściej pozostawia wiele do życzenia. a czy masz rzeczywistą gwarancję czy tylko na papierze to zawsze sprawa otwarta.
Przeróbka -niekoniecznie na lewo -ale tak -trzeba znaleźć kogoś kto wykona i nie spieprzy za to można mieć tanio prostą i dość bezawaryjną.

generalnie instalacja nowej pc i instalacja z przeróbką nie różnią się mocno kosztami.

Jak wcześniej pisałem nową pc to tylko z długą gwarancją i porządnym serwisem -sprawdź jak ta gwarancja i serwis w praktyce -i jeśli ok to lepiej nowa.
niestety zazwyczaj względnie niska cena zakupu oznacza kompletny brak wsparcia ... a wtedy nie ma sensu ładować się w dany model czy producenta.
wiec zawsze to rozważanie -tanio i prosto wręcz prymitywnie gdzie niewiele może się zepsuć.

lub skomplikowanie z drogimi częściami i trudnymi naprawami -i tu decyduje jakość wykonania oraz gwarancja.

przykład -wymiana sprężarki w wielu nowych pc to koszt większy niż cała stara pc. Naprawy nowych pc są koszmarnie drogie. np w jakiejś markowej 12kW (nie chcę pisać nazw ) za wymianę sprężarki dasz 12-15tys. Jeśli dojdzie filtr zawór rozprężny, płyta główna - będzie naprawa 25k.
Kwestia czy na gwarancji -czy na Twój koszt.
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: wit »

Przemek pisze:
21 lut 2022, 9:29
Wit , pisząc AHU miałem na myśli zastąpienie sterowania z jednostki wewnętrznej.................
.......wysterowanie takiego on off za pomocą zwykłych termostatów elektronicznych nastawnych to nie problem , problem jest z defrostem automatycznym ,
EDYTA

Gdyby taka jednostkę zewnętrzną dorwać na R290 wtedy można by bawić sie całkowicie na własną odpowiedzialność dokupując / wypożyczając pompę próżniową ...
termostaty elektroniczne do chłodni mają automatyczny defrost -nie sterują natomiast przełączaniem grzania na cwu -da się to zrobić na dwóch typowych sterownikach chłodni + kilka przekaźników -ale sensu w tym mało -możliwości ograniczone a koszt i komplikacja niepotrzebne.
Są gotowe uniwersalne sterowniki pc za około 800-1500zł które wszystko dobrze ogarniają.

Często można tanio kupić sterowanie po jakiejś markowej padlinie pc -i je przystosować. Tyle, że w przypadku awarii części /płytki do markowych sterowników są pierońsko drogie

JZ klim -raczej nie ma na R290 tu masz wybór nowsze na R410a, R32 lub starsze on/off na r407c do prac przy nich wszystkich jest wymagany certyfikat. A w praktyce i tak trzeba mieć tyle drogich narzędzi, że samemu nie ogarniesz -trzeba zatrudnić chłodniarza. Na r410a i R32 trudno o wymienniki płytowe -wyższe ciśnienia.
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: gienek333 »

Ostatnio widziałem takie urządzenia:
Waży 30 kg, to prawie stówę trzeba zapłacić :( :cry: :cry: :cry: .
Załączniki
20220303_205128[1].jpg
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: gienek333 »

Za cały zestaw z pińcset;
Załączniki
20220303_205955[1].jpg
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: Przemek »

Gienek ale ty te zdjęcia robiłeś NOKIĄ czy wiertarką ? :D Daj no jaki obraz całości ,,, widzę że copeland czyli spiralna pojedyncza a co dalej? kapilara? zawór ? sterowanie ?cocototo
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: gienek333 »

Ja nie jestem fotograf :) . Cały zestaw miał chłodnicę (nagrzewnicę) powietrzną z wentylatorem, zawór czterodrogowy, wymiennik ciepła wodny (taki w spiralnej rurze stalowej) , jakąś elektronikę. Czynnik r407c, jakieś papiery. Firma Carrier, model 50rhe042sfc90330.
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: Przemek »

gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: gienek333 »

Dokładnie tak, ale całość waży 100 kg.
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: wit »

nie znam tego typu -ze znalezionych zdjęć i krótkiego opisu K. Gienka to prawdopodobnie coś w rodzaju klimy do galerii handlowych lub wielkich biurowców -gdzie do urządzenia pompowana jest woda o stałej temp i woda wraca na dach do stosownych central, chillerów itp a samo urządzenie bądź grzeje bądź chłodzi biuro lub sklep pobierając ciepło z dostarczanej wody -lub zrzucając ciepło do wody. bardzo kiepskie cop i wydajność przy niskich temperaturach -to ewidentnie sprężarka i urządzenie do pracy przy temp (wody) na plusie.

to tylko przypuszczenia na podstawie szczątkowych danych -jednak ja bym tego nie kupował w celu adaptacji na pc do ogrzewania domu. choć cena całkiem całkiem -za to mogłoby być przydatne do grzania CWU gdy temp na dworze jest dodatnia -tyle, że moc byłaby duża pewnie do grzania CWU dla kilkunastoosobowej rodziny...
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: zielony71 »

Witt, a masz jakieś doświadczenia z gazowymi pompami ciepła? Dla tych, którzy nie kojarzą, chodzi mi o pompę na bazie obiegu amoniaku, w której obieg czynnika napędzany jest spalaniem gazu ziemnego. Na podobnej zasadzie działają lodówki w niektórych kamperach.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: gienek333 »

To jest chłodnictwo np. absorbcyjne. Jest taki pomysł, aby ciepłą wodą (która jest odpadem z produkcji energii elektrycznej) klimatyzować biurowce latem.
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: zielony71 »

Każde chłodnictwo ma tę drugą ciepłą stronę.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: wit »

zielony71 pisze:
04 mar 2022, 12:05
Witt, a masz jakieś doświadczenia z gazowymi pompami ciepła? Dla tych, którzy nie kojarzą, chodzi mi o pompę na bazie obiegu amoniaku, w której obieg czynnika napędzany jest spalaniem gazu ziemnego. Na podobnej zasadzie działają lodówki w niektórych kamperach.
Po pierwsze nie Witt tylko wit -to dwie różne osoby.


Po drugie -nie mam doświadczenia poza czysto teoretycznym -pc absorpcyjne (bo o takie pytasz) obecnie jest to rzadkość na rynku raczej tylko produkowana do zastosowań komercyjnych i w większych mocach. Generalnie drogie toto w produkcji , potrzebujesz do tego dolnego źródła jak do każdej pc a zysk niewielki -powiedzmy, że poprawi ilość energii względem dostarczanej w piecu o jakieś 50% -70% czyli cop rzędu 1,5 max pod 2.

koszt takiej pc + koszt instalacji + koszt dolnego źródła i przy dość niskim cop sensu nie ma...
inaczej jest w przemyśle gdzie jest np masa ciepła odpadowego o temp +20 czy +30 (d. źródło) i prawie darmowe +60C do napędzania tego...
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: gienek333 »

Wracając do "tego zestawu" co go opisałem kilka postów wcześniej, to przykładowo ja grzeję prądem. Koszt sezonu to 4 tysi. Jeżeli 2/3 sezonu takie coś nawet z COP 3 mi obsłuży, to mamy 4000/3=1333+(2666/3=889)=2222, chyba się zwróci po jednym sezonie :shock: ;) .
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: Przemek »

Gienek czytałem o tym hmm klimatyzatorze ??
główną dla mnie jego wada ( to nie jego wina) ;) że jest montowany poziomo i to w pomieszczeniu , czyli bierze miejsce w kotłowni i potrzeba rozkuć mocno ścianę by dostarczyć dolne źródło
https://www.manualslib.com/products/Car ... 78619.html
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: wit »

główną wadą podanego "klimatyzatora" jest to. że przyzwoicie będzie pracował powyżej + 10* słabiutko przy zerze i prawie wcale poniżej (ale prąd będzie brał). po prostu sprężarka optymalizowana jest na mocno dodatnie temperatury odparowania. ponadto całe sterowanie trzeba będzie zrobić od podstaw.
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: gienek333 »

Wit, a jaka jest żywotność tych "scrolli", bo to trochę jak silnik Wankla?
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: wit »

konkretnie tych nie wiem -tego typu nie znam bo to wersja "amerykańska" i dość dziwnych parametrach.

Generalnie scrole firmy copeland są bardzo trwałe -w sprzyjających warunkach nawet ponad 20 lat. przeciętnie około 15tu. nawet praca na granicy dopuszczalnych przez producenta parametrów jedynie zmniejsza żywotność. natomiast jakieś ewidentne "zdarzenia" potrafią zniszczyć każdą sprężarkę. Copelandy znane są z odporności oraz pracy "jak ruski traktor" -czyli głośne + drgania.

Trochę mniej trwałe są zazwyczaj Danfossy (lub może bardziej wrazlwe na nieodpowiednie traktowanie),

za to scrole Mitsubishi zwłaszcza specjalne do pc "z zamienionym ssaniem/tłoczeniem" to przeciwny biegun - są cichutkie oszczędne -i delikatne -padają bardzo szybko jeśli parametry/warunki pracy nie są całkiem optymalne. jak pc grzeje do 60*C i chodzi 20 h/doba -to mitsubishi potrafi zdechnąć po roku lub dwóch...

i w zasadzie to koniec renomowanych marek scroli do pc dostępnych na polskim rynku... są jakieś panasonic, sanyo, i typowe chińczyki -rok gwarancji zazwyczaj wytrzymują -ale żaden szanujący się serwisant nie daje tego nawet w naprawach pc lub chłodni...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ogólnie scrole to niezła trwałość i bardzo dobra sprawność w wąskim zakresie warunków pracy -oraz stosunkowo mały spadek wydajności w ujemnych temperaturach.

tłokowe - dobra sprawność w szerokim zakresie temperatur choć niższa sprawność max -trochę większy spadek wydajności w niskich temp (ale cop nadal niezłe)

i wreszcie sprężarki łopatkowe -typowe dla klimatyzacji -gorsza sprawność, niższa trwałość i poza wersjami specjalnymi (dwustopniowymi) wręcz beznadziejna praca na większym minusie temp zewnętrznej.
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: gienek333 »

Może się powtarzam (a nawet na pewno :) ), ale co do obserwacji pogodowych, to mamy bardzo ciekawe dni (i noce), kiedy nocą mamy -10, w dzień +10 i taki bufor przesuwający o 12 godzin powinien dać znaczne oszczędności :idea: .
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: Przemek »

Gienek a jakiej pojemności bufor Ci potrzebny ? bo mi wychodził trochę nierealny coś koło 4m2 według https://cieplo.app/ , takiego 4m2 nie zmieszczę a kaskadowe to znowu w cholerę elektro zaworów pomp, no ale i tak coś muszę wymyślić ,, no i myślę co tu zakopać w środku domu ? Też zauważyłem te różnicę noc / dzień , i na tym można by "oprzeć pompowanie"
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: wit »

Przemek pisze:
13 mar 2022, 7:49
.... bo mi wychodził trochę nierealny coś koło 4m2 według https://cieplo.app/ , .....Też zauważyłem te różnicę noc / dzień , i na tym można by "oprzeć pompowanie"
bufor zapewniający 12h grzania typowego domu 120m2 to minimum 4m3 -4 tys litrów. i generalnie potrzebną ilość energii zmagazynuje jeśli zostanie podgrzany o minimum kilkanaście stopni powyżej temp jaka jest wymagana do ogrzewania... i...
-sam fakt bufora ładowanego w dzień i rozładowywanego nocą powoduje stratę temp prawie podobną jak zysk z grzania przy wyższej temp otoczenia -i w efekcie nie ma ŻADNEGO zysku COP.

dodam, że pc musi jednocześnie ogrzewać dom i gromadzić ciepło w buforze -więc potrzeba pc o 2x większej mocy... i odpowiednio droższej

czyli powietrzna pc z buforem ładowanym w dzień i rozładowywanym nocą to żaden zysk w eksploatacji a duży wzrost kosztów montażu.

"daj w rowerze silnik na tylne koło i prądnicę na przednie -będzie w trakcie jazdy doładowywać akumulator i zwiększy zasięg" -życzę powodzenia -właśnie rozważacie podobny system...
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: gienek333 »

Nie dam się sprowokować ;) . Jestem elektronikiem i bardzo łatwo liczę obwody cieplne (liczy się tak samo jak elektryczne). Piszę od n postów że chodzi o pierwotną stronę (zamrażanie wody). Zamrożenie 1000 l wody to ok 90 kWh. Woda jest tania (parafina duuuzo droższa). Chodzi o przemiany (tak jak w pompie ciepła parowanie i skraplanie, mrożenie i odmrażanie :) ).
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: wit »

gienek333 pisze:
13 mar 2022, 21:11
....i bardzo łatwo liczę obwody cieplne (liczy się tak samo jak elektryczne).
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

zwłaszcza przy pc i odwróconych kierunkach przepływu ciepła. a słyszałeś o czymś takim jak sprawność albo straty ? oraz o wydajnościach przekazywania ciepła.
tak dla rozrywki jako ilustracja tematu... spotykają się w okopie żołnierz amerykański i rosyjski. Amerykański mówi -my dostajemy racje żywnościowe ponad 8 000 kcal. na co rosyjski -niemożliwe -człowiek nie da rady zjeść dziennie dwóch worków ziemniaków....

gienek333 pisze:
13 mar 2022, 21:11
Piszę od n postów że chodzi o pierwotną stronę (zamrażanie wody). Zamrożenie 1000 l wody to ok 90 kWh.
:lol: :lol: :lol:

taa a następnej doby kolejne 1000l i znowu kolejne.... ustaw sobie tych baniaków z woda na całą zimę... a 90kWh na dobę to do ogrzania bardzo małego domku jak nie ma mrozu.... zbuduj powerbank tak żeby latem naładować a całą zimę czerpać z niego energie... równie realne jak to ogrzewanie przez zamrażanie dolnego źródła... -akumulator wody/lodu na cała zimę dla przeciętnego domu jednorodzinnego 200 -300m3 wymiennik też konkretny...

lubię kabarety.
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: gienek333 »

Czytanie ze zrozumieniem to duże wyzwanie ;) .
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: zielony71 »

No bo tak to napisałeś, że naprawdę trudno zrozumieć. W każdym razie ja też nie rozumiem co i w jaki sposób chcesz osiągnąć.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: pxl666 »

gienek333 pisze:
13 mar 2022, 21:11
Nie dam się sprowokować ;) . Jestem elektronikiem i bardzo łatwo liczę obwody cieplne (liczy się tak samo jak elektryczne). Piszę od n postów że chodzi o pierwotną stronę (zamrażanie wody). Zamrożenie 1000 l wody to ok 90 kWh. Woda jest tania (parafina duuuzo droższa). Chodzi o przemiany (tak jak w pompie ciepła parowanie i skraplanie, mrożenie i odmrażanie :) ).
masz jakieś sukcesy żeby potwierdzić swoje słowa ?
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: gienek333 »

https://kotly.pl/ogrzewanie-lodem-nowe- ... ia-ciepla/ , taki bufor się regeneruje jak jest + temperatura, nie w cyklu pół roku, tylko 12 godzin.
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: wit »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

poproszę nazwisko autora tego cudownego rozwiązania i chociaż jeden przykład zrealizowanej w praktyce działającej SPRAWNIE i TANIEJ w budowie instalacji wg tych zalozeń.
mamy tu ogrzewanie za pomocą niby kolektorów słonecznych z gromadzeniem ciepła (marnowaniem sprawności) w zasobniku wodnym i pc "gruntową" z założenia pracującą w niekorzystnym zakresie temperatur.
Zima mamy względnie ciepło i słonecznie przez około 5h na dobę. skoro grzejemy kilkanascie godzin pc 9kW która bierze około 6 kW z dolnego źródła -to potrzebujemy przez te 5h pobierać z powietrza i słońca około 18kW. faaaaajnie. słońce zimą w naszych obszarach dostarcza około 200-250W/m2 -kolektor zbierze z tego ze 70%. czyli 140-175Wm2
jeśli mamy na dworze w dzień około +5 -to powiedzmy, że glikol w tych "kolektorach" będzie miał 2,5* -przeciętny wsp wymiany 15 (jak jest wiatr) i mamy zysk energii z powietrza około 2,5*x 15 rzędu 35-40W/m2

W wersji optymistycznej daje to nam sumę około 220W/m2 "kolektora słoneczno powietrznego" -dobra na te 18kW regenerujące ten wspaniały bufor przez 5h /24h potrzebujemy około 80m2 wymiennika "kolektora słoneczno powietrznego" . No chyba, że jest przez 3 tygodnie pochmurno i poniżej zera... wtedy pozostaje jechać na grzałce...

Sprawności i wydajności przekazywania energii wewnątrz tego zasobnika oraz długości rur nawet nie chce mi się liczyć nawet szacunkowo... bo wyjdzie więcej metrów niż w typowych odwiertach lub kolektorze poziomym.
nie licząc, że jeśli mamy temp pracy zasobnika woda/lód 0* to solanka (glikol) idący do PC będzie miał około -5* do -7*C -czyli gorzej niż w kolektorze poziomym o rozsądnych wymiarach...

ogólnie piep*** kotka za pomocą młotka. dobry przykład jak wygenerować 3x wyższy koszt instalacji w celu pogorszenia COP o 30%. Są dużo prostsze i tańsze sposoby spieprzenia COP...

maść na ściury Mosci Panowie... maść na ściury. łapiesz pan ściura -smarujesz go po jednym boczku potem po drugim boczku -i ten ściur (szczur) za 3 dni zdechnie... prosta i skuteczna nowoczesna metoda walki ze szczurami...
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: gienek333 »

Czytać ze zrozumieniem :idea: . Jest napisane, że taki kolektor pobiera energię nawet w nocy, jak jest +. Ja nikogo do niczego nie namawiam, mam wiedzę, to się dzielę (nie jestem sprzedawcą tego pomysłu), ale potrafię liczyć (więc liczę na siebie ;) ). Promieniowanie słoneczne to ok 1000W/m2, pogarsza się przy przejściu przez atmosferę, ale nie do 250W ;) .
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: wit »

czytaj ze zrozumieniem... pisałem, że słońce ZIMĄ w NASZYCH OBSZARACH dostarcza 200-250W/m2. owszem, masz rację -może być i 800-1000W LATEM -ale latem mało kto grzeje za pomocą pc. i latem mało potrzebne gromadzenie zapasu ciepła w buforze dolnego źródła bo w nocy bez tego bufora jest zajebiście...
pisałem jaka jest wydajność odbioru ciepła od powietrza jeśli chcemy topić lód (czyli glikol powyżej 0*) a na dworze mamy przykładowe +5. -to ułamek tego co od słońca

co do liczenie -chyba umiesz liczyć -dodawać, odejmować może i mnożyć... piep*** kotka za pomocą młotka. Ciąg dalszy -"nie wiem -więc się wypowiem"



Gienek -zamiast typowego aku do napędu roweru użyj bateryjek paluszkowych... będzie równie skutecznie jak ten bufor do pc.

Na + dla Twojego "pomysłu" taki zasobnik wodno lodowy na dolnym źródle rzeczywiście może zajebiście działać
-przyznaje się do błędu -to jest skuteczne rozwiązanie.... -na Sacharze przy +50 w dzień i -20 w nocy będzie zajebiście.
tyle, że mieszkamy w Polsce i zimą różnice temp dzień noc mamy 10 max 15 stopni a nie 70....
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: gienek333 »

Pierwsze Tesle jeździły na 18650 ;) . Wit (w tym dziale szczególnie ) wiele osób korzysta z paneli i doskonale wie, że zimą to nie jest 250W, tylko bardziej 700, ale parafrazując com napisał to napisałem, kto umie czytać (i liczyć) niech czyta :) .
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pompa ciepla z klimatyzaora

Post autor: pxl666 »

gienek333 pisze:
15 mar 2022, 19:47
Pierwsze Tesle jeździły na 18650 ;) . Wit (w tym dziale szczególnie ) wiele osób korzysta z paneli i doskonale wie, że zimą to nie jest 250W, tylko bardziej 700, ale parafrazując com napisał to napisałem, kto umie czytać (i liczyć) niech czyta :) .
Znasz kogoś z działającą taką instalacją?
ODPOWIEDZ