Pomóżcie nowicjuszowi zdecydować.

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
jajen
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 13 maja 2022, 21:44

Pomóżcie nowicjuszowi zdecydować.

Post autor: jajen »

Witam.
Nie znam się na rowerach elektrykach ale jestem dość "techniczny" i kwestia elektroniki oraz drobnej mechaniki nie jest mi obca.
Potrzebuje dorobić wspomaganie do roweru dla siebie i partnerki, ale nie wiem na co się zdecydować.
Pierwsza sprawa to zdjećia rowerów poniżej - do oceny czy nie ma jakiś technicznych przeszkód w dołożeniu wspomagania.
Druga kwestia to potrzeby. Jeździmy na rowerach głównie po drogach, trekingowo, czasem prosty teren (drogi leśne) - jednorazowy dystans max 60km-70km. Nie zależy mi na prędkosci, ale bardziej na komforcie jazdy i dzwiękowym. No i teraz pytanie - który napęd będzie lepszy tylny czy środkowy, jakiej mocy silnik? Czy jakiś konkretny zestaw wybrać? Budżet to tak po 4k na każdy rower. Doradzicie coś?

Rowery to trek i kands , obydwa mają koła 28:
Załączniki
1652525842819.jpg
1652525842828.jpg
1652525842834.jpg
Rychu
Forumowicz
Posty: 127
Rejestracja: 28 mar 2019, 0:27

Re: Pomóżcie nowicjuszowi zdecydować.

Post autor: Rychu »

Silnik przekładniowy o mocy 500-750W w tylne koło i będzie ok.
gość
Forumowicz
Posty: 433
Rejestracja: 20 maja 2019, 22:28

Re: Pomóżcie nowicjuszowi zdecydować.

Post autor: gość »

Popieram
Tu wymagania nie są duże, silnik przekładniowy w tylnym kole wystarczy.
Może nawet silnik w przednim kole byłby ok.
Na OLX tego typu silniki są po 150 zł (ananda tranzx)
Do tego sterownik 500W i akumulator 10~15Ah.
Manrtka z włącznikiem klamka hamulcowa z czujnikiem hamowanie.
Za 4 tys. da się przerobić obydwa rowery.
jajen
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 13 maja 2022, 21:44

Re: Pomóżcie nowicjuszowi zdecydować.

Post autor: jajen »

Raczej zdecyduje na napęd tylny.
Podpowiedzcie mi na podstawie zdjęć czy dobrze rozumiem, że w jednym rowerze mam wolnobieg, w drugim kasete , a korba w obu jest na kwadrat?

Zastanawiam się czy do roweru z wolnobiegiem dobrać silnik z mocowaniem wolnobiegu czy wziąć mocowanie na kasetę i wymienić wolnobieg na kasetę? Co doradzacie? WIększosć silników jest raczej na kasetę.
Załączniki
korba1
korba1
Kaseta
Kaseta
Wolnobieg
Wolnobieg
Ostatnio zmieniony 16 maja 2022, 22:02 przez jajen, łącznie zmieniany 1 raz.
jajen
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 13 maja 2022, 21:44

Re: Pomóżcie nowicjuszowi zdecydować.

Post autor: jajen »

Korba2
Załączniki
korba2
korba2
Rychu
Forumowicz
Posty: 127
Rejestracja: 28 mar 2019, 0:27

Re: Pomóżcie nowicjuszowi zdecydować.

Post autor: Rychu »

Ja kupiłem silnik z mocowaniem na wolnobieg, bo byłem przekonany, że mój stary rower to na pewno nie ma kasety.
A jednak miał ;)
Ale w sumie nie żałuję zmiany, bo czasem z bębenkiem piasty silnika bywają problemy, a wolnobieg jest bezobsługowy i tani w ewentualnej wymianie (chociaż w pandemii ceny oszalały, ale chyba już wróciły do normalnych poziomów).

Korba wygląda, że jest na kwadrat.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4924
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pomóżcie nowicjuszowi zdecydować.

Post autor: tkoko »

I tak od zakupionego silnika będzie zależał wybór kaseta czy wolnobieg, no chyba że specjalnie zakupisz oba rodzaje silnika. Przy Twoich wymaganiach nie ma większego znaczenia co wybierzesz. Przy kasetach masz większy wybór przełożeń. Co do korb to nie ma to większego znaczenia. Masz miejsce na tarczę PAS, zapewne z obu stron supportu, a tylko brak miejsca na taką tarczę może być problemem, np. przy takiej korbie;
viewtopic.php?p=106874#p106874
jajen
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 13 maja 2022, 21:44

Re: Pomóżcie nowicjuszowi zdecydować.

Post autor: jajen »

tkoko pisze:
17 maja 2022, 6:09
I tak od zakupionego silnika będzie zależał wybór kaseta czy wolnobieg, no chyba że specjalnie zakupisz oba rodzaje silnika.
Chciałem kupić silnik dobrany do wolnobiegu. Sądziłem, że jak kupie silnik z mocowaniem kasety to zakup nowej kasety wiąże się z koniecznością nowego łańcucha i nowych zebatek na korbie. Ale wygląda na to , że jestem w błędzie i wystarczy zmienić wolnobieg na kasetę, a łańcuch i przedni napęd zostaje stary? Dobrze rozumiem? Wtedy faktycznie silnik z mocowaniem na kasetę nie stanowiłby problemu.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4924
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pomóżcie nowicjuszowi zdecydować.

Post autor: tkoko »

Korby z zębatkami i łańcuchy pozostają te same. Podobnie jest z wózkami tylnej przerzutki, i manetkami. Ewentualny problem wyniknie, być może, z offsetem kasety. W przypadku wolnobiegu masz 7 zębatek w rowerze i to przekładasz na silnik (lub kupujesz nowy wolnobieg 7-rzędowy). Nie wiem ile masz aktualnie zębatek w kasecie. Jeżeli będzie więcej niż 7 zębatek, to może być problem ze zgraniem wózka z zębatkami po zamianie kasety na wolnobieg.
bulek68
Forumowicz
Posty: 124
Rejestracja: 18 kwie 2022, 21:09

Re: Pomóżcie nowicjuszowi zdecydować.

Post autor: bulek68 »

https://nexun.pl/pl/products/zestaw-mie ... 5-922.html
Kupiłem ostanio. Będziesz Pan więcej niż zadowolony...
Bateria to druga sprawa jeśli się zmieści to bidon jeśli nie to bagażnik. +/- 3K zł z baterią da się to ogarnąć.
2marekm
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 11 paź 2021, 11:35

Re: Pomóżcie nowicjuszowi zdecydować.

Post autor: 2marekm »

Rychu pisze:
14 maja 2022, 16:48
Silnik przekładniowy o mocy 500-750W w tylne koło i będzie ok.
Czy to legalne?
jajen
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 13 maja 2022, 21:44

Re: Pomóżcie nowicjuszowi zdecydować.

Post autor: jajen »

Legalne bo sterownik może ograniczyć moc.
2marekm
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 11 paź 2021, 11:35

Re: Pomóżcie nowicjuszowi zdecydować.

Post autor: 2marekm »

jajen pisze:
21 maja 2022, 11:15
Legalne bo sterownik może ograniczyć moc.
Bez sensu, Po co zwiększać ciężar roweru, a także cenę zestawu, aby potem w sterowniku ograniczać moc. To tak samo jak z pikselami w aparatach fotograficznych i mocą zestawów audio. Amatorszczyzna zachwyca się ich ilością.
jajen
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 13 maja 2022, 21:44

Re: Pomóżcie nowicjuszowi zdecydować.

Post autor: jajen »

bez sensu jest takie rozumowanie jak wyzej . przeciez jak zjezdzam z drogi publicznej to moge miec zgodnie z prawem dowolny silnik. wtedy wlasnie wylączam to ograniczenie i mam pełną moc. teraz widzisz roznice?
ODPOWIEDZ