MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Tematy związane z dodatkowymi akcesoriami dla pojazdów EV
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Kajman »

Działaj ku chwale. Pomysł świetny.
Pittu0903
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 30 kwie 2022, 7:16

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Pittu0903 »

Jakiś czas temu pisałem z Markiem. Wspominał że ma udostępnić całe Mpe właśnie jako open source. Jeżeli rzeczywiście do tego dojdzie i będzie udostępniona wersja v6. to nie wiem czy jest sens tłuc od nowa wersję v5. Ale tak się zastanawiam na jakiej zasadzie miało by to być? Na prywatnym serwerze? Raczej nie opłacalne bo wiadomo utrzymanie domeny i serwera.
roland
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 26 cze 2019, 8:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: roland »

Wystarczy jak wrzuci kody źródłowe oraz inne dokumenty źródłowe na githuba, koszty zerowe. Marek ma konto na github i jest tam kilka udostępnionych rzeczy np. kody do oprogramowania wyświetlacza 850C
Kiwago
Forumowicz
Posty: 67
Rejestracja: 22 gru 2019, 13:19

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Kiwago »

Baart pisze:
08 mar 2023, 18:26
Rozumiem, że skoro Marek już nie będzie dalej rozwijał MPe to rynek w Polsce się już nasycił. Wnioskuję po tym, że nikt tutaj nic konkretnego nie pisze, że nikt już MPe nie potrzebuje?
E tam nie potrzebuje. Mpe jest fantastycznym dodatkiem do każdego sterownika. Przede wszystkim ze względu na możliwość podłączenia suportu tensometrycznego. Szkoda, że Marek zakończył produkcję, MPe śmiało mogło konkurować z Cycle analystV3. Całe szczęście, ze jeszcze można V5 dostać. Brak przetwornicy 12V można uzupełnić zewnętrzną, a dolutowanie 3 kabli żeby mieć wyświetlacz 850C i czujnik nacisku jest banalnie proste. Kibicuję projektowi wznowienia produkcji V5.
skiermaxhtc
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 07 lis 2021, 13:02

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: skiermaxhtc »

Kiwago pisze:
03 maja 2023, 23:19
Całe szczęście, ze jeszcze można V5 dostać. Brak przetwornicy 12V można uzupełnić zewnętrzną, a dolutowanie 3 kabli żeby mieć wyświetlacz 850C i czujnik nacisku jest banalnie proste. Kibicuję projektowi wznowienia produkcji V5.
Wykonanie remixu samej karty nie byłoby trudne, tym bardziej że wszystkie schematy są dostępne. Wrzucić na płytkę tylko inną przetwornice i gotowe. Będę rysował taką w CADzie żeby zamówić w szkole albo na jakiejś chińskiej stronce typu JLCPCB. Chętnie udostępnię projekt jeśli ktoś byłby zainteresowany i jeśli autor projektu wyrazi zgodę.
Osobiście to ślinię się troche na kod źródłowy bo chciałbym zrobić porta na ESP32 żeby dorzucić parę funkcji :geek:
Kiwago
Forumowicz
Posty: 67
Rejestracja: 22 gru 2019, 13:19

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Kiwago »

skiermaxhtc pisze:
05 maja 2023, 16:52
Kiwago pisze:
03 maja 2023, 23:19
Całe szczęście, ze jeszcze można V5 dostać. Brak przetwornicy 12V można uzupełnić zewnętrzną, a dolutowanie 3 kabli żeby mieć wyświetlacz 850C i czujnik nacisku jest banalnie proste. Kibicuję projektowi wznowienia produkcji V5.
Wykonanie remixu samej karty nie byłoby trudne, tym bardziej że wszystkie schematy są dostępne. Wrzucić na płytkę tylko inną przetwornice i gotowe. Będę rysował taką w CADzie żeby zamówić w szkole albo na jakiejś chińskiej stronce typu JLCPCB. Chętnie udostępnię projekt jeśli ktoś byłby zainteresowany i jeśli autor projektu wyrazi zgodę.
Osobiście to ślinię się troche na kod źródłowy bo chciałbym zrobić porta na ESP32 żeby dorzucić parę funkcji :geek:
Ja byłbym zainteresowany. Jakby co.
Atebo
Forumowicz
Posty: 70
Rejestracja: 12 kwie 2020, 16:09
Lokalizacja: Bayern

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Atebo »

Mam prośbę.
Czy mógłby ktoś mi udostępnić kompletny wsad z kodem do V5.
Proszę o info na PW
mooly
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 05 lut 2023, 13:00

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: mooly »

Udało się komuś dostać kod do V5? Jakieś stp obudowy do wyświetlacza też by się przydały :)
Awatar użytkownika
Wojtas
Forumowicz
Posty: 613
Rejestracja: 24 lut 2018, 19:42
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Wojtas »

Można gdzieś kupić MPe?
Kands Maestro 29er
Mxus XF40C 8x8, ML7245 ~1600W
13S8P LGMJ1 ~48V
MPe v6
Erider T9
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Kajman »

olx v5
Atebo
Forumowicz
Posty: 70
Rejestracja: 12 kwie 2020, 16:09
Lokalizacja: Bayern

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Atebo »

Mam pytanie bo na tym utknąłem. Czy do zaprogramowania nowej PCP V5 wystarczy wsad ze strony Bikela?
Awatar użytkownika
Camis
Forumowicz
Posty: 109
Rejestracja: 26 paź 2018, 16:30
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Camis »

Tak.
Awatar użytkownika
Camis
Forumowicz
Posty: 109
Rejestracja: 26 paź 2018, 16:30
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Camis »

Pittu0903 pisze:
09 mar 2023, 6:31
Jakiś czas temu pisałem z Markiem. Wspominał że ma udostępnić całe Mpe właśnie jako open source.
Bardzo dobra informacja, najważniejsza sprawa to teraz dostać źródła do oprogramowania.

Wtedy projekt ruszy już własnym życiem.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Kajman »

Pojawił się już V6 w necie
Awatar użytkownika
Camis
Forumowicz
Posty: 109
Rejestracja: 26 paź 2018, 16:30
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Camis »

Gdzie?.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Kajman »

Na fb się reklamuje ktoś
Obrazek
Awatar użytkownika
Camis
Forumowicz
Posty: 109
Rejestracja: 26 paź 2018, 16:30
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Camis »

Widzę że ten sprzedawca z OLX przeprojektował cała płytkę.

Obrazek
KrystianZet
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 21 sie 2023, 21:43

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: KrystianZet »

Zapraszam do kontaktu pytacie czy jest zapotrzebowanie , jest tylko brakuje zasięgów to nasze płytki 12v oraz z wbudowaną przetwornica
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Kajman »

No piknie :)
Awatar użytkownika
marianm68
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 30 paź 2023, 19:39
Lokalizacja: Ostróda koło Kajkowa

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: marianm68 »

Pozdrawiam wszystkich.
Od pewnego czasu nosiłem się z zamiarem zbudowania MPe dla siebie (zbudowania no bo niestety przestały być dostępne u Pana Marka).
Są postępy. Arduino zaprogramowane z wyświetlaczem i przyciskami działa.
MPe_prototyp.jpg
Przetwornik ADS1115 i "hal" do PowerPCB zamówione, jak dojadą zrobi się pcb prototypowe.
Ale...
Na schemacie MPe v5 jest wyprowadzona "druga masa" (z pinu "GND2 arduino) do wyjścia manetki (TOT - złącze JP7) a na obrazach pcb ścieżka ta jest prowadzona pomiędzy poligonami GND a przecież na module Arduino Pro Mini wszystkie piny GND i tak są połączone?
MPeV5_sch.jpg
Jaki jest powód takiego połączenia? Jeśli jest.
Chciałbym wiedzieć więc pytam mądrzejszych od siebie.
molpiku
Forumowicz
Posty: 244
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:02
Lokalizacja: Kutno, Łódzkie

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: molpiku »

Podpowiesz kolejność wygrywania plików i ewentualnych problemów przy wgrywaniu? Buduję MPe i utknąłem na tym etapie. Jakbyś chciał to mam na sprzedaż płytki (główna i power pcb) z projektu marka, zamówiłem więcej niż potrzebuję.
Maciej
Awatar użytkownika
marianm68
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 30 paź 2023, 19:39
Lokalizacja: Ostróda koło Kajkowa

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: marianm68 »

Co to znaczy że utknąłeś, w czym dokładnie problem?
Wgrywałem według opisu ze strony: https://bikel.pl/aktualizacja-oprogramowania-mpe/ .
A konkretnie najpierw : "MPeV6_6010_init_3000W", a potem: "MPeV6_6010.hex" (wypakowane z "MPeV6_6010_ALL.zip"). Poszło bez jakichkolwiek problemów. Po kilka sekund każdy z plików.
Podłączone masz wszystko dobrze? Ustawienia w "XLoader" dobre: port, prędkość transmisji, rodzaj mikrokontrolera? Programator ma być skrosowany, to znaczy na krzyż RX progr. do TX arduino, a TX progr do RX arduino, GND do GNG, VCC do VCC i piąty przewód do zresetowania. Sterownik masz zainstalowany?

Propozycja z płytką interesująca, ale planuję dołożyć do płytki może softstart sterowany z zewnętrznego przełącznika/stacyjki i może jakąś przetwornicę np. do oświetlenia. Jeszce do końca nie zdecydowałem schemat jest w fazie rozwojowej.
Awatar użytkownika
marianm68
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 30 paź 2023, 19:39
Lokalizacja: Ostróda koło Kajkowa

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: marianm68 »

Płytki wytrawione i polutowane. Dziś sprawdzałem na biurku czy działa prawidłowo (to co na biurku mogłem sprawdzić) i skonfigurowałem wstępnie.
Połączyłem też w końcu przez BT z aplikacjami w telefonie, działa to bardzo przyjemnie.
MPe_testy.jpg
Miałem mały problem ze skonfigurowaniem modułu HC-05, a dokładnie prędkości transmisji której nie znałem. Ale w końcu ustawiłem właściwą: 9600 i poszło!
Jeśli ktoś będzie miał podobny problem to w "terminalu" pomoże komenda: AT+UART=9600,0,0
vandex_wilk
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 11 lut 2024, 20:13

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: vandex_wilk »

Witam wszystkich.

Buduje do swojej konstrukcji MPe, ale mam kilka pytań.

Jako że moduł przetwornicy jest trudno dostępny chce zastosować zewnętrzną przetwornice.

Tylko zastanawia mnie w jaki sposób MPe mierzy napięcie pakietu?, bo prąd to wiadomo przez PowerPCB, a napięcie?.
Przecież Arduino nie potrafi mierzyć takich napięć, na którym pinie odbywa się mierzenie napięcia?.

I jeszcze zastanawiam się jak podłączyć dodatkową przetwornice 12V do klamotów. Przed PowerPCB czy za?, jeśli podłączę za to z tego co wyczytałem w instrukcji MPe nie ruszy bo na czujniku prądu będzie jakiś pobór powyżej 0A.

Coś wiadomo na temat udostępnienia kodów źródłowych przez Marka?.
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Dede »

vandex_wilk pisze:
11 lut 2024, 20:23
Tylko zastanawia mnie w jaki sposób MPe mierzy napięcie pakietu?, bo prąd to wiadomo przez PowerPCB, a napięcie?.
Przecież Arduino nie potrafi mierzyć takich napięć, na którym pinie odbywa się mierzenie napięcia?.
Nie posiadam schematu ale wszystkie układy które mierząc większe napięcie niż możliwość układu to zostaje się dzielnik rezystorów.
Każde napięcie można dostosować do możliwości układu zamiast 74V można przez dzielnik napiecia zmniejszyć poniżej 5V albo później 3,3V i układ zaprogramować zależności jakie napięcie będzie na pinie układu.

Podejrzewam że taki dzielnik rezystorów jest na pinie VIN_ON_OFF
vandex_wilk
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 11 lut 2024, 20:13

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: vandex_wilk »

No własnie na schemacie nie widze dzielnika, albo coś słabo patrze.

https://bikel.pl/wp-content/uploads/2019/04/MPeV5.png

A jak z tą przetwornicą dodatkową, można podłączyć za PowerPCB czy MPe będzie robił problemy?.
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Dede »

vandex_wilk pisze:
12 lut 2024, 9:56
No własnie na schemacie nie widze dzielnika, albo coś słabo patrze.

https://bikel.pl/wp-content/uploads/2019/04/MPeV5.png
Według tego schematu to dzielnik napiecia to R1 i R2
150k i 4,7K za dzielnikiem idzie do BAT_U
Przy 150V daje dzielnik max 4,55V dla układu.
Przy 74V za dzielnikiem będzie 2,24V.
Załączniki
Screenshot_20240212-100436_Chrome.jpg
Awatar użytkownika
marianm68
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 30 paź 2023, 19:39
Lokalizacja: Ostróda koło Kajkowa

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: marianm68 »

vandex_wilk pisze:
12 lut 2024, 9:56
A jak z tą przetwornicą dodatkową, można podłączyć za PowerPCB czy MPe będzie robił problemy?.
Jeśli dobrze rozumiem zasadę działania MPe to na podstawie zmierzonego na PowerPCB prądu tak steruje on kontrolerem silnika by na silnik była podawana odpowiednia moc (oczekiwana przez MPe- zależna od napięcia bateri i tego właśnie zmierzonego prądu), albo jej brak - po wciśnięciu hamulca.
Jeśli za PowerPCB podepniesz do przetwornicy odbiornik o stałym poborze prądu: np.: oświetlenie włączone na stałe to MPe nie powinien "robić problemu", trzeba tylko w ustawieniach odpowiednio skalibrować odczyt prądu z PowerPCB.
Jeśli jednak prąd z przetwornicy będzie się zmieniał (włączanie/wyłączanie oświetlenia, ładowanie telefonu czy inne - cokolwiek planujesz podłączyć) to lepiej podłącz przetwornicę "przed" PowerPCB bo w innym przypadku będzie to wprowadzać w błąd MPe.
To będzie też zależało od proporcji prądów "na silnik" i "na przetwornicę". Jeśli prąd przetwornicy będzie w porównaniu do prądu silnika niewielkim ułamkiem to prawdopodobnie nie będzie to zauważalne ale przy większych zmianach prądu na przetwornicy będzia miało wpływ na zmiany mocy zadawanej na silnik. No i to chyba można nazwać "robieniem problememu"!
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Dede »

Jeśli podłączamy lampki i ładowarkę za PowerPCB to MPe będzie brał też ten prąd pod uwagę ale czy ma to aż takie znaczenie.

Ładowanie telefonu 10W
Lampki led 15W
Szumie 25W poboru energii.

Mpe ustawiony na silnik 1000W jeśli nie mamy załączonej Lampki i ładowarki to cała energia pójdzie silnik 1000W jeśli załączona Lampki i ładowarkę to na silnik pójdzie 975W i 25W na Lampki i ładowarkę czy odczujemy brak 25W na silniku ciężko to wyczuć braku aż takiej mocy.
To zależy jaka mocą chcemy operować jeśli chcemy ustawić na silnik 250W to te 25W mniej może trochę odczuwalne być.

Ja mam przetwornicę podłączoną za PowerPCB i nie widzę różnicy mocy na silniku a Lampki led mam 50W i ładowarką szybką 18W szumie aż 68W ale za to Mpe lepiej wylicza poboru energii Wh/h z akumulatora i ile zostało do przejechania km, jeśli ładowarkę i Lampki będą przed powerPCB to nie będzie widział poboru energii Mpe z akumulatora ile pobrano Wh/h z akumulatora.
Awatar użytkownika
marianm68
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 30 paź 2023, 19:39
Lokalizacja: Ostróda koło Kajkowa

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: marianm68 »

Dokładnie to miałem na myśli pisząc:
"To będzie też zależało od proporcji prądów "na silnik" i "na przetwornicę". Jeśli prąd przetwornicy będzie w porównaniu do prądu silnika niewielkim ułamkiem to prawdopodobnie nie będzie to zauważalne ale przy większych zmianach prądu na przetwornicy będzia miało wpływ na zmiany mocy zadawanej na silnik."
Dede pisze:
12 lut 2024, 21:34
Ja mam przetwornicę podłączoną za PowerPCB i nie widzę różnicy mocy na silniku a Lampki led mam 50W i ładowarką szybką 18W szumie aż 68W ale za to Mpe lepiej wylicza poboru energii Wh/h z akumulatora i ile zostało do przejechania km, jeśli ładowarkę i Lampki będą przed powerPCB to nie będzie widział poboru energii Mpe z akumulatora ile pobrano Wh/h z akumulatora.
Bardzo trafna uwaga!

Dodam jeszcze jeden przykład: mam na 1-szym stopniu wspomagania ustawione zaledwie 100W (tak mam, bo mogę - jazda spacerowa ;-) ), jak odejmę od tego przykładowe 25W to będę miał 75% zamierzonej mocy na silnik. Oczywiście da się z tym żyć, to nie jest wielki problem. No ale takie 68W to robiłoby znaczącą róznice!
szkuba
Forumowicz
Posty: 438
Rejestracja: 18 lis 2018, 20:22
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: szkuba »

Problemu nie będzie w tym że moc na silnik pójdzie za mała, raczej może być problem z punktem zerowym. Po włączeniu sam sterownik pobiera kilka watów jeśli dołączysz lampki to znacząco zmienisz punkt zerowy. Mpe będzie traktować to jako pobór prądu w momencie kiedy go nie ma, więc albo je mieć włączone na stałe albo przed punktem pomiaru. Nie znam algorytmu od środka ale bym się spodziewał że jednak to może powodować różne problemy z działaniem.
przeróbki na rower elektryczny https://www.elektrorider.pl/
czujnik nacisku Sempu T4, Erider T9, ori Chińskie lub Open firmware Kuteng
także dla dzieci 8-12lat z czujnikiem nacisku. naprawy TSDZ2
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Dede »

szkuba pisze:
12 lut 2024, 22:45
Problemu nie będzie w tym że moc na silnik pójdzie za mała, raczej może być problem z punktem zerowym. Po włączeniu sam sterownik pobiera kilka watów jeśli dołączysz lampki to znacząco zmienisz punkt zerowy. Mpe będzie traktować to jako pobór prądu w momencie kiedy go nie ma, więc albo je mieć włączone na stałe albo przed punktem pomiaru. Nie znam algorytmu od środka ale bym się spodziewał że jednak to może powodować różne problemy z działaniem.
To tylko teoria czy ktoś miał problem?
czy miał ktoś podłączone przetwornicę za PowerPCB i miał z tym problem?


Od strony praktycznej działa u mnie bez problemu sterownik i lampki led i ładowarki 18W szybkiej i dodadek bezprzewodowej impulsowej nie spotkałem że Mpe źle coś działa a wszytko działa po PowerPCB.
Wszystko komputer widzi pobór prądu i jedynie co to obejmuje Wh/h z powodu poboru prądu. Tak po za tym działa bez problemu od 3,5 lata taka instalacja u mnie.
szkuba
Forumowicz
Posty: 438
Rejestracja: 18 lis 2018, 20:22
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: szkuba »

Teoria... , jeśli u Ciebie działa to spoko. Zakładam że kalibrowałeś zero bez włączonych dodatkowych urządzeń?
przeróbki na rower elektryczny https://www.elektrorider.pl/
czujnik nacisku Sempu T4, Erider T9, ori Chińskie lub Open firmware Kuteng
także dla dzieci 8-12lat z czujnikiem nacisku. naprawy TSDZ2
vandex_wilk
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 11 lut 2024, 20:13

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: vandex_wilk »

Dzięki za informacje.
szkuba pisze:
12 lut 2024, 22:45
raczej może być problem z punktem zerowym
Własnie o to mi najbardziej chodziło, w instrukcji od Marka jest napisane:

Obrazek

Obrazek

Więc martwiłem się czy nie bedzie problemu ze skaczacym poborem na postoju i ucuhomieniem silnika.
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: MPe - Mózg Pojazdu elektrycznego od Marka / bikel.pl

Post autor: Dede »

MPe nie uruchomi silnik jak jest ładowanie akumulatora.
Jeśli będzie pobór prądu przez lampki czy inne urządzenie to nie ma wpływu na uruchomienie silnika.
Problem powstaje jeśli zrobimy złą kalibracje lub zły kierunek poboru prądu.
Dla tego należy ustawić odpowiedni kierunek poboru prądu i jak wyzerować prąd na zero bez podłączonych urządzeń dodatkowych.
Po wyzerowaniu prądu możemy podpiąć przetwornicę lampki i ładowarkę lub inne urządzenia i powinno działać i komputer MPe działa prawidłowo pod warunkiem że mamy dobrze zaprogramowany MPe.
ODPOWIEDZ