odzysk energii z pc c.w.u.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5836
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

odzysk energii z pc c.w.u.

Post autor: pxl666 »

czy ktoś zna temat odzysku ciepła/zimna z pc do c.w.u. ? obecnie latem grzeje wodę grzałką oporową . tanie w zakupie i bezobsługowe ale drogie w eksploatacji . obecnie pojawia się już sporo pccwu na rynku wtórnym za sensowne pieniądze - np 2.5-3k . niewiem jak ze stanem takiej pc ale zakładam że będzie ok i nie umrze po tygodniu...moze trafi sie w okolicy sensowny serwisant i będzie w stanie wykonać np konserwację czy oględziny itd ...eksploatacja sporo tańsza niż grzałka i wszystko super i pojawia się opcja dodatkowego benefitu latem jak pc podgrzewa wodę to wyrzuca zużyte powietrze o niskiej temperaturze - zastanawiam sie czy moge je podłączyć do nawiewu centrali wentylacyjnej i mieć klimatyzację "free"...
zimą natomiast poza podgrzewaniem wody z kotła ,bo pc najczęściej ma wężownicę , zasilałbym nawiew pc zużytym powietrzem z domu (kocioł nie pracuje cały czas więc nie zawsze wodę mam gorącą...).
jakieś opinie ? ktos zna temat ?
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2995
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: odzysk energii z pc c.w.u.

Post autor: tas »

Ja jestem trakcie budowania podobnej instalacji w oparciu o gruntową pompę i nie wymyśliłem żadnej wady prócz:
- problemów z suchym powietrzem
- potrzeby przeliczania przepływów
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5836
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: odzysk energii z pc c.w.u.

Post autor: pxl666 »

masz na myśli suche powietrze latem ? u mnie to nie problem bo budynek stary i im suchsze tym lepiej . codo przepływów to zastanawiam się jak to ugryźć bo zasadniczo nie mam automatyki - to prosta centrala ON/OFF ale zawsze jakieś wzajemne wpływanie na pracę wentylatora będzie ..
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: odzysk energii z pc c.w.u.

Post autor: wit »

Typowe pc tylko do CWU typowo to bardzo kiepska jakość. podły zbiornik na CWU, owinięty podłą aluminiową rurką z kiepską sprężarką lodówkową albo od małej klimy...


Nowe kosztują dość drogo, używki zazwyczaj są skrajnie wyeksploatowane (te nieszczęsne aluminiowe wężownice pękają ) często są sprzedawane po doraźnych naprawach.
O ile latem to ma jakiś sens -grzeje wodę i pluje zimnym powietrzem i schładza mieszkanie to zimą już sensu nie ma (bo pluje zimnym powietrzem i schładza mieszkanie... )
A jeśli wyprowadzi się kanały powietrza na dwór -to też sens niewielki -z zimnego powietrza trudno odzyskać ciepło a jednocześnie cwu dość wysoko się podgrzewa więc cop kiepski...

lepiej grzać cwu normalną pc powietrzną pracującą na typowy zasobnika zimą grzejącą mieszkanie lub jakąś małą też normalną powietrzną też pracującą na typowy zasobnik. albo solarami.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5836
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: odzysk energii z pc c.w.u.

Post autor: pxl666 »

no właśnie nowej nie chce bo długi czas amortyzacji a mam nadzieje trafić na używkę w dobrym stanie - da się to zdiagnozować i ew zaserwisować? zimą mówiłem ze chce ja zasilać zużytym powietrzem z centrali wentylacyjnej wiec te 21st dostanie ...
AdamW11
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 30 mar 2023, 10:24

Re: odzysk energii z pc c.w.u.

Post autor: AdamW11 »

Odzysk energii z PC C.W.U. (powstającej przy produkcji ciepłej wody użytkowej) jest procesem skutecznym, jednak nie w 100%. W praktyce zawsze występuje pewne straty ciepła, ale dzięki temu procesowi można zmniejszyć zużycie energii i oszczędzić na kosztach związanych z ogrzewaniem wody. Efektywność odzysku zależy od wielu czynników, takich jak temperatury wody czy wydajność urządzeń.
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: odzysk energii z pc c.w.u.

Post autor: wit »

AdamW11 pisze:
30 mar 2023, 10:31
Odzysk energii z PC C.W.U. (powstającej przy produkcji ciepłej wody użytkowej) jest procesem skutecznym, jednak nie w 100%. W praktyce zawsze występuje pewne straty ciepła, ale dzięki temu procesowi można zmniejszyć zużycie energii i oszczędzić na kosztach związanych z ogrzewaniem wody. Efektywność odzysku zależy od wielu czynników, takich jak temperatury wody czy wydajność urządzeń.
jak dla mnie (a jestem fachowcem) to z powyższego nic nie wynika, żadnej wiedzy jedynie bełkot kryptoreklamowy...

Jaka energia powstaje przy produkcji ciepłej wody użytkowej ??? do podgrzania wody to energię się zużywa...

jaki odzysk energii z pc (to pc ma jakąś energię która możemy z niej odzyskać ? pierwsze słyszę) -pc to energię zużywa i przemieszcza -nie ma co z pc odzyskiwać... to pc odzyskuje energię z czegoś -z ziemi, z powietrza za oknem czy latem z powietrza w mieszkaniu -i przemieszcza odzyskaną energię np do CWU.
ops -efektywność zależy od wielu czynników -sparafrazuje -wiele rzeczy zależy od wielu różnych czynników -mowa trawa i bełkot.

Generalnie sens stosowania 80% typowych pc specjalizowanych tylko pod grzanie ciepłej wody jest żaden. zimą żadnej ekonomi -grzeje wodę ale chłodzi mieszkanie, latem taniej wychodzą solary. A same pc robione tylko do CWU to zazwyczaj straszny badziew -i złom już w momencie produkcji -złom lepiej lub gorzej reklamowany, z mniejsza lub większa ilością bajerów i świecidełek ktore mają "oczarować" potencjalnego inwestora.


Sens grzania cwu za pomocą pomp ciepła to mamy albo jeśli to pc i tak już jest/ma być do grzania mieszkania -albo w warunkach np przemysłowych, na basenie itp -gdy tej wody zużywamy całe tony (ale to już inna klasa pc). W obu przypadkach takie pc energię pobierają z ziemi, powietrza za oknem lub W KONTROLOWANY sposób z powietrza wentylacyjnego współpracując z wentylacja.

jeśli możemy umieścić pc grzejącą cwu tak aby korzystała z wywiewanego powietrza to sens zastosowania rośnie -ale nie typowej pc-cwu za 6 czy 10tys wykonanej na korodującym zbiorniku i elementach jak od lodówki... lepiej żeby pc do grzania cwu zaprojektował i zbudował pod konkretny dom dobry chłodniarz... (tylko zazwyczaj ciężko o fachowców chłodniarzy)
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5836
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: odzysk energii z pc c.w.u.

Post autor: pxl666 »

wit pisze:
04 kwie 2023, 23:00
AdamW11 pisze:
30 mar 2023, 10:31
Odzysk energii z PC C.W.U. (powstającej przy produkcji ciepłej wody użytkowej) jest procesem skutecznym, jednak nie w 100%. W praktyce zawsze występuje pewne straty ciepła, ale dzięki temu procesowi można zmniejszyć zużycie energii i oszczędzić na kosztach związanych z ogrzewaniem wody. Efektywność odzysku zależy od wielu czynników, takich jak temperatury wody czy wydajność urządzeń.
jak dla mnie (a jestem fachowcem) to z powyższego nic nie wynika, żadnej wiedzy jedynie bełkot kryptoreklamowy...

Jaka energia powstaje przy produkcji ciepłej wody użytkowej ??? do podgrzania wody to energię się zużywa...

jaki odzysk energii z pc (to pc ma jakąś energię która możemy z niej odzyskać ? pierwsze słyszę) -pc to energię zużywa i przemieszcza -nie ma co z pc odzyskiwać... to pc odzyskuje energię z czegoś -z ziemi, z powietrza za oknem czy latem z powietrza w mieszkaniu -i przemieszcza odzyskaną energię np do CWU.
ops -efektywność zależy od wielu czynników -sparafrazuje -wiele rzeczy zależy od wielu różnych czynników -mowa trawa i bełkot.

Generalnie sens stosowania 80% typowych pc specjalizowanych tylko pod grzanie ciepłej wody jest żaden. zimą żadnej ekonomi -grzeje wodę ale chłodzi mieszkanie, latem taniej wychodzą solary. A same pc robione tylko do CWU to zazwyczaj straszny badziew -i złom już w momencie produkcji -złom lepiej lub gorzej reklamowany, z mniejsza lub większa ilością bajerów i świecidełek ktore mają "oczarować" potencjalnego inwestora.


Sens grzania cwu za pomocą pomp ciepła to mamy albo jeśli to pc i tak już jest/ma być do grzania mieszkania -albo w warunkach np przemysłowych, na basenie itp -gdy tej wody zużywamy całe tony (ale to już inna klasa pc). W obu przypadkach takie pc energię pobierają z ziemi, powietrza za oknem lub W KONTROLOWANY sposób z powietrza wentylacyjnego współpracując z wentylacja.

jeśli możemy umieścić pc grzejącą cwu tak aby korzystała z wywiewanego powietrza to sens zastosowania rośnie -ale nie typowej pc-cwu za 6 czy 10tys wykonanej na korodującym zbiorniku i elementach jak od lodówki... lepiej żeby pc do grzania cwu zaprojektował i zbudował pod konkretny dom dobry chłodniarz... (tylko zazwyczaj ciężko o fachowców chłodniarzy)
no wisz ... ja mam problem bo odmówili mi przyłącza gazowego , latem cwu grzeje grzałką oporową 2kw i nie jest to ekonomiczne rozwiązanie ... myślę że zakup pccwu używki za niecałe 3k (siemens) mi się jednak zbilansuje lepiej niż grzałka . tym bardziej że to chłodne powietrze puszcze do centrali ... generalnie taki wybór to brak wyboru ale hydrosolary odpadają , mam już na dachu pv , noi to jest jakies rozwiazanie ale nie doskonałe - często nie ma na tyle słońca a ja mam w domu 12 osób to musialbym miec 3m3 wody zagrzanej na kilka dni autonomii ...
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1005
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: odzysk energii z pc c.w.u.

Post autor: Przemek »

Plx a powieszenie solarów na elewacji ? myślałeś o tym czy to nie możliwe / niechciane w twoim przypadku ?

Ja mam zakupione 90szt heatpipe i właśnie będę wieszał na elewacji
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: odzysk energii z pc c.w.u.

Post autor: wit »

pxl666 pisze:
05 kwie 2023, 8:10
myślę że zakup pccwu używki za niecałe 3k (siemens) mi się jednak zbilansuje lepiej niż grzałka .
pod jednym warunkiem -że się to nie popsuje po max kilku miesiącach a naprawa będzie kosztować 6k...

problemem prawie wszystkich podobnych pc tylko do CWU jest jakość materiałów i wysoka awaryjność...

- jak konkretnie w siemens to nie wiem -tej marki nie naprawiałem, ale obstawiam, że produkuje to ten sam Chińczyk co większość -siemens głownie naklejki przykleja a kto inny produkuje pc. Kilka typów "dorosłych PC" siemensa pochodzi od alpha inotec ... (a niemieckie alphy znam od środka)
nie wiem jak ta do CWU ale obstawiam, że może nie wprost od alphy ale z tej samej skośnookiej fabryki... bo akurat tych do CWU to w europie chyba nikt nie produkuje -tylko milionami ściąga i wypycha... główną zaletą bywa 5lat gwarancji -nie ma takiej gwarancji nie ma sensu.

obstawiam, że nie masz opcji żeby PRZED ZAKUPEM chłodniarz odzyskał czynnik chłodniczy i nabił helem a po kilku godzinach sprawdził czy ciśnienia nie ubyło ? albo azotem i sprawdził po tygodniu ?
największe ryzyko problemów w takich pc to praktycznie nienaprawialne mikropęknięcia w obrębie aluminiowych rurek -często głęboko pod piankową obudową... naprawa to wymiana całego zbiornika -+koszt robocizny... w rezultacie nieopłacalne.

lepiej -jakiś zbiornik CWU masz -wymiennik płytowy jako skraplacz, obudowa od jednostki zewnętrznej jakiejś małej (2kW) klimy , sprężarka lepszy typ od lodówki jakieś zawory i rurki -dobry chłodniarz Ci to ogarnie -jeśli chłodniarz dobry to będzie wieczne. ale w 3k będzie trudno... bardziej w 6k.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5836
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: odzysk energii z pc c.w.u.

Post autor: pxl666 »

a sorry buderus

https://www.olx.pl/d/oferta/pompa-ciepl ... QTHuO.html

raczej jedynie mogę po to pojechać i postawić w kotłowni i zapytać jakiegoś klienta czy mi to sprawdzi...Ale już u siebie ...nie sądzę że znajdę pasjonata który będzie chciał tworzyć jakieś wynalazki w sensownym pieniądzu
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: odzysk energii z pc c.w.u.

Post autor: wit »

wygląda dość typowo... poproś o zdjęcia wnętrza -po zdjęciu "czapki".
i podeślij te zdjęcia -
w tym zdjęcie tabliczki znamionowej sprężarki, zdjęcie naklejki zaworu rozprężnego.
na jaki to jest czynnik ? R134a ? R410A ? czy R32 ?

jest ryzyko, że pomału ucieka czynnik -ktoś zdemontował i sprzedaje -ewentualnie tuż przed sprzedażą "dmuchnie czynnika" a po miesiącu dwóch znowu będzie ubytek i Ty będziesz miał problem... ja bym sobie tego za 3k nie kupił -a do serwisu mam blisko -jestem chłodniarzem i serwisantem pomp ciepła...
ODPOWIEDZ