Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Piszta co chceta ;)
fineasz
Forumowicz
Posty: 56
Rejestracja: 07 mar 2018, 22:26

Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: fineasz »

Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: EV-Maniak »

Jeśli to fejk, to pies yebał tego dziennikarza, a jeśli to prawda, to pies yebał UE 8-)
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: tatar »

Ubezpieczenie,przegląd i atest z elektrowni w przypadku ebików :D
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: EV-Maniak »

No i badania od psychiatry w przypadku ebajkerów oblatywaczy hehehe :D
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: WojtekErnest »

Najgorsze w tym jest to, że objęcie obowiązkowym ubezpieczeniem byłyby nawet obecne rowery z napędami do 250 W a nie tylko szybkie ebajki.
A uzasadnienie to samo co przy rejestracji szybkich ebajków że wykorzystanie tych nowych typów elektrycznych pojazdów silnikowych w ruchu drogowym może spowodować wypadki, których ofiary muszą być chronione i wypłaty za koszty leczenia czy śmierci szybko wypłacane z funduszy ubezpieczeniowych.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: EV-Maniak »

Ja myślę, że do nas jak to w ogóle dojdzie i wejdzie w życie, to z dużym opóźnieniem, a jeśli nawet to damy radę. Będziemy przy kontroli mówić, że to nie jest absolutnie napęd elektryczny, tylko rozbudowane odzyskiwanie energii - dynamo. I będzie to prawda, bo pedałowanie przy włączonym regenie powoduje ładowanie baterii, a skumulowany prąd wykorzystujemy w gospodarstwie domowym, bo jesteśmy np. dziadami i mamy zajoba na punkcie ekologii.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: tatar »

...a ci durnie policjanci z podstawówką,albo nawet z dyplomem z przedszkola uwierzą,przeproszą i jeszcze przez ulicę przeprowadzą na sygnale :D
Mazi
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 10 kwie 2018, 22:34

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: Mazi »

naprawdę to ja bym się tam nie bał ubezpieczenia nawet byłbym za, przecież ile one może wynieść 50 zł za skutery elektryczne tyle się płaci,
bardziej boje się tego że będzie można ubezpieczyć tylko te z sklepu :(
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: WojtekErnest »

Mazi pisze:
25 maja 2018, 21:14
naprawdę to ja bym się tam nie bał ubezpieczenia nawet byłbym za, przecież ile one może wynieść 50 zł za skutery elektryczne tyle się płaci,
bardziej boje się tego że będzie można ubezpieczyć tylko te z sklepu :(
W Holandii ubezpieczenie za szybkiego ebajka (homologowane, fabryczne, seryjne z tablicami rejestracyjnymi) wynosi 5 Euro za mc.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
fineasz
Forumowicz
Posty: 56
Rejestracja: 07 mar 2018, 22:26

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: fineasz »

To wszystko przez Holandie i ich statystyki :/
https://mypolacy.nl/wzrost-wypadkow-smi ... trycznych/
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: gienek333 »

Tylko wcześniej udział rowerów elektrycznych do "analogowych" był dużo mniejszy, a po drugie "element sklerotyczno-alzhaimerowski" nie plątał się po ulicach rowerami (jestem w 200% za tym że mają prawo, tak samo że 80 latki mogą jeździć autami i jak jedzie "L-ka", to po to ma znaczek, aby żaden debil na nią nie trąbił). Slow life, i tak wszyscy biegniemy na cmentarz, więc po co się śpieszyć.
Awatar użytkownika
TomaS
Forumowicz
Posty: 930
Rejestracja: 03 maja 2017, 10:00
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: TomaS »

gienek333 pisze:
27 maja 2018, 22:29
Slow life, i tak wszyscy biegniemy na cmentarz, więc po co się śpieszyć.
Świetne ;)
Jeżdżę na:
1. :SAMURAI BANSHE
2. :CARRERA BANSHE
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: Inc0 »

zdecydowanie jestem za mozliwoscia zawarcia polisy OC /AC/NW dla rowerów elektrycznych i nieelektrycznych przy okazji:P byle elektryki powyzej 250W zostały zalegalizowane
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: WojtekErnest »

Inc0 pisze:
28 maja 2018, 8:30
zdecydowanie jestem za mozliwoscia zawarcia polisy OC /AC/NW dla rowerów elektrycznych i nieelektrycznych przy okazji:P byle elektryki powyzej 250W zostały zalegalizowane
Ale NIC nie wskazuje na to by możliwa była legalizacja/homologacja samodziałów i formalne dopuszczenie do ruchu takich pojazdów.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: wit »

ta... wyjdzie, że to motorower, motocykl lub pojazd samochodowy marki sam... A samów nie rejestrują.
Będzie trzeba na Niemca, Czecha itp...
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: tatar »

TomaS pisze:
28 maja 2018, 6:47
gienek333 pisze:
27 maja 2018, 22:29
Slow life, i tak wszyscy biegniemy na cmentarz, więc po co się śpieszyć.
Świetne ;)
Nie wiem,czy aż tak świetne.Gdy będę tak na rowerze,to mnie tylne koło z silnikiem wyprzedzi :D
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: WojtekErnest »

Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: tatar »

Banan-to warzywo.pedelec-motocykl.Kabareton unijnych popier....ców :D
Awatar użytkownika
Yin
Forumowicz
Posty: 959
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: Yin »

Redystrybucja pieniądza sama się nie dokona, trza ścisnąć pasa i się dorzucić. I ile miejsc pracy powstanie w urzędach które nas będą ścigać i pouczać czy aby na pewno nasze rowery są koszerne i bezpieczne. Nie chcę podsuwać pomysłów ale ile tu jest okazji do generowania stempelków: na poprawność wykonania akumulatora, instalacji, IP, certyfikowanych blokad silnika, certyfikowanych skrzyneczek, ojj jest z czego doić :shock: Jak się rozpędzą to się wszyscy przesiądziemy na jazdę na skrzynkach po piwie - zanim to ogarną to będzie 2-3 lata spokoju :twisted:
Album rowerów poziomych i nietypowych:
pl.pinterest.com/jessecuster77/recumbent-bike/
pl.pinterest.com/jessecuster77/rower/
http://forum.poziome.pl
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: WojtekErnest »

zeeltom pisze:
03 cze 2018, 4:37
a jakoś 100 lat temu żyli wszyscy bez tych durnych przepisów.
Niby tak ale wtedy ludzie powszechnie nie korzystali np z darmowej opieki lekarskiej czy wypłat odszkodowań.
A te przepisy dot ebajków, tłumaczy się już odczuwalnym wzrostem kosztów leczenia i odszkodowań oraz przewidywanym ich stałym przyrostem w przyszłości.
Ktoś za to musi zapłacić....
Z drugiej strony granica funkcjonalna między motorowerem a ebajkiem się zaciera, więc też coś z tym 'trzeba' zrobić.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
cerberus
Forumowicz
Posty: 122
Rejestracja: 03 cze 2018, 8:10

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: cerberus »

zeeltom pisze:
03 cze 2018, 4:37
Same zakazy, pozwolenia, a jakoś 100 lat temu żyli wszyscy bez tych durnych przepisów. Ale jak się siedzi u władzy, bierze kupę szmalcu, to coś trzeba robić, choćby było głupsze, niż krzywość banana, czy robienie z ślimaka ryby.
Panie, jakie 100, jakie 100.... 7 lat ;)

Swoją drogą teraz ubezpieczenie "na rower" dorzucają do różnych pakietów typu oc w życiu prywatnym itp. więc jeśli to ma być ubezpieczenie, jak samochodowe (dla rowerów < 250 W) to pies ich j****
Ostatnio zmieniony 03 cze 2018, 8:25 przez cerberus, łącznie zmieniany 1 raz.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4923
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: tkoko »

zeeltom pisze:
03 cze 2018, 4:37
....Same zakazy, pozwolenia, a jakoś 100 lat temu żyli wszyscy bez tych durnych przepisów. ....
Byłbym bardzo ostrożny w "powracaniu" do dawnych lat. Jeszcze po wojnie, każdy rower miał tablicę rejestracyjną, a takie "zabawki" jak niżej:

Obrazek

także obowiązkową rejestrację w urzędzie by móc tym wyjechać z podwórka, (a i na podwórku być może była obowiązkowa), a należy pamiętać że wówczas, w 20tyś miasteczku, było kilka samochodów, w tym jeden prywatny. Nie zapominaj także, że pierwsze pojazdy, by mogły poruszać się po drodze, musiały mieć przed sobą "jelenia" który flagą ostrzegał użytkowników drogi przed pojazdem :lol:
cerberus
Forumowicz
Posty: 122
Rejestracja: 03 cze 2018, 8:10

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: cerberus »

wiesz, sam pomysł wrzucania silnika do roweru nie jest niczym nowym (tylko, że to były spalinówki), i granica między motorowerem, a rowerem (z silnikiem) została wyznaczona w orzecznictwie już przeszło 20 lat temu i była dla nas całkiem korzystna - ale UE musi standaryzować wszystko...
Ledo
Forumowicz
Posty: 50
Rejestracja: 25 lut 2018, 21:27
Lokalizacja: Szczecin

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: Ledo »

Co nas będzie czekać jak wrzucą nam tablice rejestracyjne?

do 250W:
legalne elektryki jeżdżą po staremu, parczki, laski, deptaki, chodniki (po których i tak nie wolno jezdizc)

do 1000W i max 45km/h:
tutaj jeździmy tylko po ulicy, zakaz jazdy po ścieżekach rowerowych, parczkach itd
żadnych szaleństw typu - prawosrkęt, o czerwone, wjeżdżam pasami na chodnik, zjeżdżam pasami na jezdnie za skrzyżowaniem w prawo...

dzięki tablicom rej. kończy się wolność bo jakikolwiek wypad nad jeziorko, do lasku, bo teraz wystarczy jeden gap który zczyta nr rej i uprzejmie doniesie do kogo trzeba że taki pojazd jezdzi se po lesie.

jako ze nasze mocne nie homologenizowane konstrukcje bylyby obarczone restrykcjami gr.2 tutaj sie zastanawiam czy jest sens pchac sie e-rower skoro prawnie zostane ograniczony do jazdy tylko między autami tirami, wariatami którzy za wszelką cene chcą dojechać pierwsi na skrzyżowanie na czerwone światło...

cała magia roweru pryska, bo prawnie stajesz się motorem z pedałami

dodatkowo rowerzysci są najniżej w hierarchi pojazdów na ulicy i przy poziomie buractwa jakie potrafi jezdzic w puszkach (nie raz doświadczyłem agresji buraka tylko dlatego że jechałem rowerem zgodnie z przepisami), tutaj jeszcze by se dali ludkowie z falconami co maja co nieco pod manetka
ale ile osob se moze na falkona pozwolic...i ile ma miejsce go trzymac zwlaszcza jak ma sie tylko balkon...
jak to wejdzie, to zapalency z mocnymi konstrukcjami beda szczesliwi bo legalnie beda nimi jezdzic

a te slabe 1-3kW konstrukcje a ni to pierwsze a ni to drugie (3kW to może i dużo ale wciaz za malo aby auta wyprzedzac - to troszeczke mocniejsze od zablokowanego skutera - a osiagniecie Vmax zabiera b. duzo czasu i uwazam ze to za slabe na miasto aby zrownac poziom chociaz do poziomu motoru spalinowego)
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: WojtekErnest »

W tej 'analizie' zrównales rowery firmowe i pojazdy homologowane pochodzące od producentów mających powtarzanie linie produkcyjne i SAM-ów pojedynczo tworzonych pojazdów np typu Falcon.
Nic na to nie wskazuje aby SAM-dzielne konstrukcje były w ogóle dopuszczone do ruchu.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
elektrotonus
Forumowicz
Posty: 1259
Rejestracja: 19 lut 2018, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: elektrotonus »

Aktualnie jak jest z SAM - oróbkami takimi jak nasze pojazdy ? Dopuszczone an zasadzie że są to jednak rowery ? Bo już nie wiem czy mam się obawiać wyjazdu na ścieżkę rowerową czy ulice ?
- Wheller DD 250 W - w planowanej modernizacji :-) https://tiny.pl/tnmmg
- Rockrider MID 750 W - "Srebrna Strzała" ;-) https://tiny.pl/tnmmh
- Samurai DD 3500 W - prawie gotowy :) https://tiny.pl/tnmxv
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: Kajman »

jak cię złapią, to mów że to zwykły rower po tuningu ale ma 250W i max 25/h. Nie ma obecnie możliwośći użytkowania takich wynalazków jak nasze zgodnie z prawem.
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: EV-Maniak »

Ja tam nic nie będę Policji tłumaczył tylko spierniczam. Nie, no żartuję. Odświeżyłem znajomości w Policji. W razie łapanki dzwonię i przekazuję telefon drogowemu szeryfowi. Oj tam. Jak zatrzymają to raczej z ciekawości by pogadać. To też są ludzie. Jakby tak człowiek chciał wszystko przepisowo... A wicie, że np. nie wolno przewozić śmieci w samochodzie? Absolutnie. To zabronione. Ale za to firmy śmieciowe palą sobie wysypiska by jeszcze więcej się nażreć kasy na maluczkich. Nie wolno wozić śmieci, no chyba że je rozpierniczysz po cały aucie i powiesz, że lubisz chlew.
cerberus
Forumowicz
Posty: 122
Rejestracja: 03 cze 2018, 8:10

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: cerberus »

W teorii jest możliwość dopuszczenia SAM'a do ruchu, ale wymaga to przejścia procedur homologacyjnych, jak w przypadku seryjnych produkcji - kwota 6-cyfrowa, ale jak Cię stać to możesz ;)
Co do zatrzymania, to oprócz udowodnienia, że rower przekracza dopuszczalne parametry (co już jest dość trudne do wykonania na miejscu, o wiele trudniejsze niż złapanie odblokowanej 50), to jeszcze trzeba by udowodnić, że miałeś napęd włączony w czasie jazdy - generalnie przypał może być w przypadku poważnego wypadku, jak wkroczy biegły (chociaż wtedy, to czy jechałeś rowerem, czy motorowerem zapewne będzie twoim najmniejszym zmartwieniem), albo jak trafisz na upierdliwca, który wyśle rowerek na badania (bo w przypadku podejrzenia ma do tego prawo ) - ale już chyba łatwiej o 6 w totka, niż to drugie ;)
Swoją drogą zatrzymały was kiedyś jakiś patrol, coś? Jakieś stłuczki?
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: Kajman »

Nie, ale kolegę z Wawy regularnie swego czasu kolarze podpierda.ali jak ich wyprzedzał bez pedałowania ścieżką i miał kontrole. W reichu mają ponoć przenośne hamownie na podejrzanych o nadmoc ;)
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: EV-Maniak »

Ja wiedziałem, że ci kolarze to dziwni. Nie to że wszyscy. Pewnie nie. Niekiedy mijam autem takich co jadą trzech obok siebie z wójami opiętymi. Nawet nie zjadą. Pochłonięci gatka jak przekupki - ZAWALIDROGI. Ja myślę, że spory odsetek w śród nich to homosie 8-)
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: Kajman »

Ale policja ma to w d..., przyjmuje najprostsze wytłumaczenia, za to często interesuje się samym ebike ;)
fineasz
Forumowicz
Posty: 56
Rejestracja: 07 mar 2018, 22:26

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: fineasz »

zeeltom pisze:
03 cze 2018, 4:37
Na szczęście zapomnieli o hulajnogach ;)
Ogólnie, patrząc na to, co się dzieje na świecie, to ludzie pogłupieli do cna.
Same zakazy, pozwolenia, a jakoś 100 lat temu żyli wszyscy bez tych durnych przepisów. Ale jak się siedzi u władzy, bierze kupę szmalcu, to coś trzeba robić, choćby było głupsze, niż krzywość banana, czy robienie z ślimaka ryby.
Przecież hulajnoga nie może poruszać się po drogach rowerowych, ani po ulicy.
To jedyny w swoim rodzaju pojazd, który z punktu prawnego nie ma sensu bytowania, gdyż może poruszać się wyłącznie po drogach niepublicznych lub po chodniku z prędkością pieszego tzn. 5km/h :D
cerberus
Forumowicz
Posty: 122
Rejestracja: 03 cze 2018, 8:10

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: cerberus »

sęk w tym, że hulajnoga nie jest pojazdem, dlatego jadąc na niej jesteś pieszym - tak samo, jak na wrotkach, deskorolkach itp.
i od kiedy prędkość pieszego to 5km/h? osoba biegnąca też jest pieszym, a śr. 25km/h na 100m to gimbusy muszą osiągnąć, żeby 3/4 z w-f mieć ;)
Awatar użytkownika
Vegasnight9
Forumowicz
Posty: 565
Rejestracja: 04 cze 2018, 0:10
Lokalizacja: Żary

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: Vegasnight9 »

W ciągu ostatnich tygodni zrobiłem setki km po ścieżkach rowerowych w Trójmieście, Krakowie i Zakopanem. I wiele razy minąłem się z policją i kolarzami. Zero nieprzyjemnych sytuacji. Warunek - jeździć tak żeby nie kłuło w oczy. Jak ktoś bez pedałowania ciśnie po mieście 60km/h sam się prosi o kłopoty.
Jeżdżę na HT Viper GTS 3kW :arrow: viewtopic.php?f=30&t=1243
ravkill
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 19 lut 2018, 19:09

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: ravkill »

To wszystko co piszecie, na "g" się nadaje. Sa inne pojazdy które są analogiczne do naszych ebajków - http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/600386
Reasumują - na taki skuter nie są wymagane żadne uprawnienia. Może poruszać się wszędzie i nie jest wymagane OC. Analogicznie - jak ktoś was złapie na falconie, oświadczacie że jesteście niepełnosprawni - lub tak się czujecie. Jak "niepełnosprawny" nie macie obowiązku używać PAS. A nie ma czegoś takiego, jak prawo do bycia niepełnosprawnym. Wystarczy że oświadczycie że macie ból w kolanie, plecach, stawach, nadwagę, chorobę serca i cokolwiek innego sensownego i możecie korzystać z "wózka elektrycznego falcon", tudzież skutera falcon, dla niepełnosprawnych. Ja mam lepiej, mam lekką niepełnosprawność na papierze :). Dlatego sugeruję wszelkim sprzedawcom ebajków - wystawiajcie faktury na rowery dla niepełnosprawnych i po problemie (jesteście pieszym na chodniku, macie prawo do używania ścieżek rowerowych i dróg ). Falandyzacja doskonała. Datki na piwo chętnie przyjmuję. Pamiętajcie, w razie jakiejkolwiek kontroli, kłopotów jedziecie na rowerze dla niepełnosprawnych !!!
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: Kajman »

NIestety życie nie jest takie piękne a władza naiwna. Jest coś takiego, jak zaświadczenie/orzeczenie o niepełnosprawności. Nie masz, nie jesteś. :) Mimo, że się czujesz ;)
Awatar użytkownika
exmotech
Forumowicz
Posty: 323
Rejestracja: 22 lut 2018, 16:19

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: exmotech »

Ja myślę, że wszyscy najlepiej wyjdziemy na tym, jak po prostu użyjemy rozsądku. Ja mam rower bez pedałów, czyli w sumie elektryczny motocykl i co?

I używam go do załatwiania spraw w Warszawie (a do centrum mam 20km) i po ulicach nasuwam 50-80km/h. Dlaczego? Bo mogę i bezpieczniej jest jak poruszam się z tą samą prędkością co inne pojazdy. Wtedy nie ryzykuję tego, że ktoś mnie wyprzedzi i przy okazji o mnie zahaczy. Prosta zasada: jak odstajesz od grupy to jesteś zagrożeniem.

Na ścieżkach rowerowych trzymam się prędkości, które normalnie osiągam pedałując. Czyli jak jest pusto i prosto to 35km/h, jak jest jakikolwiek ruch na ścieżce lub sąsiadującym chodniku to 20-25km/h. Trzymając się tego typu zasad nie będziemy powodowali ani zagrożenia ani ogólnego tzw. ehh wśród innych osób.

A jak przyczepi się policjant? Trzeba będzie te 50-100zł zapłacić i tyle. Nie udawajmy, że składając rower za 3000zł nie mamy tej stówki rocznie na ewentualny mandat.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: Kajman »

o polać mu! ;)
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: Inc0 »

exmotech dobrze prawi przyłączam sie do wniosku kolegi Kajmana - polac mu XD dokładnie takich zasad sie trzymam zdarzyło nie raz się mijać patrole drogówki z suszarką, parę razy zdarzyło mi się na przejeździe rowerowym stać obok pieszego patrolu policji nie czepiali się nigdy wystarczy zachować zdrowy rozsadek i spokój, a w razie "wpadki" przyjąć z pokora konsekwencje własnych świadomie podjętych wyborów :)
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: Kajman »

Jedyny problem może wyniknąć w razie draki typu wypadek, uszkodzenie kogoś/czegoś. Ale to już ryzyko zawodowe ;)
ravkill
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 19 lut 2018, 19:09

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: ravkill »

Kajman pisze:
14 lip 2018, 23:29
NIestety życie nie jest takie piękne a władza naiwna. Jest coś takiego, jak zaświadczenie/orzeczenie o niepełnosprawności. Nie masz, nie jesteś. :) Mimo, że się czujesz ;)
Zgadza się, ale nigdzie nie jest prawnie stwierdzone że pojazd dla niepełnosprawnych może prowadzić wyłącznie niepełnosprawny. A co nie jest zabronione, jest dozwolone. Co do papierka, o niepełnosprawności - na lekki stopien niepełnosprawności łapie się jakie 50% społeczeństwa. Trzeba się tylko dobrze przebadać. Oczywiście najważniejszy jest rozsądek, ale skoro ujnia europejska idzie w papierki, w razie draki trzeba się papierkami podpierać.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: Kajman »

proszę Cię, chyba dawno w sądzie nie byłeś :)
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: WojtekErnest »

Najwazniejsze : "W Holandii w 2017 r. 206 rowerzystów poniosło śmierć z powodu wypadków drogowych wobec 201 pasażerów samochodów osobowych. "
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: Inc0 »

WojtekErnest pisze:
15 lip 2018, 15:13
Najwazniejsze : "W Holandii w 2017 r. 206 rowerzystów poniosło śmierć z powodu wypadków drogowych wobec 201 pasażerów samochodów osobowych. "
co wziąwszy pod uwagę fakt ze to chyba najbardziej zroweryzowany naród na świecie jest znikoma liczbą
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: Kajman »

myślę, że mimo wszystko samochodów tam jest więcej. Więc to zła statystyka
ximad
Forumowicz
Posty: 279
Rejestracja: 01 mar 2018, 12:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: ximad »

W tej statystyce ważne jest to ze w poprzednich latach było mniej wypadków śmiertelnych, chyba o połowe. Spory procent tych nowych wypadków śmiertelnych to ludzie starsi na elektrykach. Ubezpieczalnie zwróciły na to uwage bo muszą wypłącać odszkodowania w większych ilościach, dlatego chcą większych wpływów - obowiązkowe oc.
Gdzieś na forum jest bardzo podobny temat gdzie była już ta dyskusja.
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: Inc0 »

Przeciętny holender ma merca przed domem i rower w garażu którym jeździ na co dzień do pracy częściej niż samochodem wiec jednak ta statystyka nie jest taka tragiczna.
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: WojtekErnest »

Jesli jest przyrost powaznych wypadkow o kilkadziesiat % rocznie, to MUSI być to sygnał dla każdych władz ze coś trzeba z tym zrobic.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
cerberus
Forumowicz
Posty: 122
Rejestracja: 03 cze 2018, 8:10

Re: Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich ebajków w UE?

Post autor: cerberus »

Ale Kogo obchodzi sumaryczna ilość wypadków, macie jakieś źródła z ilościami per rowerzysta? Bo w głównym podlinkowanym artykule tego nie znalazłem, a w drugim (ostatni post na pierwszej stronie) jest mowa tylko o ilościach, a podawanie samych ilości i ich wzrostów o kilkadziesiat % rocznie, to dobra metoda manipulacji plebsem bez szkoły....

Swoją drogą ten strach przed wszystkim, co ma silnik to już zakrawa o paranoję.... - może sprawa się polepszy jak do władzy dojdzie pokolenie, które wychowało się na elektrycznych deskorolkach, hulajnogach itp., ale obawiam się , że możemy tych czasów nie dożyć ;)
ODPOWIEDZ