Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Tematy związane ze sterownikami, wyświetlaczami oraz ich konfiguracją sprzętową (połączenie przewodów) i programową (MENU konfiguracyjne, serwisowe)
ODPOWIEDZ
Kzysztof
Forumowicz
Posty: 120
Rejestracja: 17 mar 2018, 22:25
Lokalizacja: Wadowice

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: Kzysztof »

Czy ktoś kto korzysta z tytułowego sterownika miał może problem z aktualizacją na windows 10?
Mój problem polega na tym że , sterownik jest widoczny przez zewnętrze programy typu bluetoothradar bez problemu, z telefonem też nie mam problemu z parowaniem ale windows sobie nie radzi.
Za około 4 próbą parowania wyskakuje okno do wpisania pinu, wpisuje 1234 i parowanie zostaje nie udane a czerwona dioda na sterowniku dalej miga. Raz udało mi się połączyć komputer ze sterownikiem, wykonałem cała procedurę w instrukcji i nie udało mi się zaktualizować sterownika. Jutro popołudniu wrzucę screeny.
Kzysztof
Forumowicz
Posty: 120
Rejestracja: 17 mar 2018, 22:25
Lokalizacja: Wadowice

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: Kzysztof »

Temat z aktualizacją odpuściłem do końca tygodnia.
Takie techniczne pytanie:
Zmianę profilu jazdy mam pod przyciskiem chwilowym na kierownicy, ale chciałbym żeby, przycisk chwilowy był aktywny tylko po naciśnięciu hamulca, ( taka kombinacja ). Czy mogę się wpiąć kontaktron ( NC ) na klamce hamulca w obwód przyciska chwilowego, który jest wykorzystany do załączania regena ?
Czy nic się nie upali, zepsuje ?
Jeśli nie to mam drugą opcje bezpieczniejszą czyli kupić drugi kontaktron i zainstalować na klamce hamulca ale chce wykorzystać ten od regena.
Chciałbym by zmianę profilu wyglądała tak : naciskam hamulec, obwód w kontaktronie sie zamyka i dopiero teraz klikam przycisk chwilowy.
Nie pytajcie dlaczego tak chce mieć, po prostu tak chce :P

Pozdrawiam !
Kzysztof
Forumowicz
Posty: 120
Rejestracja: 17 mar 2018, 22:25
Lokalizacja: Wadowice

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: Kzysztof »

Chyba jestem pierwszym co zepsuł sterownik ;/ wyszedłem na pole, by przetestować ustawienia pierwszy raz i mając rower między nogami niechcący wcislem na ułamek sekundy manetkę i rower ruszył ale jak by nie miał sily. Tym razem zaparłem się specjalnie i wcislem manetkę i rower nie ruszył z miejsca. To znaczy było słychać pracę silnika ale bardzo słabo silnik pchal.
Chwyciłem go dosłownie za kierownicę i wcislem manetkę i nic, słychać silnik ale nie może ruszyć , mimo że na sucho w domu rozpędzał się w ułamek sekundy.
Kiedy ostatni raz wciskałem manetkę trzymają rower usłyszałem z silnika jakieś trzaski i od tej pory miga mi napięcie od 40-60v byle jak. Kiedy wcislem manetkę napięcie było stałe 49v czyli prawidłowe.
Poszedłem do domu, zresetowałem ustawienia i podłączyłem pod zasilacz do testowania. Napięcie było stałe 55v. Podłączyłem znowu baterie i znów napięcie skacze.
Zacząłem ponowny auto set z nadzieją że pomoże i przy ustawianiu automatycznym faz i hali skacze kilka ustawień. Profil od 0do3 napięcie , speed w procentach od 60do 100 itp. Wszystko wariuje
Podejrzewam że zepsulem sterownik przy złym podpięciu klamek hamulcowych 5+ do gnd i teraz dowalilem tym trzymaniem roweru z manetką.
Nie zapieralem się rower tak jak by nie miał w ogóle siły na sucho działał ładnie.
Proszę mnie osądzić Barmal co mogłem zepsuć lub czy jest z tego jakieś wyjscie.
Proszę bez głupich komentarzy, już dostałem za swoje.
Jutro będę rozbierał rower bo sterownik jest strasznie schowany w skrzynce i muszę cały rower rozebrać.
Pozdrawiam !
Kzysztof
Forumowicz
Posty: 120
Rejestracja: 17 mar 2018, 22:25
Lokalizacja: Wadowice

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: Kzysztof »

Dziś rano jeszcze podłączyłem sterownik pod zasilacz 3A i przeprowadzilem auto naukę i o dziwo nic nie skacze, na zasilaczu parametry są stale.
Jak wrócę do domu to znowu przetestuje na baterii.
Co mogą oznaczac te skakanie parametrów na baterii ?
I oczy wiście geneza problemu:
Dlaczego przy skonfigurowanym sterowniku ;
Speed 100
I mot 40
Max i mot 70
I Bat 35
Regen mot 15
Regen bat 3
Ustawionych offsetach
Rower nie pociagnol mnie tylko stał w miejscu i czuć było że, lekko pcha przy wciśnięciu manetki ? Czy w sterowniku jest jakieś zabezpieczenie? Czy raczej rower powinien mi się wyrwać lub mocno się ze mną siłować?
Pozdrawiam ;(
Awatar użytkownika
barmal
Forumowicz
Posty: 365
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:32

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: barmal »

Jestem na urlopie stąd też nieregularnie zaglądam .. Najlepiej jakbyś podesłał skriny z apki z parametrami.
Kzysztof
Forumowicz
Posty: 120
Rejestracja: 17 mar 2018, 22:25
Lokalizacja: Wadowice

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: Kzysztof »

barmal pisze:
31 lip 2018, 16:17
Jestem na urlopie stąd też nieregularnie zaglądam .. Najlepiej jakbyś podesłał skriny z apki z parametrami.
to jest mi głupio podwójnie :/ screeny: https://photos.app.goo.gl/7CqEusS1sZpWQ7bM8
Sprawa wygląda tak: naładowałem w nocy akumulator i dziś podłączyłem pod sterownik. Restart ustawień
i parametryzacja od nowa. Żaden z parametrów nie skakał. Jedynie napięcie od 55- 54V widać nawet na screenach. Pod obciążeniem napięcie się stabilizuje do 54V.
Na tych ustawieniach, wczoraj zepsułem sterownik.
Powiedz mi Barmal, czy to normalne z tym że, rower niby pcha ale jedną ręką go utrzymam nie siedząc na nim ?
Pytam bo wcześniej miałem sterownik blokowy co dawał max 20A. Pod bankomatem wypłacałem pieniądze i niechcący tykłem manetkę. Nie mogłem go utrzymać a zatrzymałem się na bankomacie. Czy to normalne ? Czy może coś w ustawieniach jest źle ? Jeśli chcesz nagram to na wideo i zobaczysz sobie ale boje się po wczorajszym że< znów coś się pokiełbasi.
Pozdrawiam !
Rugos
Forumowicz
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2018, 14:27

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: Rugos »

Właśnie w wypadku takich zdarzeń jest tak zaprogramowany sterownik ;)
U mnie tak samo w miejscu idzie go utrzymać na hamulcach, ale jak tylko drgnie koło to ciągnie jak głupi :)
Kzysztof
Forumowicz
Posty: 120
Rejestracja: 17 mar 2018, 22:25
Lokalizacja: Wadowice

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: Kzysztof »

Rugos pisze:
31 lip 2018, 16:42
Właśnie w wypadku takich zdarzeń jest tak zaprogramowany sterownik ;)
U mnie tak samo w miejscu idzie go utrzymać na hamulcach, ale jak tylko drgnie koło to ciągnie jak głupi :)
Poważnie ? Ja głupi wczoraj byłem na dworze i po tym wróciłem bo myślałem że, jest coś nie tak.
Awatar użytkownika
Wojtas
Forumowicz
Posty: 613
Rejestracja: 24 lut 2018, 19:42
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: Wojtas »

No to działa czy nie? 😉
Kands Maestro 29er
Mxus XF40C 8x8, ML7245 ~1600W
13S8P LGMJ1 ~48V
MPe v6
Erider T9
Kzysztof
Forumowicz
Posty: 120
Rejestracja: 17 mar 2018, 22:25
Lokalizacja: Wadowice

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: Kzysztof »

Wojtas pisze:
31 lip 2018, 18:13
No to działa czy nie? 😉
No właśnie nie wiem, czekam na werdykt naszego Mistrza. Bo mimo wszystko po tym jak trzymałem rower, to z silnika po 2 sekundach był dźwięk zgrzytu tak jakby a potem te parametry w aplikacji szalały. Dziś jest wszytko w porządku aczkolwiek napiecie skacze cały czas od 54-55V, wczesniej tak nie było. >;
Rugos
Forumowicz
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2018, 14:27

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: Rugos »

Aplikacja pokazuje co 1V więc możliwe że masz 54,5V i ci skacze. Spróbuj rozładować trochę baterie i zobacz wtedy.
Kzysztof
Forumowicz
Posty: 120
Rejestracja: 17 mar 2018, 22:25
Lokalizacja: Wadowice

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: Kzysztof »

Max moc jaka pokazało przy tych ustawianiach to 1800W,
9 km jazdy jak marzenie, w ogóle go nie słychać !!
Zrobiłem zamieszanie w Twoim wątku, za to przepraszam Bartku !
Jak będziesz miał czas po urlopie to naskrob coś czemu tak skakały ustawienia. Co mogło być powodem.
Życzę udanego urlopu ! Pozdrawiam.
Załączniki
Screenshot_2018-07-31-19-48-59-987_com.example.XLite.png
Awatar użytkownika
Wojtas
Forumowicz
Posty: 613
Rejestracja: 24 lut 2018, 19:42
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: Wojtas »

Uffff czyli działa! 😀
Kands Maestro 29er
Mxus XF40C 8x8, ML7245 ~1600W
13S8P LGMJ1 ~48V
MPe v6
Erider T9
Awatar użytkownika
barmal
Forumowicz
Posty: 365
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:32

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: barmal »

No ja sam nie wiem. Może problem polega na porównaniu blokowca z prądowym... Z ustawień wygląda dobrze. Ale nie widzę i słyszę jak działa.
Awatar użytkownika
barmal
Forumowicz
Posty: 365
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:32

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: barmal »

A teraz mi odświeżyło stronę i widzę, że jeździłeś :-)
Kzysztof
Forumowicz
Posty: 120
Rejestracja: 17 mar 2018, 22:25
Lokalizacja: Wadowice

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: Kzysztof »

barmal pisze:
31 lip 2018, 20:50
A teraz mi odświeżyło stronę i widzę, że jeździłeś :-)
Tak i jest to mistrzostwo świata !!! Cichutko, płynnie
Żałuje tylko żę, zrobiłem Ci syf w wątku, wczoraj miałem takie nerwy...
Odpoczywaj Bartku!!
Awatar użytkownika
Wojtas
Forumowicz
Posty: 613
Rejestracja: 24 lut 2018, 19:42
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: Wojtas »

Zmieniłem HV cut off na 54.
I motor recu na 25.
I accu recu na 7.

Przestało mi odcinać przy pełnej baterii czyli działa poprawnie.
Czy HV cut off zabezpiecza tylko przed tym czy ma jeszcze jakąś funkcję?

Dzieki!
Kands Maestro 29er
Mxus XF40C 8x8, ML7245 ~1600W
13S8P LGMJ1 ~48V
MPe v6
Erider T9
markkar
Forumowicz
Posty: 271
Rejestracja: 03 maja 2017, 22:37
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: markkar »

X4. Co jest nie tak że manetka, pełen zakres obrotów osiąga już po około 30-40% wychylenia ? Coś mam źle ustawione? Podłączałem różne manetki - to samo, sprawdzałem na blokowcu - regulacja w całym zakresie, bawiłem się :throttle min/max" - nic to nie zmienia.
Kzysztof
Forumowicz
Posty: 120
Rejestracja: 17 mar 2018, 22:25
Lokalizacja: Wadowice

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: Kzysztof »

Czy funkcja pas jest możliwa tylko w jednym z 4 profili ? Po ustawieniu powiedzmy profilu 0 z pasem, chciałbym ustawić profil 1 również z pasem. Tylko po zapisaniu ustawień, pas usuwa się z profilu 0 i jest tylko przy profilu 1.
Robię to tak:
- klikam przyciskiem na profil 0
-ustawiam 40 % max speed
-set profil ustawiam na 4 i zapisuje
Mam w tedy pas na profilu 0

-klikam przyciskiem na profil 1
-max speed na 60%
-set profil na 5 i zapisuje
teraz z profilu 0 znika funkcja pas i zostaje na ostatnim konfigurowanym profilu czyli profilu 1.

To błąd czy tak ma być ?
markkar pisze:
02 sie 2018, 9:23
X4. Co jest nie tak że manetka, pełen zakres obrotów osiąga już po około 30-40% wychylenia ? Coś mam źle ustawione? Podłączałem różne manetki - to samo, sprawdzałem na blokowcu - regulacja w całym zakresie, bawiłem się :throttle min/max" - nic to nie zmienia.
U mnie ( X2 ) w zależności od wychylenia zwiększa się moc.
markkar
Forumowicz
Posty: 271
Rejestracja: 03 maja 2017, 22:37
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: markkar »

Z pasem tak jest, możesz ustawić tylko w jednym profilu.
gredoo
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 05 sie 2018, 2:02

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: gredoo »

Pas jest dostępny w profilu 4/5/6/7
Wynika to bynajmniej z instrukcji,
Mam X2, będzie jeździł w dużej hulajnodze 😘
Awatar użytkownika
Wojtas
Forumowicz
Posty: 613
Rejestracja: 24 lut 2018, 19:42
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: Wojtas »

Apropos naszej rozmowy o tempomacie.
Jakby zrobić mini kontroler (pilot) z przyciskami na bluetooth?
Możnaby dodać funkcje zwiększania i zmniejszania prędkości bez potrzeby dodawania przewodów.
Tak sobie teraz myślę, że wszystkie funkcje sterowania (manetka, hamulce i cała reszta) mogłyby być bezprzewodowo. Jedynie zasilanie podciągnąć i git.
Wtedy zamiast 10-15 przewodów wystarczyłoby pociągnąć 2.
😀😀😀
Kands Maestro 29er
Mxus XF40C 8x8, ML7245 ~1600W
13S8P LGMJ1 ~48V
MPe v6
Erider T9
Kzysztof
Forumowicz
Posty: 120
Rejestracja: 17 mar 2018, 22:25
Lokalizacja: Wadowice

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: Kzysztof »

Próbuje wykonać aktualizację według instrukcji.
Wykonuje wszystkie czynności po kolei, uzupełniam wszystkie pola jak w instrukcji.
Dochodzę do wybrania portu i mam 3 opcje :
com1, com3, com4.

Na com1 i com3 wyskakuje błąd. Na com4 program sie zawiesza i pomaga tylko wyłączenie programu.

screeny:
https://photos.app.goo.gl/wmWyLPcfkLCvbUVR6

Czy mógł by mnie ktoś przeprowadzić przez aktualizacje w win10 lub powiedzieć gdzie robię błąd?
Ktoś miał podobnie ?

Pozdrawiam !
Sietas
Forumowicz
Posty: 408
Rejestracja: 20 lut 2018, 0:11

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: Sietas »

Ja mam takie pytanie z innej beczki. Możliwe, że padło na poprzednim forum ale nie potrafię znaleźć
Czemu Twój sterownik przy takiej samej ilości fetów co sabvoton ma 3x mniejszy prąd max? To kwestia wyłącznie chłodzenia?
Awatar użytkownika
Wojtas
Forumowicz
Posty: 613
Rejestracja: 24 lut 2018, 19:42
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: Wojtas »

Pytania o PAS, ponieważ zamierzam założyć w najbliższym czasie (dla spokojności).

1.Czy X2 obsługuje PAS jedynie na 5 magnesów?
2.Czy da się zrobić taki profil 0 (defaultowy po włączeniu) - manetka nieaktywna poprzez ustawienie wartości "throttle max i min" = 0?
3.Czy te dwie wartości mogą być zapisywane per profil?Na innych profilach chciałbym mieć manetkę aktywną.
4.Czy PAS muszę jakoś dopasować pod korbę czy może mocowanie to standard?
Kands Maestro 29er
Mxus XF40C 8x8, ML7245 ~1600W
13S8P LGMJ1 ~48V
MPe v6
Erider T9
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: EV-Maniak »

Pytanie konkretne, techniczne:
Czy BT przy sterowniku Barmal X2 ciagnie prad na postoju tak jak to robi BT od BMSa?
Awatar użytkownika
TomaS
Forumowicz
Posty: 930
Rejestracja: 03 maja 2017, 10:00
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: TomaS »

Na postoju na światłach, czy taksówek ;) Żart. Henio pyta czy BT ciągnie prund po wyłączeniu (stacyjką) sterownika ;)
Jeżdżę na:
1. :SAMURAI BANSHE
2. :CARRERA BANSHE
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: EV-Maniak »

Nie, no pytam powaznie. Bo wiem, ze BT BMSa ciagnie non stop. Czyli BT sterownika nie ciagnie na wylaczonym ebiku? No kuzwa, nie wiem takich rzeczy. Odpowiedzcie PROSZE 😵
Awatar użytkownika
barmal
Forumowicz
Posty: 365
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:32

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: barmal »

Po wyłączeniu przez stacyjkę całej logiki nic nie ciągnie prundu. Co widać po diodzie na module BT. :)
Można też i sam moduł wyłączyć przez zworkę. Jak kto chce...
art
Forumowicz
Posty: 46
Rejestracja: 20 cze 2018, 17:56

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: art »

Barmal dałoby się złagodzić hamowanie regeneracyjne przy niskiej prędkości? Chodzi o to żeby nie wyłączał go nagle tylko stopniowo wygaszał. Mam już drugi silnik i jest to samo, tzn. jak się hamuje regenem, prędkość spada to przy 4-5km/h jest szarpnięcie (wyłącza się regen). Mam ustawiony regen na -15A, jak dam -5A to tego tak nie czuć. Mam oś na dwóch mocnych torq armach więc całe te uderzenie przechodzi mi na ramę i czuje na siodle ;)

Moim zdaniem można to łatwo rozwiązać:
Prędkość >15kmh prąd regena 100%
Prędkość 5km/h regen 0%
Między 15 a 5kmh regen płynnie się zmniejsza między 100% a 0%.
Kariwa Lite 21s15p 12kW
Trek 13s9p 50A barmal x4
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: EV-Maniak »

Bede przylutowywal kable do Barmala X2, + i - wyjscia do zlacza XT antyspark.Mam je lutowac do tych czpieni, czy wywalic czpienie i bezposrednio do plytki?
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: EV-Maniak »

Bardzo wazne pytanie:
Odkrecilem plytke radiacyjna sterownika X2 i zauwazylem, ze nie ma styku pelna powierzchnia tych 6 odprowadzaczy ciepla. Jest na nich tasma termoprzewodzaca, ale nie przylega cala powierzchnia. Czy moge ta tasme przesmarowac pasta termoprzewodzaca?
KrzysiekEV
Forumowicz
Posty: 261
Rejestracja: 18 lut 2018, 14:33
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: KrzysiekEV »

Nie zalewaj dziurek i perforacji cyną , są zrobione do chłodzenia , jak już chcesz super porobić to zamień stalowe śruby na miedziane - mosiężne.
Ja dałem pastę pod termopady z 2 stron , można delikatnie poprawić dogięcie mosfetów ale nie kombinuj aż tak , ja mam x4
i to bez dodatkowego radiatora w plastikowej obudowie na 70A i w lato miał ciepławo - 60 stopni ale teraz do 30 ciężko zagrzać.
Awatar użytkownika
Wojtas
Forumowicz
Posty: 613
Rejestracja: 24 lut 2018, 19:42
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: Wojtas »

Ja bym nie lutował...
Kands Maestro 29er
Mxus XF40C 8x8, ML7245 ~1600W
13S8P LGMJ1 ~48V
MPe v6
Erider T9
Awatar użytkownika
Mitar
Forumowicz
Posty: 679
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:43
Lokalizacja: Gliwice

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: Mitar »

Henio
Zostaw śruby.
Kup porządne zaciski oczkowe ,jeśli nie masz ich w zestawie, i dokręć dwoma śrubami dla kontry i tyle ci starczy. Dobrze zrobiony zacisk jest dużo lepszy niż lutowanie szczególnie przy dużych prądach.
Miedzy obudową a płytka radiacyjną daj na całej powierzchni cienką warstwę pasty termo.
Dla bezpieczeństwa oklej górną wewnętrzną część obudowy taśmą aby przez przypadek nie zrobić zwarcia.
Awatar użytkownika
Wojtas
Forumowicz
Posty: 613
Rejestracja: 24 lut 2018, 19:42
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: Wojtas »

Tak jak pisze Mitar. Lutowanie tutaj to przerost formy nad treścią.
Kands Maestro 29er
Mxus XF40C 8x8, ML7245 ~1600W
13S8P LGMJ1 ~48V
MPe v6
Erider T9
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: EV-Maniak »

Jade po sruby mosiezne, nakretki i zaciski miedziane. Ale swoja droga dziwne, ze w BMSie sie lutuje, a w sterowniku nie.
Awatar użytkownika
barmal
Forumowicz
Posty: 365
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:32

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: barmal »

Henio,
a powiedz mi dlaczego i po co tak kombinujesz...? Po co chcesz koniecznie zmieniać te śruby, lutować itd. Czy masz jakiś konkretny ku temu powód czy tylko z nudów?
Grzał się sterownik podczas jazdy? Były jakiekolwiek kłopoty?

Bo jeżeli tylko z nudów to bym radził zostawić jak jest.
Ale jeśli masz zamiar poprawić/zmniejszyć opór na ścieżce PCB<=>łączenie silnika o 5µOhma toooo "rozumiem"... :roll:

Jeśli tranzystory nie przylegały w 100% posmaruj cienko pastą i skręć ponownie.
Ale zaznaczam, tulejki łącznie z izolacją tracą sukcesywnie przy drugim, trzecim... itd skręcaniu na pierwotnej długości/grubości. To z kolei poskutkować może nierównomiernym/zbyt dużym naciskiem na tranzystory i w efekcie przebicia do radiatora. Nie wspomnę już o niebezpieczeństwie rozładowania ESD...

Radzę, zrób sobie aktualizację softu i zostaw jak jest. Choć to już i tak za późno bo rozgrzebane... :D
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: EV-Maniak »

Powymienialem wszystkie 5 srub na mosiezne. Dalem tez mosiezne nakretki ( po 3 na kazda srube ). Lby srub poprzetaczalem by plasko przylegaly mozliwie jak najwieksza powierzchnia. Dalem paste termoprzewodzaca pod tranzystory ( bez nadmiarow ). Skrecilem wszystko rownomiernie jak glowice w samochodzie, srubki od plytki oczywiscie na klej do hamulcow loctite dalem ( ale oczywiscie nie te mosiezne ). Korcilo mnie by przylutowac kable, no ale sie slucham starszych kolegow. Pracuje obecnie nad mosieznymi stykami z... GROSZOWEK. Wydaja sie doskonale. Aby tylko podszlifowac, dziure nawiercic a w czesniej do nich kabel przylutowac. Mam tez miedziane fabryczne, zaciskowe, ale lut to lut - tak mysle. Zacisk przy duzych pradach jest lepszy?
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: WojtekErnest »

A czy jestes pewien ze groszowki sa w 100% wykonane z mosiądzu ?. Bo jesli tylko pokrywane, to po rozwierceniu ten styk lutowany może nie być taki pewny jak się na oko wydaje.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: EV-Maniak »

100% ze szlachetnego mosiadzu sa cale, nie tylko pokryte. Tak samo 2 i 5 groszowki. W latarkach wlasnie je sie wykorzystuje do porawy styku na minusie ogniwa. Mosiadz sie nie utlenia tak jak sama miedz, przez to jest lepszy.
Awatar użytkownika
Wojtas
Forumowicz
Posty: 613
Rejestracja: 24 lut 2018, 19:42
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: Wojtas »

Ale kombinujesz...
Kands Maestro 29er
Mxus XF40C 8x8, ML7245 ~1600W
13S8P LGMJ1 ~48V
MPe v6
Erider T9
Awatar użytkownika
andy101
Forumowicz
Posty: 109
Rejestracja: 25 lut 2018, 7:44
Lokalizacja: Krosno

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: andy101 »

Stare 1 groszówki są ze stopu który zawiera w sobie 59% miedzi, 40% cynku i 1% manganu, 3 marca 2014 r. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nowe monety o nominałach 1 gr, 2 gr i 5 gr, wykonane ze stali powlekanej mosiądzem i ze zmienionym wizerunkiem awersu. Materiał, z którego są zrobione jest wart mniej niż w przypadku poprzednich groszówek. Uważaj aby nie użyć stalowych groszówek, magnes do ręki i sprawdzaj
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: EV-Maniak »

Ok. Dzieki za cenna wskazowke.
Pytanie techniczne:
Czy mozna nasunac koszulke termo-kurczliwa na sruby i nakretki w celu wyeliminowania ewentualnego zwarcia - kompletnie odizolowac? Czy te sruby maja byc tak na wierzchu odsloniete?
Awatar użytkownika
TomaS
Forumowicz
Posty: 930
Rejestracja: 03 maja 2017, 10:00
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: TomaS »

A czy można założyć papucie jak jest zimno w sery ? 😁😉 Można założyć koszulki ale w sumie po co. Spadną i będą latać po sterowniku 😉
Jeżdżę na:
1. :SAMURAI BANSHE
2. :CARRERA BANSHE
Awatar użytkownika
Wojtas
Forumowicz
Posty: 613
Rejestracja: 24 lut 2018, 19:42
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: Wojtas »

ja bym wsypał garść jednogroszówek do sterownika aby mnie było słychać z daleka :)
Kands Maestro 29er
Mxus XF40C 8x8, ML7245 ~1600W
13S8P LGMJ1 ~48V
MPe v6
Erider T9
Awatar użytkownika
Wojtas
Forumowicz
Posty: 613
Rejestracja: 24 lut 2018, 19:42
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: Wojtas »

ja bym wsypał garść jednogroszówek do sterownika aby mnie było słychać z daleka :)
Kands Maestro 29er
Mxus XF40C 8x8, ML7245 ~1600W
13S8P LGMJ1 ~48V
MPe v6
Erider T9
mr_x
Forumowicz
Posty: 515
Rejestracja: 26 wrz 2018, 19:19

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: mr_x »

henio pisze:
06 gru 2018, 23:55
Mam tez miedziane fabryczne
Nie zapominaj, że miedź utlenia się.
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: EV-Maniak »

Caly dzien rzezbie, ale jestem zadowolony. Zaciski oczkowe robie z (...) ktorych nie bierze magnes neodymowy. Swietnie sie lutuja do kabli. Bardzo mocno trzyma lut. Postanowilem polaczyc zciskanie z lutowaniem. Bedzie ameno 🙂
A i jeszcze jedno: bardzo dobrze, ze wymienilem sruby na mosiezne i przetoczyl lby. W tych orginalnych stalowych grzybek jest lekko wklesly i nie bylo przylegania pelna plaszczyzna tylko po krawedziach.
Ostatnio zmieniony 08 gru 2018, 12:31 przez EV-Maniak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
barmal
Forumowicz
Posty: 365
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:32

Re: Sterownik FOC barmal X1 X2 X4

Post autor: barmal »

Zaciski prasowane są przewidziane, jak sama nazwa wskazuje do prasowania gazoszczelnego kabli w tulejkach. Gazoszczelnego z celem wyeliminowania korozji. Połączenie to ma za zadanie pozostać elastyczne i jednocześnie odporne na korozję. Czyli wszelkiego rodzaju mikrowibracje/wibracje, jakiejkolwiek częstotliwości ma znosić przez długie lata. Po sprasowaniu połączenie to można kilkakrotnie wygiąć aby dopasować do wymogów montażowych w takich granicach aby nie uszkodzić sprasowanych pojedynczych żył w przewodzie. Po dodaniu spoiny lutowniczej do poprawnie sprasowanego połączenia, owe traci obie ww główne cechy dla których zostało przewidziane!
Płytka sterownika składa się z 4 warstw miedzi o grubości miedzi 70mikronów. Miedź wraz z warstwą Sn HAL o grubości do 50 mikronów podczas skręcania śrub poddaje się naciskowi, wypełniając prawie w 100% nierówności płaszczyzn śruby, nakrętki i warstwy Cu. To z kolei gwarantuje niskooporowe i elastyczne połączenie.
Tak dla informacji :-)
ODPOWIEDZ