Silnik z hybrydy kto odgadnie co to jest?

Dział dotyczący napędów z silnikiem umieszczonym w piastach kół.
ODPOWIEDZ
Patriko
Forumowicz
Posty: 131
Rejestracja: 30 kwie 2017, 9:20
Lokalizacja: Konin

Silnik z hybrydy kto odgadnie co to jest?

Post autor: Patriko »

Siemanko, wpadł mi w łapy ostatnio fajny chłodzony cieczą silnik BLDC z hybrydy. Silnik ładnie kręci zasilając go z samych przewodów fazowych, ma nawet rozłączany napęd, który wychodzi na półosie (elektromagnes na mechanizmie różnicowym). Natomiast rozkręcając dekielek z drugiej strony ujrzałem takie coś, kolory przewodów + zasilanie jak do zwykłych halli ale prócz cewek niczego innego się nie dopatrzyłem. Pomoże ktoś w odganięciu co to? i czy można dołożyć halle, bądź zaadoptować to co jest?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Silnik z hybrydy kto odgadnie co to jest?

Post autor: gienek333 »

Silnik może być indukcyjny (przy kręceniu ręką nie ma skoków od magnesów i na przewodach fazowych nie indukuje się napięcie). Jeżeli tak jest, to to jest układ, który informuje o prędkości silnika (enkoder).
wwojciech
Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: 20 lut 2018, 7:03

Re: Silnik z hybrydy kto odgadnie co to jest?

Post autor: wwojciech »

To jest resolver, jest bardziej precyzyjny od halli. Praktycznie wszystkie silniki samochodowe są w nie wyposażone.
Patriko
Forumowicz
Posty: 131
Rejestracja: 30 kwie 2017, 9:20
Lokalizacja: Konin

Re: Silnik z hybrydy kto odgadnie co to jest?

Post autor: Patriko »

Resolver powiadasz, poczytałem trochę i faktycznie to może być coś takiego, czy jakieś na rynku sterowniki obsługują go? czy lepiej to zostawić w spokoju i zasilać go z samych faz.
Silnik szybko się kręci bo zasilając go z 40V miał lekko ponad 700obr/min, a wychodząc z przekładni już 100obr/min.
Poszperałem w necie i się doczytałem, że Bosch szeroko stosuje silniki tej serii nie tylko w hybrydach ale i w czystych elektrykach (500e, Smart, Leaf)
Silnik najprawdopodobniej poleci i tak na sprzedaż, jest w tym kilka powodów między innymi taki, że kasy braknie na aku, a ja swoją ciekawość już zaspokoiłem :D
Rugos
Forumowicz
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2018, 14:27

Re: Silnik z hybrydy kto odgadnie co to jest?

Post autor: Rugos »

Z jakiej hybrydy to silnik? Jaka moc i waga? Ma chłodzenie cieczą?
Patriko
Forumowicz
Posty: 131
Rejestracja: 30 kwie 2017, 9:20
Lokalizacja: Konin

Re: Silnik z hybrydy kto odgadnie co to jest?

Post autor: Patriko »

Silnik z PSA 3008, w nim wyciągano 37KM ale chyba tylko po to żeby razem ze 2.0HDI 163KM miał równe 200KM, moim zdaniem 60KM przy intensywniejszym chłodzeniu wodą (silnik ma króćce i zewnętrzną pompkę cieczy) bez problemu da się osiągnąć ;).
Sam silnik podobno waży 30kg, ja ważyłem go z całą przekładnią i mechanizmem różnicowym wyszło ok 48kg.
Mam nawet idealne autko do konwersji Lupo w wersji 3L ważące z ciężkim 1.2tdi bodaj 790kg i cx na poziomie 0,29, no ale rozum podpowiada że są ważniejsze wydatki ;/
Rugos
Forumowicz
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2018, 14:27

Re: Silnik z hybrydy kto odgadnie co to jest?

Post autor: Rugos »

Tylko że on ma te 37KM przy bodajże ponad 300V ;)
Więc trzeba by jakiś custom sterownik zrobić.
PS
To jest ten sam silnik co w Peugeocie 508?
Patriko
Forumowicz
Posty: 131
Rejestracja: 30 kwie 2017, 9:20
Lokalizacja: Konin

Re: Silnik z hybrydy kto odgadnie co to jest?

Post autor: Patriko »

Zawsze można go zasilić z chociażby 120V dać większy prąd np 300A i mieć te 50KM. Nie mam pojęcia ale najprawdopodobniej tak.
Rugos
Forumowicz
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2018, 14:27

Re: Silnik z hybrydy kto odgadnie co to jest?

Post autor: Rugos »

Skoro jest przystosowany do załóżmy 360V i 36kW to uzwojenie jest w stanie znieść 100A czyli przy 120V i 100A będziemy mieć 12kW.
Patriko
Forumowicz
Posty: 131
Rejestracja: 30 kwie 2017, 9:20
Lokalizacja: Konin

Re: Silnik z hybrydy kto odgadnie co to jest?

Post autor: Patriko »

Rugos pisze:
03 maja 2019, 13:39
Skoro jest przystosowany do załóżmy 360V i 36kW to uzwojenie jest w stanie znieść 100A czyli przy 120V i 100A będziemy mieć 12kW.
Mów to ludkom pogrubiającym przewody, zalewającym ferrofluid, dodającym radiatorki i zalewającym cyną bocznik pomiarowy :D
Dlugas
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 03 maja 2017, 0:15

Re: Silnik z hybrydy kto odgadnie co to jest?

Post autor: Dlugas »

Patriko pisze:
03 maja 2019, 13:31
Zawsze można go zasilić z chociażby 120V dać większy prąd np 300A i mieć te 50KM. Nie mam pojęcia ale najprawdopodobniej tak.
Z tym, że jeśli jest na napięcie 300v a zasilisz go ze 120v to nie osiągniesz takiego prądu. Po prostu silnik nie weźmie takiego prądu. Wynika to z prawa Ohma :)
Patriko
Forumowicz
Posty: 131
Rejestracja: 30 kwie 2017, 9:20
Lokalizacja: Konin

Re: Silnik z hybrydy kto odgadnie co to jest?

Post autor: Patriko »

Dlugas pisze:
11 cze 2019, 14:39
Patriko pisze:
03 maja 2019, 13:31
Zawsze można go zasilić z chociażby 120V dać większy prąd np 300A i mieć te 50KM. Nie mam pojęcia ale najprawdopodobniej tak.
Z tym, że jeśli jest na napięcie 300v a zasilisz go ze 120v to nie osiągniesz takiego prądu. Po prostu silnik nie weźmie takiego prądu. Wynika to z prawa Ohma :)
Dzięki za doinformowanie, tak czy inaczej silnik trafił we właściwe ręce i mam nadzieje że niedługo go zobaczę już w samochodzie :)
ODPOWIEDZ