Sinus czy vector?

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
noel841106
Forumowicz
Posty: 87
Rejestracja: 15 maja 2019, 12:16
Lokalizacja: Białystok

Sinus czy vector?

Post autor: noel841106 »

Witam, mam obecnie sterownik LH500. Max napięcie 61V, prąd 31A. Mam baterię 14s i silnik 7x9.
Ogólnie wszystko gra, ale chciałbym zmienić sterownik by nie mieć drgań i brzęczącego dźwięku silnika.
Do tego mocno potrzebny mi jest wsteczny i dobrze, żeby był tempomat. Zdaje się, że idelanie pasowałby ML-45, ale trochę drogi.
Teraz przechodzę do właściwego pytania. Jak działa blokowiec chyba wiem. Na podstawie położenia wirnika (z halli) sterownik przełącza prąd na uzwojeniach i podaje tam pwm. W sinusie jest to samo, tylko, że chyba pwm jest dozowany jeszcze od dokładnej pozycji więc przebieg na uzwojeniach przypomina sinus, a nie trapez. A czym się różnic FOC od sinusa? Czytam tu i gdzieś po googlach i nie mogę ogarnąć. Z punku widzenia użytkownika foc od sinusa czym się różni? Na obu silniki pracują cicho i płynne. Na obu moment jest większy i mniejsza prędkość max w stosunku do blokowca.
Mógłby mi ktoś łopatologicznie wyjaśnić jak kiedy i dlaczego foc podaje na uzwojenia to co podaje i czym się w użytkowaniu różni foc od sinusa?
Dzięki.
slow
Forumowicz
Posty: 520
Rejestracja: 16 mar 2018, 14:41
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Sinus czy vector?

Post autor: slow »

W użytkowaniu to nie różną się niczym. naciskasz gaz i jedziesz.
Natomiast równica w działaniu wektorowego (FOC) od skalarnego jest taka że te pierwsze mają stały moment niezależnie od obrotów a te drugie nie mają stałego momentu (rośnie wraz z obrotami).
Awatar użytkownika
noel841106
Forumowicz
Posty: 87
Rejestracja: 15 maja 2019, 12:16
Lokalizacja: Białystok

Re: Sinus czy vector?

Post autor: noel841106 »

To już są jakieś konkrety. A czy to prawda, że foc na bardzo wysokich obrotach nie traci tak momentu jak zwykły sinus? Gdzieś tak wyczytałem.
grafffik

Re: Sinus czy vector?

Post autor: grafffik »

Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sinus czy vector?

Post autor: tatar »

grafffik pisze:
14 cze 2019, 18:01
tu masz to ładnie opisane
https://elektronikab2b.pl/technika/3484 ... dukcyjnymi
Może i ładnie,ale ja jako laik czytając ten artykuł na portalu branżowym naprawdę nie kumam o co w tym chodzi :D A możesz nam wyjaśnić to prościej?
Awatar użytkownika
Mariusz_p
Forumowicz
Posty: 373
Rejestracja: 18 sie 2018, 10:28

Re: Sinus czy vector?

Post autor: Mariusz_p »

Stały moment obrotowy oznacza liniowy wzrost mocy silnika wraz ze wzrostem obrotów. Jak zderzysz to z rosnącymi oporami powietrza uzyskasz dużo bardziej liniowe przyspieszenie dla sterownika FOC niż pozostałych. Tak jak auto z turbina. Jak już turbo zaskoczy auto lepiej przyspiesza od spodu niż z auto bez turbo..
Awatar użytkownika
noel841106
Forumowicz
Posty: 87
Rejestracja: 15 maja 2019, 12:16
Lokalizacja: Białystok

Re: Sinus czy vector?

Post autor: noel841106 »

Przeczytałem, trochę zrozumiałem i już wiem więcej. Czyli lepiej się jeździ i silnik ma wyższą sprawność. Dzięki.
ODPOWIEDZ