Spadający łańcuch z korby przy ostatniej zębatce w kasecie - winowajcą silnik?

Dział dotyczący napędów z silnikiem umieszczonym w piastach kół.
ODPOWIEDZ
Remni
Forumowicz
Posty: 82
Rejestracja: 03 cze 2018, 4:10
Lokalizacja: Poznań

Spadający łańcuch z korby przy ostatniej zębatce w kasecie - winowajcą silnik?

Post autor: Remni »

Hej, ostatnio wymieniłem sobie korbę na taką o większych zębatkach 48x38x28 (i kupiłem nowy łańcuch, bo potrzebowałem nieco dłuższego), aby można było pedałować przy wyższych prędkościach i mam taki teraz klops, że kiedy mam ustawioną najszybszą przerzutkę (najmniejsza na kasecie, największa na korbie) to czasami łańcuch nie wpada na ząbek zębatki korby i próbuje wypaść. Jest to szczególnie dziwne, bo w teorii linia łańcucha nie powinna się zmienić, ale z poprzednią korbą nie było takiego problemu. Wszystkie elementy (łańcuch, kaseta, korba) są kompatybilne i problemem nie są przerzutki.
Mam wrażenie, że problem może być związany z odległością kasety od koła. Mam silnik XF08C i adapter pozwalający na zainstalowanie 7 rzędowej kasety, który wkłada się miedzy kasetę a silnik, przez co mam wrażenie, że kaseta jest bardzo daleko, tak daleko, że musiałem maksymalnie odkręcić śrubę regulacyjną w tylnej przerzutce, aby w ogóle łańcuch na ostatnią zębatkę korby wskakiwał. Wydaję mi się więc, że skopana jest linia łańcucha i łańcuch jest zbyt mocno pod kątem, aby gładko pracował. Wcześniej może nie było takiego problemu, bo stara korba miała mniejsze zębatki i była już wyrobiona. Nie wiem jednak jak to rozwiązać, może mógłbym kupić dłuższy suport, aby oddalić też nieco korbę, ale w tedy nie wiem, czy nie będzie problemów z przednią przerzutką itp. Macie może jakieś pomysły?
Awatar użytkownika
cyklista
Forumowicz
Posty: 204
Rejestracja: 27 maja 2019, 11:14
Lokalizacja: Rzeszów, gg:7481912

Re: Spadający łańcuch z korby przy ostatniej zębatce w kasecie - winowajcą silnik?

Post autor: cyklista »

Wymieniłeś blat na nowy, wymieniłeś łańcuch na nowy a czy wymieniłeś tą mała zębatkę na nową czy dalej jest stara i nie pasuje teraz do nowego łańcucha?
Remni
Forumowicz
Posty: 82
Rejestracja: 03 cze 2018, 4:10
Lokalizacja: Poznań

Re: Spadający łańcuch z korby przy ostatniej zębatce w kasecie - winowajcą silnik?

Post autor: Remni »

Dalej jest stara, ale nowy łańcuch jest dokładnie taki sam jak poprzedni, jedynie dłuższy o dwa ogniwa.
Awatar użytkownika
cyklista
Forumowicz
Posty: 204
Rejestracja: 27 maja 2019, 11:14
Lokalizacja: Rzeszów, gg:7481912

Re: Spadający łańcuch z korby przy ostatniej zębatce w kasecie - winowajcą silnik?

Post autor: cyklista »

czyli na starym nie jeździłeś, albo bardzo krótko rozumiem, ale to tylko jeden pomysł na to dlaczego tak się dzieje
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Spadający łańcuch z korby przy ostatniej zębatce w kasecie - winowajcą silnik?

Post autor: Inc0 »

wymień najmniejsza zębatkę a najlepiej cała kasete( bo to z niej cio spada prawda? ) dzieje sie tak bo łańcuch i kaseta wzajemnie siebie dopasowuja do siebie w miare jak łańcuch sie wyciaga rzezbi dostosowujac sobie do swojego coraz wiekszego rozstawu sworzni zebatki, gdy zmienisz sam łańcuch na nowy a zebatki zostawisz stare efekt skakania łańcucha nie jest niczym zaskakujacycm u ciebie najbardziej zuzyta a wiec najmniej kompatybilna z nowym łańcuchem jest najmniejsza zebatka wiec dzieje sie tak jak sie ci dzieje
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
Remni
Forumowicz
Posty: 82
Rejestracja: 03 cze 2018, 4:10
Lokalizacja: Poznań

Re: Spadający łańcuch z korby przy ostatniej zębatce w kasecie - winowajcą silnik?

Post autor: Remni »

Skacze łańcuch i po kasecie i po korbie, tylko gdy jest na najmniejszej zębatce na kasecie (na korbie nie ma znaczenia). Na kasecie mam przejechane jakieś 1500 km, prawie zawsze na najmniejsze zębatce, myślicie że już tak się zużyła? Wymontuje ją i zrobię zdjęcie może.
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Spadający łańcuch z korby przy ostatniej zębatce w kasecie - winowajcą silnik?

Post autor: Inc0 »

zdjecie nic albo nie wiele da swego czasu wymieniałem łańcuch i tez na oko kaseta było ok ale z nowym łańcuchem cuda wyczyniała zapodanie nowej rozwiazało problem skoro katowałeś głównie najmniejsza to wymień ja i jesli luzem masz kolejaną to tez warto
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
Remni
Forumowicz
Posty: 82
Rejestracja: 03 cze 2018, 4:10
Lokalizacja: Poznań

Re: Spadający łańcuch z korby przy ostatniej zębatce w kasecie - winowajcą silnik?

Post autor: Remni »

Ok, kupię całą nową, bo pojedynczej zębatki do 7 rzędowej nie mogę nigdzie znaleźć. Zobaczę, czy to rozwiąże problem.
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Spadający łańcuch z korby przy ostatniej zębatce w kasecie - winowajcą silnik?

Post autor: scuda »

U mnie po niewiele ponad 1000km zmieniając lancuch na nowy, przez 200km przeskakiwał na najmniejszej zebatce kasety zanim sie dopasował. (lancuch zmieniałem, bo był za krótki, nie był wyciągnięty)
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Spadający łańcuch z korby przy ostatniej zębatce w kasecie - winowajcą silnik?

Post autor: Inc0 »

scuda pisze:
27 lip 2019, 10:34
U mnie po niewiele ponad 1000km zmieniając lancuch na nowy, przez 200km przeskakiwał na najmniejszej zebatce kasety zanim sie dopasował. (lancuch zmieniałem, bo był za krótki, nie był wyciągnięty)
łancuch nowy ci przeskakiwał z tego samego powodu co autorowi tematu bo byłnówka sztuka niesmigany z wyciagnieciem 0,0% a zebatka była juz przez te 1000km po współpracy z łańcuchem ( silnik mid? )z wyciagnieciem 0,X wiec nowy łańcuch przeskakiwał aż został "wyciagniety" /zużyty przez zebatke do jej poziomu zużycia. łańcuch wyciagniety z foli jest niewyciagniety kazdy przejechany kilometr powoduje że sworznie i nity w ogniwach scieraja siebie wzajemnie pojawia sie miedzy nimi coraz wiekszy luz który uzozliwia ich oddalanie sie wzgledem siebie i własnie to zjawisko nazywamy "wyciągnięciem" szybkosć z jaka ono zachodzi zalezy od wielu czynników najważniejsze to :
-jakość stali z jakiej jest zrobiony łańcuch ,
-jego szerokość -szersze łańcuchy czyli te o szerszych sworzniach wolniej sie zuzywaja,
-warunki eksploatacji : im więcej błota i piachu tym szybciej łańcuch sie wykończy,
-stopień zadbania : dobre smarowanie i czystość łańcucha im częściej jest czyszczony i smarowany tym dłuzej posłuży,
-siły jakie przenosi łańcuch to chyba normalne że im mocniej jest napięty łańcuch tym mocniej tra o siebie sworzeń i nit
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
shadow
Forumowicz
Posty: 134
Rejestracja: 12 mar 2019, 21:46

Re: Spadający łańcuch z korby przy ostatniej zębatce w kasecie - winowajcą silnik?

Post autor: shadow »

POdpisuje sie pod opinią Inc0 tak ma być.łąńcuch wymieniamy razem z podzespołem współpracujacym na podanych wyżej warunkach inaczej narażamy się na oczywiste kłopoty.
Remni
Forumowicz
Posty: 82
Rejestracja: 03 cze 2018, 4:10
Lokalizacja: Poznań

Re: Spadający łańcuch z korby przy ostatniej zębatce w kasecie - winowajcą silnik?

Post autor: Remni »

Wygląda na to, że wymiana kasety rozwiązała problem. Nie spodziewałem się, że po 1000 km już będzie tak zjechana, aby robić taką różnicę. No cóż, dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Spadający łańcuch z korby przy ostatniej zębatce w kasecie - winowajcą silnik?

Post autor: Inc0 »

mid ma duzy moment który przenosi na koło za pośrednictwem łańcucha a łańcuchy sa zaprojektowane do znoszenia siły człowieka wiec dokładka dodatkowej siły od silnika musi wpłynac na jego żywotność i wpływa o czym się właśnie przekonałeś
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
Remni
Forumowicz
Posty: 82
Rejestracja: 03 cze 2018, 4:10
Lokalizacja: Poznań

Re: Spadający łańcuch z korby przy ostatniej zębatce w kasecie - winowajcą silnik?

Post autor: Remni »

Nie mam mida, mam huba, przy midzie było by pewnie jeszcze gorzej.
shadow
Forumowicz
Posty: 134
Rejestracja: 12 mar 2019, 21:46

Re: Spadający łańcuch z korby przy ostatniej zębatce w kasecie - winowajcą silnik?

Post autor: shadow »

Remni pisze:
02 sie 2019, 23:38
Nie mam mida, mam huba, przy midzie było by pewnie jeszcze gorzej.
A to bezwzględnie. :D wymiana łańcucha wiąże sie także z wymianą najmniejszej zębatki kasety,bo te 12-14 ząbków nie ukladada sie póżniej z nowym łańcuchem :)
ODPOWIEDZ