Moja rolka.

Dział poświęcony mechanicznym aspektom montowania silnika poza kołem
Awatar użytkownika
pk999
Forumowicz
Posty: 95
Rejestracja: 30 mar 2019, 16:43
Lokalizacja: Lublin

Moja rolka.

Post autor: pk999 »

Hej, w tym dziale dość pusto. Pozwolę sobie przedstawić moją zabawkę.

Ponad dwa lata temu trafiłem w pewnym sklepie na rower, którego nikt nie chciał.
Chodzi o marketowe "ostre koło", rower na szosę z jednym przełożeniem. Obijał się w sklepie ponad rok. Przeceniony z 1200 na 600zł stał się moją własnością. Oczywiście zakup od razu z myślą o elektryce. Jednak pierwszy sezon był krótki, zakup w czerwcu, nie starczyło czasu na przeróbki.
Ale już po sezonie czas był i powstało wspomaganie elektryczne oparte na tytułowej rolce.

Wspomaganie, nie napęd, jest oparte na podzespołach modelarskich. Właściwie pochodzi wprost z modelu samolotu, którym latałem rok wcześniej.

Pierwsza wersja posiadała przekładnię na pasku zębatym 2,4:1, co dawało przyspieszenia odrzutowe z przednim kołem odrywającym się od podłoża.
Po 10 kilometrach urwałem pasek na stalowym kordzie - a to taki mały silniczek. Zmieniłem pasek i przełożenie na 2:1. Dało to prędkość maksymalną 42km/h kosztem gorszego przyspieszenia. Jednak ten pasek przejeździł 800 kilometrów bez widocznego zużycia. Pasek zębaty był jednak w pewnych zakresach prędkości i obciążenia głośny. Dlatego następny krok to zmiana kół przekładni i pasek 6pj. Minus jest taki, że odpowiednich kół nie znalazłem i musiałem je sobie wytoczyć. Niewątpliwym plusem jest niemal całkowita bezgłośność przekładni. Na koniec powstała osłona przekładni pasowej.
Od tego czasu urządzenie przebyło ze mną 3000 kilometrów bez czynności serwisowych.

Zasilaniem w ubiegłym sezonie było 3 pakiety modelarskie tworzące akumulator LiPo 6s 15.6Ah. Na moich weekendowych przelotach <120km nie udało mi się nigdy wykorzystać pełnej pojemności, dlatego na ten sezon mam już akumulator 6s 8Ah zajmujący dużo mniej miejsca.

Samo wspomaganie przez większość czasu jest w gotowości, napęd odłączony od koła i nie stwarza oporów. Kiedy go potrzeba, jest dostawiany do koła manetką z kierownicy.

Film pokazujący jak to jeździ pochodzi z ubiegłej wiosny, jeszcze z przekładni na pasku zębatym.





W razie pytań - chętnie odpowiem.
Załączniki
IMG_20190330_160310.jpg
Awatar użytkownika
Yin
Forumowicz
Posty: 959
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Moja rolka.

Post autor: Yin »

Linki do fotek nie działają. Edit: ok widać jedną fotkę. Ładne zasięgi na tym robisz :)
Album rowerów poziomych i nietypowych:
pl.pinterest.com/jessecuster77/recumbent-bike/
pl.pinterest.com/jessecuster77/rower/
http://forum.poziome.pl
Awatar użytkownika
pk999
Forumowicz
Posty: 95
Rejestracja: 30 mar 2019, 16:43
Lokalizacja: Lublin

Re: Moja rolka.

Post autor: pk999 »

Yin pisze:
30 mar 2019, 17:48
Linki do fotek nie działają. Ładne zasięgi na tym robisz :)
Właśnie z tym walczę. Zasięg to duża zasługa nogi. Wspomagania używam właściwie tylko na podjazdach kiedy prędkość mi spada poniżej 30km/h no i czasem do wyprzedzania na ścieżkach.

Drugie zdjęcie dam tutaj. Jakoś nie potrafię wstawić dwóch załączników w jednym poście.
Załączniki
IMG_20190330_160149.jpg
Ostatnio zmieniony 30 mar 2019, 17:53 przez pk999, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Yin
Forumowicz
Posty: 959
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Moja rolka.

Post autor: Yin »

Policz kiedyś z ciekawości jakie wychodzi Ci ''spalanie'' wh na km. Sam napęd pewnie bardzo lekki - dało się zejść poniżej 1 kg? Wstaw jeszcze jakieś fotki otwartego napędu jak masz.
Album rowerów poziomych i nietypowych:
pl.pinterest.com/jessecuster77/recumbent-bike/
pl.pinterest.com/jessecuster77/rower/
http://forum.poziome.pl
Awatar użytkownika
pk999
Forumowicz
Posty: 95
Rejestracja: 30 mar 2019, 16:43
Lokalizacja: Lublin

Re: Moja rolka.

Post autor: pk999 »

Yin pisze:
30 mar 2019, 17:52
Policz kiedyś z ciekawości jakie wychodzi Ci ''spalanie'' wh na km. Sam napęd pewnie bardzo lekki - dało się zejść poniżej 1 kg?
Napęd jest w okolicy 1kg. Drugi kilogram to bateria 6s 8Ah.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Moja rolka.

Post autor: tatar »

Pokaż wyrażniej sam napęd,ciekawi między innymi np. budowa samej rolki i sposób dołączania napędu do opony
Awatar użytkownika
pk999
Forumowicz
Posty: 95
Rejestracja: 30 mar 2019, 16:43
Lokalizacja: Lublin

Re: Moja rolka.

Post autor: pk999 »

tatar pisze:
30 mar 2019, 19:31
Pokaż wyrażniej sam napęd,ciekawi między innymi np. budowa samej rolki i sposób dołączania napędu do opony
Rolka jest prosta, tj. okrągła. Wałem dla rolki jest wałek 8mm łożyskowany na dwóch łożyskach 608 - to widać na drugim zdjęciu.
Sama rolka jest toczona z hdpe, mocowana wpustem do wału. Na to pasowana na wcisk gumowa rura zbrojona z dość miękkiej gumy. Chodziło o max przyczepność no i aby rolka była miększa niż opona aby tej nie zużywać.

Prawie cały mechanizm dołączania widać na zdjęciu.
fixie2.jpg
Oś obrotu zaznaczona na żółto. Na niebiesko koniec linki którą zaciągam manetką przy kierownicy, co wymusza kontakt rolki z oponą.
Awatar użytkownika
WRaven
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: 02 kwie 2019, 10:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Moja rolka.

Post autor: WRaven »

Fajnie że CI się chciało :) Jaki model silnika użyłeś ? Przymierzam się by kiedyś wykorzystać 5055 270kv z longboarda do takiego zestawu
Awatar użytkownika
pk999
Forumowicz
Posty: 95
Rejestracja: 30 mar 2019, 16:43
Lokalizacja: Lublin

Re: Moja rolka.

Post autor: pk999 »

WRaven pisze:
04 kwie 2019, 22:41
Fajnie że CI się chciało :) Jaki model silnika użyłeś ? Przymierzam się by kiedyś wykorzystać 5055 270kv z longboarda do takiego zestawu
Mój silnik to 5045 500kv.
Awatar użytkownika
equid
Forumowicz
Posty: 783
Rejestracja: 26 mar 2018, 13:36
Lokalizacja: zory

Re: Moja rolka.

Post autor: equid »

Sam tak zaczynałem :D
Najśmieszniejsze ze ten napęd byl ze mną najdłużej i dale go mam czasami w użyciu :)
Foty mojej wersji ;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Max predkosć jaka na tym osiągnąłem to 58km/h :D
Cały zestaw z pakietem liion 6s6p 11ah wazył 2,5kg, błedem było dawanie go do torby :roll:
Dystans jaki na tym byłem w stanie przejechać to ok 20km non stop z załączonym silnikiem po lasach

Filmiik jak to działa

shadow
Forumowicz
Posty: 134
Rejestracja: 12 mar 2019, 21:46

Re: Moja rolka.

Post autor: shadow »

Super pomysłowa rolka,Czy wystarczy sama siła odśrodkowa,aby dociskać rolkę do opony ?
Awatar użytkownika
equid
Forumowicz
Posty: 783
Rejestracja: 26 mar 2018, 13:36
Lokalizacja: zory

Re: Moja rolka.

Post autor: equid »

shadow pisze:
16 kwie 2019, 22:10
Super pomysłowa rolka,Czy wystarczy sama siła odśrodkowa,aby dociskać rolkę do opony ?
Siła odsrodkowa jest potrzebna tylko do poruszenia silnika na ramieniu, gdy tylko rolka dotknie opony zaczyna sie 'wdrapywac" do góry do miejsca największego docisku gdzie jest ogranicznik ramienia, wtedy poprostu blokuje sie w tej pozycji tak długo jak silnik jest załączony ;)
shadow
Forumowicz
Posty: 134
Rejestracja: 12 mar 2019, 21:46

Re: Moja rolka.

Post autor: shadow »

Dzięki.Proste i pomysłowe :D
Awatar użytkownika
equid
Forumowicz
Posty: 783
Rejestracja: 26 mar 2018, 13:36
Lokalizacja: zory

Re: Moja rolka.

Post autor: equid »

Gdyby kogos ciekawił temat friction drive to tu mozna poczytać o nim. Z reszta pomysłodawca tego typu 'rolki" jest chyba własnie autorem tego
https://endless-sphere.com/forums/viewt ... 28&t=22187
https://sites.google.com/site/commuterbooster/home
Awatar użytkownika
pk999
Forumowicz
Posty: 95
Rejestracja: 30 mar 2019, 16:43
Lokalizacja: Lublin

Re: Moja rolka.

Post autor: pk999 »

equid pisze:
16 kwie 2019, 9:06
Sam tak zaczynałem :D
Najśmieszniejsze ze ten napęd byl ze mną najdłużej i dale go mam czasami w użyciu :)
...
Twoja rolka do dopiero jest hardcore. Masz mniejszy moment dostępny na rolce ze względu na brak przełożenia. Za to większe przełożenie względem koła. U mnie taka konstrukcja rolki wyfrezowałaby oponę do zera przy pierwszym odkręceniu gazu.
Jak wyglądało zużycie opony? Jakie prądy
Awatar użytkownika
equid
Forumowicz
Posty: 783
Rejestracja: 26 mar 2018, 13:36
Lokalizacja: zory

Re: Moja rolka.

Post autor: equid »

pk999 pisze:
20 kwie 2019, 16:32
equid pisze:
16 kwie 2019, 9:06
Sam tak zaczynałem :D
Najśmieszniejsze ze ten napęd byl ze mną najdłużej i dale go mam czasami w użyciu :)
...
Twoja rolka do dopiero jest hardcore. Masz mniejszy moment dostępny na rolce ze względu na brak przełożenia. Za to większe przełożenie względem koła. U mnie taka konstrukcja rolki wyfrezowałaby oponę do zera przy pierwszym odkręceniu gazu.
Jak wyglądało zużycie opony? Jakie prądy
Hardkorem była pierwsza rolka :D
Obrazek
Papier scierny o gradacji 17 :lol:

Przy tej pierwszej rolce to dość szybko się opona zuzyla ale przy tej aluminiowej nie zaobserwowałem praktycznie w ogóle zużycia :) pol roku i opona wyglądała tak samo jak ta z przód a obie były nowe i w tym samym czasie założone (opona marki cst). Prąd na pewno powyżej 50A bo paliło bezpiecznik 40A przy ponad połowie gazu. Dodam że mam Potencjometr na kierownicy do regulacji mocy ;)

Teraz mam go założonego do roweru podobnego jak twój i nie fryzurę opony ;)
Awatar użytkownika
pk999
Forumowicz
Posty: 95
Rejestracja: 30 mar 2019, 16:43
Lokalizacja: Lublin

Re: Moja rolka.

Post autor: pk999 »

equid pisze:
21 kwie 2019, 17:33
... Dodam że mam Potencjometr na kierownicy do regulacji mocy ;)
...
To mi przypomniało, że zapomniałem dodać zdjęcie swojej "manetki".
Suwak siedzi w uchwycie. Skok przycisku 10mm, zapewnia wystarczającą rozdzielczość.
fixiemanetka.jpg
Awatar użytkownika
equid
Forumowicz
Posty: 783
Rejestracja: 26 mar 2018, 13:36
Lokalizacja: zory

Re: Moja rolka.

Post autor: equid »

To masz zrobione na zwykłym potencjometrze liniowym? Ja mam poprostu potencjometr z gałka na kierownicy bez sprężyny, działa jak tempomat :)
Awatar użytkownika
pk999
Forumowicz
Posty: 95
Rejestracja: 30 mar 2019, 16:43
Lokalizacja: Lublin

Re: Moja rolka.

Post autor: pk999 »

equid pisze:
22 kwie 2019, 11:16
To masz zrobione na zwykłym potencjometrze liniowym? Ja mam poprostu potencjometr z gałka na kierownicy bez sprężyny, działa jak tempomat :)
Dokładnie tak. Układ nie ma czujnika hamulca więc nie odważyłbym się inaczej.
Awatar użytkownika
pk999
Forumowicz
Posty: 95
Rejestracja: 30 mar 2019, 16:43
Lokalizacja: Lublin

Re: Moja rolka.

Post autor: pk999 »

Yin pisze:
30 mar 2019, 17:52
Policz kiedyś z ciekawości jakie wychodzi Ci ''spalanie'' wh na km.
...
Trochę późno, ale dzisiaj zmierzyłem prądy.
A z pomiarów wynikło - utrzymanie 25km/h w pozycji wyprostowanej, po prostej drodze - 12A przy napięciu 22,2V.
To daje 265W, dalej szybko licząc 10,6Wh/km. Zatem na moim obecnym zasilaniu powinienem zrobić 17km czystym prądem.
Raczej nie będę tego sprawdzał, bo 25km/h na szosie to byłaby męczarnia.

Za to, dzisiaj rolka dostała po zadzie. Duży wiatr, prędkości w zakresie 30-40km/h. 80% energii akumulatora rozładowane na 50km. Długie, kilkukilometrowe odcinki wspomagane. Nie mam czujnika temperatury, bo i nie jest potrzebny, ale okolice 70st.C na silniku były.
Awatar użytkownika
Yin
Forumowicz
Posty: 959
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Moja rolka.

Post autor: Yin »

Czyli z nóg w napęd też idzie sporo watów :)
Album rowerów poziomych i nietypowych:
pl.pinterest.com/jessecuster77/recumbent-bike/
pl.pinterest.com/jessecuster77/rower/
http://forum.poziome.pl
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Moja rolka.

Post autor: pxl666 »

Jaki koszt tego i jak to się steruje ? Małe to i myślałem takie coś dla dzieciaka . Ale z tego co szukałem to te silniczki steruje sie inaczej niz rowerowe bldc ?
Awatar użytkownika
pk999
Forumowicz
Posty: 95
Rejestracja: 30 mar 2019, 16:43
Lokalizacja: Lublin

Re: Moja rolka.

Post autor: pk999 »

pxl666 pisze:
29 lip 2019, 22:24
Jaki koszt tego i jak to się steruje ? Małe to i myślałem takie coś dla dzieciaka . Ale z tego co szukałem to te silniczki steruje sie inaczej niz rowerowe bldc ?
Ten silnik co u mnie to koszt ok 200zł nowy. U mnie jest sterowany modelarskim ustrojstwem, bo jest naprawdę malutkie.
Silnik kręci duże obroty i nie potrzebuje hali. Zwykle jest tylko 14 magnesów. Czy to obsłuży typowo rowerowy sterownik? Nie wiem.

Na mniejsze koło można zrezygnować z przekładni redukcyjnej, wystarczy dobrać odpowiedni silnik i wielkość rolki.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Moja rolka.

Post autor: pxl666 »

pozwolę sobie zapytać tu bo raczej się znacie na tym
czy to coś ma jakąś manetkę ?
https://pl.aliexpress.com/item/33004527515.html
rozumiem ze jest bez baterii ale nie widzę żadnego sterowania , wajcha która jest to chyba do podnoszenia wózka rolki ?
Awatar użytkownika
pk999
Forumowicz
Posty: 95
Rejestracja: 30 mar 2019, 16:43
Lokalizacja: Lublin

Re: Moja rolka.

Post autor: pk999 »

pxl666 pisze:
31 lip 2019, 11:52
...
rozumiem ze jest bez baterii ale nie widzę żadnego sterowania , wajcha która jest to chyba do podnoszenia wózka rolki ?
Nie wiem, ale wygląda to tragicznie.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Moja rolka.

Post autor: pxl666 »

a taki motorek nada się jako rolka do małego roweru dla dziecka ?
jest opcja tym sterować z ebikowego kontrolera ?

Obrazek
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2028
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Moja rolka.

Post autor: Tooropek »

pxl666 pisze:
06 sie 2019, 10:15
a taki motorek nada się jako rolka do małego roweru dla dziecka ?
jest opcja tym sterować z ebikowego kontrolera ?

Obrazek
Nada się lepiej jak szczotkowiec, tylko sterownik bezhalotronowy np GT 250, 13S + manetka i ogien ;)
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Moja rolka.

Post autor: pxl666 »

Tooropek pisze:
06 sie 2019, 17:44
pxl666 pisze:
06 sie 2019, 10:15
a taki motorek nada się jako rolka do małego roweru dla dziecka ?
jest opcja tym sterować z ebikowego kontrolera ?

Nada się lepiej jak szczotkowiec, tylko sterownik bezhalotronowy np GT 250, 13S + manetka i ogien ;)
JESTEŚ PEWIEN na 100 ?? bo właśnie jak patrze to ludki stosują jakieś inne sterowania do tego , jakieś pypcie z wentylatorami , blututy ardułina ...zawsze się zastanawiałem czy po podłączeniu do sterownika z ebajka to zahula...
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2028
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Moja rolka.

Post autor: Tooropek »

pxl666 pisze:
06 sie 2019, 18:40
Tooropek pisze:
06 sie 2019, 17:44
JESTEŚ PEWIEN na 100 ?? bo właśnie jak patrze to ludki stosują jakieś inne sterowania do tego , jakieś pypcie z wentylatorami , blututy ardułina ...zawsze się zastanawiałem czy po podłączeniu do sterownika z ebajka to zahula...
Zahula nie martw się, ze sterownikiem bezhalotronowym bedzie działać jak trzeba. Ludzie uzywają vesc albo esc tzw. regulatorow i do tego zwykły potencjometr do gazu. Regulator musisz kupic zaprogramowany lub zrobic to samemu. Esc zasilasz 3 lub 4S i dlatego tez te regulatory mają takie gigantyczne prądy rzędu 40,50,80A itd. Na gt250 bardziej podszedłby 10S i wtedy masz mega moc, ale musisz kontrolowac temperaturę, nie ma opcji zamontować wyłącznik termiczny w srodku bo to silniki typu inrunner, ale po jakichś tam pomiarach można dać wylacznik na daną temperaturę zewnętrzna obudowy poprzez stacyjkę w gt250 i wtedy masz idealny naped do rolki.Ja tak to widzę jednak nie mam doświadczenia w tym temacie, poza tym, że przegladam tego typu projekty na zagranicznych forach i YT.

Poczytaj i doszkol się w temacie, a jak nie ogarniesz co z czym to kup na pierwszy raz gotowca za 3, 4 stówki i bazuj na tym dopieszczając kazdy aspekt tegoż napędu.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
equid
Forumowicz
Posty: 783
Rejestracja: 26 mar 2018, 13:36
Lokalizacja: zory

Re: Moja rolka.

Post autor: equid »

To jest outrunner wiec da rade wkleić jakiś czujnik a moze nawet bimetal do środka.
Zalezy ile kv ma ten silnik moze byc ze gt nie obsłuży jego maksymalnych obrotów .
Równie dobrze mozesz kupić za jakieś 100zł modelarskie esc ( regulator ) na 7s "200A".
Wszystko zależy jaki chcesz mieć ten silnik czy wysokoobrotowy czy nisko obrotowy .
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2028
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Moja rolka.

Post autor: Tooropek »

equid pisze:
06 sie 2019, 20:47
To jest outrunner wiec da rade wkleić jakiś czujnik a moze nawet bimetal do środka.
Zalezy ile kv ma ten silnik moze byc ze gt nie obsłuży jego maksymalnych obrotów .
Równie dobrze mozesz kupić za jakieś 100zł modelarskie esc ( regulator ) na 7s "200A".
Wszystko zależy jaki chcesz mieć ten silnik czy wysokoobrotowy czy nisko obrotowy .
Fakt, zauważyłem dopiero jak napisałeś, że to out :D
Najlepiej wybrać najwolniejszy silnik modelarski, ake z grubym uzwojeniem, bo tak jak mówisz gt nie uzyska z niego pełnej mocy
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
equid
Forumowicz
Posty: 783
Rejestracja: 26 mar 2018, 13:36
Lokalizacja: zory

Re: Moja rolka.

Post autor: equid »

Trochę ciężko żeby silnik miał grube zwoje i był wolnoobrotowy ;p
Zasadnicze pytanie brzmi, do czego on ma byc?
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Moja rolka.

Post autor: pxl666 »

Ja bym chciał zrobic jakiś booster do rowerka z kołami 20 dla córki bo pod kiepy i w piachu z nami nie pojedzie . Silnik w kole takim to przerost formy...Noi ciężki...Stąd myślę o rolce albo małą zebatka i pasek i jakoś kręcić korbą...
Awatar użytkownika
equid
Forumowicz
Posty: 783
Rejestracja: 26 mar 2018, 13:36
Lokalizacja: zory

Re: Moja rolka.

Post autor: equid »

Odpowiednio duży sterownik modelarski powinnien dac rade, tylko jak coś to one są trochę inaczej robione i dają tyle prądu ile weźmie silnik a jak silnik będzie chciał za duzo to sie mosfety pala
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Moja rolka.

Post autor: pxl666 »

No właśnie ja chciałem toto na rowerowym sterowniku bldc...?
Awatar użytkownika
equid
Forumowicz
Posty: 783
Rejestracja: 26 mar 2018, 13:36
Lokalizacja: zory

Re: Moja rolka.

Post autor: equid »

Taki gt powinien ogarnąć jakiś wolnoobrotowy silnik np taki co do deskolorek elektrycznych są.
napewnonieelktronik
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 19 gru 2020, 8:33

Re: Moja rolka.

Post autor: napewnonieelktronik »

Witam super to jest, chciał bym skonstruować taką rolke jestem dość zielony ale mój szwagier jest po politechnice myśle że namówie go do pomocy, moge prosić o nazwy elementów aby je zakupić? Silnik został już wymieniony co z sterownikiem i baterią? Czy było by możliwe aby wspomaganie załączało się gdy koło rusza, bez manetki? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pk999
Forumowicz
Posty: 95
Rejestracja: 30 mar 2019, 16:43
Lokalizacja: Lublin

Re: Moja rolka.

Post autor: pk999 »

napewnonieelktronik pisze:
19 gru 2020, 8:46
Witam super to jest, chciał bym skonstruować taką rolke jestem dość zielony ale mój szwagier jest po politechnice myśle że namówie go do pomocy, moge prosić o nazwy elementów aby je zakupić? Silnik został już wymieniony co z sterownikiem i baterią? Czy było by możliwe aby wspomaganie załączało się gdy koło rusza, bez manetki? Pozdrawiam
Można ale po co? Dodatkowe czujniki to tylko komplikacja. Poza tym dobrze zrobiona rolka pozwala osiągnąć duże momenty na kole. Odradzam, to może nie być bezpieczne. Manetka to pewne rozwiązanie.
Awatar użytkownika
equid
Forumowicz
Posty: 783
Rejestracja: 26 mar 2018, 13:36
Lokalizacja: zory

Re: Moja rolka.

Post autor: equid »

Najłatwiej załatw sobie do tego napęd taki jak do deskorolek elektrycznych.
Tu masz link do strony o pierwszym tego typu napedzie, najdziesz tam raczej wszystko co potrzebne ;)
https://sites.google.com/site/commuterbooster/
Awatar użytkownika
uwu
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 16 sty 2019, 23:38

Re: Moja rolka.

Post autor: uwu »

Jak by ktoś zastanawiał się jaki silnik wybrać to napisałem program który wylicza maksymalną prędkość w zależności od parametrów:
https://pes.rybnik.pl/rolka/
savitar7
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 19 cze 2021, 21:48

Re: Moja rolka.

Post autor: savitar7 »

[/quote]
Ten silnik co u mnie to koszt ok 200zł nowy. U mnie jest sterowany modelarskim ustrojstwem, bo jest naprawdę malutkie.
[/quote]

Prosze o podpowiedź jak to jest zrobione, ze modelarskie ESC sterujesz potencjometrem??? Szukam cały dzień i nie wiem jak to ugryźć
Awatar użytkownika
equid
Forumowicz
Posty: 783
Rejestracja: 26 mar 2018, 13:36
Lokalizacja: zory

Re: Moja rolka.

Post autor: equid »

Serwotester wpisz :)
savitar7
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 19 cze 2021, 21:48

Re: Moja rolka.

Post autor: savitar7 »

O w mordę jeża, jakie to proste... jak się wie :)

Dzięki!!!!
savitar7
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 19 cze 2021, 21:48

Re: Moja rolka.

Post autor: savitar7 »

Proszę jeszcze o poradę odnośnie silnika do rolki

znalazłem do tej pory trzy chyba odpowiednie do tego zastosowania
1.https://www.banggood.com/Flipsky-F4125- ... rch&DCC=PL
ten podoba mi sie najbardziej pod wzgledem obrotów, napięcia, małego poboru prądu, może dałby radę bez przekładni ale nie wiem czy 400W wystarczy?

2.https://kamami.pl/turnigy-xp/219323-tur ... motor.html
ten ma już 715W, ale ciągnie duży prąd i ma niskie napięcie, obroty spore

3.https://www.rc4max.com/wodoodporny_siln ... 31865.html
ten ma 1200W, prąd spoko, napięcie spoko ale juz obroty bardzo wysokie, chyba musi być duża przekładnia

Takich silników jak wymienialiście Panowie w powyższych opisach nie znalazłem :(

planuję zasilanie pakietem li-on 6S używanym w zakresie 25-75% czyli 18-24V
Jeszcze nie wiem dokładnie bo "gryzą" mi się parametry napięciowe w zestawie:
panel fotowoltaiczny (na przyczepce)->regulator MPPT->bateria->ładowarka sieciowa->ESC->silnik
Nie mogę tego dograc.

Na razie wąskim gardłem dla mnie jest regulator MPPT bo jak wnioskuję automatycznie rozpoznaje baterię 12 lub 24V i dla 24V na wyjściu dla ładowania absorpcyjnego ma 28,8V to uwali mi ESC 6S (max 22,2V) no i nici z ładowania pakietu na 75%. Nie wiem czy można w nim ustawić niższe naięcie ładowania.
Wprawdzie znalazłem jakieś ESC na 8S ale wtedy i tak przekraczam napięcie silnika Flipsky i Rocket, Turnigy odpada zupełnie.
Poza tym musze łączyć dwa mniejsze panele szeregowo żeby podać na MPPT minimum 24V
Tania ładowarka sieciowa

Żeby to całościowo zgrać to chyba najbardziej pasuje mi zrobić pakiet li-on 5S czyli 15-20V bo:
-nie musze szeregowo łączyc dwóch małych paneli fotowoltaicznych tylko kładę jeden 100W z napięciem mocy 19,86V
-regulator MPPT - tu nie wiem jak to ogarnąc?
-bateria 5S mniejsza i lżejsza albo mocniejsza
-ESC, nie przekraczam napiecia
-silnik, nie przekraczam napięcia mam troche wiecej amperów na kablach
-ładowarka sieciowa - trzeba zrobić na zamówienie

jeszcze ESC
https://botland.com.pl/sterowniki-silni ... y-50a.html
https://botland.com.pl/sterowniki-silni ... 00096.html
https://allegro.pl/oferta/regulator-obr ... 9285567504
i taki wynalazek?
https://www.gotronik.pl/modul-sterownik ... -6920.html
Ostatnio zmieniony 20 cze 2021, 23:13 przez savitar7, łącznie zmieniany 1 raz.
savitar7
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 19 cze 2021, 21:48

Re: Moja rolka.

Post autor: savitar7 »

Znalazłem chyba idealny silnik na rolkę ale ta cena...
https://modelemax.pl/pl/silniki-dualsky ... c-v2-290kv
Awatar użytkownika
equid
Forumowicz
Posty: 783
Rejestracja: 26 mar 2018, 13:36
Lokalizacja: zory

Re: Moja rolka.

Post autor: equid »

Złe trochę sie do tego sie przygotowujesz :)
Nie polecałbym Ci raczej nic z tych podesłanych linków bo spalisz to za chwile.
Silnik bierz jak największy i sterownik tez, z tego co podesłałeś to jedynie ten silnik dulaski (sam miałem podobny ale mimo wyszystko był za mały i sie przegrzał i rozkleił, a sterownik to minimum 80A redoxa z tego co wysłałeś i jakos to wtedy mogły by zadziałac. Przy modelarskich sprzętach trzeba brać spore zapasy bo nie maja one żadnych zabezpieczeń.

Ale jak mam byc szczery to chyba bardziej radził bym Ci kupic silnik z hoverborda za 50zł do tego zwykły sterownik za około 50zł i do tego pakiet 10s i tyle w temacie :D

Jesli bardzo Ci zalezy na gratach modelarskich to moge podesłąć linki wieczorem do czegos co powienno jakos działąc do takigo zastosowania
Awatar użytkownika
equid
Forumowicz
Posty: 783
Rejestracja: 26 mar 2018, 13:36
Lokalizacja: zory

Re: Moja rolka.

Post autor: equid »

Sterownik sobie najlepiej kup ten, im większy zapas tym lepiej w modelarskich bo sterownik daje tyle pradu ile bierze silnik bo nie maja zadnego ograniczenia same steroniki
https://www.banggood.com/Red-Brick-200A ... mds=search

Do tego taki mniej wiecej taki silnik. którego dało by sie chyba nawet zwykłym steronikiem gt250 wysterować zamiast modelarskiego
https://pl.aliexpress.com/item/40004745 ... 4434_2&s=p

edit:
Ewentualnie taki
https://pl.aliexpress.com/item/10050016 ... 5392%23780

Zasadniczo im wiekszy (rozmiarowo i wagowo) silnik modelarski tym lepszy i tak sie tez powinno moim zdaniem dobierać takie silniki :D
Ostatnio zmieniony 21 cze 2021, 13:05 przez equid, łącznie zmieniany 1 raz.
savitar7
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 19 cze 2021, 21:48

Re: Moja rolka.

Post autor: savitar7 »

Hmm...myślałem, że jak dam ESC 50 czy 60A to silnik więcej nie wyssie z baterii.
Moj pakiet ma max 60A ciągłej, więc silnik 4kW i sterownik 200A to chyba ciut za dużo :)
Awatar użytkownika
equid
Forumowicz
Posty: 783
Rejestracja: 26 mar 2018, 13:36
Lokalizacja: zory

Re: Moja rolka.

Post autor: equid »

savitar7 pisze:
21 cze 2021, 17:56
Hmm...myślałem, że jak dam ESC 50 czy 60A to silnik więcej nie wyssie z baterii.
Moj pakiet ma max 60A ciągłej, więc silnik 4kW i sterownik 200A to chyba ciut za dużo :)
Na tą moc co podają przy silnikach modelarskich nie patrz bo to rządzi się potem i tak swoimi prawami :) W peeku moze tyle weźmie ale ciągłego to tam będzie pewnie z 1/3 - 1/4 tego 4.6kw
W modelarstwie to tak nie działa jak w normalnych ebajkach, sterowniki daja tyle pradu ile bierze silnik, temu minimum trzeba dobierać sterowniki z 20% zapasem żeby się nie zjarały bo silnik zawsze weźmie cos więcej w piku niz podaje producent wiec jak cenowo masz kupić 200A tak samo ja k80A to niema co sie zastanawiać tylko brać 200 :D

A jak sie boisz o za duze prady to mozesz to puścić na zwykłym ebajkowym sterowniku gt 250 albo gt500 i bedzie zdrowiej dla pakietu i samego silnika bo sie tak nie bedzie smażył (tylko nw czy te sterowniki go obsłużą ale powinny)
savitar7
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 19 cze 2021, 21:48

Re: Moja rolka.

Post autor: savitar7 »

Zamówiłem silnik Dualsky max 2050W i ESC Redox 80A. Jak przyjdzie to zbuduję testową rolkę ze sklejki i zobaczę jak to działa, jakie prądy ssie.

Ja chcę zrobić taki zestaw jak autor wątku, maksymalnie uproszczony - ma to działać tylko jako wspomaganie pod górkę, dopalacz do nogi :)
ODPOWIEDZ