Jak dobrać prąd BMSa

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
michal82
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 22 mar 2019, 13:30

Jak dobrać prąd BMSa

Post autor: michal82 »

Hej,
Planuje zakup BMSa ale nie do końca jestem pewien jakiego BMSa szukać.
Pakiet będzie 13s6p więc prądowo spokojnie 30A pociągnie, kontroler ze względu na rozmiar planuję 25A i teraz pytanie czy BMS powinien być dopasowany do maksymalnego prądu kontrolera czyli 25A czy tez powinien mieć zapas i powinienem wziąć np 30A?

Pozdr
Awatar użytkownika
Mariusz_p
Forumowicz
Posty: 373
Rejestracja: 18 sie 2018, 10:28

Re: Jak dobrać prąd BMSa

Post autor: Mariusz_p »

Weź 30A. Będzie ok.
BMS 25A ciągłego też taki pakiet obsłuży, ale będzie się bardziej grzał.
michal82
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 22 mar 2019, 13:30

Re: Jak dobrać prąd BMSa

Post autor: michal82 »

Znalazłem cos takiego:
https://pl.aliexpress.com/item/20254516 ... 64cb7fef76

Na moje oko wygląda sensownie.

Albo takie coś:
https://pl.aliexpress.com/item/32838554 ... 4ffflEW9tJ

To jest chyba dokładnie to jest dostepne w Nexunie.

Ktoś to miał i może sie wypowiedzieć?
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Jak dobrać prąd BMSa

Post autor: Dede »

Parametry podobne ale ten drugi ma leprzy balancer o mocy 50-60mA bo pierwszy ma tylko 20-30mA
Awatar użytkownika
Mariusz_p
Forumowicz
Posty: 373
Rejestracja: 18 sie 2018, 10:28

Re: Jak dobrać prąd BMSa

Post autor: Mariusz_p »

Ten z Nexun ma wyższy prąd balansowania. Poza tym ma niżej odcięcie, bo to BMS nowszego typu. Odcina przy 4.17V na celę. Powinna być do niego łaadowarką mająca 54,3V na wyjściu, bo będzie niekończące się balansowanie zasilane z ładowarki jak gdzieś wyczytałem.
michal82
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 22 mar 2019, 13:30

Re: Jak dobrać prąd BMSa

Post autor: michal82 »

Mariusz_p pisze:
05 wrz 2019, 9:01
Ten z Nexun ma wyższy prąd balansowania. Poza tym ma niżej odcięcie, bo to BMS nowszego typu. Odcina przy 4.17V na celę. Powinna być do niego łaadowarką mająca 54,3V na wyjściu, bo będzie niekończące się balansowanie zasilane z ładowarki jak gdzieś wyczytałem.
Masz na mysli te który wysłałem jako drugi czy rzeczywiście ten ze sklepu Nexuna?

Co do prądu balansowania to czy to nie jest tak że im wyższy prąd balansowania tym szybszy ale za to mniej dokładny proces balansowania?
BMS ze sklepu Nexuna też mają 25-30mA.

Przyznam że nie dokońca rozumiem co miałeś na myśli.
Piszesz że odcina przy 4.17V (natomiast w opisie mowa jest o 4.18V) zakładam że masz na myśli napięcie balansowania a nie ochrone przed przeładowaniem (4.25V) i że z tego powodu trzeba mieć ładowarke 54.3V a nie 54.6V. Moim zdaniem jest własnie odwrotnie: przy niższym napięciu 54.3V proces balasnowania będzie trwał w nieskończoność bo cele nie osiagną nominalnego 4.2V tudzież 4.25V według specyfikacji i BMS się nie wyłączy.

Czy dobrze rozumuję?
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Jak dobrać prąd BMSa

Post autor: Dede »

Obydwa maja 4,18V zaczyna balansowanie wiec musimy mieć tak zasilać uregulować zeby było 4,18V na cele.
Jesli zasilacz będzie ładować do tych 4,2V na cele to cały czas będzie balansowac wszytkie cele az momentu wyłączenia ładowarki i az do momentu spadku napięcia poniżej 4,18V wiec bedzie marnowanie czasu i energii jak będzie za duże napięcie ładowania.

Kupiłem sobie ładowarkę z chin 26S 10A a co sie okazało wszytkie cele miały +- 4,175V wiec nawet ładowarki zaczynają juz obniżać napięcie i nie ładują do tych 4,20V
Awatar użytkownika
Mariusz_p
Forumowicz
Posty: 373
Rejestracja: 18 sie 2018, 10:28

Re: Jak dobrać prąd BMSa

Post autor: Mariusz_p »

I może się zepsuć BMS, bo będzie za długo balansowal.
Tas gdzies pisał o tych jego BMS ach, ale już nie wiem teraz gdzie.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak dobrać prąd BMSa

Post autor: WojtekErnest »

Od dawna powtarzanym mitem jest balansowanie na poziomie 4,20V. W praktyce jest najczesciej blizej 4,17. Ladowarka musi mieć wyższe napiecie, czyli 4,19-4,20V x S ogniw aby rozniacy sie pakiet mógł się naładować i zbalansowac. Ważne jest 'zgranie' jednego z drugim czyli by przy napieciu koncowym byl prąd 200-300 mA, a następnie w fazie trzeciej 100-150 mA. Tak by ladowarka gdy zejdzie ponizej 100 mA się wyłączyła. Wtedy balansowanie czy 30 czy 60mA bedzie skuteczne.
A bywają balansery z progiem 4,19 i 4,15V. Wtedy trzeba to uwzgledniac w typie ladowarki.
Jesli te warunki (wzajemnego dopasowania) nie są spełnione, czyli za duży prąd końcowy lub/i z powodu za dużego napięcia, to to układ chodzi w kolko, czyli bez końca ładuje.
Dlatego trudno jest powiedziec czy dla 13S optymalnym jest 54,3 czy 54,6 V (4,176 - 4,200) bo trzeba zaobserwowac zachowanie się ladowarki i jej prąd końcowy w polaczeniu z danym BMS. Parametry nominalne BMS to jedno a pomiar to czasem drugie.
I to tyle...
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
michal82
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 22 mar 2019, 13:30

Re: Jak dobrać prąd BMSa

Post autor: michal82 »

Ok,
To który rekomendujecie do zakupu?
Pierwszy, drugi... a może macie coś innego co sprawdziło się u Was?
Będę wdzięczny za rekomendacje.
Wojtek
Forumowicz
Posty: 179
Rejestracja: 02 maja 2019, 9:48

Re: Jak dobrać prąd BMSa

Post autor: Wojtek »

1. BMS obojętnie jaki + ładowarką z możliwością regulacji napięcia końcowego(podczas pierwszego ładowania będziesz obserwował jak zachowuje się BMS i według wskazówek jakie podaje WojtekErnest ustawisz ładowarkę)
2. BMS programowalny + ładowarką z łapanki i BMS dopasujesz do ładowarki.
3. BMS obojętnie jaki + ładowarką obojętnie jaka = będziesz miał szęście, że będzie ok :D, lub :cry: czyli co jest grane?
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak dobrać prąd BMSa

Post autor: WojtekErnest »

Większość ww. nienastawialnych BMS ma napięcie progu balansowania określane jako przedział 4,155 - 4,200 V. Zatem to i tak zalezy od egzemplarza i współpracy z ładowarką. Ja bym brał ten z większym prądem balansowania czyli ok 60 mA.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Mr.Freeman
Forumowicz
Posty: 67
Rejestracja: 16 maja 2019, 10:45
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Jak dobrać prąd BMSa

Post autor: Mr.Freeman »

A to nie jest tez tak ze wiekszy prad balansowania to mocniejsze grzanie sie elementow balansujacych BMSa i tym samym jak dlugo pracuje to wieksza szansa awarii ? Tak gdybam...
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak dobrać prąd BMSa

Post autor: WojtekErnest »

Mniejszy prąd dluzszy balans. Niska moc elementow, raczej szybciej sie uszkodzi, bo bedzie dlugo pracowal z max prądem. Trudno generalizowac, tym bardziej ze wiele zalezy od ladowarki i fizycznego rozbalansowania ogniw.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
michal82
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 22 mar 2019, 13:30

Re: Jak dobrać prąd BMSa

Post autor: michal82 »

A co sądzicie o BMSie który oferuje kolega Glebor w tym watku:

viewtopic.php?f=33&t=3777&p=53798#p53798

Jak patrzyłem na Ali to te BMSy sa znacznie tańsze od tych które rozważałem wczesniej.
Jest sens się w to pakować czy lepiej dopłacić?
Lub inaczej... czy warto płacić ponad dwa razy więcej i mieć coś o porównywalnych parametrach?

Zdaję sobię sprawe że suche parametry to nie wszystko ale może ktoś z Was ma porównanie lub może ocenic któres z konkretnych rozwiązań?

Będę wdzięczny za sugestie ;)
Awatar użytkownika
Mariusz_p
Forumowicz
Posty: 373
Rejestracja: 18 sie 2018, 10:28

Re: Jak dobrać prąd BMSa

Post autor: Mariusz_p »

Ten droższy jest lepszy.
Jak Ci nie szkoda 30-40zł więcej weź droższy. Dłużej utrzyma pakiet w ryzach.
ODPOWIEDZ