Ortografia.

Znajdziesz tu informacje na temat forum. Jego działania i komunikaty od administratorów
Zablokowany
Awatar użytkownika
Umbur
Moderator
Posty: 1346
Rejestracja: 27 kwie 2017, 11:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Ortografia.

Post autor: Umbur »

Pany, korzystajcie z podpowiedzi pisząc wątki, bo czasami to aż w oczy szczypie. :D
Jak widzę "tęperatura" lub "kąnty", to aż boli. Jeżeli są do tego narzędzia, to powinno się z nich korzystać. Taki czerwony wężyk pod spodem sugeruje, że coś jest nie tak. ;)
Gienadimon
Forumowicz
Posty: 228
Rejestracja: 25 lip 2018, 19:06

Re: Ortografia.

Post autor: Gienadimon »

Umbur pisze:
26 lis 2018, 6:59
Pany, korzystajcie z podpowiedzi pisząc wątki, bo czasami to aż w oczy szczypie. :D
Jak widzę "tęperatura" lub "kąnty", to aż boli. Jeżeli są do tego narzędzia, to powinno się z nich korzystać. Taki czerwony wężyk pod spodem sugeruje, że coś jest nie tak. ;)
Myślę, że to jest głównie forum o pojazdach elektrycznych a nie dyktando z ortografii!?
Pierwsze primo, to brak czasu!
Po drugie, korektor często przeinacza pisownię i wychodzą cuda itd..!!!
Po trzecie, ktoś może być dyslektykiem!
Legastenikiem!
Dysortografikiem!
To są bardzo powszechne choroby i wady oczu, które są coraz powszechniejsze z powodów, których, tu raczej nie opiszę, bo po co?!

Trzeba się zastanowić nad takim tekstem i postem, gdyż choroba i brak czasu nie wybiera :)

Nikt nikogo nie zmusza przecież do czytania wszystkich postów..
Zdrówka :)
Awatar użytkownika
verre
Forumowicz
Posty: 767
Rejestracja: 27 maja 2018, 18:52
Lokalizacja: Śląskie

Re: Ortografia.

Post autor: verre »

Gienadimon pisze:
26 lis 2018, 19:32
Umbur pisze:
26 lis 2018, 6:59
Pany, korzystajcie z podpowiedzi pisząc wątki, bo czasami to aż w oczy szczypie. :D
Jak widzę "tęperatura" lub "kąnty", to aż boli. Jeżeli są do tego narzędzia, to powinno się z nich korzystać. Taki czerwony wężyk pod spodem sugeruje, że coś jest nie tak. ;)
Legastenikiem!
tym mnie poważnie wystraszyłeś :D co to jest? :shock:
😁😁😁😁😁...😁😁😁
Gienadimon
Forumowicz
Posty: 228
Rejestracja: 25 lip 2018, 19:06

Re: Ortografia.

Post autor: Gienadimon »

legastenia «osłabienie pewnej funkcji mózgu u dzieci, objawiające się trudnościami w czytaniu i pisaniu»
Opis z sjp.. Nie jest to fenomen dziecięcy jak opisują źródła internetowe.
I nie da się tego wyleczyć.
W wielu procentach, pozostaje taka wada, aż do śmierci..
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 26 lis 2018, 20:10 przez Gienadimon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Ortografia.

Post autor: Goliath »

verre pisze:
26 lis 2018, 19:58
Gienadimon pisze:
26 lis 2018, 19:32
Legastenikiem!
tym mnie poważnie wystraszyłeś :D co to jest? :shock:
...aż sam sprawdziłem ;)
Legastenia – jest to wrodzony defekt zdolności czytania, inaczej wrodzona ślepota słowna, wrodzona aleksja, dysleksja, analphabetia partialis, strephosymbolia. (Bychowski, 1934)

Legastenia – syn.:aleksja rozwojowa, dysleksja, dysleksja dziecięca 'wg J.B. de Quiros', specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu, wrodzona ślepota słowna;wrodzone trudności w opanowaniu umiejętności czytania na skutek osłabionej sprawności postrzegania wzrokowego, słuchowego i motorycznego.

Józef Surowaniec, 1996, "Logopedyczny Słownik Terminologii Diagnostycznej", Wydawnictwo Edukacyjne, Kraków.
Żródło :http://www.poradnia2krakow.pl/dysleksja ... tenia.html
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ortografia.

Post autor: tatar »

@Goliath.Bardzo dobrze to ująłeś :)
Ostatnio zmieniony 26 lis 2018, 20:31 przez tatar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ortografia.

Post autor: tatar »

tatar pisze:
26 lis 2018, 20:27
Goliath pisze:
26 lis 2018, 20:05
...aż sam sprawdziłem ;)
Legastenia – jest to wrodzony defekt zdolności czytania, inaczej wrodzona ślepota słowna, wrodzona aleksja, dysleksja, analphabetia partialis, strephosymbolia. (Bychowski, 1934)

Legastenia – syn.:aleksja rozwojowa, dysleksja, dysleksja dziecięca 'wg J.B. de Quiros', specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu, wrodzona ślepota słowna;wrodzone trudności w opanowaniu umiejętności czytania na skutek osłabionej sprawności postrzegania wzrokowego, słuchowego i motorycznego.

Józef Surowaniec, 1996, "Logopedyczny Słownik Terminologii Diagnostycznej", Wydawnictwo Edukacyjne, Kraków.
Żródło :http://www.poradnia2krakow.pl/dysleksja ... tenia.html
To wiele wyjaśnia :D Jednakowoż korzystając ze słownika/słownika,tłumacza itp./ ci zdrowi nie dochowując należytej staranności w sposób zupełnie nieuprawniony podszywają się pod ww przypadłości co bywa i śmieszne i straszne :D
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1319
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Ortografia.

Post autor: Yasiu77 »

tatar pisze:
26 lis 2018, 20:28

To wiele wyjaśnia :D Jednakowoż korzystając ze słownika/słownika,tłumacza itp./ ci zdrowi nie dochowując należytej staranności w sposób zupełnie nieuprawniony podszywają się pod ww przypadłości co bywa i śmieszne i straszne :D

Tak jest. Nikt nie wymaga abyśmy byli Miodkami i ja często robię masę błędów stylistycznych, interpunkcyjnych, zapominam o polskich znakach ale robię co mogę i poprawiam swoje wypociny, by ktoś inny to czytający jak najlepiej zrozumiał przekaz.

Ktoś tutaj ostatnio pisał chyba z komórki mając jakieś autouzupełnianie tekstu i wcale się tym nie przejmował. To było naprawdę złe i powyższe błędy to przy tym pikuś
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ortografia.

Post autor: tatar »

Wałęsie na potrzebę usprawiedliwienia bycia ,,po wpływem'',wymyślono chorobę nazwaną -pomroczność jasna :D
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1319
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Ortografia.

Post autor: Yasiu77 »

Oj chorowali ci nasi prezydenci. Wałęsa na pomroczność-jasną, jeszcze inny na filipińską a przedostatni i bez żadnych chorób miał problemy z ortografią.
Witt
Forumowicz
Posty: 267
Rejestracja: 25 kwie 2018, 12:35

Re: Ortografia.

Post autor: Witt »

Chyba Kwaśniewski.
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Ortografia.

Post autor: Goliath »

Yasiu77 pisze:
26 lis 2018, 21:11
...a przedostatni i bez żadnych chorób miał problemy z ortografią.
Bronek Komorowski :D
hehehe
hehehe
https://polskatimes.pl/prezydent-laczy- ... /ar/381517
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ortografia.

Post autor: tatar »

Czego się nie robi, byleby tylko usprawiedliwić własne nieuctwo bądż niechlujstwo :)
Awatar użytkownika
verre
Forumowicz
Posty: 767
Rejestracja: 27 maja 2018, 18:52
Lokalizacja: Śląskie

Re: Ortografia.

Post autor: verre »

aktualny też błyszczy:

Obrazek

:lol: :lol:
😁😁😁😁😁...😁😁😁
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ortografia.

Post autor: tatar »

To jest fałszywka i nic poza tym kolego verre,jak modnie się mówi; fuck news :D
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Ortografia.

Post autor: Goliath »

tatar pisze:
26 lis 2018, 21:56
...jak modnie się mówi; fuck news :D
:D a ja "gupi" ciągle myślałem że "fake news" :D
https://pl.wikipedia.org/wiki/Fake_news
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1319
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Ortografia.

Post autor: Yasiu77 »

Wolę wersję tatara bo to tak brzmi po "hamerykańsku" a te polityczne fuck fake newsy to samo zło i część społeczeństwa je łyka jak pelikan. Zmierzamy na niebezpieczne wody Panowie ..trzeba zawracać bo zaraz będą agitacje :P
Awatar użytkownika
Mel48
Forumowicz
Posty: 235
Rejestracja: 22 lis 2018, 9:17
Lokalizacja: kotlina kłodzka

Re: Ortografia.

Post autor: Mel48 »

sory - za temperature i kąty i inne byki :oops:
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ortografia.

Post autor: tatar »

Yasiu77 pisze:
26 lis 2018, 22:40
Wolę wersję tatara bo to tak brzmi po "hamerykańsku" a te polityczne fuck fake newsy to samo zło i część społeczeństwa je łyka jak pelikan. Zmierzamy na niebezpieczne wody Panowie ..trzeba zawracać bo zaraz będą agitacje :P
I paragrafy za ,,rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji''/też wolę to drugie-brzmi dosadniej/ :D
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Ortografia.

Post autor: tas »

jak zobaczę, to będę edytować błędy ort i zaznaczać na czerwono
Więc proszę pisać ładnie bo będzie wstyd :)
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ortografia.

Post autor: tatar »

Ciekawym,w którym wpisie padnie rekord :D Na razie tylko jeden -,,modół''
Awatar użytkownika
Umbur
Moderator
Posty: 1346
Rejestracja: 27 kwie 2017, 11:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Ortografia.

Post autor: Umbur »

Gienadimon pisze:
26 lis 2018, 19:32
Myślę, że to jest głównie forum o pojazdach elektrycznych a nie dyktando z ortografii!?
Pierwsze primo, to brak czasu!
Po drugie, korektor często przeinacza pisownię i wychodzą cuda itd..!!!
Po trzecie, ktoś może być dyslektykiem!
Ale bez przesady. Nikt tu dyktanda nie pisze. Nie mówię o gramatyce, stylistyce i interpunkcji, bo tego komputer nie podpowie. Jak już podkreśla na czerwono, to można popatrzeć w podpowiedzi i sprawdzić jak się co pisze. Wystarczy kliknąć prawy PM. To zajmuje tylko kilka sekund więcej, a sam post wisi potem dożywotnio. ;)
Awatar użytkownika
verre
Forumowicz
Posty: 767
Rejestracja: 27 maja 2018, 18:52
Lokalizacja: Śląskie

Re: Ortografia.

Post autor: verre »

Umbur pisze:
27 lis 2018, 6:15
Gienadimon pisze:
26 lis 2018, 19:32
Myślę, że to jest głównie forum o pojazdach elektrycznych a nie dyktando z ortografii!?
Pierwsze primo, to brak czasu!
Po drugie, korektor często przeinacza pisownię i wychodzą cuda itd..!!!
Po trzecie, ktoś może być dyslektykiem!
Ale bez przesady. Nikt tu dyktanda nie pisze. Nie mówię o gramatyce, stylistyce i interpunkcji, bo tego komputer nie podpowie. Jak już podkreśla na czerwono, to można popatrzeć w podpowiedzi i sprawdzić jak się co pisze. Wystarczy kliknąć prawy PM. To zajmuje tylko kilka sekund więcej, a sam post wisi potem dożywotnio. ;)
no właśnie, nie da się przeoczyć: Obrazek

:D
😁😁😁😁😁...😁😁😁
Gienadimon
Forumowicz
Posty: 228
Rejestracja: 25 lip 2018, 19:06

Re: Ortografia.

Post autor: Gienadimon »

Umbur pisze:
27 lis 2018, 6:15
Gienadimon pisze:
26 lis 2018, 19:32
Myślę, że to jest głównie forum o pojazdach elektrycznych a nie dyktando z ortografii!?
Pierwsze primo, to brak czasu!
Po drugie, korektor często przeinacza pisownię i wychodzą cuda itd..!!!
Po trzecie, ktoś może być dyslektykiem!
Ale bez przesady. Nikt tu dyktanda nie pisze. Nie mówię o gramatyce, stylistyce i interpunkcji, bo tego komputer nie podpowie. Jak już podkreśla na czerwono, to można popatrzeć w podpowiedzi i sprawdzić jak się co pisze. Wystarczy kliknąć prawy PM. To zajmuje tylko kilka sekund więcej, a sam post wisi potem dożywotnio. ;)
Ja przedstawiłem moje zdanie a ty swoje.
Prawda zawsze leży pośrodku!
Po za tym tendencja jest też taka, że 90 % osób pisze z telefonu a nie z komputera.
Jeżeli, ktoś korzysta z kompa i ignoruje korektor, to pewnie to jego głupota a, że to nie boli, to też jest nie uleczalne!
Inny temat, to ten, że parę osób tu spamuje z nadmiaru czasu wolnego w pracy i że w życiu opanowali tak mało jak ortografię, to muszą tu dać upust swej jasności umysłu, bo w innych dziedzinach są analfabtą.
Tak. Jestem tego zdania, że opisy powinny być zrozumiałe ale ludzie popełniają błędy! Trzeba spojrzeć na naszych polityków i odpowiedź jest gotowa!
Tam dopiero panuje brak składu i spójności!
Może by tak zacząć ich poprawiać!
Wtedy można pisać petycję o wytłumaczenie oczywiście poprawnie, ortograficznie i stylistycznie, tych wszystkich idiotyzmów, które zostały nam sprzedane za reformy!
Wtedy to będzie produktywne i polskie dzieci będą miały w przyszłości lepiej!

Zdrówka :)
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ortografia.

Post autor: tatar »

I jakby to nie ujmować;technicznie czy politycznie ,jedno jest pewne;czy tak,czy tak;doopa zawsze będzie z tyłu :D
Awatar użytkownika
Umbur
Moderator
Posty: 1346
Rejestracja: 27 kwie 2017, 11:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Ortografia.

Post autor: Umbur »

Ponieważ codziennie trzeba poprawiać po Was "orty", od dzisiaj będzie to piętnowane poprzez dodanie uwagi pod spodem.

Obrazek

Inni czytają co piszecie i kodują wzrokowo Wasze błędy, później je powtarzając. Nie twórzmy analfabetów. Wpisując treść posta dostajecie podpowiedzi o możliwych błędach przez podkreślenie na czerwono, więc nie ma wymówek.
Awatar użytkownika
Hurczak
Forumowicz
Posty: 87
Rejestracja: 14 maja 2018, 8:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Ortografia.

Post autor: Hurczak »

Czy wytykane będą też niepoprawne formy gramatyczne, np. "idę w tą stronę"? :D
Awatar użytkownika
Umbur
Moderator
Posty: 1346
Rejestracja: 27 kwie 2017, 11:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Ortografia.

Post autor: Umbur »

Hurczak pisze:
08 paź 2019, 8:41
Czy wytykane będą też niepoprawne formy gramatyczne, np. "idę w tą stronę"? :D
Raczej nie, przeginać nie będziemy. To nie wydział polonistyki. Chyba, że coś będzie bardzo razić w oczy. ;)
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ortografia.

Post autor: WojtekErnest »

Może to niektórym wyda się dziwne, ale dodatkowo w czasach translatorów, poprawnie ułożone zdania mają większą szanse być zrozumiałe dla obcokrajowców....Czyli warto zastanowić się nad formą swojej odpowiedzi.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Ortografia.

Post autor: EV-Maniak »

Ja to nieraz takie byki napierdzielm, że masakra . Staram się jak mogę , ale niekiedy też słownik w telefonie mi podmieni wyraz i głupota wychodzi 😉
Awatar użytkownika
MixhaL
Forumowicz
Posty: 240
Rejestracja: 10 sie 2018, 14:56

Re: Ortografia.

Post autor: MixhaL »

Umbur pisze:
05 mar 2020, 12:40
Dwa ostatnie posty zostały usunięte ze względu na niepotrzebną kłótnię, która z tematem nie ma nic wspólnego. Brak w pisowni polskich znaków nie jest traktowane jako błąd ortograficzny.
Uważam, że to bardzo zła decyzja, propaguje olewactwo i zaniża poziom forum.
Wyobraź sobie że wchodzisz na nowe forum, a tam wszyscy tak piszą, jakie masz wtedy zdanie o takim forum?
Dodatkowo, u młodych ludzi upowszechnia to samo i pogłębia problem ortografii.
Jeżeli administratorzy nie będą tego pilnować, będzie dużo więcej osób tak piszących co będzie prowadziło do samoczynnego nauczania pisania takich wyrazów.
Umbur, taktuj jak chcesz ten błąd, jednakże jest to poważny błąd i tego nie zaprzeczysz.
Rozumiem, każdy może jakiś błąd zrobić, czasami z pośpiechu, czasami z winy klawiatury, czasami słownik w telefonie ale nie zezwalajmy na co trzeci/czwarty błędny wyraz w poście.
Upowszechnianie błędów w pisowni nie zwalnia administratorów od wytykania ich i utrzymywania poziomu forum, takie jest moje zdanie.
Awatar użytkownika
AST034
Forumowicz
Posty: 1090
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:04
Lokalizacja: Edynburg, Szkocja

Re: Ortografia.

Post autor: AST034 »

MixhaL pisze:
15 mar 2020, 11:07
Umbur pisze:
05 mar 2020, 12:40
Dwa ostatnie posty zostały usunięte ze względu na niepotrzebną kłótnię, która z tematem nie ma nic wspólnego. Brak w pisowni polskich znaków nie jest traktowane jako błąd ortograficzny.
Uważam, że to bardzo zła decyzja, propaguje olewactwo i zaniża poziom forum.
Wyobraź sobie że wchodzisz na nowe forum, a tam wszyscy tak piszą, jakie masz wtedy zdanie o takim forum?
Dodatkowo, u młodych ludzi upowszechnia to samo i pogłębia problem ortografii.
Jeżeli administratorzy nie będą tego pilnować, będzie dużo więcej osób tak piszących co będzie prowadziło do samoczynnego nauczania pisania takich wyrazów.
Umbur, taktuj jak chcesz ten błąd, jednakże jest to poważny błąd i tego nie zaprzeczysz.
Rozumiem, każdy może jakiś błąd zrobić, czasami z pośpiechu, czasami z winy klawiatury, czasami słownik w telefonie ale nie zezwalajmy na co trzeci/czwarty błędny wyraz w poście.
Upowszechnianie błędów w pisowni nie zwalnia administratorów od wytykania ich i utrzymywania poziomu forum, takie jest moje zdanie.
Mieszkam za granicą i nie na wszystkich urządzeniach z których piszę mam polskie znaki.
Pasuje, czy szanowny Pan ma coś do dodania?
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Ortografia.

Post autor: Inc0 »

bez przesady ! ofc starajmy się pisać poprawnie bez ortografów ale czepianie się braku polskich znaków..to już przegięcie podpadające pod fanatyzm. nie wiem zdaje mi się , może dobrze a może źle ale czy to jest forum o tematyce ortograficzno-interpunkcyjnej czy elektro-mobilnosci?
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Ortografia.

Post autor: Goliath »

Jest duża różnica w "robieniu komuś" "łaski", a nie "laski" :mrgreen:
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Ortografia.

Post autor: miki »

Pisanie zgodne z zasadami ortografii jest elementem szanowania Kolegów i Koleżanek na tym forum. Wielokrotnie otwierał mi się kozik w kieszeni, kiedy widziałem wyrazy typu "ktury", "nusz", albo "iusz" (trzyliterowy wyraz zawierający trzy błędy ortograficzne). Nie trzeba pisać elaboratów, ale o to minimum warto zadbać. W pełni popieram Autora tego tematu. Wszelkie tłumaczenia, mniej lub bardziej poparte naukowymi terminami (typu dysleksja, itd.) są tylko tłumaczeniami. A tłumaczenie swoich negatywnych cech nie prowadzi do niczego dobrego. To tak, jakbyście zrobili rower, którego koła zostawiają za sobą dwa ślady i tłumaczyli to potem krzywą ramą. Jestem przekonany, że nikt z Was tak nie robi, po prostu mając skrzywioną ramę, nie używacie jej do budowy e-bajka, tylko szukacie nowej, prawidłowej. I tak samo traktujmy język polski, to moja gorąca prośba.
Awatar użytkownika
radasss
Forumowicz
Posty: 494
Rejestracja: 31 mar 2018, 8:50
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Ortografia.

Post autor: radasss »

Dysleksja powstała tak. Tato, już nie szukaj tematu swojej pracy doktorskiej. Nie chce mi się uczyć zasad naszego języka ojczystego. Stwórz taką przypadłość, opisz ją dokładnie i twój ukochany synek ma problem z głowy. I tak oto na maturze nie jest wymagane przestrzeganie kilku ścisłych zasad. Niebawem na wydziale np. elektrycznym politechniki nie trzeba będzie znać podstawowych zasad matematycznych.
Niestety jak czytam czasami co poniektórzy napierdzielili w klawiaturę to stówa na jednogroszówki się sama rozmienia. Jestem absolutnie za, aby egzekwować zasady pisowni.
warsztatmotocykli.pl
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Ortografia.

Post autor: miki »

Może wprowadźmy dobrowolne drobne kary finansowe za każdy błąd :-) I niech to wpada do tej skarbonki, co to ją zbieracie na zlot. Po piątaku od błędu i problemy finansowe znikną :-)
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2028
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Ortografia.

Post autor: Tooropek »

miki pisze:
15 mar 2020, 16:08
Może wprowadźmy dobrowolne drobne kary finansowe za każdy błąd :-) I niech to wpada do tej skarbonki, co to ją zbieracie na zlot. Po piątaku od błędu i problemy finansowe znikną :-)
Człowieku co Ty wymyślasz. Opanuj emocje i zejdź na ziemię, bo zaraz znajdę Twoje błędy i za nie zapłacisz.
Pozdrawiam i bez odbioru.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Ortografia.

Post autor: tkoko »

miki pisze:
15 mar 2020, 16:08
Może wprowadźmy dobrowolne drobne kary finansowe za każdy błąd :-) I niech to wpada do tej skarbonki, co to ją zbieracie na zlot. Po piątaku od błędu i problemy finansowe znikną :-)
Na końcu zostaną sami "poloniści", którzy maja "zerowe" pojecie o rowerach elektrycznych, i wtedy będzie git :lol:
Awatar użytkownika
Hurczak
Forumowicz
Posty: 87
Rejestracja: 14 maja 2018, 8:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Ortografia.

Post autor: Hurczak »

Może nie popadajmy w skrajności, bo skończymy jak na elektrodzie z zamykaniem większości tematów. Osobiście nie przeszkadzają mi posty bez polskich znaków, czytam je równie dobrze, starajmy się jednak pisać poprawnie, z szacunku do innych sprawdzajmy treść posta przed wysłaniem (od tego jest podgląd posta) i tyle. Teraz przeglądarki mają wbudowane słowniki, więc znacznie łatwiej wyłapać literówki i błędy ortograficzne.
Awatar użytkownika
Umbur
Moderator
Posty: 1346
Rejestracja: 27 kwie 2017, 11:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Ortografia.

Post autor: Umbur »

MixhaL pisze:
15 mar 2020, 11:07
Umbur pisze:
05 mar 2020, 12:40
Dwa ostatnie posty zostały usunięte ze względu na niepotrzebną kłótnię, która z tematem nie ma nic wspólnego. Brak w pisowni polskich znaków nie jest traktowane jako błąd ortograficzny.
Uważam, że to bardzo zła decyzja, propaguje olewactwo i zaniża poziom forum.
Wyobraź sobie że wchodzisz na nowe forum, a tam wszyscy tak piszą, jakie masz wtedy zdanie o takim forum?
Dodatkowo, u młodych ludzi upowszechnia to samo i pogłębia problem ortografii.
Jeżeli administratorzy nie będą tego pilnować, będzie dużo więcej osób tak piszących co będzie prowadziło do samoczynnego nauczania pisania takich wyrazów.
Umbur, taktuj jak chcesz ten błąd, jednakże jest to poważny błąd i tego nie zaprzeczysz.
Rozumiem, każdy może jakiś błąd zrobić, czasami z pośpiechu, czasami z winy klawiatury, czasami słownik w telefonie ale nie zezwalajmy na co trzeci/czwarty błędny wyraz w poście.
Upowszechnianie błędów w pisowni nie zwalnia administratorów od wytykania ich i utrzymywania poziomu forum, takie jest moje zdanie.
Brak polskich znaków wywodzi się jeszcze ze starych czasów DOSa, IRCa i innych czatów. Ten okres w informatyce rządził się swoimi prawami. Użytkownicy pamiętający te czasy mają swoje przyzwyczajenia, dlatego nie ganimy za to. Dodatkowo programiści wiedzą, że używanie polskich znaków w nazwach, potrafi wysypać cały program i też mogą odruchowo tego unikać. Jeżeli chodzi o samą ortografię, to tu nic się nie zmieniło.
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Ortografia.

Post autor: miki »

Tooropek pisze:
15 mar 2020, 18:14
miki pisze:
15 mar 2020, 16:08
Może wprowadźmy dobrowolne drobne kary finansowe za każdy błąd :-) I niech to wpada do tej skarbonki, co to ją zbieracie na zlot. Po piątaku od błędu i problemy finansowe znikną :-)
Człowieku co Ty wymyślasz. Opanuj emocje i zejdź na ziemię, bo zaraz znajdę Twoje błędy i za nie zapłacisz.
Pozdrawiam i bez odbioru.
Próbuj :-) Widzę, że moja propozycja wywołała lekką panikę :-) Nie upieram się, to tylko była luźna propozycja, dzięki której składki na zlot prawdopodobnie nie byłyby potrzebne.
Awatar użytkownika
MixhaL
Forumowicz
Posty: 240
Rejestracja: 10 sie 2018, 14:56

Re: Ortografia.

Post autor: MixhaL »

AST034 pisze:
15 mar 2020, 11:23
MixhaL pisze:
15 mar 2020, 11:07
Uważam, że to bardzo zła decyzja, propaguje olewactwo i zaniża poziom forum.
Wyobraź sobie że wchodzisz na nowe forum, a tam wszyscy tak piszą, jakie masz wtedy zdanie o takim forum?
Dodatkowo, u młodych ludzi upowszechnia to samo i pogłębia problem ortografii.
Jeżeli administratorzy nie będą tego pilnować, będzie dużo więcej osób tak piszących co będzie prowadziło do samoczynnego nauczania pisania takich wyrazów.
Umbur, taktuj jak chcesz ten błąd, jednakże jest to poważny błąd i tego nie zaprzeczysz.
Rozumiem, każdy może jakiś błąd zrobić, czasami z pośpiechu, czasami z winy klawiatury, czasami słownik w telefonie ale nie zezwalajmy na co trzeci/czwarty błędny wyraz w poście.
Upowszechnianie błędów w pisowni nie zwalnia administratorów od wytykania ich i utrzymywania poziomu forum, takie jest moje zdanie.
Mieszkam za granicą i nie na wszystkich urządzeniach z których piszę mam polskie znaki.
Pasuje, czy szanowny Pan ma coś do dodania?
Ale w czym problem?
Nie chce się poświęcić 30-60s żeby doinstalować inny język?
Czyli olewactwo totalne?
Najlepiej złożyć na kogoś że mi się nie chce...brawo, świecisz przykładem i pokazujesz jak masz wszystko w dupsk...
Takich ludzi to forum potrzebuje więcej żeby propagować błędne pisanie.
Nie mogę uwierzyć jacy ludzie są samolubni, zadufani w sobie, nieomylni z ich punktu widzenia, prawdziwi Polacy!
Nie pomyślałeś że różne osoby które będą czytały Twoje wypociny, mogą mieć później problemy z ortografią, gramatyką itp?
Ludzie są wzrokowcami jeżeli chodzi o czytanie i każdy z nas uczy się wyrazów na pamięć, jeżeli takie wyrazy będą występować nagminnie, wiadomo co będzie.
Poza tym, czym tu się chwalić, że jesteś totalnym olejusem? Mi by było wstyd.
Jeżeli ktoś olewa proste sprawy, to co z trudniejszymi...
Awatar użytkownika
AST034
Forumowicz
Posty: 1090
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:04
Lokalizacja: Edynburg, Szkocja

Re: Ortografia.

Post autor: AST034 »

MixhaL pisze:
02 sty 2020, 10:45
Heniu trochę przekręciłeś to co napisałem się tak pisałem że
MixhaL pisze:
16 paź 2019, 15:29
A opinie odnośnie jazdy z falcona są albo sparka? Ja się jeszcze nie spotkałem z żadną. Nie się nie ku wiedzą, doświadczeniem, geometria itp
A Ty czytasz posty przed wyslaniem? Zacznij od siebie ;)
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Ortografia.

Post autor: tkoko »

AST034 pisze:
17 mar 2020, 8:02
MixhaL pisze:
02 sty 2020, 10:45
Heniu trochę przekręciłeś to co napisałem się tak pisałem że
MixhaL pisze:
16 paź 2019, 15:29
A opinie odnośnie jazdy z falcona są albo sparka? Ja się jeszcze nie spotkałem z żadną. Nie się nie ku wiedzą, doświadczeniem, geometria itp
A Ty czytasz posty przed wyslaniem? Zacznij od siebie ;)
Czyli klasyczne "Przyganiał kocioł garnkowi" :D
Zablokowany