Jazda rowerem z silnikem bosh zasilajac innymi bateriami.

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
silverf
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 23 paź 2019, 20:06

Jazda rowerem z silnikem bosh zasilajac innymi bateriami.

Post autor: silverf »

Witam. Pracuje w niewielkiej firmie ktora operuje rowerami z silnikami BOSH Performance Line.

Sa to rowery dostawcze z wielkim pudlem na przodzie.

Rowery sa dosc cieszko uzywane kazdego dnia. Przechodzimy minimalnie 2 baterie dziennie.

Mam plan wlozyc w przednie podlo inne wielkie baterie niz malutkie bosha ktore so montowane na ramie.
Myslalem o instalacji 3x12v bateri albo od pojazdu typu do golfa.
Wielka prosba do wszystkich uzytkownikow o pomoc!
Jak moge to osiagnac?
Jakie baterie wybrac?
Jak dobrac odpowiednie napiecie i moc?
Czy bosh posiada zabespieczenia ktore trzeba bedzie ominac? Komputerek zawsze wyswietla najpierw informacje ''Active Link''
Miejsce na instalacje nie stanowi problemu!
Dziekuje z gory za jakiekolwiek porady!
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2028
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Jazda rowerem z silnikem bosh zasilajac innymi bateriami.

Post autor: Tooropek »

Bosch posiada zabezpieczenia i nie ma szans na oryginalnym osprzęcie kombinować z akumulatorem. To już robota dla bardziej zaawansowanych i jeśli chcesz zwiększyć zasięg to tylko oryginalne aku na wymianę wchodzą w gre lub przeróbka całej instalacji na zewnetrzny sterownik i pakiet na wymiar, ale nawet ładowarka oryginalna nie przyda się bo ma port komunikacji z bmsem w baterii i customowy bms tej ładowarki nie obsłuży. Z fabrycznymi instalacjami Bosch,Yamaha, Brose, Shimano itd nie ma co walczyć bo to topienie kasy w błoto. Takie mam zadnie na temat farbyki bo patrząc na ceny aku choćby Boscha to masz cały zestaw do elektryfikacji 2kW a nie tylko ładnie wyglądającą bateryjkę 36V 300Wh. Pozdrawiam
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
silverf
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 23 paź 2019, 20:06

Re: Jazda rowerem z silnikem bosh zasilajac innymi bateriami.

Post autor: silverf »

Naweh jeśli zakupie osobna baterie 36v np od wózka do golfu z osobnym wejściem do ładowania oraz podłącze ja do starej baterii od bosha... Czy rower nie będzie myślał że to dalej tylko bateria....? Zwariuje przy kalkulacji zasięgu?

Czytałem o innych stronach na obejście bsm.. Typu zakupu andruino zamontowanego przy baterii. Ma ktoś może więc cej wiedzy o tym?
Awatar użytkownika
JerzyZ
Forumowicz
Posty: 68
Rejestracja: 18 lut 2018, 21:55
Lokalizacja: Warszawa - Ursynów

Re: Jazda rowerem z silnikem bosh zasilajac innymi bateriami.

Post autor: JerzyZ »

Też mam takie pomysły. W moim Boschu co jakiś czas resetuje się wskazanie zasięgu, i powoli wraca do sensownej wartości. Tak więc dołączenie baterii równoległej (B2) chyba by nie zaszkodziło - pod warunkiem jej identycznego napięcia z zasadniczą (B1)!
Ale zwykle V2 > V1, i trzeba by ograniczyć prąd doładowania B1, i dopiero po wyrównaniu napięć - zewrzeć ogranicznik. Ale co robić sytuacji użytkowania sprzętu zaraz po dołączeniu B2? Też potrzebne ograniczenie prądu z B2, ale jakie?
No i wreszcie może się zdarzyć, że V2<V1. Tu chyba wystarczy zwykła dioda.
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Jazda rowerem z silnikem bosh zasilajac innymi bateriami.

Post autor: scuda »

A może wystarczy zabrac z oryginalnej baterii układ nadzorujący cele i komunikujący się ze sterownikiem i przelożyć do nowej baterii odpowiednio większej ? Jeśli się układ nie zablokuje podczas rozłączania od starej baterii to powinno to działać.
Karol2004
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 19 gru 2019, 20:37

Re: Jazda rowerem z silnikem bosh zasilajac innymi bateriami.

Post autor: Karol2004 »

Przerabiałem temat z tymi bateriami, jeśli jest to ta starsza bateria bardziej kwadratowa z tym starszym wtykiem ładowania. Po odłączeniu pakietu bms się nie blokuje, więc można dać no obudowę baterii bidonowej hailong zrobić duży pakiet ba pojemnych ogniwach dać oryginalny bms i musi działać :)
Regeneracja baterii (bosch, bionx, qwic, samsung, shimano) po niskich cenach! Budowa baterii litowo jonowych!
Przeróbka rowerów na elektryczny i zestawy na sprzedaż! Naprawa fabrycznych rowerów i ich przeróbka!
mail : karolmaster127@onet.pl
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Jazda rowerem z silnikem bosh zasilajac innymi bateriami.

Post autor: scuda »

Fajnie wiedzieć, że się da, bo chętnie bym kupił fabrycznego Haibike enduro/allmountain lub coś podobnego tylko właśnie obawiałem się za małych baterii. Hailong 800wh dałby już niezły zasięg.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Jazda rowerem z silnikem bosh zasilajac innymi bateriami.

Post autor: pxl666 »

Ale jak wsadzisz większy pakiet w fabrykę? Tam jest otwór w ramie odpowiedniej wielkości i większej batki nie założysz
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Jazda rowerem z silnikem bosh zasilajac innymi bateriami.

Post autor: scuda »

Nawet przerobienie fabrycznego opakowania wsadzając ogniwa 3500 maH już podniesie zasięg. Z tym hailongiem to trzeba by pokombinować, gdzieś go podwieśić ale to zależy od tego jaki e rower kupimy.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Jazda rowerem z silnikem bosh zasilajac innymi bateriami.

Post autor: Kajman »

Halo halo, w Boschu można bez problemu dołożyć zwykłe aku.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Jazda rowerem z silnikem bosh zasilajac innymi bateriami.

Post autor: pxl666 »

Kajman pisze:
19 lut 2020, 9:10
Halo halo, w Boschu można bez problemu dołożyć zwykłe aku.
masz na myśli takiego cx ze możesz mu podpiąć zwykłego hailonga 54v i zaryra ?
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Jazda rowerem z silnikem bosh zasilajac innymi bateriami.

Post autor: Kajman »

CX nie miałem na warsztacie, ale do ostatniego modelu można było wciąż zrobić tak jak mam w swoim, czyli zostawić sygnał z BMS ale przeciąć + i - i wpiąć w nie zewnętrzne aku. Czyli sygnał z bms idzie z ori aku, a zasilanie idzie z aku w torbie na bagażniku :)
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Jazda rowerem z silnikem bosh zasilajac innymi bateriami.

Post autor: pxl666 »

Kajman pisze:
19 lut 2020, 9:49
CX nie miałem na warsztacie, ale do ostatniego modelu można było wciąż zrobić tak jak mam w swoim, czyli zostawić sygnał z BMS ale przeciąć + i - i wpiąć w nie zewnętrzne aku. Czyli sygnał z bms idzie z ori aku, a zasilanie idzie z aku w torbie na bagażniku :)
czy jesteś w stanie przerobić w ten sposób hailonga tak aby działał z boshem lub zregenerować aku bosha ? rozbierałeś aku bosha ? jeśli tak jakie tam są ogniwa i jaki układ ? 4 czy 5 na cele ?
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Jazda rowerem z silnikem bosh zasilajac innymi bateriami.

Post autor: Kajman »

Sam mam 288Wh Boscha i nie mam odwagi wymienić ogniw. Niektórym się udaje, niektórym BMS zamyka się na wieki wieków i papa. Więc wolę sobie spokojnie wozić dodatkowe aku na bagażniku, 10s4p do 10s10p w zaleznosci od dlugosci i tempa wycieczki.
Hailonga nie trzeba przerabiac, po prostu przecinasz w rowerze gdzieś przewody + i - z aku do sterownika, zakładasz tam gniazdko od strony sterownika i wtyczkę od strony oryginalnego aku. Żeby podłączyć nieoryginalne aku (np hailonga) odpinasz je i podpinasz dowolne 10S z pasującą wtyczką. Jak je skończysz, możesz podpiąć znowu sobie oryginalne. O ile wiem dopiero w ostatnim modelu Boscha zrobili coś, żeby ten patent nie działał, a to nawet nie we wszystkich wersjach softu, starsze ponoć wciąż działają. Więc generalnie nie jest to wiele roboty.
Można też podłączyć równolegle 2 aku jednocześnie, ale tego nie ćwiczyłem.
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Jazda rowerem z silnikem bosh zasilajac innymi bateriami.

Post autor: scuda »

Czyli ori aku musi być podpięte do zlaczy nadzorujących ori BMSa a przewody zasilające sterownika przecinam i podłączam do hailonga ?
I ori aku musi być naładowany ?
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Jazda rowerem z silnikem bosh zasilajac innymi bateriami.

Post autor: Kajman »

Ori aku nie musi być naładowany (ale pusty zupełnie też nie), ale po co wozić pusty? Lepiej mieć 2 pełne :) Przecinasz tylko + i - i nimi operujesz, sygnał zostawiasz nietknięty.
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Jazda rowerem z silnikem bosh zasilajac innymi bateriami.

Post autor: scuda »

No jasne, musi to dzialac 😁
ODPOWIEDZ