Skuter - zasięg , moc - jakie modyfikacje .

Dział poświęcony fabrycznym samochodom elektrycznym
ODPOWIEDZ
MrBear
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 27 paź 2019, 9:11

Skuter - zasięg , moc - jakie modyfikacje .

Post autor: MrBear »

Witam Panowie wiec tak postanowiłem nabyć pojazd elektryczny do przemieszczania się samemu lub z małżonka :shock: ponieważ mam problemy ze zdrowiem i coraz ciężej mi się chodzi wiec taki pojazd ekonomiczny w teorii , ale
waga pojazdu 70kg bez baterii
Silnik 2000w ( niby jest zablokowany można odblokować na 4kw wymogi ue dla skuterow zwykłych i inwalidzkich 72v sterownik max 45a vmax 30-35km /h .
Baterie agm niby 18ah ale zasieg 30km/h a w 2 osoby -15km i to nie ma siły jechać .
Przeglądając forum od dłuższego czasu interesowałem się trochę modyfikacją wiec co wy o tym myślicie
Kontroler 3000w 100A ale myśle ze 60-70ah starczyło by ale mam obawy co do baterii tzn potrafię dziennie jeździć 20-40km w jedna osobe a czasami zona gdzieś mnie zawiezie czy pojedziemy , ale ta bateria nie daje mi spokoju po pierwsze mam ograniczony budżet ( a chciałbym by ktoś z forum się zajął konstrukcja baterii tak by wytrzymała i starczyła na 5 lat i nie kosztowała miliony .Zastanawiam się miedzy 60-100ah na ogniwach 18650 lub samsung sdi 60ah , dobrzy ludzie którzy chca mi pomoc mam do kupienia taniej ogniwa samsung sdi 85-92% pojemności .Co możecie o nich powiedzieć oraz czy predkość i moc w 1 lub 2 oosby jest tutaj uzależniona tymi bateriami które nie są przystosowane do poboru takiej mocy ?, czy to tez wina sterownika .Mam nadzieje ze mi doradzicie co mam zrobić bo jak mam kupić kolejne agm za 600-800zl to strata pieniędzy bo do tego pojazdu kupiłem nowe i co w praktyce nie dają rady
Awatar użytkownika
AST034
Forumowicz
Posty: 1090
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:04
Lokalizacja: Edynburg, Szkocja

Re: Skuter - zasięg , moc - jakie modyfikacje .

Post autor: AST034 »

Jaki masz budzet i jakie jest napiecie instalacji? Cos piszesz o 3000W 100A, 100A przy 74V nominalnie daje 7400W a w peaku 8400W, co podejrzewam, ze przegrzeje ten silnik dosyc szybko. Podaj wiecej szczegolow technicznych ale taki aku np 20S20P 67Ah i 74V znamionowo to tak z 5000PLN minimum z BMS, zabezpieczeniem...

Pomysl czy warto ;)
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2027
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Skuter - zasięg , moc - jakie modyfikacje .

Post autor: Tooropek »

Sterownik weź Kelly albo Sabvotona 150A i aku zrób z tych SDI, o ile pomieszczą Ci się w konfiguracji 20S1P. Wiąże się to z podmianą bmsa, koszty nie małe. Na 18650 jest dużo roboty z mierzeniem, równaniem, sortowaniem itd, zgrzewanie to też nie robota dla laika. SDI fajnie się układa w pakiety i do łączenia ich wystarczy płaskownik miedziany z dwoma otworami, ale minus jest taki, że zajmują sporo miejsca i nie da się ich układać w pakiet na wymiar jak 18650. Porób pomiary skrzynki na aku i określ czy zmieścisz w niej 20 SDI, a dalszy etap przeróbki będzie z górki, bo bedziesz wiedział jaki typ ogniw zastosujesz. Co do silnika to trzeba by zgłębić temat i zabezpieczyć go przed przegrzaniem, a instalację dostosować pod nowy sterownik. Sporo roboty, ale myślę, że warto przerabiać zasilanie żelowe na li-ion. Jednakże to nie tania impreza.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Skuter - zasięg , moc - jakie modyfikacje .

Post autor: gienek333 »

Niestety to że coś jest napisane na czymś nie znaczy że jest prawdą. To że aku ma 18 Ah to może być "prowda, tys prowda i gówno prowda". Pojemność akumulatorów podaje się C20, co oznacza że przy rozładowaniu prądem 0.9 A przez 20 h. Przy trakcji mamy wyższe prądy i wówczas ta pojemność mocno spada.
ODPOWIEDZ