Akumulatory nimh do elektronarzędzi i innych

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Akumulatory nimh do elektronarzędzi i innych

Post autor: Przemek »

Witajcie, nazbierało mi się kilka robotów sprzątających, wszystkie mają akumulatory oparte na ni mh w rozmiarze 23 43, wiem że można przerobić je na lit i też tak kiedyś przerabiałem ale okazuje się ze pomimo iż pracują dłużej, lądują się krócej, to własnie ich ładowanie jest strasznie upierdliwe, dlatego że oryginalne stacje dokujące nie są w stanie porwanie ładować lit, nawet podmieniając zasilacz do litu elektronika wariuje i niestety koniec końców potrzeba każdemu robotowi wyprowadzać złącza do ładowania i podłączać go ręcznie do ładowania,, :|
dla tego chcę zregenerować aku na ni mh żeby nie było problemu z automatycznym lądowaniem, kupno oryginalnych aku mija się z celem, ich koszt jest raczej absurdalny porównując do ceny pojedynczego ogniwa , problem jest w tym że nie znam się na tej chemii, na allegro jest mnóstwo ogniw, od takich wyglądających jak rolki po papierze toaletowym po takie piękne błyszczące za sporo kasy , czy ktoś może podpowiedzieć jakie ogniwa są trwale i pojemne żeby nie robić nowego aku co 20 ładowań
?
pozdro
slow
Forumowicz
Posty: 522
Rejestracja: 16 mar 2018, 14:41
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Akumulatory nimh do elektronarzędzi i innych

Post autor: slow »

kupno oryginalnych aku mija się z celem, ich koszt jest raczej absurdalny porównując do ceny pojedynczego ogniwa
A co ci da porównanie ceny całego pakietu do pojedyńczego ogniwa??

Pakiet do rumby można koło 100 kupić.
Jak chcesz stary zregenerować to musisz 12 ogniw kupić (koło 12zł na allegro za szt) + trochę roboty.

Nie opłaca się chyba regenerować.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akumulatory nimh do elektronarzędzi i innych

Post autor: WojtekErnest »

Mowisz o pakiecie rumby za 100 zl ale to jest nadal nimh. Sens moze być gdyby taki pakiet zrobic z li-ion. Ale czy ruszy jesli tylko podlozymy termistor ? Pewnie tak, ale coz z tego skoro wroci do stacji bazowej która ma wewnątrz ladowarke do nimh.... Trudno sobie wyobrazić by jej to blokowac i osobno ładować.
I to jest problem...
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Akumulatory nimh do elektronarzędzi i innych

Post autor: Przemek »

slow pisze:
05 kwie 2020, 13:18
...
Pakiet do rumby można koło 100 kupić.
no więc przerabiałem temat przed zabawa w lit , wiec taki nowy "zamienny" pakiet jest strasznie lipny, przynajmniej ja na takie trafiałem, dla tego w jego cenie lub ciut drożej chcę zrobić pakiet na markowych ogniwach, tylko jakich?

[/quote]
WojtekErnest pisze:
05 kwie 2020, 14:00
... ale coz z tego skoro wroci do stacji bazowej która ma wewnątrz ladowarke do nimh.... Trudno sobie wyobrazić by jej to blokowac i osobno ładować.
I to jest problem...
jest to spory problem.. automatyczny powrót do bazy to norma, ale ładowanie litu za pomocą elektroniki bazy robota nie jest w mojej opinii możliwe, ciągle wwala błąd, wjeżdża i wyjeżdża z bazy,, pika itd,, ta sytuacja jest całkiem niekłopotliwa po przeróbce wkrętarki na lit, tu zawsze użytkownik ja podłącza bo to wkrętarka ,,, odkurzacz /robot ma to robić sam
dlatego nie chce fajnego ale problematycznego litu w robocie zaprojektowanym nimh tylko chce iść własnie w stronę ni mh tylko dobrych / lepszych niż oryginalne bo zapewne takowe są
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akumulatory nimh do elektronarzędzi i innych

Post autor: WojtekErnest »

Te dobre nimh, w detalu nie oplaca Ci sie bo wyjdzie tyle co na dobrych oryginal. Tak to widze. Wiec albo tani pakiet zamiennika za 100 zl albo drazyc temat na li-ion. Ktos pewnie na zagranicznych forach juz to ogarna. Zreszta, mocniejsze, nowsze, drozsze roumby sa tez z li-ionami.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Akumulatory nimh do elektronarzędzi i innych

Post autor: Przemek »

zamówię GP, wyjdzie może ze 20% drożej niż oryginalny akumulator , a może okażą się lepsze od originału ... czas pokarze
edyt
jeszcze myślałem na bateriami w wielkości AA, jak trochę pod rzeźbię obudowę to się zmieszczą na na przykład takie eneloop-y maja żywotność deklarowaną większą niż "zwykłe nimh hmmm nie wiem sam
Awatar użytkownika
szczur333
Forumowicz
Posty: 451
Rejestracja: 18 maja 2019, 1:19
Lokalizacja: Kraków/Busko-Zdrój
Kontakt:

Re: Akumulatory nimh do elektronarzędzi i innych

Post autor: szczur333 »

lezy u mnie 3-4lata bateria NiMH 9.2V 2Ah, spedzila zime w garazu - dzis sprawdzilem napiecie 9.2V

to normalne dla nimh?
falcon v2 - qs205 5T - sabvoton - 20s14p vtc5a - 54kg - 76kmh/vmax
energica eva esse esse 9+ 80kW, 21,5kWh 0-100kmh 3,1s
tesla model 3 2018 (US) 75kWh RWD 0-100kmh 5,6s
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Akumulatory nimh do elektronarzędzi i innych

Post autor: Przemek »

szczur333 pisze:
01 maja 2020, 21:49
lezy u mnie 3-4lata bateria NiMH 9.2V 2Ah, spedzila zime w garazu - dzis sprawdzilem napiecie 9.2V

to normalne dla nimh?
jeśli to jest 10S to jest już poniżej minimalnego napięcia, sprawdź ile to S,co do napięcia w spoczynku to one "trzymają" wolty, ale pod obciążeniem natychmiast przysiadają po czym znowu wstają, musisz sprawdzić pod obciążeniem,
co do mojego tematu to kupiłem baterie do irobota 12S wyszło za 80zł, jeszcze nie wkładałem bo od kilku tygodni szukam stacji dokującej , coś mam wrażenie ze żona robiła porządki , jak się na dniach nie znajdzie to go rozpakietuje do innego robota i zobaczymy ile to pożyje
Radowit
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 17 maja 2019, 22:38
Lokalizacja: Kostrzyn nad Odrą

Re: Akumulatory nimh do elektronarzędzi i innych

Post autor: Radowit »

Cześć szkoda że dopiero trafiłem na ten temat. Mam kilkadziesiąt ogniw NiMh AA, musiałbym poszukać i policzyć jeśli byłbyś zainteresowany. Każde ma 1,2V 1,3Ah
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Akumulatory nimh do elektronarzędzi i innych

Post autor: Przemek »

Radowit pisze:
03 maja 2020, 9:42
.... Mam kilkadziesiąt ogniw NiMh AA,..
AA sa za małe pojemnościowo, gdyby było więcej miejsca w pojemniku można by eksperymentować, ale tam jest wszystko na styk niestety
Awatar użytkownika
szczur333
Forumowicz
Posty: 451
Rejestracja: 18 maja 2019, 1:19
Lokalizacja: Kraków/Busko-Zdrój
Kontakt:

Re: Akumulatory nimh do elektronarzędzi i innych

Post autor: szczur333 »

Przemek pisze:
03 maja 2020, 7:40
szczur333 pisze:
01 maja 2020, 21:49
lezy u mnie 3-4lata bateria NiMH 9.2V 2Ah, spedzila zime w garazu - dzis sprawdzilem napiecie 9.2V

to normalne dla nimh?
jeśli to jest 10S to jest już poniżej minimalnego napięcia, sprawdź ile to S,co do napięcia w spoczynku to one "trzymają" wolty, ale pod obciążeniem natychmiast przysiadają po czym znowu wstają, musisz sprawdzić pod obciążeniem,
co do mojego tematu to kupiłem baterie do irobota 12S wyszło za 80zł, jeszcze nie wkładałem bo od kilku tygodni szukam stacji dokującej , coś mam wrażenie ze żona robiła porządki , jak się na dniach nie znajdzie to go rozpakietuje do innego robota i zobaczymy ile to pożyje
no to wlasnie napisalem - bateria 9.2V po latach dalej ma 9.2V (8S) czyli nominalnie - ona była w komputerze przemysłowym parowana do zasilacza komputerowego
odpalilem calosc na krótko - led baterii na zielono - czyli dziala - i po 30 minutach gdzies napiecie wzrosło juz do 11,1V

nie testowalem duzego obciązenia ale w "idle" na poczatku trzymało chyba minute, po tym naładowaniu okolo pol godziny

Obrazek
falcon v2 - qs205 5T - sabvoton - 20s14p vtc5a - 54kg - 76kmh/vmax
energica eva esse esse 9+ 80kW, 21,5kWh 0-100kmh 3,1s
tesla model 3 2018 (US) 75kWh RWD 0-100kmh 5,6s
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Akumulatory nimh do elektronarzędzi i innych

Post autor: Przemek »

Witam
Odwietrzając temat, przerabiana bateria działa do tej pory.
Pojawił sie nowy problem/pytanie
Mam ładowarkę modelarską Turingi Dual 8S i baterie leżak nimh 12s, bateria bez cyklowa , chce jej zrobić ładowarką refresh, ustawiłem ja na 5 cykili na ww ładowarce ale nie dokończyłem pierwszego ładowania, przerwałem gdy mimo że na baterie szło napięcie 18V ładowarka nie zakończyła ładowania.
Wydaje mi się że granicznym napięciem dla nimh 12S jest 17,4V czyli 1,4V na S
Nigdy nie ładowałem nimh, macie doświadczenie jak powinno przebiegać to ładowanie na Turingy
PS w ładowarce mogę ustawić próg rozładowania i A ładowania i nic więcej
slow
Forumowicz
Posty: 522
Rejestracja: 16 mar 2018, 14:41
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Akumulatory nimh do elektronarzędzi i innych

Post autor: slow »

Sama deltaV powinna znaleźć.Może ładowac powyżej 1,4V. Ew pomiar temperatury jeśli ma taką opcję.
ODPOWIEDZ