Mierzenie twardości sprężyny dampera

Dział poświęcony fabrycznym samochodom elektrycznym
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Mierzenie twardości sprężyny dampera

Post autor: Przemek »

Witajcie Pany mam taki temat ,,,
jako że nie jażdże na "oryginalnych" podzespołach rowerowych tylko żenię moto z rowerem muszę jakoś zmierzyć twardość sprężyn, w moto nie są opisywane tylko są pod dany model, macie jakiś pomysł jak robić to dobrze i powtarzalne ? moja sprężyna dobierana eksperymentalnie i to któraś z kolei okazuje się trochę za twarda i ,,, jak mierzyć następne?
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Mierzenie twardości sprężyny dampera

Post autor: tkoko »

Najprościej zrobić dźwignę 1 : 10 i na końcu obciążenie, lub waga bagażowa. Ściskasz sprężynę i odczytujesz kg, które mnożysz przez 10.
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Mierzenie twardości sprężyny dampera

Post autor: Inc0 »

..dodajmy sciskasz sprezyne o 1 cal a mase obciazenia odczytujesz w lb bo tak jest przyjete że twardosć sprezyny mierzy sie w lbs/inch przykłądowo sprezyna o twardosci 500 pod naciskiem 500funtów ugnie sie o 1 cal
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Mierzenie twardości sprężyny dampera

Post autor: Przemek »

qurła , to muszę mieć 0,45kg * 500f = 225kg które kładę na sprężynę i mierzę czy siadła o 25,4mm , no to dalej mam ostro pod górę
ale idąc tym tropem ... mam prasę hydrauliczną musiał bym zamontować precyzyjny manometr bo ten do 25T jest raczej orientacyjny i w ten sposób odczytywać twardość to może być proste
no ale a sie ma twardość sprężyny do ilości zwoi, bo jak to będzie jeśli ta sama sprężyna ma 5 zwoi lub ma 20 zwoi? łatwiej będzie ugiąć taką 20 niż 5
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Mierzenie twardości sprężyny dampera

Post autor: tkoko »

Przemek pisze:
16 maja 2020, 8:02
........ sie ma twardość sprężyny do ilości zwoi, bo jak to będzie jeśli ta sama sprężyna ma 5 zwoi lub ma 20 zwoi? łatwiej będzie ugiąć taką 20 niż 5
IncO już Ci odpowiedział. Uginasz sprężynę 2.5cm, i mierzysz siłę/kg potrzebną do ugięcia sprężyny. A czy sprężyna ma 1 czy 100 zwoi to już nie ma wpływu na wynik.
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Mierzenie twardości sprężyny dampera

Post autor: Inc0 »

no nie zupełnie... ilość zwoi , grubość drutu z którego sprężynę skręcono, rodzaj stali maja wpływ na twardość sprężyny oczywiście nie mozna zmierzyc wiarygodnie twardosci sprezyny tylko na podstawie ilosci zwoi innej metody nie ma jak jej obciazenie
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
ODPOWIEDZ