Czujnik PAS. Jak jest zbudowany?

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
Davvvi
Forumowicz
Posty: 216
Rejestracja: 08 lis 2019, 20:19

Czujnik PAS. Jak jest zbudowany?

Post autor: Davvvi »

Siemka. W temacie Ebike jest od nie dawna, swojego zbudowałem praktycznie sam, nie licząc akumulatora.
Zafascynowała mnie elektronika,a mianowicie czujnik PAS. Wiem że jest zbudowany z czujnika halla,albo nawet dwóch. Jak taki czujnik jest wewnątrz zbudowany? Czy jest tam jakaś elektronika? Jeśli są dwa halle to jak są ze sobą połączone? Pytałem wujka Google ale na zapytanie budowa czujnika PAS dostaje info jak go zamontować. A mnie interesuje jego budowa bądź schemat nawet.
grafffik

Re: Czujnik PAS. Jak jest zbudowany?

Post autor: grafffik »

miki
Forumowicz
Posty: 1389
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Czujnik PAS. Jak jest zbudowany?

Post autor: miki »

Jakbyś użył funkcji wyszukiwania, nie musiałbyś pytać. Są różne czujniki, ja zbudowałem własny, przewidywalny:

viewtopic.php?f=30&t=4944&p=70049&hilit ... pas#p70049
Davvvi
Forumowicz
Posty: 216
Rejestracja: 08 lis 2019, 20:19

Re: Czujnik PAS. Jak jest zbudowany?

Post autor: Davvvi »

miki pisze:
24 maja 2020, 0:54
Jakbyś użył funkcji wyszukiwania, nie musiałbyś pytać. Są różne czujniki, ja zbudowałem własny, przewidywalny:

viewtopic.php?f=30&t=4944&p=70049&hilit ... pas#p70049
Fakt na forum nie użyłem szukajki. A ten układ scalony to można gdzieś wylutować czy trzeba kupić?
miki
Forumowicz
Posty: 1389
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Czujnik PAS. Jak jest zbudowany?

Post autor: miki »

Kolego, wpisz w Google frazę CD4013, zobaczysz że ten scalak kosztuje 1-2zł. Dwa Hall'e u mnie stacjonarnym sklepie elektronicznym to 8zł. Reszta to zupełne grosze. Potrafisz się posługiwać lutownicą?
Davvvi
Forumowicz
Posty: 216
Rejestracja: 08 lis 2019, 20:19

Re: Czujnik PAS. Jak jest zbudowany?

Post autor: Davvvi »

Potrafie lutować. Raczej chodzi o koszta , układ może kosztuje mało ale koszty wysyłki, już nie, tym bardziej ,że nie ma pewności czy ten PAS zadziała z evcomputer. Obecny PAS reaguje w obie strony kręcenia korbą , więc mogę kręcić do tyłu a jechać do przodu. Chciałbym zbudować taki pas po kosztach. Nie wiem czy halle z manetki gazu podejdą ,bo mam dwie manetki które mogę rozebrać.
miki
Forumowicz
Posty: 1389
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Czujnik PAS. Jak jest zbudowany?

Post autor: miki »

Davvvi pisze:
24 maja 2020, 22:36
Potrafie lutować. Raczej chodzi o koszta , układ może kosztuje mało ale koszty wysyłki, już nie, tym bardziej ,że nie ma pewności czy ten PAS zadziała z evcomputer. Obecny PAS reaguje w obie strony kręcenia korbą , więc mogę kręcić do tyłu a jechać do przodu. Chciałbym zbudować taki pas po kosztach. Nie wiem czy halle z manetki gazu podejdą ,bo mam dwie manetki które mogę rozebrać.
Miałem dokładnie te same objawy, tylko z tego powodu zrobiłem własny moduł. W manetce są inne czujniki Hall'a. Przeczytaj ten mój temat, tam masz sporo sprawdzonych informacji.
Davvvi
Forumowicz
Posty: 216
Rejestracja: 08 lis 2019, 20:19

Re: Czujnik PAS. Jak jest zbudowany?

Post autor: Davvvi »

miki pisze:
24 maja 2020, 22:42
Davvvi pisze:
24 maja 2020, 22:36
Potrafie lutować. Raczej chodzi o koszta , układ może kosztuje mało ale koszty wysyłki, już nie, tym bardziej ,że nie ma pewności czy ten PAS zadziała z evcomputer. Obecny PAS reaguje w obie strony kręcenia korbą , więc mogę kręcić do tyłu a jechać do przodu. Chciałbym zbudować taki pas po kosztach. Nie wiem czy halle z manetki gazu podejdą ,bo mam dwie manetki które mogę rozebrać.
Miałem dokładnie te same objawy, tylko z tego powodu zrobiłem własny moduł. W manetce są inne czujniki Hall'a. Przeczytaj ten mój temat, tam masz sporo sprawdzonych informacji.
Ok dzięki, ja u siebie i tak nie kupie nic z elektroniki o której piszesz, musiałbym kupić halle i ten układ w jednym sklepie internetowym.
I jest jeszcze jeden problem. Płytka, ja takiej nie zrobie,wręcz rzadnej nie zrobie więc sobie nie zbuduje.
miki
Forumowicz
Posty: 1389
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Czujnik PAS. Jak jest zbudowany?

Post autor: miki »

Davvvi pisze:
25 maja 2020, 19:22
miki pisze:
24 maja 2020, 22:42
Miałem dokładnie te same objawy, tylko z tego powodu zrobiłem własny moduł. W manetce są inne czujniki Hall'a. Przeczytaj ten mój temat, tam masz sporo sprawdzonych informacji.
Ok dzięki, ja u siebie i tak nie kupie nic z elektroniki o której piszesz, musiałbym kupić halle i ten układ w jednym sklepie internetowym.
I jest jeszcze jeden problem. Płytka, ja takiej nie zrobie,wręcz rzadnej nie zrobie więc sobie nie zbuduje.
A skąd piszesz (z kraju)? Nie dam głowy, ale być może gdzieś jeszcze leży druga wytrawiona płytka, z reguły trawię 2-3 sztuki, bo nie zawsze wychodzi w 100% dobrze. Tym razem trawiłem chyba 2 sztuki, tylko mogłem szurnąć tą drugą do kosza. Sprawdzę i dam Ci znać. Scalak też mam, ale hall został jeden, w lokalnym sklepie wszystkie trzy wykupiłem :-) Wieczorem sprawdzę, czy mogę Ci jakoś pomóc.
Davvvi
Forumowicz
Posty: 216
Rejestracja: 08 lis 2019, 20:19

Re: Czujnik PAS. Jak jest zbudowany?

Post autor: Davvvi »

Tak z PL piszę. Ok czekam na info.
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Czujnik PAS. Jak jest zbudowany?

Post autor: EV-Maniak »

A zbudowałyby ktoś taki fajny , szpanerski czujnik PASa - nie koniecznie musi działać , ale żeby się mocno rzucał w oczy, był duży i z kolorowym napisem "PAS"
hehehe 😄
tkoko
Forumowicz
Posty: 4923
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Czujnik PAS. Jak jest zbudowany?

Post autor: tkoko »

EV-Maniak pisze:
26 maja 2020, 18:15
A zbudowałyby ktoś taki fajny , szpanerski czujnik PASa - nie koniecznie musi działać , ale żeby się mocno rzucał w oczy, był duży i z kolorowym napisem "PAS"
hehehe 😄
A co chcesz tym osiągnąć, taki napis możesz sobie wydrukować/nakleić na dowolne miejsce w rowerze .
Tak wygląda "fabryczny PAS", w fabrycznym niemieckim rowerze, żeby było weselej, na manetkę :D
Załączniki
20200526_184812.jpg
miki
Forumowicz
Posty: 1389
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Czujnik PAS. Jak jest zbudowany?

Post autor: miki »

Zaletą tych czujników jest ich niewielki rozmiar oraz bezkontaktowa praca. Jak nie zniszczysz mechanicznym uderzeniem, musi działać.
Davvvi
Forumowicz
Posty: 216
Rejestracja: 08 lis 2019, 20:19

Re: Czujnik PAS. Jak jest zbudowany?

Post autor: Davvvi »

miki pisze:
26 maja 2020, 21:17
Zaletą tych czujników jest ich niewielki rozmiar oraz bezkontaktowa praca. Jak nie zniszczysz mechanicznym uderzeniem, musi działać.
Jest szansa na płytke? Czy raczej nie bardzo?
miki
Forumowicz
Posty: 1389
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Czujnik PAS. Jak jest zbudowany?

Post autor: miki »

Dopiero teraz będę miał czas na poszukanie, daj chwilę :-)
miki
Forumowicz
Posty: 1389
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Czujnik PAS. Jak jest zbudowany?

Post autor: miki »

Davvvi pisze:
26 maja 2020, 21:54
Jest szansa na płytke? Czy raczej nie bardzo?
Znalazłem PCB. Jedna wytrawiona i cztery tylko z naniesionym tonerem. Resztę proponuję na [PW] dograć, płytka jest Twoja, mogę Ci też wrzucić scalak i te elementy SMD.
ODPOWIEDZ