Oświetlenie w ebike'u

Piszta co chceta ;)
ODPOWIEDZ
Kilbos
Forumowicz
Posty: 32
Rejestracja: 18 sie 2019, 17:08

Oświetlenie w ebike'u

Post autor: Kilbos »

Zastanawiam jaki reflektor zamontować żeby można było komfortowo wracać po ciemku.
Natrafiłem na taki oto poradnik:
https://ebike.nexun.pl/oswietlenie-led- ... zyciskiem/

Jest tam opisywany sposób podnoszenia napięcia z 12 V na wyższe dla lampki o ilości ledów 5-9szt. Wpadłem na pomysł żeby kupić podobną przetwornicę z napięciem wejściowym do 60 V i obniżać nią napięcie do wymaganej wartości dla diod dla lampy identycznej jak w linku tylko 16 diodowej. Oczywiście energię pobierałbym bezpośrednio z baterii bidonówki 13s.

Są rozwiązania lamp led z akumulatorami ale po co mam dodatkowo wieszać kolejne źródło energii skoro bidonówkę zawsze mam przy sobie i regularnie ją ładuję.

Czy przetwornica DC/DC będzie mi znacząco drenować baterię bez włączonej lampy lub po włączeniu?
Co o tym wszystkim myślicie?
miki
Forumowicz
Posty: 1389
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Oświetlenie w ebike'u

Post autor: miki »

Takie przetwornice mają sprawność ok. 85-90%, resztę możesz sobie policzyć.
Awatar użytkownika
darki
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: 25 lut 2018, 7:30
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Oświetlenie w ebike'u

Post autor: darki »

A nie lepiej skorzystać już z dawno gotowych rozwiązań. Jest masa lampek do ebików z wbudowanymi przetwornicami o różnej mocy świetlnej ;). Ot kilka przykładów viewtopic.php?f=33&t=2219
Budujesz swojego Ebika.
Szukasz jakiegoś drobiazgu.
Poszukaj w mojej SZufladzie.
tel. 693 004 127
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Vegasnight9
Forumowicz
Posty: 565
Rejestracja: 04 cze 2018, 0:10
Lokalizacja: Żary

Re: Oświetlenie w ebike'u

Post autor: Vegasnight9 »

Mega moc. Mega prostota. Podłączasz i świeci. Żadnych przetwornic i cudowania. Polecam (oczywiście do lasu).

https://pl.aliexpress.com/item/32974739 ... 9976%23883

Obrazek
Jeżdżę na HT Viper GTS 3kW :arrow: viewtopic.php?f=30&t=1243
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Oświetlenie w ebike'u

Post autor: Dede »

Kilbos pisze:
11 cze 2020, 12:09
Oczywiście energię pobierałbym bezpośrednio z baterii bidonówki 13s.
Czy przetwornica DC/DC będzie mi znacząco drenować baterię bez włączonej lampy lub po włączeniu?
Co o tym wszystkim myślicie?
Jak 13S podłączyć lamki prosto do przełącznika na kierownicy i puzniej do lampki bez żadnej przetwornicy ale należy kupić lampki na napięcie co obsłuży więc dużo modeli jest na granicach 70V a 80V

Problemem jest dobiero na 20S lub wyżej co lamki juz się palą i należy obniżyć napięcie na 12V lub stosować odpowiednie przetwornice.

Wszystkie przetwornice pobierają prąd jesli nawet nie ma nic do nich podłączone i przy małym pakiecie to jest problemem jeśli ma byc 24H
Najwięcej prądu pobierają step up najmniej step down a najmniej prądu spoczynku uzyskamy na przetwornicy na transformatorze.
Awatar użytkownika
szczur333
Forumowicz
Posty: 451
Rejestracja: 18 maja 2019, 1:19
Lokalizacja: Kraków/Busko-Zdrój
Kontakt:

Re: Oświetlenie w ebike'u

Post autor: szczur333 »

mam przod i tył do 80V na 20S
ładuje 84,5V czasem aku - i wszystko dziala od dawna
falcon v2 - qs205 5T - sabvoton - 20s14p vtc5a - 54kg - 76kmh/vmax
energica eva esse esse 9+ 80kW, 21,5kWh 0-100kmh 3,1s
tesla model 3 2018 (US) 75kWh RWD 0-100kmh 5,6s
plastikowy
Forumowicz
Posty: 63
Rejestracja: 06 mar 2019, 14:38

Re: Oświetlenie w ebike'u

Post autor: plastikowy »

samą przetwornicę możesz załączać przyciskiem oświetlenia a dopiero za nią lampka;
ja mam sterownik KT i tam jest opcja dorobienia oświetlenia na tranzystorze ale to już trochę bardziej skomplikowane;
włącza się to długo trzymając strzałkę w górę, filmik jest gdzieś na YT ...
miki
Forumowicz
Posty: 1389
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Oświetlenie w ebike'u

Post autor: miki »

plastikowy pisze:
24 cze 2020, 17:44
samą przetwornicę możesz załączać przyciskiem oświetlenia a dopiero za nią lampka;
ja mam sterownik KT i tam jest opcja dorobienia oświetlenia na tranzystorze ale to już trochę bardziej skomplikowane;
włącza się to długo trzymając strzałkę w górę, filmik jest gdzieś na YT ...
A to wyjście na lampki w sterownikach KT ma napięcie równe napięciu akumulatora i maksymalnie 100mA prądu, pisaliśmy już gdzieś o tym.
Awatar użytkownika
Esperak
Forumowicz
Posty: 105
Rejestracja: 16 kwie 2020, 17:06
Lokalizacja: Tychy/Lublin

Re: Oświetlenie w ebike'u

Post autor: Esperak »

Ja osobiście poszedłem bardziej w moc.

założenie było takie, żeby mieć mocne światło z możliwością użytkowania po drogach publicznych, nie znaczy to że szukam lampy homologowanej. Znaczy że chce jechać i widzieć gdzie jade, a nie oślepiać innych użytkowników drogi. Oznacza to, że lampa powinna rozpraszać światło odbite a nie bezpośrednie znalazlem coś takiego na Aliexpress kupiłem świeci perfekcyjnie.

https://www.aliexpress.com/item/3304491 ... 4c4djuWNmu

To oświetlenie będzie jeździć na Falconie to spora konstrukcja więc będzie pasować, natomiast myśle że do zwykłej ramy rowerowej może być za duże.
miki
Forumowicz
Posty: 1389
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Oświetlenie w ebike'u

Post autor: miki »

Esperak pisze:
28 cze 2020, 10:05
Oznacza to, że lampa powinna rozpraszać światło odbite a nie bezpośrednie znalazlem coś takiego na Aliexpress kupiłem świeci perfekcyjnie.

https://www.aliexpress.com/item/3304491 ... 4c4djuWNmu
To nie jest światło odbite, tylko dioda LED z optyką kierunkującą wiązkę światła.
Awatar użytkownika
Esperak
Forumowicz
Posty: 105
Rejestracja: 16 kwie 2020, 17:06
Lokalizacja: Tychy/Lublin

Re: Oświetlenie w ebike'u

Post autor: Esperak »

miki pisze:
28 cze 2020, 10:41
Esperak pisze:
28 cze 2020, 10:05
Oznacza to, że lampa powinna rozpraszać światło odbite a nie bezpośrednie znalazlem coś takiego na Aliexpress kupiłem świeci perfekcyjnie.

https://www.aliexpress.com/item/3304491 ... 4c4djuWNmu
To nie jest światło odbite, tylko dioda LED z optyką kierunkującą wiązkę światła.
czyli światło odbite od odbłyśnika oto właśnie mi chodziło.
miki
Forumowicz
Posty: 1389
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Oświetlenie w ebike'u

Post autor: miki »

Esperak pisze:
28 cze 2020, 17:24
miki pisze:
28 cze 2020, 10:41
To nie jest światło odbite, tylko dioda LED z optyką kierunkującą wiązkę światła.
czyli światło odbite od odbłyśnika oto właśnie mi chodziło.
Światło odbija się w lustrze (np. reflektora), a tutaj mamy zamiast lustra soczewkę kierunkową. Tak dla precyzji.
Awatar użytkownika
Esperak
Forumowicz
Posty: 105
Rejestracja: 16 kwie 2020, 17:06
Lokalizacja: Tychy/Lublin

Re: Oświetlenie w ebike'u

Post autor: Esperak »

miki pisze:
28 cze 2020, 18:21
Esperak pisze:
28 cze 2020, 17:24
czyli światło odbite od odbłyśnika oto właśnie mi chodziło.
Światło odbija się w lustrze (np. reflektora), a tutaj mamy zamiast lustra soczewkę kierunkową. Tak dla precyzji.
Nie soczewkę (soczewka to coś, przez co światło przelatuje) tylko odbłyśnik/lustro kierunkowe (światło się od tego dobija)

tylko poco to bicie piany wiadomo co miałem na myśli ;) ;)
miki
Forumowicz
Posty: 1389
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Oświetlenie w ebike'u

Post autor: miki »

Esperak pisze:
28 cze 2020, 19:32
Nie soczewkę (soczewka to coś, przez co światło przelatuje) tylko odbłyśnik/lustro kierunkowe (światło się od tego dobija)

tylko poco to bicie piany wiadomo co miałem na myśli ;) ;)
No dobra, pax. Tutaj jeden z przykładów mnogości tych... ustawiaczy kierunku świecenia :-)

https://www.maritex.com.pl/led/optyka_do_diod_led.html
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 771
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Oświetlenie w ebike'u

Post autor: lukk »

Esperak pisze:
28 cze 2020, 10:05
https://www.aliexpress.com/item/3304491 ... 4c4djuWNmu

To oświetlenie będzie jeździć na Falconie to spora konstrukcja więc będzie pasować, natomiast myśle że do zwykłej ramy rowerowej może być za duże.
Wrzucisz fotkę jak to świeci na żywo? Koncepcja odbłyśnika jest taka jak w samochodowych reflektorach LEDowych, więc odcinka powinna być spoko, tylko ciekawi mnie jak zmienia się ilość światła wraz z odległością od roweru.

Jakby ktoś chciał coś wyglądającego bardziej rowerowo to takie coś powinno świecić podobnie: https://pl.aliexpress.com/item/32879744463.html
Do tego można dokupić dopasowaną obudowę czarną lub chrom, no i jest wersja z ringiem jako dzienne :)
Awatar użytkownika
Esperak
Forumowicz
Posty: 105
Rejestracja: 16 kwie 2020, 17:06
Lokalizacja: Tychy/Lublin

Re: Oświetlenie w ebike'u

Post autor: Esperak »

Zgodnie z prośbą zrobiłem foto.
co prawda trochę to wychodzi gówniano jak w jednej rece trzymasz lampe a w drugiej telefon i pstrykasz foto no ale przynajmniej troszkę ukazuje właściwości lampy.
ten zielony prostokąt w oddali to kubeł na śmieci jakieś 20m od lampy.

oczywiście jak podniosę lampe do góry to światło wali dużo dalej, tu jest tak ustawiona żeby linia odcięcia była na wysokości kubła.

Obrazek
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 771
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Oświetlenie w ebike'u

Post autor: lukk »

Dzięki!

Myslałem, że ten punkt skupienia będzie trochę bliżej linii odcięcia. Przynajmniej na tej fotce efekt jest w sumie podobny do zwykłej lampki z odbłyśnikiem parabolicznym i dodanym daszkiem do odcinki.
Awatar użytkownika
Esperak
Forumowicz
Posty: 105
Rejestracja: 16 kwie 2020, 17:06
Lokalizacja: Tychy/Lublin

Re: Oświetlenie w ebike'u

Post autor: Esperak »

wiesz zdjęcie nie oddaje faktycznego efektu, balans bieli aparaty foto niestety uśrednia jasności i cienie i wygląda to średnio, na żywo wygląda znacznie lepiej. tu nie widać siły tych 30W w rzeczywistości niejeden samochód nie powstydziłby się takiego światła.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Oświetlenie w ebike'u

Post autor: pxl666 »

Niektóre apki do foto mają możliwość ręcznej zmiany jasności co pozwala ustawić foto tak aby jasność na zdjęciu odpowiadała jasności widzianej oczami
miki
Forumowicz
Posty: 1389
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Oświetlenie w ebike'u

Post autor: miki »

pxl666 pisze:
05 lip 2020, 10:39
Niektóre apki do foto mają możliwość ręcznej zmiany jasności co pozwala ustawić foto tak aby jasność na zdjęciu odpowiadała jasności widzianej oczami
Najlepiej wyłączyć automat w aparacie i ustawić ręcznie parametry ekspozycji, wtedy wyjdzie tak, jak my chcemy. Nie jak aparat sobie wyduma.
Awatar użytkownika
Esperak
Forumowicz
Posty: 105
Rejestracja: 16 kwie 2020, 17:06
Lokalizacja: Tychy/Lublin

Re: Oświetlenie w ebike'u

Post autor: Esperak »

Pobawię sie jak będę to już miał na rowerze. Robienie zdjęcia jedną ręką, a w drugiej trzymanie lampy to nie może się udać.
mosfet
Forumowicz
Posty: 50
Rejestracja: 19 lis 2019, 17:50

Re: Oświetlenie w ebike'u

Post autor: mosfet »

Awatar użytkownika
Esperak
Forumowicz
Posty: 105
Rejestracja: 16 kwie 2020, 17:06
Lokalizacja: Tychy/Lublin

Re: Oświetlenie w ebike'u

Post autor: Esperak »

mosfet pisze:
06 lip 2020, 18:03
ciekawa ale cena z pupy
https://pl.aliexpress.com/item/40008337 ... 0594-04873

No faktycznie wypas cena jak to cena za wypas.
na długich 30W to tak jak to moje gówienko za stówke.

Krótkie, długie, dzienne, jeszcze dodają matrix led i bedzie kosztowało tysiaka.
ODPOWIEDZ