Składana hulajnoga z amortyzacją

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
mik84
Forumowicz
Posty: 80
Rejestracja: 20 cze 2020, 13:46
Lokalizacja: Poznań

Składana hulajnoga z amortyzacją

Post autor: mik84 »

Cześć,

Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie konwersja dwóch kółek na EV. Pierwotnie myślałem o skuterze, ale z kilku powodów odpuściłem ten projekt.
Ponieważ ostatnio moja żona wspomniała o powrocie do komunikacji miejskiej, pomyślałem że składana hulajnoga rozwiązałaby problem ostatniego odcinka jaki musi pokonać w drodze do pracy.

Założenia projektu:
- łatwe składanie hulajnogi,
- waga do ok 12-13 kg,
- silnik zabudowany w piaście,
- zasięg minimalny 12-15 km,
- pneumatyczne koła + najchętniej amortyzatory (przeskakiwanie krawężników)
- adaptacja już istniejącej konstrukcji ("elektryfikacja", zmiana wahacza, podniesienie podłogi)

Budżet: ok 1500 zł (zakładając zakup używanej hulajnogi).

Dostępne narzędzia pomocnicze: spawarka MIG/MAG, drukarka 3D 300x300x400 mm

Czy macie informacje o sprawdzonych hulajnogach, których warto użyć do takiej konwersji?
Szukam też silnika zabudowanego w kole, pewnie BLDC 8 cali z bębnem lub mocowaniem tarczy, do ustalenia 36V czy 48V .
Ostatnio zmieniony 14 lip 2020, 23:03 przez mik84, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Michał
Awatar użytkownika
Yin
Forumowicz
Posty: 964
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Składana hulajnoga z amortyzacją - szukam bazy i silnika

Post autor: Yin »

Mając spawarkę zrezygnuj z kupnej bazy - pospawasz zdecydowanie coś bardziej praktycznego. Z elektryki ja robiłem na takim zestawie:

https://www.aliexpress.com/item/3297594 ... 4c4dKDh3cg
https://www.aliexpress.com/item/2012504 ... 4c4dnm5tM2
https://www.aliexpress.com/item/1000003 ... hweb201603_

Wersja silnika na 36v na 10S śmiga w okolicach 20-24 km/h przy 13s v-max to 25-30 km/h przy wadze ridera w okolicach 83 kg.
Album rowerów poziomych i nietypowych:
pl.pinterest.com/jessecuster77/recumbent-bike/
pl.pinterest.com/jessecuster77/rower/
http://forum.poziome.pl
mik84
Forumowicz
Posty: 80
Rejestracja: 20 cze 2020, 13:46
Lokalizacja: Poznań

Re: Składana hulajnoga z amortyzacją - szukam bazy i silnika

Post autor: mik84 »

Dzięki za odpowiedź. Myślałem o budowie od podstaw ale hulajnoga ma się stosunkowo łatwo składać i być w miarę lekka. Myślałem o którymś z amortyzowanych modeli dostępnych na rynku. Wówczas dorobiłbym odpowiednio szerszy tylny wahacz + ew. dorobił grubszą podłogę.

Planuje silnik 350W i z tego co czytam najlepiej zmontować pakiet "48V" 13S3P.
Myślę o napędzie na tył i hamulcu bębnowym z przodu (mam dostać takie koło więc przetestuje).
Ten sterownik który podajesz jest w tym wypadku na granicy, tzn. wolałbym większy margines bezpieczeństwa.

Gdzie umieściłeś pakiet - podwyższyłeś podłogę stalowymi profilami?
Pozdrawiam,
Michał
Awatar użytkownika
Yin
Forumowicz
Posty: 964
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Składana hulajnoga z amortyzacją - szukam bazy i silnika

Post autor: Yin »

Miałem podobne założenia - składana i amortyzowana. Kupiłem gotową bazę i jakościowo jest kiepsko - skręcane stery w główce ramy dostają luzów, spróbuje jeszcze skręcić je na loctite ale pewnie skończy się na zmianie na maszynowe. Wymieniłem całą kierowcę z mostkiem bo pomimo kupna hulajnogi '' dla wysokich" była za nisko dla mnie. Pakiet dałem na mostek kierownicy dosyć nisko trochę nad główką ramy. Nie wpływa na prowadzenie i szybko się demontuje. Silnik poszedł na tył - pospawałem do niego osobne widełki. Pakiet staraj się zrobić tak aby na jedno ogniwo przypadało jak najmniejsze obciążenie inaczej szkoda ogniw - imho bidon 10sp5 jest odpowiednio lekki jak chcesz śmigać szybciej to bidon 13s5p będzie też fajny.
Album rowerów poziomych i nietypowych:
pl.pinterest.com/jessecuster77/recumbent-bike/
pl.pinterest.com/jessecuster77/rower/
http://forum.poziome.pl
mik84
Forumowicz
Posty: 80
Rejestracja: 20 cze 2020, 13:46
Lokalizacja: Poznań

Re: Składana hulajnoga z amortyzacją - szukam bazy i silnika

Post autor: mik84 »

Dzięki, ciekawią mnie zdjęcia tej konstrukcji :)
Mam już silnik 350W, który chcę wyposażyć w wyłącznik termiczny i czujnik temperatury.
U siebie planuje podnieść podłogę na profilach C i tam zmieścić 13s3p.
A jakie zasięgi notujesz na tych dwóch pakietach?
Pozdrawiam,
Michał
mik84
Forumowicz
Posty: 80
Rejestracja: 20 cze 2020, 13:46
Lokalizacja: Poznań

Re: Składana hulajnoga z amortyzacją

Post autor: mik84 »

Ok, działamy. Mam bazę w postaci używanej hulajnogi Oxelo Town 9 EF V2.
Zainspirował mnie ten projekt:


Chodziło o stosunkowo lekką i łatwą do złożenia hulajnogę. Bonus to możliwość ciągnięcia jej jak walizki.
Pneumatyczne koło z hamulcem tarczowym z przodu i mocniejsze sprężyny zawieszenia uzupełnione elastomerem oraz zwiększenie jego skoku.

Silnik 350W + zabezpieczenie termiczne (NO 120°C) podpięte do sterownika pod wejście sygnału z klamek hamulcowych. Sterownik blokowy "25 A".
Pierwotnie zakładałem pakiet 13s3p na Sony VTC5 ale wpatrzyłem na forum Sanyo GA i liczę, że 13s4p wystarczy, żeby przy tych obciążeniach pakiet nie miał ciężkiego życia i posłużył parę lat.

Spawana z płaskowników komora baterii nad fabryczną podłogą. Jej orientacyjne wymiary wewnętrzne to 350 mm x 200 mm x 45 mm.
Wysokość warunkuje widoczny na pierwszym planie sterownik który ma 45 mm wysokości. BMS ma 12 mm wysokości.

Ponieważ hulajnoga ma być skoczna, planuje sterownik bliżej tylnego koła, a pakiet z przodu bliżej kierownicy. Odnoszę wrażenie, że łatwiej będzie ją wtedy poderwać do góry za kierownicę.
Załączniki
Pakiet 13s4p.jpg
Pozdrawiam,
Michał
Awatar użytkownika
Yin
Forumowicz
Posty: 964
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Składana hulajnoga z amortyzacją - szukam bazy i silnika

Post autor: Yin »

mik84 pisze:
01 lip 2020, 10:52
Dzięki, ciekawią mnie zdjęcia tej konstrukcji :)
A proszę:
https://photos.app.goo.gl/4krpf1HVUeY7Mn3i6

Testów zasięgów ma max nie robiłem bo hulajkę mam na szybkie podjazdy do paczkomatu lub załatwiania spraw w okolicy, najwięcej zrobiłem 7 km myślę ze spokojnie dało by radę 15km bo mój pakiet 10s5p już parę lat ma. Na nowym z dobrych ogniw pewnie dało by radę 20-25 km zrobić - kwestia wagi użytkownika i ilości podjazdów. Na 13s robiłem tylko testy prędkości.
Album rowerów poziomych i nietypowych:
pl.pinterest.com/jessecuster77/recumbent-bike/
pl.pinterest.com/jessecuster77/rower/
http://forum.poziome.pl
mik84
Forumowicz
Posty: 80
Rejestracja: 20 cze 2020, 13:46
Lokalizacja: Poznań

Re: Składana hulajnoga z amortyzacją

Post autor: mik84 »

Ponieważ podłoga przy wczesniejszym projekcie pakietu miałaby ok 22 cm szerokości, a mam lekki zapas długości, pojawiła się nowa koncepcja rozmieszczenia ogniw. Zakładając koszyki 20x20 mm przewiduje ok 18cm szerokości po zewnętrznej.
Załączniki
pobrane.jpeg
Pozdrawiam,
Michał
Jadaj
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 26 paź 2019, 20:01
Lokalizacja: Kwidzyn
Kontakt:

Re: Składana hulajnoga z amortyzacją

Post autor: Jadaj »

Ja miałem hulajnogę Meteor City Titan na twardych kołach. Z przodu założyłem silnik od Xiaomi, z tyłu przerobiłem wahacz i również dałem koło od Xiaomi. Sterownik to najtańszy chuński blokowiec i aku 13S3P w plecaku.
Jest mała lekka i całkiem przyjemnie jeździ. Miałem sterownik KT przed wymianą tylnego koła, ale świrował.
ODPOWIEDZ