Potrzebna ładowarka 29,4 zrobić czy kupić.?

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
HAKER2000CB
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 30 cze 2020, 12:57

Potrzebna ładowarka 29,4 zrobić czy kupić.?

Post autor: HAKER2000CB »

Witam, okazyjnie zakupiłem chulajnoge Ali 5 v2 taki wiekowy model, napewno mało zużyta bo to widać, ale jest bez ładowarki. Napięcie ładowania 29,4v, 7 pakietów. Pojemność to 10000 mAh Kupiłem juz jedna ładowarkę na allegro ale poszła do zwrotu z powodu jakości wykonania i nie trzymania parametrów, zamiast 2A dawała 3A po 10 min przegrzana wchodziła w cykl przerywany, napięcie 31v i buczenie w tle. Szukałem jakiej modelarskiej procesorowej, ale na 7 pakietow drogo wychodzi. Niemal pojęcia czy bateria ma BMS czy nie, kolejny pomysł to zrobić z zasilacza komputerowego i przetwornice step UP z kontrolą natężenia i napięcia, ale boję się że uwale ogniwa. Co poradzicie, czy kontrolując napięcie i prąd nieprzekraczającej np 29,4 v i natężenia 0,25C mogę uszkodzić ogniwa. Może macie jakiś namiar na sensowna ładowarkę. Miałem w planach ładować do napięcia max 28v w celu wydłużenia żywotności ogniw, to dobry pomysł ? Bo jak ma ten BMS to może chyba przeszkadzać w balansowaniu ogniw w baterii. Proszę was o poradę, bo na bank coś zchrzanie.
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Potrzebna ładowarka 29,4 zrobić czy kupić.?

Post autor: Goliath »

Przetwornica wydaje się być dobrym rozwiązaniem, pod warunkiem że nad pakietem czuwa BMS.
Polecam taką #Aliexpress 68,83 zł 11%OFF | Diymore CC/CV DC-DC DC 10-40V do DC 0-38V Step Up/Down przetwornica obniżająca napięcie moduł konwertera słoneczna płytka ładująca woltomierzem LED amperomierz
https://a.aliexpress.com/_d7Oq1qO bo można na wyświetlaczu ustawić dokładnie CC i CV. Zalicza także Ah :)
Na "naszym rynku" w tej cenie kupisz conajwyżej przetwornice Step-UP lub Step-Down z regulacją CC i CV opartą na potencjometrach... też się sprawdzą.
HAKER2000CB
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 30 cze 2020, 12:57

Re: Potrzebna ładowarka 29,4 zrobić czy kupić.?

Post autor: HAKER2000CB »

Dzięki za odpowiedź. Wytłumaczenie mi tylko "Przetwornica wydaje się być dobrym rozwiązaniem, pod warunkiem że nad pakietem czuwa BMS." Dlaczego. Myslałem do tej pory ze podając cc/cv zakłócić to prace BMS. No i czy to możliwe ze oryginalna bateria z tej hulannogi może niemiec BMS, przewody wychodzą tylko 2, będzie pisać coś na tej baterii. A jeśli niema to czemu nie można ładować stałym CC/CV. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Potrzebna ładowarka 29,4 zrobić czy kupić.?

Post autor: Goliath »

@HAKER2000CB - wysłałem Ci prywatną wiadomość.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4924
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Potrzebna ładowarka 29,4 zrobić czy kupić.?

Post autor: tkoko »

HAKER2000CB pisze:
30 cze 2020, 13:42
....... Napięcie ładowania 29,4v, 7 pakietów. Pojemność to 10000 mAh Kupiłem juz jedna ładowarkę na allegro ale poszła do zwrotu z powodu jakości wykonania i nie trzymania parametrów, zamiast 2A dawała 3A po 10 min przegrzana wchodziła w cykl przerywany, napięcie 31v i buczenie w tle. ........
Może właśnie BMS wyłączał ładowarkę, bo bateria nie "trzymała" parametrów. Osobiście preferuję zwykłe ładowarki np. z Magmy

.https://magma.sklep.pl/pol_m_SILNIKI-ST ... I-353.html

Do sprawdzenia czy ładowanie przebiega prawidłowo, warto mieć najtańszy watomierz, lub w ostateczności dwa mierniki. Jeden do pomiaru napięcia, drugi do pomiaru prądu. To że ładowarka ładowała Twój pakiet prądem 3A, to było OK, i w mojej ocenie, dla tego pakietu wręcz wskazane. Aby sprawdzić czy pakiet ma BMS/PCB bez rozbierania obudowy, wystarczy podłączyć ładowarkę której napięcie bez obciążenia wynosi 29.4 do 29.8V. Ładując pakiet sprawdzasz czy powyżej napięcia 29V, ładowarka zmniejsza prąd z 2 - 3 A, do min 0.1 - 0.3A przy napięciu około 29,4V. Jeżeli tak się dzieje, to ładowanie przebiega w miarę prawidłowo. Jeżeli ładowarka nagle dostaje maksymalne napięcie i zerowy prąd, przy napięciu niższym niż ~29.4V, to znaczy że zadziałało zabezpieczenie BMS'a lub ładowarki, przed zbyt wysokim napięciem na baterii. Jeżeli rozładujesz baterię do około 21V (lub wyżej zależy od jakości ogniw), i nastąpi wyłączenie baterii, to ma ona BMS/PCB, Jeżeli będzie można rozładować baterię poniżej 21V, to albo nie ma ona BMS'a/PCB, albo jest on uszkodzony.
W.P.
Forumowicz
Posty: 323
Rejestracja: 21 kwie 2020, 9:55
Lokalizacja: Łódź

Re: Potrzebna ładowarka 29,4 zrobić czy kupić.?

Post autor: W.P. »

HAKER2000CB pisze:
30 cze 2020, 13:42
kolejny pomysł to zrobić z zasilacza komputerowego i przetwornice step UP z kontrolą natężenia i napięcia, ale boję się że uwale ogniwa.
Niedawno robiłem ładowarkę do 7S3P, do hulajnogi bazując na zasilaczu komputerowym. Zasilacz ATX znakomicie nadaje się do tego celu po dokonaniu wymaganych przeróbek. Znakomicie nadają się do tego celu stare, ponad 10 letnie konstrukcje oparte na elementach przewlekanych (nie SMD). Można je pozyskać z tzw. elektrośmieci.

Niestety do wykonania takiej konstrukcji potrzeba warsztatu typowo elektronicznego.
I nie chodzi tu o wyposażenie w podstawowe urządzenia pomiarowe (multimetr, oscyloskop) ale i o szufladkę tzw. "przydasiów". Trzeba też naprędce skonstruować "pajączka" z regulatorem udającego rzeczywisty akumulator, by zaobserwować zachowanie zasilacza w obszarze przejścia z fazy CC do CV.

Ogólnie rzecz biorąc to robota wyjątkowo nieopłacalna okupiona długimi godzinami pracy. Zysk jedynie taki, że można tym sposobem skonstruować ładowarkę o dowolnym prądzie zależnym od pakietu akumulatorów (oczywiście w ramach mocy zasilacza), lub z przełącznikiem ładowanie wolne/szybkie.

Reasumując, metodę można polecić Kolegom z elektronicznym hobby. W razie potrzeby służę pomocą.
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Potrzebna ładowarka 29,4 zrobić czy kupić.?

Post autor: Przemek »

Podepnę się pod temat , szukam ładowarki 8s, dosyć rzadka sprawa ale może ktoś ma takową ?
tkoko
Forumowicz
Posty: 4924
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Potrzebna ładowarka 29,4 zrobić czy kupić.?

Post autor: tkoko »

Przemek pisze:
01 lip 2020, 7:17
Podepnę się pod temat , szukam ładowarki 8s, dosyć rzadka sprawa ale może ktoś ma takową ?
Ja 8S ładuję ładowarką 36V, 3A (10S) z Magmy, przez dziesięć diod 5A (lepiej 10A), chłodzonych małym wentylatorkiem do procesorów. Aby to prawidłowo działało, musisz doświadczalnie dobrać diody do baterii tak, by przy napięciu 29.4V prąd na baterii był "zerowy".
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Potrzebna ładowarka 29,4 zrobić czy kupić.?

Post autor: Przemek »

no własnie nie chce kombinować bo to jedzik córki która wyrosła z niego i chce go odsprzedać a nie chcę by nowy właściciel miał jakiekolwiek problemy, ja ładowałem go modelarska ładowarką , dla nowego nieznającego sie musi być po "Bożemu'
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 771
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Potrzebna ładowarka 29,4 zrobić czy kupić.?

Post autor: lukk »

Faktycznie jak wpiszesz na Ali 8s charger to nie ma wielkiego wyboru. Ale jak wpiszesz 33.6 charger to już spokojnie coś znajdziesz, od 2A za lekko ponad $12.
Ew. można podbić napięcie takiej na 7s, większość ładowarek ma trymerek do ustawiania napięcia. W zależności od ładowarki 33.6 może nie łapać się w zakres ustawialny, wtedy trzeba by zmodyfikować rezystory podłączone do potencjometru (przesunąć suwak na pozycję gdy napięcie jest max, sprawdzić z którym wyprowadzeniem "ścieżki" potencjometru jest wtedy zwarty i próbować zmniejszać rezystor podłączony do tego wyprowadzenia).
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Potrzebna ładowarka 29,4 zrobić czy kupić.?

Post autor: Przemek »

no tylko że z 8 s jest w PL spory problem, dłubać nie chce bo nie umiem
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 771
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Potrzebna ładowarka 29,4 zrobić czy kupić.?

Post autor: lukk »

HAKER2000CB
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 30 cze 2020, 12:57

Re: Potrzebna ładowarka 29,4 zrobić czy kupić.?

Post autor: HAKER2000CB »

Mam kolejny problem z Baterią hulajnoga Alli 5 v2, po zasianiu wątpliwości, czy ma ten bms, dobrałem się do pakietu. Bateria ma jakiś kontroler zakładam ze Bms, ale po pomiarze napięcia na pakietach wyszło ze na 1 pakiecie, było 1,05, reszta rozstrzelona od 3,4 do 3,9. Zrobiłem tak zwane złącze serwisowe, doładowaniem te ogniwo. Po kilkukrotnym ładowaniu całej baterii liczyłem ze się to trochę wyrówna skoro jest ten bms. Pobór prądu przez baterie jest przerywany gdy jakiekolwiek ogniwo uzyska 4,22v dokładnie tylko 1 szt, pozostałe mają 3,9/4,0/3,9/3,7/3,8/3,5. Napieńcie na
Wtyczkę hulajnoga to 27,5v i nie pobiera prądu. Zostawiałem baterie w spokoju i pod ładowarka i bez niej. Nic się nie zmienia, cały czas mam wrażenie ze ten modów bms nie działa. Bateria ładowana 0,7A Hulajnoga wcześniej prawdopodobnie stała około roku nie używana. Ale po podpięcia ładowarki odrazę się uruchomiła. Mogłem uszkodzić ten Bms ładując dwoma zasilacza mi spientymi w szereg. Teraz ładuje ja przez lm317. Pomocy
tkoko
Forumowicz
Posty: 4924
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Potrzebna ładowarka 29,4 zrobić czy kupić.?

Post autor: tkoko »

Zacznijmy od tego że Twoje "kombinacje" mogą źle się skończyć dla Ciebie i rodziny.
Jeżeli już ładujesz swoją baterię, to ładuj to układami przeznaczonymi dla Li-Ion

https://allegro.pl/oferta/ladowarka-li- ... 6732913124

a nie stabilizatorami napięcia. Na razie BMS ratuje ci tyłek przed poważniejszym nieszczęściem, wyłączając ładowarki.
Weź podładuj układem który podałem wyżej wszystkie cele do pełnego napięcia, odczekaj dobę i sprawdż jakie są spadki na poszczególnych "P", chwilę rozładuj pakiet, podłącz ładowarkę DO LI-ION'ÓW i sprawdź jak przebiega ładowanie.
HAKER2000CB
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 30 cze 2020, 12:57

Re: Potrzebna ładowarka 29,4 zrobić czy kupić.?

Post autor: HAKER2000CB »

Zaopatrzenie się w tą ładowarkę, zrobię jak mówisz. Jestem świadomy mocy tych ogniw, mimo że robię prowizoryczne to jestem bardzo ostrożny. Właśnie zobaczyć czy nie ma na nich samorozładowania. Może polecicie jakaś ładowarkę kompletna która będzie sprawdzona 7s dzięki za wyrozumiałość,
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Potrzebna ładowarka 29,4 zrobić czy kupić.?

Post autor: WojtekErnest »

Piszesz (chyba ze zdziwieniem ) ze "Pobór prądu przez baterie jest przerywany gdy jakiekolwiek ogniwo uzyska 4,22v dokładnie tylko 1 szt, pozostałe mają 3,9/4,0/3,9/3,7/3,8/3,5. "
No więc to normalne typowe działanie BMS-a.
Rozladuj rezystorem 10 ohm ten segment z najwyższym napięciem do poziomu 3,6V.
I dopiero wtedy wlacz ładowanie ale malym prądem rzędu 0,5A.
Ale wczesniej jednak trochę poczytaj... bo jak pisze kolega powyżej takie zabawy w ciemno moga sie zle skończyć.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 771
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Potrzebna ładowarka 29,4 zrobić czy kupić.?

Post autor: lukk »

Dokładnie, normalne i spodziewane działanie. Jeżeli BMS jest z balanserem to powinien wówczas powoli rozładowywać te najbardziej doładowane ogniwa, ale przy takich rozjazdach to czas na takie wyrównanie już trzeba by liczyć w tygodniach, albo i miesiącach :) BMS nie "pominie" doładowanych ogniw żeby ładować resztę.
Jeżeli po tym jak BMS odłączy ładowarkę nic się nie dzieje, napięcia na celach się nie zmieniają a BMS się nie grzeje to po prostu jest bez balansera.
Przede wszystkim to to jedno ogniwo, które miało lekko powyżej 1V i stało rok już jest do wywalenia, nawet jak się je uda naładować to samorozładowanie będzie na wysokim poziomie.
Jeżeli już robić jakiś układ do ładowania na piechotę to jest aplikacja LM317 + npn jako ładowarka, z osobną stabilizacją napięcia i prądu ładowania. Kiedyś używałem do 1s i działało spoko, ale nie mierzyłem jak wygląda CC/CV.
ODPOWIEDZ