Watomierz 60V/150A - instrukcja obsługi

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
miki
Forumowicz
Posty: 1389
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Watomierz 60V/150A - instrukcja obsługi

Post autor: miki »

Nie jestem tłumaczem, ale myślę, że da się przeczytać ze zrozumieniem. Napisałem to dla swoich potrzeb, może się jeszcze komuś przyda.
wattmeter150.jpg
wattmeter150.jpg (14.42 KiB) Przejrzano 1758 razy
Watomierz 150A – instrukcja obsługi.

1. Środki ostrożności

Przestroga: zwarcie akumulatora lub watomierza podłączonego do akumulatora może dostarczyć ogromne prądy, powodując pożar, wybuchy, obrażenia ciała i uszkodzenie sprzętu. Upewnij się, że wszystkie przewody i połączenia są przystosowane do prądu wejściowego lub wyjściowego i są odpowiednio zmontowane dla każdej aplikacji.

1.1 Ograniczenia w obsłudze napięcia i prądu wejściowego.
Watomierz został zaprojektowany tak, aby był bezpieczny w systemach wykorzystujących napięcie mniejsze niż 60 V i przewodzących prądy do 130 A. Uwaga: przekroczenie tych limitów spowoduje uszkodzenie watomierza i może spowodować obrażenia ciała.

2. Okablowanie, połączenia i zasilanie.

Ostrzeżenie: Luźne połączenia mogą spowodować uszkodzenie elementu! Przełączaj tylko moc miernika i obciążenia. Czerwony przewód źródłowy przechodzi do dodatniego (+) akumulatora lub innych zacisków urządzenia, a czarny do ujemnego (-). Użytkownik jest odpowiedzialny za podłączenie wtyczek o napięciu znamionowym do obsługi napięcia i prądu oczekiwanego w aplikacjach użytkowników. Wykwalifikowane osoby powinny zadbać o wszelkie połączenia wysokoprądowe. Przed podłączeniem akumulatora lub źródła zasilania do watomierza sprawdź, czy nie ma odsłoniętych przewodów ani złączy, które mogłyby zewrzeć obwód. Używaj wyłącznie żeńskich złączy w akumulatorach. Z podłączoną baterią pomocniczą (np. bateria odbiornika) 4,8-60 V do 3-stykowego złącza źródłowego, watomierz może mierzyć od 0 V.

3. Ekran

3.1. Ekran startowy
Pojawia się za każdym razem, gdy do watomierza podłączamy zasilanie. Najpierw na krótko pojawia się ekran startowy z logo i maksima. Wartości Ah i Wh są resetowane do 0. Następnie wyświetlacz przechodzi do ekranu pomiaru.

3.2. Ekran pomiaru
Na ekranie pomiarowym stale wyświetlane są prąd, napięcie i moc. Wszystkie pozostałe zmierzone wartości są prezentowane kolejno, co dwie sekundy, w pozycji „Kolejka danych” wyświetlacza. Wartości danych są identyfikowane według ich jednostek (Ah, Wh, Ap, Vm, Wp). Wszystkie wartości ekranów pomiarowych są aktualizowane co 0,4 sekundy. Układ ekranu pomiaru: natężenie prądu, napięcie, moc i „Kolejka danych”. „Kolejka danych” pokazuje kolejno: Ah, Wh, Ap, Vm, Wp.

3.2.1. Prąd średni i szczytowy (A, Ap).
Mierzony jest tylko prąd od źródła do obciążenia. Wyświetlana wartość amperów to średni prąd z ostatniego okresu aktualizacji ekranu. Wyświetlanie wartości szczytowych amperów (Ap) to maksymalny prąd pobierany od strony obciążenia od momentu uruchomienia miernika. Przyrząd może wychwycić szczyty trwające zaledwie ułamek sekundy. Doprowadzenie do wtyku zasilania pomocniczego napięcia większego, niż miernik mierzy, kasuje pomiary prądu roboczego miernika. Aby zmniejszyć nagrzewanie licznika, zmierz prądy powyżej 65 amperów w krótkim czasie i rozważ użycie złączy, które mogą obsługiwać duży prąd.


3.2.2. Napięcie średnie i minimalne (V, Vm).
Wyświetlana wartość to średnie napięcie w ostatnim okresie aktualizacji ekranu. Wyświetlana wartość minimalnego napięcia (Vm) to minimalne napięcie zmierzone po stronie źródła, od czasu zakończenia wyświetlania ekranu startowego. Wartość napięcia jest mierzona po stronie źródła.

3.2.3. Energia (Wh).
Wyświetlana wartość to całkowita dostarczona energia (w watogodzinach) od zakończenia wyświetlania ekranu startowego. Jest on mierzona po stronie obciążenia. Aby uzyskać dokładne wyniki, należy zwrócić uwagę, aby nie przerwać połączenia źródła z watomierzem podczas pomiaru.

3.2.4. Pojemność (Ah).
Wyświetlana wartość jest całkowitą energią (wyrażona miliamperogodzinach - mAh) dostarczoną od zakończenia wyświetlania ekranu startowego. Jest ona mierzona od strony obciążenia. Aby uzyskać dokładne wyniki, należy zwrócić uwagę, aby nie przerwać połączenia źródła z watomierzem podczas pomiaru.

3.2.5. Moc i moc szczytowa (W, Wp).
Wyświetlana wartość to średnia moc dostarczona (wyrażona w watach) w ostatnim okresie aktualizacji ekranu. Wyświetlana moc szczytowa (Wp) to maksymalna moc pobierana po stronie obciążenia, od momentu zakończenia ekranu startowego. Moc jest mierzona po stronie obciążenia.

Busing Wat meter

Możesz myśleć o watomierzu jako zestawie drutowych zworek. Podłącz go w ten sam sposób i możesz zmierzyć parametry tego, do czego podłączone są przewody połączeniowe. Podobnie jak przewody połączeniowych, watomierze są zasadniczo bezpośrednim połączeniem między przewodami źródła i obciążenia o tym samym kolorze. Zarówno źródło, jak i przewody obciążenia są elektrycznie „gorące”, gdy jest podłączony (z dowolnej strony) akumulator. Prąd płynie od źródła do obciążenia, upewnij się, że połączenia są bezpieczne, aby zapobiec uszkodzeniu modułu!

Przykład zastosowania nr 1: Akumulator po stronie źródła, kontroler silnika (ESC) i silnik po stronie obciążenia. Przy włączonym ESC watomierz pokazuje prąd w silniku, napięcie i moc na akumulatorze oraz zlicza Ah i Wh podczas pracy silnika.

Przykładowe zastosowanie # 2: z ładowarką na bocznej ściance źródła i akumulatorem po stronie obciążenia, watomierz pokazuje prąd ładowania akumulatora, napięcie i moc ładowania na akumulatorze oraz zlicza ładunek (Ah) i energię ( Wh) dostarczane do akumulatora.

Specyfikacja techniczna:
Napięcie pracy 8-60V, 0V z baterią pomocniczą,
Pomiary:
prąd 0-150A (precyzja 0,01A),
napięcie 0-60V (precyzja 0,01V),
moc 0-6554W (precyzja 0,1W),
pojemność 0-65Ah (precyzja 0,001Ah),
energia 0-6554Wh (precyzja 0,01Wh).
Wyświetlacz LCD 2x16 znaków podświetlany,
Wymiary: 85x42x25mm,
Waga: 82g.
W.P.
Forumowicz
Posty: 322
Rejestracja: 21 kwie 2020, 9:55
Lokalizacja: Łódź

Re: Watomierz 60V/150A - instrukcja obsługi

Post autor: W.P. »

miki pisze:Wymiary: 85x42x25mm
prąd 0-150A
Przyglądam się przewodom odnosząc ich średnicę do wysokości watomierza. Cieniutkie toto, a wiem, że chińscy koledzy plastiku nie żałują.
Czy puściłbyś przez to 40A bez gaśnicy w rękach? Zastanawiam się przy jakim prądzie zaczną świecić.

Teraz na poważnie.
Nie wiem, czy to typowa informacja handlowa nt tego miernika, czy też kupiłeś go i mógłbyś podzielić się uwagami praktycznymi.
Jeśli to drugie, i masz możliwość samodzielnego przetestowania, to informacja o tym mierniku byłaby bardziej miarodajna.
miki
Forumowicz
Posty: 1389
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Watomierz 60V/150A - instrukcja obsługi

Post autor: miki »

Mój egzemplarz ma grubą miedzianą licę, na pewno 2,5mm2, a może więcej. Końcówki są pocynowane i nie mieszczą się do żeńskich konektorów XT60. Natomiast w treści znalazłem informację o maksymalnym prądzie 130A! zamiast reklamowanych 150A. Zresztą chinol zrobił cały worek błędów.
ChuckSchuldiner
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 28 cze 2020, 17:31

Re: Watomierz 60V/150A - instrukcja obsługi

Post autor: ChuckSchuldiner »

Ja kupiłem tego Voltomierz/Wattomierz z AliExpress za 34 zł. Szybko dotarło - 2 tygodniu. Jak na razie jestem zadowolony. Na obie strony podłączyłem XT60 żeńskie i męskie i jedna strona polacze do ładowarka a druga do wejście baterie hulajnogi.
Slaw
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: 06 gru 2018, 17:24
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Watomierz 60V/150A - instrukcja obsługi

Post autor: Slaw »

Dodam swoje, podobny miernik miałem ale szybko się skopcił, niby do napięcia 60V ale przy podłączeniu do baterii 13s 54.5V podziałał z 5 min potem wyświetlacz zgasł. Po otworzeniu i sprawdzeniu okazało się że padł tranzystor obniżający nap do 5V z przegrzania, to ten mały wylutowany. Wyliczyłem że podświetlanie wyświetlacza pobiera zbyt dużo prądu by tranzystor mógł to wytrzymać bez radiatora. Zwróćcie uwagę na luty do bocznika, to ma wytrzymać 130A??? Szkoda gadać.
Załączniki
GT power2.jpeg
GT power.jpeg
Slaw
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: 06 gru 2018, 17:24
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Watomierz 60V/150A - instrukcja obsługi

Post autor: Slaw »

Zapomniałem dodać, że nie udało się watomierza uratować, po podaniu napięcia 5V z zasilacza wyświetlacz nic nie pokazywał tylko podświetlanie, wymiana wyświetlacza na nowy tylko kwadraciki na wyświetlaczu żadnych cyfr, więc układ ten z cyferką 7 (raczej nie szczęśliwa) musiał ulec uszkodzeniu po przepaleniu tranzystora.
miki
Forumowicz
Posty: 1389
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Watomierz 60V/150A - instrukcja obsługi

Post autor: miki »

Ten spalony element to na pewno tranzystor? Bo mi wychodzi na to, że to mógł być stabilizatora napięcia (5V, około 500-800mA). Dziwne, że padł, ta elektronika nie wymaga dużych prądów. Może trafiłeś na felerny egzemplarz, chinole potrafią cuda...
Slaw
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: 06 gru 2018, 17:24
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Watomierz 60V/150A - instrukcja obsługi

Post autor: Slaw »

miki pisze:
02 lip 2020, 6:25
Ten spalony element to na pewno tranzystor? Bo mi wychodzi na to, że to mógł być stabilizatora napięcia (5V, około 500-800mA). Dziwne, że padł, ta elektronika nie wymaga dużych prądów. Może trafiłeś na felerny egzemplarz, chinole potrafią cuda...
Hmmm jeszcze potrafię odróżnić tranzystor od stabilizatora a wygląd może być zgubny. Tranzystor ten co padł to FZT692B,
Jak pisałem wcześniej padł od przegrzania przy wyższych napięciach około 55V, przy niższych do 30V watt meter służył mi ponad rok - wiele razy używany. Najwięcej prądu w tym watt meterze pobiera podświetlanie wyświetlacza na niebiesko czy biało, gdyby nie ono to tranzystor tak by się nie grzał...
miki
Forumowicz
Posty: 1389
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Watomierz 60V/150A - instrukcja obsługi

Post autor: miki »

Slaw pisze:
02 lip 2020, 12:04
miki pisze:
02 lip 2020, 6:25
Ten spalony element to na pewno tranzystor? Bo mi wychodzi na to, że to mógł być stabilizatora napięcia (5V, około 500-800mA). Dziwne, że padł, ta elektronika nie wymaga dużych prądów. Może trafiłeś na felerny egzemplarz, chinole potrafią cuda...
Hmmm jeszcze potrafię odróżnić tranzystor od stabilizatora a wygląd może być zgubny. Tranzystor ten co padł to FZT692B,
Jak pisałem wcześniej padł od przegrzania przy wyższych napięciach około 55V, przy niższych do 30V watt meter służył mi ponad rok - wiele razy używany. Najwięcej prądu w tym watt meterze pobiera podświetlanie wyświetlacza na niebiesko czy biało, gdyby nie ono to tranzystor tak by się nie grzał...
Spokojnie, nie podważam Twojej wiedzy. Wynika z tego, że dali stary rodzaj podświetlenia. W klasycznych wyświetlaczach (np. 2x16 znaków) też dawniej podświetlenie żarło prąd, ale od kilku lat jest nowa technologia i spokój z tematem.
miki
Forumowicz
Posty: 1389
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Watomierz 60V/150A - instrukcja obsługi

Post autor: miki »

Slaw pisze:
01 lip 2020, 22:17
Zapomniałem dodać, że nie udało się watomierza uratować, po podaniu napięcia 5V z zasilacza wyświetlacz nic nie pokazywał tylko podświetlanie, wymiana wyświetlacza na nowy tylko kwadraciki na wyświetlaczu żadnych cyfr, więc układ ten z cyferką 7 (raczej nie szczęśliwa) musiał ulec uszkodzeniu po przepaleniu tranzystora.
Znowu nie neguję Twojej wiedzy, ale jeżeli to jest wyświetlacz typu 1602, jeden z pinów zasilania odpowiada za jasność/kontrast wyświetlacza. Bez wyregulowania (potencjometr chyba 5-10k) maksymalna jasność objawia się właśnie wyświetlaniem prostokątów.
Slaw
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: 06 gru 2018, 17:24
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Watomierz 60V/150A - instrukcja obsługi

Post autor: Slaw »

miki pisze:
02 lip 2020, 14:01
Slaw pisze:
01 lip 2020, 22:17
Zapomniałem dodać, że nie udało się watomierza uratować, po podaniu napięcia 5V z zasilacza wyświetlacz nic nie pokazywał tylko podświetlanie, wymiana wyświetlacza na nowy tylko kwadraciki na wyświetlaczu żadnych cyfr, więc układ ten z cyferką 7 (raczej nie szczęśliwa) musiał ulec uszkodzeniu po przepaleniu tranzystora.
Znowu nie neguję Twojej wiedzy, ale jeżeli to jest wyświetlacz typu 1602, jeden z pinów zasilania odpowiada za jasność/kontrast wyświetlacza. Bez wyregulowania (potencjometr chyba 5-10k) maksymalna jasność objawia się właśnie wyświetlaniem prostokątów.
Proszę czytać ze zrozumieniem , pisałem o podświetleniu wyświetlacza LCD ( nóżka 15 i 16) a do regulacji kontrastu jest inna nóżka bodajże 3. Jak widać na wcześniejszych zdjęciach na płytce tego watt meter nie ma żadnego potencjometru do regulacji kontrastu.
Dodałem tu swój post by opisać swoje doświadczenia z tym watt meterem. Gdyby w ręce wpadł mi drugi podobny to bym lekko przerobił układ zasilania by wyeliminować przegrzewanie tranzystora przy wyższych nap.
Dodam, że watt meter wyposażony jest w osobny port zasilania ale jest on wspólny z głównym torem. Główny tor i osobny port zasilania połączone są ze sobą poprzez diody. Więc wyższe napięcie będzie decydowało o grzaniu tranzystora w układzie zasilania.
miki
Forumowicz
Posty: 1389
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Watomierz 60V/150A - instrukcja obsługi

Post autor: miki »

Slaw pisze:
02 lip 2020, 19:32
miki pisze:
02 lip 2020, 14:01
Znowu nie neguję Twojej wiedzy, ale jeżeli to jest wyświetlacz typu 1602, jeden z pinów zasilania odpowiada za jasność/kontrast wyświetlacza. Bez wyregulowania (potencjometr chyba 5-10k) maksymalna jasność objawia się właśnie wyświetlaniem prostokątów.
Proszę czytać ze zrozumieniem , pisałem o podświetleniu wyświetlacza LCD ( nóżka 15 i 16) a do regulacji kontrastu jest inna nóżka bodajże 3. Jak widać na wcześniejszych zdjęciach na płytce tego watt meter nie ma żadnego potencjometru do regulacji kontrastu.
Dodałem tu swój post by opisać swoje doświadczenia z tym watt meterem. Gdyby w ręce wpadł mi drugi podobny to bym lekko przerobił układ zasilania by wyeliminować przegrzewanie tranzystora przy wyższych nap.
Dodam, że watt meter wyposażony jest w osobny port zasilania ale jest on wspólny z głównym torem. Główny tor i osobny port zasilania połączone są ze sobą poprzez diody. Więc wyższe napięcie będzie decydowało o grzaniu tranzystora w układzie zasilania.
Jednym słowem błąd w założeniach projektowych.
ODPOWIEDZ