Rozjazdy na celach

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: radex »

Po aktualizacji ISDT Q8 sporo nowych funkcji i poprawa działania. Ładowarka przyjmuje teraz niższe Input voltage. Działa na na 2s 7V wcześniej było minimum 10V.
Nareszcie program ładowania li-ion jest do napięcia 4,20V:
Obrazek

Pamięć ostatnio wybranego natężenia:
Obrazek

Dodano nowe funkcję takie jak: Tauch Slide, Theme Dark i Keep Trickle(nie wiem co to jest):
Obrazek

Stabilne 1,5A rozładowywania:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 12 wrz 2020, 10:39 przez radex, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: Kajman »

keep trickle to będzie właśnie prąd podtrzymania po naładowaniu najprawdopodobniej.
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: radex »

Kajman pisze:
12 wrz 2020, 10:38
keep trickle to będzie właśnie prąd podtrzymania po naładowaniu najprawdopodobniej.
Masz rację ;) Ładowarka z wyłączoną funkcja Keep Trickle nie podaje prądu po naładowaniu. Poprawić jeszcze muszą alarm niskiego napięcia na wejsciu bo jest minimalny 10V i po podpięciu 2s ładowarka nie informuje o przekroczeniu progu niskiego napięcia. Rozładuje jeszcze jedną sekcję w moim rowerze żeby sprawdzić jaki jest prąd balansowania Q8 i jak działa aktywny balanser w ISDT BG-8S. I to będzie chyba wszystko w tym temacie.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: Kajman »

Czekaj czekaj, to ładowarka działa na mniej niż 10v? to dla mnie cenna informacja, bo mam taki pakiecik lifepo 3s1p 70Ah i by się to dobrze zgrało :D
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: radex »

Kajman pisze:
12 wrz 2020, 12:12
Czekaj czekaj, to ładowarka działa na mniej niż 10v? to dla mnie cenna informacja, bo mam taki pakiecik lifepo 3s1p 70Ah i by się to dobrze zgrało :D
Ładowarka się uruchamia przy 7V niestety jak chcesz coś naładować to wyskakuje alarm, że napięcie wejściowe jest poniżej 10V :cry:
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: radex »

Według producenta ta ładowarka ISDT Q8 balansuje prądem 1,5A. U mnie wychodzić tylko 0,5A:
Obrazek

Maksymalna moc rozładowania to 15W. W trybie storage i destroy Ładowarka rozładowuje mocą 24W. Nie wiem dlaczego funkcja discharge została ograniczona do 15W.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: Kajman »

To że ładuje 0.5 nie oznacza że tyle balansuje,nie musi to być zbieżne. Musiałbyś miernik wpiąć w układ.
Może na mniejszej liczbie cell daje więcej, 8x1.5A nie sądze by miała tyle mocy balansera.
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: radex »

Wydaje mi się że jest to prąd balansowania ponieważ pozostałe cele osiągnęły zadane napięcie 4,15V i taki stan utrzymywał się przez około 30 min. Gdyby prąd 0.5A był podawany na złącze xt60 to na pewno by przeładowała pozostałe cele powyżej 4.15V. Przed aktualizacją ładowarka zmieniała kolor z pomarańczowego na zielony z napisem balancing i było wiadomo, że już tylko balansuje. Po aktualizacji podczas ładowania/rozładowywania już nawet nie ma napisu charging albo discharging tylko jakieś dziwne znaczki.
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: radex »

Tak wyglądają napięcia przed i po 16 godzinnym balansowaniu przez urządzenie ISDT BG-8S:
Obrazek
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: WojtekErnest »

8-y segment nadal najmocniejszy (najmniejsze RW) ale wręcz przeciwnie, ma za duze RW i osiaga w czasie ładowania za szybko wysokie napiecie, a po ustaniu ładowania szybciej spada...
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: radex »

WojtekErnest pisze:
13 wrz 2020, 11:01
8-y segment nadal najmocniejszy (najmniejsze RW) ale wręcz przeciwnie, ma za duze RW i osiaga w czasie ładowania za szybko wysokie napiecie, a po ustaniu ładowania szybciej spada...
To nie jest ładowarka. Specjalnie rozładowałem 8 cele elektronicznym obciążeniem żeby pokazać czy ten "balanserek" wyrówna napięcia. Jeszcze 30 godzin i może by wyrównał napięcia do tego samego poziomu.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: Kajman »

BG8 to popierdółka nie balanser, na razie najlepszy jaki używałem aktywny to LiPoProfiBal 14 nieistniejącej już niemieckiej firmy Schulze, nie dośc że skuteczny, bezawryjny, to jeszcze działa też na zasadzie przekazywania energii z bardziej naładowanych do mniej naładowanych sekcji, do 1A.
Obrazek
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: WojtekErnest »

.. Specjalnie rozładowałem 8 cele elektronicznym obciążeniem żeby pokazać czy ten "balanserek" wyrówna napięcia. Jeszcze 30 godzin i może by wyrównał napięcia do tego samego poziomu.
Aha, no to specjalnie zrobiłes dla balasera (lub BMS) najtrudniejszy - najdłuzszy przypadek czyli gdy 1 kanał jest za mały a pozostałe wysokie napięcie. Gdybyś zrobił odwrotnie czyli 1 wysoki, pozostałe niskie to by było szybko :-)
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: Kajman »

Nie jestem przekonany, tam jest moim zdaniem słaby balanser w tym bg8
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: radex »

Kajman pisze:
13 wrz 2020, 14:20
BG8 to popierdółka nie balanser, na razie najlepszy jaki używałem aktywny to LiPoProfiBal 14
Właśnie tak powinien działać balanser. Ten balanser też działa na zasadzie "przelewania" energii:

Balanser isdt BG rozładowuje cele o najwyższym napięciu do poziomu najniższej celi. Na 8 celi przez 16 godzin napięcie urosło o 10mV :lol: Badziewie i tyle. ISDT Q8 cały dzień balansowała tą 8 celę z 3.85V do 4.15V więc raczej więcej jak 0.5A prądu balansowania nie ma.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: Kajman »

Myślę, że nic tam nie urosło od niego , tylko po rozładowaniu cela wstała.
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: radex »

Kajman pisze:
13 wrz 2020, 21:22
Myślę, że nic tam nie urosło od niego , tylko po rozładowaniu cela wstała.
Raczej tak, bo podłączyłem BG-8S zaraz po rozładowaniu. Celę rozładowałem prądem 2A więc napięcie mogło się podnieś do góry po jakimś czasie. Źle napisałem kilka postów wyżej. ISDT Q8 balansowała cele nr.8 cały dzień z napięcia 3.985 do 4,15.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: Kajman »

Bo to spora pojemność była. I odwrotnie, balansowała 7 pozostałych, ładowała 1 ;)
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: radex »

Kajman pisze:
14 wrz 2020, 10:24
Bo to spora pojemność była. I odwrotnie, balansowała 7 pozostałych, ładowała 1 ;)
Jak odwrotnie? Reszta cel szybko naładowała się do 4.15 i tylko celę nr.8 musiała balansować żeby dobiła do 4.15.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: Kajman »

No tak, ale de facto to rozładowywała/balansowała 7 cel balanserem by ósmą móc naładować przez główne złącze pakietu do 4.15v.
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: radex »

Kajman pisze:
14 wrz 2020, 14:03
No tak, ale de facto to rozładowywała/balansowała 7 cel balanserem by ósmą móc naładować przez główne złącze pakietu do 4.15v.
Przecież ładowarki nie rozładowywują cel podczas ładowania. Przecież ładowarki nie działają tak jak bms.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: Kajman »

Ależ oczywiście, że balanser rozładowuje wyżej naładowane sekcje tak, by one stały w miejscu a ta z niższym napięciem jest ładowana bez obciążenia żeby dogonić resztę. Balanser "trzyma" obciążeniem pozostałe na ich napięciu. Ładowarka nie działa jak BMS bo automatycznie dostosowuje prąd ładowania, balansowania i napięcie do stanu poszczególnych ogniw. No i znacznie mocniejszy balanser niż BMS.
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: radex »

Kajman pisze:
14 wrz 2020, 16:09
Ależ oczywiście, że balanser rozładowuje wyżej naładowane sekcje tak, by one stały w miejscu a ta z niższym napięciem jest ładowana bez obciążenia żeby dogonić resztę. Balanser "trzyma" obciążeniem pozostałe na ich napięciu. Ładowarka nie działa jak BMS bo automatycznie dostosowuje prąd ładowania, balansowania i napięcie do stanu poszczególnych ogniw. No i znacznie mocniejszy balanser niż BMS.
Wydaje mi sie, że działa to inaczej niż myślisz. Według mnie jak tylko jedna cela ma za niskie napięcie a pozostałe są już naładowane to ładowarka przestaje ładować przez złącze xt60 i puszcza prąd tylko przez złącze balansera do tej jednej celi. Uruchomiłem jeszcze raz ładowanie gdy 7 cel miało prawie 4,15 i jedna około 4,05V. Na wyświetlaczu przez 10 godzin pokazywała 0,5A i naliczyła, że w pakiet weszło tylko około 400mAh po tych 10 godzinach. Świadczy to o tym, że ładowarka mierzy tylko ile Ah przeplywa przez główne złącze xt60. Ilości Ah przez balanser prawdopodobnie nie liczy. Nie chcę się kłóci bo nie mierzyłem tego multimetrem ale jak będę miał czas to zmierzę którędy płynie prąd.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: Kajman »

Możesz zmierzyć, na 99% jest tak jak mówię. Dlatego jak balansuje tyle cel to się jej wentylatory też włączają, bo musi to ciepło oddać. Mało które już ładowarki posiadają zdolność ładowania tylko przez złącze balansera, niestety. A nie znałem żadnej, która by się tak przełączała jak mówisz. Standard jest tak jak mówię, nie sądzę by isdt zmieniło sposób działania, choć byłoby to fajne. Tylko kableki od balansera cieniutkie, dlatego pulsar od czasu jak ma 2A balansowanie/celę zrezygnował z gniazda na przewodach i trzeba się w ładowarkę wpinać.
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: radex »

Jeżeli jest jak napisałeś to kupuję balanser aktywny na 8s bo szkoda prąd marnować :mrgreen: Ciężko mi w to uwierzyć bo ładowarka Q8 może tylko 24W zamienić w ciepło. Czyli jakieś 0.7A na 8s może rozładować. To do tej jednej celi może 100mA by trafiło. Jak dla mnie to nie trzyma się kupy bo 100mA prądu balansującego to by tą sekcję z 4V do 4.15V cztery dni ładowało. Cęgowym amperomierzem jak uni-t ut204 będzie ciężko zmierzyć takie małe prądy?
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: Kajman »

Sekcja balansera i głównego rozładowania z reguły to 2 osobne układy, więc ich nie łącz. Moc balansera i moc rozładowania ładowarki z reguły się nie łączą, możesz mieć 80W moc rozładowania a tylko 10W na balanserze. Ale potrafi balansować rozładowując, co wyklucza Twoje założenie że to jeden układ.
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: radex »

Głupoty napisałem jakieś. Możesz mieć rację bo jak na wyświetlaczu mi pokazywało 0,5A to faktycznie taki prąd była w stanie rozładować z pozostałych 7 sekcji. 7sekcji ma napięcie 29,4V x 0,5A = 14,7W. Dlatego nie może balansować większym prądem bo tylko 15W może rozładowywać. Gdybym rozładował 4 sekcje to byłoby jej łatwiej bo tylko z czterech sekcji musiałaby rozładowywać i może wtedy prąd balansowania byłby 1A. Żeby osiągnąć 1.5A musiałbym pewnie rozładować 6 cel żeby tylko dwie musiała rozładowywać i do sześciu cel puścić prąd ładowania 1,5 A.
ODPOWIEDZ