Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
RadekBafangBBSHD
Forumowicz
Posty: 59
Rejestracja: 07 lis 2020, 0:39

Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: RadekBafangBBSHD »

Witajcie,
Chciałem sie Was zapytac bo nigdzie nie znalazłem konkretnej informacji ale jednak piszą ze lutowanie pakietu jest generalnie lepsze bo wieksza czesc przylegania taśmy i lepsza rezystencja?
Czy to prawda ze lepiej pakiet zlutować i bedzie to lepszy pomysł niz zgrzewanie?

Dodatkowo wyczytałem ze tasma miedziana jest rowniez lepsza od niklowej.
Nie chodzi mi o jak najnizsze koszty ale jak najlepsza jakość finalnego pakietu.
Jesli lutowanie jest rzeczywiscie dobre to ma znaczenie uzyty tutaj rodzaj cyny?
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: Inc0 »

...zgrzewanie jest łatwiejsze i szybsze ale wymaga posiadania cokolwiek kosztownego urzadzenia - zgrzewarki z kolei lutowanie obejsć sie moze lutownica za 20pln ale wymaga staranności wykonania lutów i co za tym idzie jest czasochłonne ( wytrawianie podłoża i sama operacja lutowania) i uwagi by nie przegrzac ogniwa przy tym
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2028
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: Tooropek »

Na pewno lutowanie nie jest lepszym sposobem jak zgrzewanie ogniw. Ile ludzi tyle zdań, ale moim skromnym zdaniem po wykonaniu kilkudziesięciu pakietów nie widzę innej metody jak zgrzewanie. Ewentualne naprawy i serwis są bardzo łatwe, odrywasz blaszkę, szlifujesz delikatnie i zgrzewasz kolejną po wymianie padniętego ogniwa. Przy lutowaniu wygląda to tak, że grzejesz ogniwo (wręcz gotujesz chemię w środku ogniwa), degradujesz je przy każdym przyłożeniu lutownicy itd. Nie jestem za lutowaniem bo to niszczy ogniwa, niszczy nasze płuca, pochłania dużo prądu, czasu i energii, przy okazji można sobie lutownicą zrobić solidne kuku.

Odpowiednia ilość sekcji szeregowych i ogólnie rozkład całego pakietu gwarantuje, że taśma niklowa będzie równie dobrze przenosić prąd, a gdy trzeba czegoś więcej od pakietu to można podwajać taśmy i punkty styku taśmy z ogniwami.

Ile ludzi tyle szkół składania pakietów, ale reasumując do mnie w ogóle lutowanie nie przemawia. Pozdrawiam i dziękuję za cierpliwość. 😉
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 771
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: lukk »

lutowałem kilka pakietów, na pewno nie będę nikogo przekonywał, że to lepsze niż zgrzewanie...bo nie :D ale zaczęło się od jednego pakietu i od tego, że nie miałem zgrzewarki, a potem tak już poszło :)

Jakbyś chciał lutować to:
-Lutownica oporowa, nie musi być jakiejś gigantycznej mocy, u mnie 60W robi robotę, ale grot obracasz tyłem, tak żeby miał kształt walca, najszybciej oddaje ciepło,
-do lutowania używałem pasków miedzianych wycinanych z blachy 0.3mm i 0.5mm, wyszło spoko,
-przygotowanie ogniw - lekko ścierałem bieguny specjalistycznym toolem zrobionym z połowy nożyczek lekko spiłowanych (spłaszczonych) na końcu, zaostrzony płaski śrubokręt też zrobi robotę, używałem topnika w żelu jak do SMD.

W jednym z pakietów miałem problem z pękniętym lutem - w sumie dość łatwy do zdiagnozowania, a powstał z mojej winy (blacha miedziana miała od spodu folię zabezpieczającą i z jednego paska jej nie zdjąłem - jakoś się przysmarkało :D ).

Co do degradacji ogniw od ciepła - teoretycznie jakaśtam jest. Ale, przykładowo, pakiet 13s7p MJ1, czyli teoretycznie 7x3500mAh=24.5Ah, mierzony ostatnio po prawie 1000km pokazuje do odcinki BMSa 23.8Ah. Więc ja efektów tej degradacji nie dostrzegam, nawet wynik lepszy niż bym się spodziewał od nowego pakietu :)
Awatar użytkownika
2kola
Forumowicz
Posty: 254
Rejestracja: 25 lip 2019, 15:56

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: 2kola »

Mój znajmy lutował jakieś pakietu do swoich rowerów i wkrętarek. Mówił, że niby spoko ale nie raz się mu zdarzało, że połowa lutów była spoko a połowa odpadała więc ostatecznie ja mu zgrzewałem pakiety bo to jednak pewniejszy sposób.
RadekBafangBBSHD
Forumowicz
Posty: 59
Rejestracja: 07 lis 2020, 0:39

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: RadekBafangBBSHD »

Dziekuje Wam bardzo za te odpowiedzi.
Czyli wynika z tego ze w sumie sa 2 szkoły ale jesli sie dobrze zrobi to i tak i tak bedzie dobrze.
Musze zrobic ze 3 pakiety a zgrzewarki nie mam i nie opłaca mi się jej kupować a o lutowaniu jakies pojecie mam wiec chyba pojde tą drogą.
Ciekawe jednak czy rzeczywiscie nastepuje jakis spadek pojemnosci od przegrzania jednak taki kontakt lutownicy z bateria to max 2 sekundy i jak sie dobrze polutuje to pozniej nie ma potrzeby tam nic grzebac.

Jednak dopytam się jeszcze, bo generalnie jak sie lutuje to najpierw sie podgrzewa np kabelek i koncowke jakiegos układu i wtedy do tego przykłada cynę. Wowczas unikamy zimnego lutu. A tutaj przeciez nie bede wpierw dotykal ogniwa i nastepnie roztapiał cyny tylko roztopie cyne i od razu na ogniwo. Czy nie ma wowczas szansy na zmny lut? Czy posmarowanie kwasem przed rozwiazuje ten problem?
Jesli moge kupic miedziane blaszki to lepiej je jednak kupic nic niklowane? Roznica w cenie niewielka.
Awatar użytkownika
Camis
Forumowicz
Posty: 109
Rejestracja: 26 paź 2018, 16:30
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: Camis »

Też planuje lutować pakiet, tylko zamiast blaszek chce użyć plecionki miedzianej:

Obrazek
Awatar użytkownika
krzychu666
Forumowicz
Posty: 148
Rejestracja: 19 lut 2018, 19:52
Lokalizacja: wiskitki

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: krzychu666 »

Link do filmu

mam też zgrzewarkę ale wolę lutować każdy musi dobrać metodę łączenia ogniw indywidualnie
Ostatnio zmieniony 09 lis 2020, 17:39 przez krzychu666, łącznie zmieniany 1 raz.
elektryczna damka MXUS 3K 18S 35ah 50 A, MAXIM -MXUS 500W 14S 20ah 25A
RadekBafangBBSHD
Forumowicz
Posty: 59
Rejestracja: 07 lis 2020, 0:39

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: RadekBafangBBSHD »

Camis pisze:
09 lis 2020, 16:55
Też planuje lutować pakiet, tylko zamiast blaszek chce użyć plecionki miedzianej:

Obrazek
Takie cos wystarczy?
A jak wyliczyc jaka grubosc i ilosc blaszek albo takie drutu jest potrzebna?
Ja bede robił pakiecik 14s6p a obciazenie to bedzie max 30 A.
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2028
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: Tooropek »

Ułóż w koszyki ogniwa i wtedy zapytaj czy ilość połączeń jest okej, rozkład sekcji i jakiej grubości taśm użyć.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
RadekBafangBBSHD
Forumowicz
Posty: 59
Rejestracja: 07 lis 2020, 0:39

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: RadekBafangBBSHD »

Tooropek pisze:
09 lis 2020, 17:53
Ułóż w koszyki ogniwa i wtedy zapytaj czy ilość połączeń jest okej, rozkład sekcji i jakiej grubości taśm użyć.
No własnie chciałem zakupic odpowiednie produkty i sie przygotowywac powoli do montazu:)
Czyli jakiej grubosci kupic tasme czy moze ten drut co kolega wyzej umiescił...
Awatar użytkownika
krzychu666
Forumowicz
Posty: 148
Rejestracja: 19 lut 2018, 19:52
Lokalizacja: wiskitki

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: krzychu666 »

jak komu pasuje aby nie za cienko
Załączniki
IMG_20190116_195433 (Copy) (2).jpg
IMG_20190209_153920 (Copy).jpg
elektryczna damka MXUS 3K 18S 35ah 50 A, MAXIM -MXUS 500W 14S 20ah 25A
Awatar użytkownika
2kola
Forumowicz
Posty: 254
Rejestracja: 25 lip 2019, 15:56

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: 2kola »

Każda firma robiąca pakiety do rowerów, wkrętarek itd robi to zgrzewarką więc to wyczerpuje temat co jest lepsze :D
Awatar użytkownika
Camis
Forumowicz
Posty: 109
Rejestracja: 26 paź 2018, 16:30
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: Camis »

2kola pisze:
09 lis 2020, 19:30
Każda firma robiąca pakiety do rowerów, wkrętarek itd robi to zgrzewarką więc to wyczerpuje temat co jest lepsze :D
Nie, szybciej/łatwiej nie znaczy że lepiej.

TESLA też lutuje, tylko że na cienkich "odnogach".
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2028
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: Tooropek »

RadekBafangBBSHD pisze:
09 lis 2020, 18:02
Tooropek pisze:
09 lis 2020, 17:53
Ułóż w koszyki ogniwa i wtedy zapytaj czy ilość połączeń jest okej, rozkład sekcji i jakiej grubości taśm użyć.
No własnie chciałem zakupic odpowiednie produkty i sie przygotowywac powoli do montazu:)
Czyli jakiej grubosci kupic tasme czy moze ten drut co kolega wyzej umiescił...
Z tego co mi wiadomo plecionka wytrzyma 10A, taśma 0,2x10mm miedź także. Poczytaj w innym temacie była wzmianka na temat lutowania. Szczerze mówiąc w lutowaniu pakietów mam znikome pojęcie bo odkąd robię pakiety to robię je na taśmach z czystego niklu, zaraz inni użytkownicy co lutują wypowiedzą się co wybrać, ale także muszą zobaczyć ułożenie pakietu bo to podstawa.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: Inc0 »

2kola pisze:
09 lis 2020, 19:30
Każda firma robiąca pakiety do rowerów, wkrętarek itd robi to zgrzewarką więc to wyczerpuje temat co jest lepsze :D
to raczej anty dowód bo dzisiejsze firmy licza koszty i to jest dla nich priorytet a zgrzewanie znaczaco obniza koszty robocizny bo jest szybciej i taniej przy w miare porównywalnym efekcie jakosciowo do lutowania
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 771
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: lukk »

Taśma czy plecionka - zależy jakie prądy chcesz ciągnąć z pakietu i jak bardzo istotne jest to jak płaskie będzie połączenie. Ja lutując jeden pakiet do hulajnogi i 2 do bidonów chciałem, żeby to było jak najbardziej płaskie, więc dlatego taśma. Lutując do pontonu miałem na to wywalone, ale też użyłem taśmy, już z przyzwyczajenia :) 0.3mm jest bardzo miękka i wygodnie się nią operuje. 0.5mm też, tylko już do cięcia to raczej gilotynka niż nożyczki. Jeżeli Ci na tej płaskości nie zależy to plecionka może nie być taka zła - wyeliminuje naprężenia mechaniczne, chyba że całą zalejesz cyną :D Tylko trzeba uważać, żeby jakiś pojedynczy "włosek" sobie gdzieś nie dyndał.

Kwasu do oczyszczania ogniw bym nie używał, trochę za agresywny, wiadomo że tego potem się nie umyje. Topnik, lekkie zeskrobanie (5s na biegun ogniwa) i mocno nagrzana lutownica wystarczają spokojnie.

Pęknięte luty na taśmie można sprawdzić na słuch, postukać lekko czymś metalowym, śrubokrętem, jakimś szpikulcem zimny lut się wyraźnie odróżnia.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: WojtekErnest »

W przypadku niskoseryjnych, niepowtarzalnych konstrukcji DIY nie ma wg mnie reguly co lepsze, wygodniejsze do serwisu. Wiadomo ze gdy maly pakiet, kilka P, to konstrukcje fabryczne sa wylacznie zgrzewane. Ale gdy spojrzymy na "świat pakietów" wyższej mocy to już nie jest tak jednoznacznie. Bo jednak szyny prądowe muszą być solidne mechanicznie i niskooporowe. Pewnym standardem są tysiące konstrukcji tzw Power Wall zlozonych z setek, tysiecy ogniw 18650, gdzie serwis, wymienność pakietow jest nie mniej ważna niż jednarazowo zgrzany, scisniety i zafoliowany maly pakiet. Pewne przyklady dala wiele lat temu Tesla aby ogniwa laczono tylko punktowo do szyny pradowej. Osobiscie uważam ze nie jest dobrze uzywac plecionki, ktora CAŁĄ powierzchnią lutuje się do styku ogniwa. Nawet najbardzie wprawna osoba nie uniknie przegrzania. Użycie plecionki widzę w polaczeniu z cienkimi odczepami do styku, aby lut byl szybki, a jednoczesnie odczep stanowi pseudo bezpieczniik. Z drugiej strony gdy robimy pakiet b.zwarty, do np elektronarzędzi, to wiadomo ze zgrzew tasmy zapewnia plaski styk, czyli możliwość lepszego upakowania ogniw koło siebie. No i dobre, powtarzalne lutowanie, to też jest pewna sztuka, która nabywa się z czasem.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: tkoko »

Camis pisze:
09 lis 2020, 19:34
.... Nie, szybciej/łatwiej nie znaczy że lepiej.

TESLA też lutuje, tylko że na cienkich "odnogach".
Nie widziałem osobiście aku Tesli, ale sądzę że również jest zgrzewany, tylko w inny sposób, bo za pomocą "bezpieczników". Lutowanie, nawet przemysłowe, to moim zdaniem zbyt duży koszt, zbędna strata czasu, większy kłopot itd. W domowych warunkach, przy jednej dwóch sztukach, niezbyt dużych aku, lutowanie ma sens. Przy większej ilości aku, racjonalniejsze, pewniejsze i prostsze jest zgrzewanie.
Fox199
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: 17 paź 2018, 8:06
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: Fox199 »

Ciekawe jednak czy rzeczywiscie nastepuje jakis spadek pojemnosci od przegrzania jednak taki kontakt lutownicy z bateria to max 2 sekundy
Mam 3 aku13s7p robione transformatorową lutownicą 200w i kablem około 0,5mm2. Po 2 latach dwa z nich działają równiutko bez problemu a spadki pojemności IMO wynikają już z samego użytkowania i są niewielkie (mam gdzieś wartości zmierzone musiałbym poszukać, w każdym razie nie ma co panikować że aku jest nie wiadomo jak słabsze o ile zrobi się to poprawnie)

Trzeci pakiet natomiast (pierwszy który robiłem) spaprałem przegrzewając ostatnią sekcje (wiedziałem to już w zasadzie na etapie budowy) co nie przeszkodziło mu działać przez 2500km. Różnice pod koniec były tak już na granicy tego co BMS może ogarnąć za jednym podejściem i tym samym stał się akumulatorem specjalnej troski. Przegrzana sekcja zawsze siadała jako pierwsza i w rezultacie kończyła ładowanie na około 4,15v co tylko pogłębiało problem (reszta aku ta nie przegrzana równiutko). Ale naprawdę tutaj to ciepła poszło w ogniwa duuużo ze względu na nieogarniętość lutującego :D
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: EV-Maniak »

Lutowanie , czy zgrzewanie ... ?
Czy niklem , czy miedzią ... ?

A wiecie , że nasz kolega MIDI opracował nową technologię luto-zgrzewanie paskami miedzi hehehe 👍😃
Normalnie zgrzewarką przylutowuje miedź !
Przylutowuje, nie zgrzewa !

Miedź daje zdecydowanie mniejszy "przysiad" niż nikiel. No i oczywiście blaszka , nie plecionka . Blaszka bardziej dodatkowo usztywnia i jest mniejsza powierzchnia utleniania. Wiadomo , można miedź gumą w sprayu na końcu popsikać i będzie git 👍

Koooniec wykładu 😃
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: miki »

Przy lutowaniu ogniw ważne jest, aby fragment np. plecionki zostawić elastycznym (żeby nie pocynować całego odcinka na sztywno). Wtedy różne mechaniczne udary nie będą się przenosić na punkty lutownicze. Skąd wiem? Z praktyki :-)
ap0f1s
Forumowicz
Posty: 555
Rejestracja: 03 maja 2017, 9:37
Lokalizacja: Kęty

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: ap0f1s »

Nie raz lutowałem małe pakiety, jednak przy takim łączeniu nie ma powtarzalności. To, ze przegrzejemy ogniwo to jest pewne. Nie raz nie ma praktycznie żadnego skutku, a nie raz wyjdzie dopiero później. Zgrzewarka jest bardziej powtarzalna. Tesla tak samo zgrzewa te małe łączenia. Przynamniej na tych pakietach od nich co mam było zgrzewane. Nie wiem jak jest obecnie.
Tak samo wszelkie dywagacje i wymyślenia koła na nowa z czego zgrzewać. Jak zrobisz dobrze pakiet i obliczysz, że materiał czysty nikiel czy miedź będzie wstanie tyle oddać bez większych strat to zgrzewa się metodą prostszą i szybszą. A tym jest nikiel. Jeżeli już dochodzi do tego, że trzeba dublować mostki to wydaję się prędzej, że aku takiego obciążenia nie wytrzyma, wtedy budujemy inaczej aku z większa ilością mostków między sekcjami.
Mam naprawdę tyle aku co żyją już 6lat w falconach i myśle, że dadzą rady jeszcze długo i wszystko jest zgrzewane. Jedynie końcowe sekcję są pogrubione cyna, gdyż tam najwięcej prądu i ciepło się wydziela. Ok masz w domu tylko lutownice lutuj nie ma problemu, ale ile przy tym nawdychasz się oparów to masakra. Czasu ile to zajmie.
Ostatnio zmieniony 11 lis 2020, 13:15 przez ap0f1s, łącznie zmieniany 1 raz.
Budowa pakietów lion, rowerów elektrycznych (Falcon, vektor, E-kross itp.)
Kontakt 513388355
Kilka moich konstrukcji
viewtopic.php?f=30&t=399
RadekBafangBBSHD
Forumowicz
Posty: 59
Rejestracja: 07 lis 2020, 0:39

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: RadekBafangBBSHD »

No u mnie własnie aku bedzie wozony w plecaku wiec nie bedzie problemu z dodatkowymi drganiami. Ta plecionka wydaje się wiec byc fajnym rozwiazaniem bo nie potrzebuje dodatkowego wzmocnienia za pomoca blaszek tasmy.
Co do oparow to dam wentylatorek ktory bedzie wszystko wydmuchiwał przy otwartym oknie wiec tez dam rade. Zreszta teraz w poblizu nie brakuje tez maseczek na smiercionosnego wirusa :D
To ze to zajmie troche czasu to tez zaden problem bo to czysta przyjemnosc:)
Wiec chyba nie ma co sie obawiac tego lutowania. Najpierw sprawdze sobie samo lutowanie na jakis zuzytych ogniwach paluszkach zeby zobaczyc jak to łapie. Pozniej docelowo pakiet.
A z tym smarowaniem kwasem przed to nie problem tego pozniej zmyc bo wystarczy popsikac alkoholem izopropylowym. A na filmach jakie ogladałem wszyscy uzywali tego kwasu. Czy sam topnik powinien wystarczyc?
Fox199
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: 17 paź 2018, 8:06
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: Fox199 »

A z tym smarowaniem kwasem przed to nie problem tego pozniej zmyc bo wystarczy popsikac alkoholem izopropylowym. A na filmach jakie ogladałem wszyscy uzywali tego kwasu. Czy sam topnik powinien wystarczyc?
Cyna ołowiowa z topnikiem w środku sama w sobie daje radę. LEKKIE przeszlifowanie biegunów pomaga. Myślałem na początku o kwasie ale nie było finalnie takiej potrzeby więc po co sobie utrudniać. Osobiście leciałem te pakiety jakąś grubszą cyną, chyba 2mm. Wygodniej jak dla mnie.
Polecam też zasłaniać sąsiednie sekcje których nie lutujesz w danym momencie bo machając lutownicą i dociskając druciki można łatwo zrobić kuku
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: miki »

Fox199 pisze:
10 lis 2020, 13:15
Polecam też zasłaniać sąsiednie sekcje których nie lutujesz w danym momencie bo machając lutownicą i dociskając druciki można łatwo zrobić kuku
Jak kiedyś dotknąłem na ułamek sekundy przewodem do laminatu, to mi miedź z laminatu na kilku cm2 odparowała :-) A co do kwasu/topnika, czasem pomaga, zmywa się prosto. Lutownica powinna mieć 100W, czasem trochę więcej, chodzi o jej pojemność cieplną. Przegrzewamy nie temperaturą, tylko czasem nagrzewania obudowy. Jak lutownica ma zbyt małą pojemność cieplną, trzeba właśnie dłużej nagrzewać i wtedy jest i cieplej, i czasem te luty są jak gluty :-)
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 771
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: lukk »

mi przy ostatnim pakiecie jakoś tak luty się nie podobały i już zlutowaniu całości odruchowo złapałem małą szczoteczkę drucianą z mosiężnym włosiem i zacząłem jechać. Zaiskrzyło, puknąłem się w łeb i szybko odłożyłem :D
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: miki »

Ja sobie to kuku zrobiłem lutując pakiet ogniw A123 (katalogowy prąd z ogniwa do 200A!). Naprawdę warto używać izolatora (np. arkusza z karkasu), żeby nie zamienić lokalnie wszystkiego w biały pył. Za to nauka jest skuteczna i szybka, drugi raz nie próbowałem :-)
RadekBafangBBSHD
Forumowicz
Posty: 59
Rejestracja: 07 lis 2020, 0:39

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: RadekBafangBBSHD »

A do tego wszytstkiego naprawde bedzie lepsza lutownica oporowa z temparatura na wyswietlaczu niz transformatorowa?
Miałem doswiadczenia z jedna i druga i transformatorowa o wiele szybciej sie nagrzewa i jakby szybciej rowniez topi cynę choc moze to byc złudne.
Ale co jednak do tego typu prac wybrac? Oporowa 60 W starczy?
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: pxl666 »

RadekBafangBBSHD pisze:
19 lis 2020, 14:32
A do tego wszytstkiego naprawde bedzie lepsza lutownica oporowa z temparatura na wyswietlaczu niz transformatorowa?
Miałem doswiadczenia z jedna i druga i transformatorowa o wiele szybciej sie nagrzewa i jakby szybciej rowniez topi cynę choc moze to byc złudne.
Ale co jednak do tego typu prac wybrac? Oporowa 60 W starczy?
Jak największa moc i spory grot tak aby szybko przekazywał temperaturę
RadekBafangBBSHD
Forumowicz
Posty: 59
Rejestracja: 07 lis 2020, 0:39

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: RadekBafangBBSHD »

Ale tutaj chodzi o to zeby było wiecej Watów?
Czy one tylko powoduja ze lutownica sie szybciej nagrzeje?
Bo transformatorowe maja nawet 200W a oporowe maja gdzies z max 60W wiec roznica jest duza...
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: pxl666 »

RadekBafangBBSHD pisze:
19 lis 2020, 17:40
Ale tutaj chodzi o to zeby było wiecej Watów?
Czy one tylko powoduja ze lutownica sie szybciej nagrzeje?
Bo transformatorowe maja nawet 200W a oporowe maja gdzies z max 60W wiec roznica jest duza...
raczej temperatura grotu . waty elektryczne to nie zawsze waty zamienione w ciepło . możesz zmierzyć temperaturę grotu swojej lutownicy i porównać z deklarowanymi temperaturami dla stacji lutowniczych . moja np ma chyba 380 stC i da się lutować ale jak gdzieś nawalisz cyny albo jest grubo to już chwile jej zabiera zagrzanie
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 771
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: lukk »

Transformatorowa się nie nadaje.
Moc jest ważna, ale najważniejsza jest bezwładność termiczna. W transformatorowej jest znikoma. W oporowej, nawet mniejszej mocy jest już dość duża.
Tak jak pisałem - ja z powodzeniem robię 2-3sekundowe luty dobrze nagrzaną lutownicą oporową. I to taką zwykłą, bez żadnej regulacji temperatury. Do ogniw jak najbardziej ok, jeśli chcielibyśmy lutować coś innego to warto na kablu dać w szereg diodę prostowniczą zwieraną jakimś przełącznikiem, mamy wtedy ustawienie full/połowa mocy w lutownicy za 20zł :)
No i bardzo ważny grot. Szpic lub płaski moim zdaniem średnio się sprawdza (mała powierzchnia styku i trzeba trzymać lutownicę pod kątem, łatwo popalić koszyki albo coś zewrzeć). U mnie najbardziej sprawdza się grot obrócony tyłem, zeszlifowany na taki ucięty walec i lutownica prostopadle do boku pakietu.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: WojtekErnest »

Lutowanie jest łatwiejsze i bezpieczniejsze dla ogniw jeśli od szerokiej szyny prądowej lutujemy do cienkich odczepów np z srebrzanki.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: pxl666 »

No ale z drugiej strony to jeśli to nie jest aku pod wielkie prądy i pracujący w szczególnie ciężkich warunkach to nie trzeba się nad nim tak spuszczać. Odpowiednia taśma niklowa. Odpowiednia ilość mostków. Całość dobrze zabezpieczyć i będzie ok ...
RadekBafangBBSHD
Forumowicz
Posty: 59
Rejestracja: 07 lis 2020, 0:39

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: RadekBafangBBSHD »

Tak, to bedzie gdzies aku 14/15s - 5/6s pod stałe max obciazenie 30A, jak zmienie sterownik to moze nawet i 50A ale to tylko chwilowe obciazenie.
Jako ze zamierzam to lutowac to spodobała mi sie własnie ta plecionka miedziana bo łatwiej i szybciej bedzie mozna to zlutowac. Jednak jak cos mozna zrobic solidnie to czemu nie:)
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: pxl666 »

6s i 50a ? słabo ...
RadekBafangBBSHD
Forumowicz
Posty: 59
Rejestracja: 07 lis 2020, 0:39

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: RadekBafangBBSHD »

Ale to naprawde tylko po wcisnieciu manetki do konca. Zreszta ja bym to ustawił i tak max na 40A a 50A z ciekawosci bym tylko wyprobował wiec wtedy 6s bedzie spoko.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: pxl666 »

z 6s to tak 20a jest ok a 30a już jest mało ok ...
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: WojtekErnest »

Chyba nie 6S ale 6P ? Mówisz ze 50 A ..... W lato nie próbuj.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: pxl666 »

6p miałem na myśli . ale co tam , niech próbuje . został ostrzeżony ...
RadekBafangBBSHD
Forumowicz
Posty: 59
Rejestracja: 07 lis 2020, 0:39

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: RadekBafangBBSHD »

U mnie wcisniecie manetki trwa 4 sekundy:)
RadekBafangBBSHD
Forumowicz
Posty: 59
Rejestracja: 07 lis 2020, 0:39

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: RadekBafangBBSHD »

Dodam jeszcze ze na obecnym pakiecie 13s5p jezdze juz rowne 3 lata i co prawda bateria juz zdycha ale to dlatego ze miszczowie z Ebiker i battery guru raz ze sprzedaja totalny syf a dwa to wowczas wcisneli mi łądowarke uwaga... 8A do takiego pakietu. Wiec jak widac obciazajac go max 30A mozna troche pojezdzic.
Awatar użytkownika
FreeriderMSI
Forumowicz
Posty: 42
Rejestracja: 30 cze 2019, 13:19
Lokalizacja: Konin/Kalisz

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: FreeriderMSI »

Obrazek
Obrazek

;)
Rockrider 540s 13s7p Sony US1V3 Kt36/48 45A Hub przekładniowy 500W chłodzony olejem. V-max 35km/h. Sprzedany idzie nowe.
Rockrider ST 530 16s8p LG m26 Sabvoton ML-45 Mxus 3k Turbo 5T. V-max 55km/h.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: pxl666 »

trochę brakuje mostków pomiędzy ogniwami , chyba ze to jakiś niskoprądowy pakiet
Awatar użytkownika
FreeriderMSI
Forumowicz
Posty: 42
Rejestracja: 30 cze 2019, 13:19
Lokalizacja: Konin/Kalisz

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: FreeriderMSI »

Podczas łączenia pojedynczych sekcji z innymi pojawią się dodatkowe mostki. Niestety brakło plecionki (4.5m) i muszę czekać na koniec kwarantanny. :/ Ale lutuje się fajnie... ;)
Rockrider 540s 13s7p Sony US1V3 Kt36/48 45A Hub przekładniowy 500W chłodzony olejem. V-max 35km/h. Sprzedany idzie nowe.
Rockrider ST 530 16s8p LG m26 Sabvoton ML-45 Mxus 3k Turbo 5T. V-max 55km/h.
RadekBafangBBSHD
Forumowicz
Posty: 59
Rejestracja: 07 lis 2020, 0:39

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: RadekBafangBBSHD »

Mozecie zerknac czy takiej wielkosci grot bedzie ok czy potrzeba jeszcze wiekszego kalibru na ogniwa?
Załączniki
20201125_010553.jpg
20201125_010634.jpg
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 771
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: lukk »

Nie jest mały, ale ten kształt średnio ułatwi manewrowanie i dobry styk termiczny z lutem. No i nie pokazałeś całej lutownicy, ale po wyglądzie grota nie wygląda jakby miała dużą bezwładność termiczną.
Ja ostatnio lutowałem taką: https://allegro.pl/oferta/dedra-ded7531 ... 7025945607
Tylko grot wsadzony tyłem (tępym końcem), jeszcze zeszlifowany na płasko. Lutowanie taśmy miedzianej 7x0.5mm - bez problemu.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: pxl666 »

ok 3mm walec ścięty 45st , taki mam i jest okej ...
RadekBafangBBSHD
Forumowicz
Posty: 59
Rejestracja: 07 lis 2020, 0:39

Re: Lutowanie czy zgrzewanie pakietu + taśma niklowa czy miedziana

Post autor: RadekBafangBBSHD »

Lutownice kupiłem taka bo swoja ostatnia zjarałem poprzez lutowanie stykow mojego obecnego aku:)
https://allegro.pl/oferta/stacja-lutown ... MDg4ODI%3D
Ten grot jest najwiekszy ze wszystkich dostepnych.
ODPOWIEDZ