Dobranie elektryki

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
los12
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 13 sty 2019, 20:53

Dobranie elektryki

Post autor: los12 »

Witam wszystkim!

Jestem na etapie projektowania całej elektryki do mojego mini fat-bike’a, który został zaprojektowany w 100% przeze mnie od podstaw. Kilka fotek gotowego szkieletu ramy i rozmieszczenia elektryki https://imgur.com/CCtTRHw i https://imgur.com/ev7fqMu

Założenia roweru:
Koła 20 x 4
Jazda po mieście, ew poza miasto leśne ścieżki
Prędkość max 50-60
Dystans 100-120
Duży moment (ale to Mxus 3k i 20’ koła dadzą radę)

Moje założenia pod zakupiony i zamontowany już silnik Mxus i układ na parametrach 60V, 50A.

Silnik: Mxus 45H v3 3k turbo

Sterownik: (tutaj mam największy dylemat)
Sabvoton ML60 - chciałbym ten wykorzystać, bo najbardziej się nadaje i jest w przystępnej cenie, tylko nie wiem, jaki dobrać TANI wyświetlacz.
Sabvoton SVM072150 - duże pole manewru i dostępny wyświetlacz, drogie i czy potrzebne?

Wyświetlacz:
Do ML60: MPe (90A) z wyświetlaczem MaxiColor 850C lub coś tańszego?
Do SVM072150: TLF H6 (w zestawie)

Bateria:
16p10s na ogniwach SONY US18650NC118650 3.6 V, 2900 mAh, rozładowanie 8 A, ładowanie 3.5 A
160 ogniw = ok. 30 Ah = ok. 1800 Wh

I teraz pytanie/upewnienie się: Jak wychodzi mi, że prąd rozładowania będzie 5 A i założeniu, że maksymalne rozładowanie jednej celi nie powinno przekraczać 50-75% to powinienem dobrać rozładowanie jednego ogniwa na poziomie 8-10 A?

BMS: Powinien być 16s 50A/5A - tak jak jest założone rozładowanie czy brać zapas i zamówić 60A/8A?

Ładowarka: Ładowarka 16s - 3,5A 67,2V 235W LiPo/LiIon

I dodatki:

- Stacyjka
-Wyłącznik termiczny do silnika
-Przetwornica na 12 V do lampek/ładowania telefonu
-I na koniec (można było zobaczyć na zdjęciach) zwijany kabel razem z zamontowaną ładowarką w ramie-system wymontowany z odkurzacza. Nigdzie nie widziałem takiego rozwiązania i teraz pytanie dlaczego? Czy tylko ze względu na wagę, czy są inne przeciwwskazania? Ja dopatrzyłem się dwóch, ale znalazłem rozwiązania:

-Grzanie się i brak zimnego powietrza-tutaj mogę zastosować zwykłą klapkę, która będzie się otwierać i ew. zamontować dodatkowy wentylator, żeby dostarczyć ziemnego powietrza
-proces podłączania ładowarki jest taki, że najpierw do kontaktu, a później do baterii. Ze względu to na to, że u mnie ładowarka będzie cały czas podpięta na stałe do baterii, będzie zrobiony zwykły włącznik, który umożliwia przepływ prądu z ładowarki do baterii. Dodatkowo, kiedy będzie wyłączony przepływ prądu to tylko wtedy umożliwi wyciągnięcie kabla z bębna.
Jaka jest wasza opinia?

Dzięki za pomoc i mam nadzieje, że niedługo uda mi się skończyć projekt!
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobranie elektryki

Post autor: WojtekErnest »

los12 pisze:
23 maja 2020, 0:11
Witam wszystkim!
..
Bateria:
16p10s na ogniwach SONY US18650NC118650 3.6 V, 2900 mAh, rozładowanie 8 A, ładowanie 3.5 A
160 ogniw = ok. 30 Ah = ok. 1800 Wh
:Pytanie : Jak wychodzi mi, że prąd rozładowania będzie 5 A i założeniu, że maksymalne rozładowanie jednej celi nie powinno przekraczać 50-75% to powinienem dobrać rozładowanie jednego ogniwa na poziomie 8-10 A?
SONY US18650NC118650 to jest aku który wg parametrow podanych przez producenta ma max 8A dla pojedynczego, chlodzonego ogniwa. Więc w pakiecie NIE MOZESZ zakładać że będziesz ciągnął taki prąd. To nie jest ogniwo wysokopradowe, radzę nie zakładaj więcej jak 3-4A.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
verre
Forumowicz
Posty: 767
Rejestracja: 27 maja 2018, 18:52
Lokalizacja: Śląskie

Re: Dobranie elektryki

Post autor: verre »

fajny projekt, coś podobnego sobie chcę zrobić :D kibicuję i będę z uwagą śledził rozwój.
Jakie rurki zastosowałeś fi20 na 2 mm? Widelec z roowery.pl czy sam zrobiłeś? chcesz całą przestrzeń w ramie wypełnić skrzynką? :o
😁😁😁😁😁...😁😁😁
Awatar użytkownika
verre
Forumowicz
Posty: 767
Rejestracja: 27 maja 2018, 18:52
Lokalizacja: Śląskie

Re: Dobranie elektryki

Post autor: verre »

do Tatar one też ale też do pojazdu Maran-handa, ;) wzorowanego jak pisał na super 73 albo lunie ,już nie pamietam.
😁😁😁😁😁...😁😁😁
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1319
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Dobranie elektryki

Post autor: Yasiu77 »

Bms za mały, musi być minimalnie jak sterownik ale lepiej z zapasem. Ml60 ma gdzieś z 55A więc 50A za słabo. Sony nc1 wg noty tasa dają radę w pakiecie na 6A więc tak na styk ale wiadomo lepiej jak jest więcej. Z chodzeniem radzę odpuścić bo niepotrzebne komplikacje i chłodzić się będą ogniwa zewnętrzne co z czasem przyniesie więcej szkód ( różne zużycie ogniw, rozjazdy, woda) i lepiej kombinować jak wsadzić więcej ogniw. To takie moje zdanie tylko :)
grafffik

Re: Dobranie elektryki

Post autor: grafffik »

Rama jak eleek neo, lub mario frame z alibaby. nie myślałeś nad przeniesieniem supportu nad rurę? w tym momencie trzesz pedałami przy każdym zakręcie
los12
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 13 sty 2019, 20:53

Re: Dobranie elektryki

Post autor: los12 »

1. Ogniwa - założone jest 5A, ale jak nie to ogniwo to myślałem nad MJ1 | 3.6V 3500mAh 10A. PiotrO z forum ma w cenie po 8.5 zł 2019, więc chyba całkiem spoko.
2. Rama jest zrobiona z 20 mm, 1.5 mm grubości Stal CroMo. I tak, projekt jest inspiratory modelem super 73 i Buzz Raw X. Widelec z roowery.pl zakupiony po małej przecenie. 80 % przestrzeni w ramie będzie wykorzystana - w tym projekcie mam dodatkowo ładowarką i bęben z kablem, więc dodatkowe 20 x 30 cm zajęte.
3. BSM pójdzie większy 16s LiPo/LiIon - 60A/8A
4. Czy pod sterownik Sab ML 60 dam radę podłączyć wyświetlacz APT 850C? Myślałem nad podłączeniem komputera MPe właśnie z tym wyświetlaczem, ale tak naprawdę nie są mi potrzebne te wszystkie opcje, więc wolałbym podłączyć sam ekran, który na ali kosztuje 300 zł i ma wszystkie podstawowe funkcje.
5. Wbudowana ładowarka - czyli to co mówił Tas o tym, żeby podłączać najpierw ładowarkę do kontaktu, a później do baterii bo inaczej coś może się spalić to na ten przypadek nie obowiązuje bo mam na stałe podłączoną ładowarkę do baterii?
6. Co do supportu to myślałem, żeby dać na ale ze względu na małą przestrzeń pomiędzy łańcuchem, a ramą. Bo przestrzeni od pedałów to podłoża mam ok 11-12 cm, gdzie w szosie mam 9-10 i czasami jak jestem mocno pochylony to zahacza, więc tragedii nie ma.

Dzięki za komentarze i jak macie pytania co do konstrukcji to walcie śmiało!
Awatar użytkownika
verre
Forumowicz
Posty: 767
Rejestracja: 27 maja 2018, 18:52
Lokalizacja: Śląskie

Re: Dobranie elektryki

Post autor: verre »

jak tam postępy, może byś wrzucił jakieś fotki jeszcze? :D
😁😁😁😁😁...😁😁😁
ODPOWIEDZ